Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Ljubav na prvi pogled

Strana 4 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Ljubav na prvi pogled

Počalji od Petrucci taj Uto Avg 20, 2013 11:28 am

Sirena je obično sa desne, ali ko zna, može biti i sa leve, francuska posla. Ali, obzirom da sirena povremeno radi onda je potrebno uraditi sledeće: neko pritiska taster sirene, a Tamgawa čučne ispred auta i, ako ogluvi na levo uvo - onda je sirena sa desne strane, a ako ogluvi na desno, onda je horna kao što reče Šiks, sa leve. Prosto ko pasuljica sa uvim kostima (kriza pa se nema za Gradištanac i rebarca).

OVDE imaš za Kliću, pogledaj u ovom drugom pdf-u, za elektroniku, tu imaš opise elektronike na volanu kao i kako izgleda taj komplet u kom su flet kablovi.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 14862
Datum upisa : 13.12.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Uto Avg 20, 2013 11:38 am

Nestala mi poruka koju malopre napisah!?

Ko krade i otima poruke? 
Tamgawa

Broj poruka : 113
Datum upisa : 16.07.2013
Godina : 67
Vozilo: : Renault Clio 2 1.5 dci
Raspolozenje : Bas dobro

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Uto Avg 20, 2013 11:54 am

Nešto se mislim - pre par dana sam menjao ulje i sve fitere... Da nije tom prilikom majstor šlognuo neki kontakt na sireni. Ne znam koliko su neki filteri blizu sirene.

Moje dosadašnje iskustvo kaže da je najčešće kontakt u pitanju. A i tako se ponaša - čas radi, čas ne radi. E, sad, ovo je francuz... Ko će ga znati.
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Uto Avg 20, 2013 12:00 pm

Kad bolje razmislim, samo je filter ulja dole negde. Svi ostali su gore. Izgleda da to nema veze.
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Djurica taj Uto Avg 20, 2013 12:33 pm

Sirena je pola kocnice... :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ne govori osim ako je ono što hoćeš da kažeš vrednije od ćutanja.
Djurica

Broj poruka : 1679
Datum upisa : 18.12.2011
Godina : 32
Vozilo: : Marengo 1.9 TD

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Čet Avg 22, 2013 2:05 pm

U Kjotu, staroj prestonici japana, u jednom parku prepunom cveca stajala je tabla na kojoj je pisalo: "Ne gazite ove cvetove". Ipak, te reči nisu važile za vetar, jer vetar ne ume da čita.

E, slični je sa mojom sirenom (trubom)... Sve radi, samo treba znati šta znače i kako se čitaju oznake. Ljudi lepo nacrtali znak sirene na volanu (pri levom i desnom kraju, tako da se lako pritisne prstom) ali to ne važi za poluretardirane osobe kao što sam ja. Dakle, pritisak na centar volana (a ja tako navikao) nema nikakav efekat sem nerviranja.

Eto. To je moj mali doprinos, ako jos ima ovako nepismenih, pa da se ne muče bez veze.
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Čet Avg 22, 2013 2:09 pm

lol!  
Ryan

Broj poruka : 9143
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 47
Vozilo: : Peugeot 306 1.6 SexWagon

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Čet Avg 22, 2013 2:16 pm

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Godina : 51
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Djurica taj Čet Avg 22, 2013 3:16 pm

Pogresi covek Very Happy

Ne govori osim ako je ono što hoćeš da kažeš vrednije od ćutanja.
Djurica

Broj poruka : 1679
Datum upisa : 18.12.2011
Godina : 32
Vozilo: : Marengo 1.9 TD

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Čet Avg 22, 2013 4:15 pm

sad svima po  
shix

Broj poruka : 2526
Datum upisa : 03.08.2012
Godina : 42
Vozilo: : Focus 1.6 16v

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Pet Avg 23, 2013 9:00 am

Može svima po  

I, da, ako se na forumu bude pravila lista krelaca - slobodno me kandidujte. Zaslužio sam za sve pare
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Pet Avg 23, 2013 10:45 am

Nista se ti ne sikiraj, ovaj forum je pun kandidata za tu laskavu titulu..ja sam u prvih 5
Ryan

Broj poruka : 9143
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 47
Vozilo: : Peugeot 306 1.6 SexWagon

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Avg 23, 2013 10:51 am

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Pet Avg 23, 2013 11:55 am

Ne, ne, sinak... Grešiš, opako grešiš. Nisam ja Lajavi Krelac, ja sam Totalno Nepismeni Krelac. 

Ljudi, bre, lepo nacrtali ali jbg nema ko da vidi i protumači. Bruka! Koliko sam spopao onaj centralni deo volana, mogao je i jastuk da iskoči.  

Ko zna, možda bih tad pomislio da je to znak da treba malo da prilegnem i da se odmorim od pritiskanja sirene
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Avg 23, 2013 1:04 pm

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Čet Avg 29, 2013 2:16 pm

Pre dva dana sam prisustvovao zanimljivoj diskusiji na temu Turbo kod motora 1.5 dCI:

Osoba A je tvrdila da turbo radi od samog starta mašine, a Osoba B je tvrdila da turbo radi tek kad se postigne određeni broj obrtaja mašine. Sad, i mene je počelo to da kopka... Na netu ne nađoh baš ništa na tu temu. Ima svašta ali odgovor na to pitanje nema. Ili ja nisam znao lepo i kulturno da pitam.  

Elem, ima li neko ovde ko to zna? Obzirom da se radi o turbo chargeru sa promenljivom geometrijom (bar tako mislim), onda mi je logično da radi od samog starta mašine a da se položaj lopatica menja u zavisnosti od broja obrtaja mašine. A i sasvim je moguće (i vrlo verovatno) da sam sad odvalio neku žešću glupost. Jbg... Neznanje je opaka i drljava rabota
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Čet Avg 29, 2013 2:57 pm

Turbina se okreće stalno, što veći obrtaj/dotok vazduha na peraja/ to se ona brže okreće i dodaje više snage, to je kad se na određenim obrtajima začuje ono karakteristično zviždanje turbo motora. E, to je čisto mašinstvo, a obzirom da su turbo punjači opremljeni i gomilom elektronike vrlo je izvesno da ona reguliše određene segmente. Kod slabog dotoka vazduha, naročito na niskim brzinama u višim stepenima prenosa, okretanje turbine zapadne u kontra pritisak i to se zove turbo lag, ili turbo rupa i jedan je od dokaza da su peraja u stalnom okretanju.

O turbopunjačima sa promenljivom geometrijom knjige kažu ovo:

Dosadasnji postupci regulisnja pritiska punjenja upravljaju snagom turbine tako da jedan deo izduvnih gasova zaobidje turbinu. Podesiva geometrija turbine omogucuje podesavanje poprecnog preseka strujanja turbine u zavisnosti o opterecenju. Time se iskoristava ukupna energija izduvnih gasova, a poprecni presek strujanja turbine se moze optimalno podesiti za svako opterecenje.Time je poboljsan stepen iskoriscenja turbine. Okretno ulegnutim usmerenim statorskim opaticama, izmedju kucista i kola turbine utice na stepen zastoja, a time i na snagu turbina. Kod niskog broja obrtaja motora zatvaranjem usmerenih statorskih lopatica smanjuje se poprecni presek strujanja. Pritisak punjenja raste. Kod visokog broja obrtaja motora povecavanjem otvora usmerenih statorskih lopatica‚. Vreli izduvni gasovi stavljaju kolo turbine u brzi pogon. Na istu osovinu s kolom turbine, u odvojenom kucistu, smesteno je kolo kompresora.

Kompresor usisava svez vazduh, i pritiska ga u cilindre.Broj okretaja sklopa turbina-kompresor i snaga kompresora regulise se preko konstrukcije i velicine turbine.

Kod turbo-punjaca s promenljivom geometrijom efektivna velicina turbine se podesava pomeranjem usmerenih statorskih lopatica. Kod male zapremine izduvnih gasova usmerene statorske lopatice su zatvorene, kako bi se povecala brzina izduvnih gasova i iskoristila njihova maksimalna energija.
Kod velike zapremine izduvnih gasova usmerene statorske lopatice su otvorene, da se smanji pritisak izduvnih gasova. Stalnim iskoricenjem ukupne zapremine izduvnih gasova turbopunjac radi u svim radnim tackama s najvecim stepenom iskoristenja povecava se poprecni presek strujanja. Za razliku od neregulisanog kucista turbine ovde dolazi do nizeg pritiska punjenja.'

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Čet Avg 29, 2013 9:06 pm

E, vala, svaka ti čast Petrucci! Predložiću te bar za predsednika države. Pardon - turbo države.
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Čet Avg 29, 2013 9:07 pm

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Pet Avg 30, 2013 11:01 am

Konji koji se wattaju

Ima raznih konja i konjova u svetu. Postoje, recimo, politički, radni, trkački, paradni konji... A i oni se međusobno razlikuju po izgledu, snazi, boji, intelektu... Neki su veliki, neki su mali, ima podgojenih, ima žgoljavih. Ima raznih. U mom neposrednom komšiluku je interventna jedinica MUP-a. Njihovi konji su veličine neuhranjenih slonova. Ogromni, jaki. U zoo vrtu ima jedan mali poni. Baš malecki, slabašan. I kako sad čovek da odgovori na pitanje Koliko konja (konjskih snaga) ima tamo neki auto? Kojih? Kakvih? Jakih, slabih, brzih, sporih...? Zato je i uvedena jedinica koja zamenjuje konjsku snagu – watt tj. kilowatt (kW).

Sad, kao, tačno znamo da auto od toliko i toliko kW ima toliko i toliko konjskih snaga (KS). A to je lako, zar ne? Internet je pun kojekakvih konvertera koji nam čas posla preračunaju i izračunaju tj. konvertuju jednu jedinicu u drgu. E, ali moj konverter ne daje iste cifre kao tvoj. Naravno. Moj je bolji od tvog koji ništa ne valja. Ili je nešto drugo u pitanju. Hmmm...

I opet je problem u konjima (KS). Uveli smo watt tj. kilowatt (kW) da se ratosiljamo konja ali ne možemo. Žilavi, bre, ovi konji a mi nikako da se dogovorimo šta je, ustvari, standard.

I tako, opet imamo dve vrste konja (KS) – Mehaničke, koji se još zovu imperijalne konjske snage, i Metričke koje se još zovu kontinentalne. Okreni, obrni situacija je sledeća:

1 Mehanička KS = 745.699 881 448 W
1 Metrička KS = 735.498 750 000 W

E, sad lepo možete da izračunate koliko konjova ima vaš auto. Samo još da izaberete koje ćete konje da jašete – mehaničke ili metričke.
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Avg 30, 2013 11:40 am

pa 'oćeš mozak da uganem od tolikog razmišljanja?!

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Ned Sep 08, 2013 12:33 pm

Rešio sam da obradujem svoj autić zimskim cipelicama, pa se pitam da li je prerano da to sad izvedem??? Mislim, posle svi navale, redovi, čekanje, izgubi se par sati bez veze. Bar ovde u Beogradu. A i čini mi se da vec u Oktobru temperatura naglo padne... Pa, ima li neki dobrodušan savet na tu temu?
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Ned Sep 08, 2013 12:46 pm

Rano je, zimska guma nije bezbedna na ovako visokim temperaturama, topi se i bitno produžava zaustavni put.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Ned Sep 08, 2013 1:40 pm

Pa kad onda da mu obujem čizmice? Kad počnemo da se grudvamo. Doduše, u pravu si - sad je još toplo i zimska guma je drljava na ovim temperaturama.

Ništa. Cekaćemo da još malo zahladni... Brrrr...
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Ned Sep 08, 2013 2:04 pm

Kažu da je +7 temperatura do koje se zimska guma ponaša tolerantno, a da je sve preko toga problematično ukoliko se dodaju faktori trenja/zagrevanja gume. Ja izbegavam montiranje zimskih guma pre nego što se temperatura zavrti na oko nula stepeni.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamgawa taj Pon Sep 09, 2013 9:57 am

Ma i ja tako nekako radim, ali sam mislio da lukavo izbegnem te idiotske gužve. Užasavam se redova, čekanja... Čim vidim neki red meni opadne imunitet, bre.
Tamgawa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći