Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Ljubav na prvi pogled

Strana 2 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Ići dole

Re: Ljubav na prvi pogled

Počalji od Petrucci taj Ned Jul 21, 2013 2:08 pm

Ulje i njegova zamena su isuviše sitan trošak da bi se zbog odlaganja od 1000 km ugrozio rad motora i proizveo daleko veći udar na kućni budzet.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15376
Datum upisa : 13.12.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Ned Jul 21, 2013 2:16 pm

Amin! 
Tamgawa

Broj poruka : 113
Datum upisa : 16.07.2013
Godina : 67
Vozilo: : Renault Clio 2 1.5 dci
Raspolozenje : Bas dobro

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SlObOdNi taj Ned Jul 21, 2013 3:58 pm

Ovako,

Ulje sipaj Elf Evolution SXR 5w40 (sintetika!). Ulje zadovoljava Renault norme za tvoj motor.

Renault u Srbiji preporucuje za dizel motore bez DPF (filtera krutih cestica, koga nemas) servisne intervale ovako:
- veliki servis (zupcasti kais, spaner zupcastog, PK kais, spaner PK kaisa i vodena pumpa) na 60000km ili 4 god.
- mali servis (ulje, filteri ulja, vazduha, kabine/klime, goriva) na svakih 10000km, pri cemu se filter goriva menja svaki drugi servis ili godinu dana.

Sada...
Ja vozim jako duge relacije u principu i imam jako puno otvorenog puta i jako malo stani-kreni relacija sa cestim gasenjem motora.
Trenutno mi je auto na 77000km od velikog servisa uradjenog pre nesto vise od dve god. radicu ga na nekih 100000km, dakle, pusticu jos 20000km da prodje. Napomena - > stavljeni su original delovi na proslom servisu, Hutchinson kaisevi. Dakle, nije bilo ustede na delovima, pa nekako mirnije spavam nego da imam nekog kineza/turcina. Jedino je vodena pumpa bila "neoriginal", vec Valeo, ali cu je svakako ponovo menjati.

Filter goriva menjam svaki put na malom servisu, lakse mi je da dam 2000din s vremena na vreme, nego da sanjam o diznama...
Mali servis sam prvo radio na 10000km, pa sam shvatio da je to nepotrebno i neekonomicno u mojim uslovima voznje (svaka 3 meseca  ), pa sam podigao na 12-15k km, zavisno od toga koliko gradske voznje imam. Sto vise grada, to blize 12000km menjam. U Francuskoj, isti auto, isti motor, isto ulje, menjaju na 20000km. Koliko god da razumem da se u srbiji voze kratke door2door relacije, da je lose gorivo, ne vidim svrhu da lopovima dajem pare svakih 10000km. Ne trosi ni kap ulja od servisa do servisa.

Filtere juri Meca ili Purflux, sa delovima i uljem kupljenim u Profaco-u (provereni original, kantica 5l 2400din ;) ) mali servis te izadje oko 7000 din sa uljem, filterima i rukama.
Nema potrebe da sipas polusintetiku, dosta njih sipa SXR i ne trosi ni kap od servisa do servisa. Kao sto rekoh, to ulje je i predvidjeno i preporuceno od strane renoa za tvoj i moj motor.

Antifriz ide opusteno g12, treba ti 3l Glacelf G12 i 3l destilovane vode. Menja se na 5 godina ili 240000km

Chimsee je bila neka limitirana serija, tipa one MTV edicije clia 2 phase 1 (secate se svi reklame, get ap aaaaaaaaaaaa) ili Bon Jovi golfa...

Pitaj bilo sta sto te zanima

Poslednji put izmenio SlObOdNi dana Ned Jul 21, 2013 4:24 pm, izmenio ukupno 2 puta
SlObOdNi

Broj poruka : 166
Datum upisa : 14.01.2012
Godina : 36
Vozilo: : Renault Clio II ph 2 1.5 dCi, Renault 19 Karmann Coupe Cabrio
Raspolozenje : Uvek na nivou

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Elektra taj Ned Jul 21, 2013 4:15 pm

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektra
Administratorka
Administratorka

Broj poruka : 4412
Datum upisa : 23.12.2011
Vozilo: : Renault Clio Energy 1.2 - Citroen Visa 11 RE 1.1
Raspolozenje : Sve je relativno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Ned Jul 21, 2013 8:24 pm

Dakle, izgleda da ovde stvarno ima ljudi koji znaju i hoće da pomognu. 

Sve savete sam upio kao sunđer! Hvala ljudovi.
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Elektra taj Ned Jul 21, 2013 8:56 pm

Na pravom ste mestu

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektra
Administratorka
Administratorka

Broj poruka : 4412
Datum upisa : 23.12.2011
Vozilo: : Renault Clio Energy 1.2 - Citroen Visa 11 RE 1.1
Raspolozenje : Sve je relativno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Pon Jul 22, 2013 9:18 am

Potpuno mi je jasno da sam na pravom mestu. Dobri ljudi na dobrom forumu. Sjajno! 
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Uto Jul 23, 2013 11:43 am

Hajde, još jedno lukavo pitanje: Koja je razlika u veličini točkova 14'' i 15''? Mislim, šta dobijam (ili gubim) ako stavim veće?
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Uto Jul 23, 2013 12:03 pm

Ništa, estetika.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Godina : 52
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Uto Jul 23, 2013 1:54 pm

Kako, bre, ništa, crni Petrucci? Veći prečnik mora nekako da se odrazi na još nešto sem na estetiku. Ili sam ja nešto utripovao u svojoj glavi.scratch 
Hmmm... Moraću da prestanem da konzumiram ove čudne biljke:xexe: 
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Uto Jul 23, 2013 2:21 pm

Zanemarljive razlike, kažu da su vozila udobnija na većem prečniku, ja tu razliku nisam primetio.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Uto Jul 23, 2013 6:20 pm

E, trt Milojka. A šta ćemo sa većim ili manjim brojem obrtaja točka? Uticaj na razliku stvarne brzine i one na kilometar-satu? I još koješta. Ma, mora da ima još neka zezalica.
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Uto Jul 23, 2013 8:55 pm

Razlike su zanemarljive, mislim da negde na forumu imamo uporednu tabelu, pokušaću da je pronađem.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Pet Jul 26, 2013 12:06 pm

Opšte je poznata stvar (skoro pa naučna činjenica) da smo mi u Srbiji vrhunski stručnjaci po pitanju mehanike, vožnje, automobilizma... Doduše, ostatak sveta ne misli baš tako, ali šta nas briga što oni pojma nemaju. 
E, sad, ako ja (i mnogi drugi) nisam u stanju da dam sturčan odgovor na mnoga pitanja, ne znači da ne mogu da pitam. A trudim se da pitam ono što bi moglo da interesuje većinu ovakvih neznalica kao što sam ja. Dakle, ono što bi moglo da koristi mnogim članovima ovog otkačenog foruma.
Elem, u tom stilu - kakvo je vaše mišljenje po pitanju garancija koje daju kojekakvi ovlašćeni i neovlašćeni servisi? Da li to, u našim uslovima, uopšte drži vodu? Da li je zaista moguće ostvariti garanciju u slučaju loše urađenog, nestručnog servisa, ili čovek treba da se spremi na dug, dug put do svojih prava, preko raznih sudova i maltretiranja. Ili, drugim rečima, da li je preveliki rizik raditi servis kod dobrog majstora, ali bez garancije? I kako, u slučaju nekog pičvajza, dokazati da servis nije uradio posao valjano, a ne da tamo neki deo nije valjao ili da mi se miš zavukao pod haubu i pojeo zupčasti kajiš?
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Jul 26, 2013 12:39 pm

Koliko sam ja upoznat sa iskustvima, srećom, nekih drugih ljudi, uvek je dug i mukotrpan put do dokazivanja da je servis loše odradio posao. Uvek se vade na sve i svašta, na delove, eskploataciju, na trt, mrt, dobiješ ti njih na kraju, ali to malo potraje. Poznanik je u nekom servisu u Zrenjaninu radio veliki servis, platio, seo u auto i kaiš mu je prezubio na manje od 3 km udaljenosti od servisa. To je bilo pre dve godine i baš ću da ga pitam da li je sudski proces završen, obzirom da do nedavno nije bio. U servisu su se vadili da nije do njih već do loših delova/proizvođača (sa njihovog lagera) koje proizvođač vozila propisuje. S druge strane, majstor kod kog ja održavam kola prihvata sve reklamacije osim onih stvarno nerazumnih i nelogičnih, iako ne daje nikakve pisane garancije. Majstor u komšiluku, inženjer koji na taj način popunjava budzet, daje garanciju i za najskuplje popravke ali samo pod uslovom da on nabavi delove, što je i logično. Ja se držim neke starinske poslovice 'volovi se drže za rogove, a ljudi za reč', i do sad me nije izdala. Možda zato što dosta dobro procenim kome mogu da verujem, a kome ne....e sad, zašto li sam vam sve ovo ispričao...ali ne može da škodi, a čim ne škodi znači da koristi!

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Pet Jul 26, 2013 2:25 pm

Ahahaha, ovo je u stilu - mož da bidne al ne mora da znači. Crni Petrucci, pa to se svodi na psihološku studiju tamo nekog servisera! Nešto vrlo slično gledanju u prebranac.

Ako dobro razumem, princip je, bez obzira na čuvenost servisa tj. majstora, prekrsti se pa šta ti Bog da. 

Jedino još da se uzdamo u delove koji nisu kinesko-turskog porekla, a koje smo mi doneli, al opet uz nadu da su nam baš te delove ugradili a ne tamo neke iz njihovog magacina.

Obožavam Srbiju. Odavno na svetu nije postojala takva imitacija države sa tako nezajažljivim lopovima i tako savršenim nedostatkom odgovornosti.
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Jul 26, 2013 2:36 pm

Svaka ti je ka' u Njegoša  

Šalu na stranu, ili šalu nastranu na stranu, ali mislim da se treba voditi preporukama ljudi kojima se veruje i koji su imali neka iskustva. Nema to mnogo veze sa veličinom i brojem neonskih sijalica na nekom servisu, što naravno znaš. Desi se da skromni majstor iz komšiluka bude pravi izbor, a da neki šljašteći, reklamirani, ušminkani servis bude čista prevarantska priča. Mislim da ovde ljudi, kao korektnog, hvale tog 'Acu Francuza', a nije ovlašćeni servis. Kad budeš namerio da voziš auto na neki krupniji zahvat, a ti se lepo raspitaj, popij 2 - 3 ljute i prekrsti (ne zbog mehaničara, nego da te ne na'vataju oni dajguzi sa rotacijom) i pravac mehaničar. Prosto k'o pasulj!

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Pet Jul 26, 2013 3:05 pm

Ma, nisam ja to samo zbog sebe (ja sam altruista - volim ljude, naročito ženske ljude, tzv. ljudovke), nego mislim da je to poveći problem inače. Gomila ljudi ne zna šta da radi. A baš primamljivo i opuštajuće zvuči DAJEMO GARANCIJU 60 000 KM! 

Doduše i cene su skoro simbolične. Evo, ja se nešto raspitivao (telefonom) za cenu velikog servisa. Spodoba iz servisa kaže Zovite za 1/2 sata dok izračunamo. Ej, 1/2 sata da izračunaju!!! Dobro, nema veze, slabo im ide matematika, mislim se ja. Zovnem u dogovoreno vreme i dasa mi izdeklamuje cenu - sitnica bre, pišljivih 48 600 dinara. Oduzeo sam se, pa valjda zato nisam pitao da li su delovi pozlaćeni, ili možda servis radi engleska kraljica lično. Još mi se, bre, trza leva noga i imam tikove.  
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Jul 26, 2013 8:23 pm

'oće to ti servisi, nisu oni baš najnormalniji. Odem ja lokalni 'Blue box', to mu je nešto kao ovlašteni za Peugeote, pitam za zamenu ulja i oni mi 'ladno tresnu cifru 8500 dindzi (to je bilo nešto preko 100 jura), pogledam ga, okrenem se i izađem bez ikakvog pozdrava. Smatrao sam da bi pozdrav u toj situaciji bio nelogičan, budući da su ludi ili oni, ili su mislili da sam ja lud. Odem i sve obavim za manje od 3000. Imaju kod nas običaj da odvale glupost, nema tu spora.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Sre Jul 31, 2013 10:23 am

Ajd da ne otvaram novu temu... Vidim po oglasima da ljudi naročit značaj pridaju plavom I kod dci motora. U čemu je štos? Kakve veze ima da li je I plavo, žuto ili roze sa zelenim tufnama? Moj drugar i komšija ima Clia bez plavog I, a moj je sa plavim I. Vozio sam i jedan i drugi i baš nikakvu razliku nisam primetio. Meni su potpuno isti. 101% 

E, sad, moguće je da sam ja polupismen i da su razlike ogromne, ali eto ja ih ne vidim. Dakle, u čemu je štos?
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sre Jul 31, 2013 10:32 am

To plavo 'i' bi trebalo da označa motor srednje snage u gami (80-tak ks, ne nam tačno). Mislim da nema veze sa nivoom opreme

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Sre Jul 31, 2013 10:37 am

Jok. Nije to. Kažem ti - drugar ima identičnu mašinu samo bez plavog I. Ista kubikaža, ista konjaža, ista oprema... Jedina razlika je u sedištima koja su kod mene nekako više profilisana, u suštini bolja. Sve drugo je potpuno isto.
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Sre Jul 31, 2013 10:42 am

Znam da postoje razlike u motorima koje se obeležavaju sa plavim I, ili sa plavim CI. Ali u čemu je razlika između plavih i neplavih I. To je pitanje koje me muči u papuči.

Ili da izujem papuče?  
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sre Jul 31, 2013 11:08 am

Izuvaj, brzo!! Vidiš da nas bacaju u neke rebuse!

Ja sam čuo za tu priču o plavom 'i', to su neke fore kao što je VW imao ono crveno 'i', pa crveno 'di', na svojim Tdi motorima. Nema tu neke razlike. To je nešto, otprilike, kao što su neki u vreme krize (kao da sada nije) prilikom kupovine cigareta tražili samo one na kojima je stajalo 'carbon', šatro su bile bolje od onih 'pregnancy'.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Sre Jul 31, 2013 11:15 am

Leleee, kud nam je sve tako dobro, pa još i da rešavamo rebuse. Ništa. Povlačim pitanje dok se vlada ne rekonstruiše, a posle ću da tresnem pitanje na skupštinskom odboru. Može?
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sre Jul 31, 2013 11:38 am

hehehe, mogao bi i neki anketni odbor da se formira, mislim, ako baš ne žuriš

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content