Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Pokvarena turbina

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Pokvarena turbina

Počalji od vixzrc taj Pon Jul 07, 2014 10:56 am

Pozdrav svima i hvala na dobrodošlici! Ovako kupijo sam Citroen C5 16Hdi 80kw 2005god. prije nekih pola god. Pri kupovini je sve bilo ok. Međutim nedavno mi je počela žviždati turbina kao da vozim mlazni avijon ha ha.. i prvo sam primijetio par kapi ulja ispod turbine gdije je kapalo. Vozilo vozim po lokalu neidem nigdije daleko sve ostalo funkcijoniše samo pri većim obrtajima začadi crn dim. Često skinem crijeva od zraka koje vode u turbinu i iz turbine i obrišem ih od ulja. Ali problem je što sam primijetijo da mi baca ulje na odušak- liberlauf ja mislim da se tako zove nemojte mi zamijeriti ako nešto ne napišem tačno.Dali je to do turbine pa pravi mi pritisak u motoru ili je nešto riknulo više. Pošto mi ide registracija krajem mijeseca turbina će morati žviždati do sledeće plate. Ili da parkiram vozilo i raspalim piješke jest da je malo vruće ali izdržaće se.Zvao sam ovlašteni servis i turbina dođe nepuni 1500€ pa sam gledao polovne dođu 200€ bez ikakve grancije naravno i repariranje dođe nekih 250€ uz pisanu garanciju od 12 mijeseci. Nekidan sam naručijo crijevo plastično u servisu koje ide od filtera zraka na turbinu stim da ima na njemu i dijo za odušak od motora i crijevo je nevijerovatnih 80.50 kovertabilnih maraka ili nešto jače od 40€. Auto ide normalno vuče samo pri većim obrtajima baca crn dim. nemam još nikaakvih lampica i upozorenja trenutno. Dali je uzrok bacanja ulja na odušak od turbine jer stvara pritisak ili je riknulo nešto više. Uh ali se raspisa hrpa problema pa neće stati na stranicu.
vixzrc

Broj poruka : 28
Datum upisa : 03.07.2014
Vozilo: : Citroen C5

Nazad na vrh Ići dole

Re: Pokvarena turbina

Počalji od Жиле taj Pon Jul 07, 2014 1:14 pm

Evo ovo crevo si zmenio: [You must be registered and logged in to see this link.] br. 12. -Ovo je sistem za podmazivanje turbine , i obavezno da se to proveri ,kao i sito . Zbog toga često sradaju turbine. [You must be registered and logged in to see this link.] Turbina ako zvišdi blizu je kraja . Može da budu lopatice zaprljane. Koliko to jako se čuje i pri kojim obrtajima?
E, jebiga nisam zapamtio šta sam pročitao   Pa ,ti kažeš da često čistiš creva od vazduha.  Onda je i hladnjak vazduha sav od ulja. Može i od MAF senzora da dimi jer ga zaprlja ulje. A i MAP je na tom crevu.  Ima majstora a i forumaša koji to bolje poznaju, pa će se javiti. Ja mislim da je turbina zrela za reparaciju.  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 10285
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pon Jul 07, 2014 1:38 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] Evo ove ima sve o turbini ,io dimovima  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vixzrc taj Pon Jul 07, 2014 3:08 pm

Hvala druže na slikama - uputima ma nema šta još uvijek se pali i radi turbina ali neminovno je repariranje pošto nisam u mogućnosti financiski da kupujem novu mada je to haman cijena trećine vozila neznam što je to toliko skupo pitao sam čovijeka da nije srebro jer je veličina turbine kao pepeljera a ta cifra strašno bar za mene. Svaki savijet dobro dođe i mnogo mi znači još jednom drug hvala vam.
vixzrc

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pon Jul 07, 2014 3:11 pm

Taman posla nova, to je mnogo para za ljude sa ovog podneblja. Lepo se one repariraju, a donose i polovne - reparirane, iz inostranstva. Moja procena je da je najbolje, ako zatreba, da svoju pošalješ nekom proverenom majstoru koji daje garanciju, pa makar to bilo i malo skuplje, nego da kupuješ neku repariranu/mačku u dzaku. Ljudi su nailazili i na te reparirane sa garancijom, to je druga priča, ako bi uspelo da se nađe.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 14776
Datum upisa : 13.12.2011
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Pon Jul 07, 2014 3:34 pm

Zimus je moj burazer na Seniku radio turbinu. Turbina + veliki servis 500€. Mislim da ga je samo reparacija turbine u Užicu izašla 250€. Rade po sistemu pošalješ im svoju, oni ti jave koliko je oštećenje, ako se slažeš sa cenom odmah ti šalju remontovanu sa garancijom.
mladenmi16

Broj poruka : 5794
Datum upisa : 01.06.2013
Godina : 35
Vozilo: : PSA Opel zafira 1.8 16V
Raspolozenje : Mrzim radne subote...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Pon Jul 07, 2014 3:50 pm

I ja sam na svojoj bivsoj Alfi radio servis turbine u Uzicu. 300 evrica je bilo. Zamene sve osteceno plus je peskiraju. Doje ti ko nova na gajbu.
shix

Broj poruka : 2420
Datum upisa : 03.08.2012
Godina : 42
Vozilo: : Focus 1.6 16v

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vixzrc taj Pon Jul 07, 2014 5:57 pm

Da u pravu ste naj prijeće biti repariranje gledao sam malo po internetu ljudi preporučuju Užice-Srbija, Ljubuško-Mostar, Turboservis -Sarajevo. Jedno od to troje će biti stim dok skupim koju kintu pošto mi se tog svega i svačeg skupilo imam i registraciju sad dvadeset i sedmog. Sa turbinom što kolega reče treba i mali servis ulje filteri. I pitao sm za veliki servis da se odradi u ovlaštenom servisu rekli su mi 500€ možda nešto manje uz neki popust.
vixzrc

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pon Jul 07, 2014 10:11 pm

vixzrc ::Hvala druže na slikama - uputima ma nema šta još uvijek se pali i radi turbina ali neminovno je repariranje pošto nisam u mogućnosti financiski da kupujem novu mada je to haman cijena trećine vozila neznam što je to toliko skupo pitao sam čovijeka da nije srebro jer je veličina turbine kao pepeljera a ta cifra strašno bar za mene. Svaki savijet dobro dođe i mnogo mi znači još jednom drug hvala vam.
Valjda će izdržati dok se skupi lova.  Mogu se naći zamjenski delovi , i sa rukama ne bi smelo preći 350e 
Mislim na veliki servis.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od citromen taj Pon Jul 07, 2014 11:18 pm

Pozdrav.Najvjerojatnije je otišao semering na turbini ako ima ulja po crijevu .Možeš skinut crijevo koje ide sa turbine na interkuler i probat lagano prstom na sredini lopatica da li se miču gore-dolje i levo-desno.Ako ima malo lufta nije tako strašno znači oko milimetra .Ako je više otišao ležaj pa zbog njega i semering i zbog toga propušta ulje u usis.To što turbina fučka može bit i da crijevo negdje propušta.Crni dim ti može ić i zbog lošijih dizni ali i turbine.Ako imaš interkuler dobro bi bilo da ga skineš jer u njemu može biti nakupljeno ulja ako turbina malo pušta.Inače na svakom starijem autu je crijevo turbine masno jer svaka sa vremenom malo propusti .Preko lexie možeš izmjeriti pritisak koji turbina daje pod opterečenjem i na leru.Moj savjet stavi novi zračni filter ,provjeri turbinu prstom,očisti interkuler i vidi ša se dešava .
citromen

Broj poruka : 354
Datum upisa : 22.06.2014
Godina : 43
Vozilo: : C5 V6 break automatic
Raspolozenje : Zadovoljan onim što imam,ma k...c želim više

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Uto Jul 08, 2014 8:05 am

vixzrc ::... I pitao sm za veliki servis da se odradi u ovlaštenom servisu rekli su mi 500€ možda nešto manje uz neki popust...

500 jura za veliki servis?!  affraid  Sve se nadam da nešto nisam dobro skontao, a ako je to istina, ne idi u taj servis ni u ludilu, pa ne voziš Majbah!

Ovo što ti je Citromen napisao je konkretna pomoć, mislim da ćeš posle toga tačno znati na čemu si, mada tako jako zviždane turbine obećava solidan udar na porodični budzet   

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vixzrc taj Uto Jul 08, 2014 2:13 pm

Hvala Citromen pokušaću i to da odradim ne košta me ništa. Pa ću reći šta se događa najviše mi je za brigu zašto izbacuje ulje na liberlauf-odušak.Danas ću otići uzeti filter i probati što mi je Citromen predložio.  Da Petrucci 500€urića možda ne okrugli kao tu negdije jer bi bilo još kao nekog popust. A to sam pitao u ovlaštenom citroenovom servisu ma kad nepade sa stolice i kao onda oni daju garanciju na te dijelove. Nema šta skupiti lovu i prepakovati ovu -reparirati nema druge da se samo ne iskoti šta veće još. Inače sam prije vozijo toyotu ali ostarila pa sm imao problema za nabavku pojedini sitni dijelova pa sam se morao riješiti a visoka cijena Japancima.  Pa sam uzeo citroena Francuza tako da imam malo iskustva sa tim vozilom za to ću štošta pitati tako da mi nezamijerite jer nisam se susretao sa ovim vozilom.Odoh po Filter zraka pa se čujemo.
vixzrc

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Uto Jul 08, 2014 2:21 pm

citromen ::Pozdrav.Najvjerojatnije je otišao semering na turbini ako  ima ulja po crijevu .Možeš skinut crijevo koje ide sa turbine na interkuler i probat lagano prstom na sredini lopatica da li se miču gore-dolje i levo-desno.Ako ima malo lufta nije tako strašno znači oko milimetra .Ako je više otišao ležaj pa zbog njega i semering i zbog toga propušta ulje u usis.To što turbina fučka može bit i da crijevo negdje propušta.Crni dim ti može ić i zbog lošijih dizni ali i turbine.Ako imaš interkuler dobro bi bilo da ga skineš jer u njemu može biti nakupljeno ulja ako turbina malo pušta.Inače na svakom starijem autu je crijevo turbine masno jer svaka sa vremenom malo propusti .Preko lexie možeš izmjeriti pritisak koji turbina daje pod opterečenjem i na leru.Moj savjet stavi novi zračni filter ,provjeri turbinu prstom,očisti interkuler i vidi ša se dešava .
Majstor je mislio na ovaj deo da se opere : [You must be registered and logged in to see this link.] 

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vixzrc taj Uto Jul 08, 2014 5:06 pm

Narode promjeno sam filter zraka izbriso sam crijeva od masnoće -ulja montirao sam i novo crijevo za zrak što ide sa filtera zraka na turbinu. Skidao sam i crijevo ulaz u mali hladnjak- interkuler i obriso nije bilo strašno skidao sam i donje crijevo sa interkulera i u njemu je bilo malo ulja ali ništa strašno sad da me zaspe ili nešto pošto sam bio ispod auta ulja je izišlo ma sasvim malo i to crijevo sam očistio dobro nisam skidao hladnjak interkulera samo sam izbriso ulaz i izlaz. Mogu se zahvaliti i reći da znatno manje dimi i nema onog ružnog dima koji je davio dok auto radi znači ima napredak.   Ako ima neki savijet slobodno recite. Mrčela hvala za skice- slike mnogo znače ovako iskusnom majstoru ha ha.
vixzrc

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Uto Jul 08, 2014 9:29 pm

Samo dotegneš ta creva ,a nadam se da si ih i fizički pregledao.
Interkuler ne bi bilo loše da ga opereš.
Skini map i vidi jel prljav, takođe i MAF pregledaj , mogao bi da ih preventivno očistiš. kontakt sprejom . Ništa fizički čačkati ,u smisli štapići za uši i slične stvari . Samo dobro isprskaj i sačekaj minut ,dva i složi to ima da ide ko metak.   

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vixzrc taj Uto Jul 08, 2014 9:41 pm

Dotegao sam crijeva drug i solidno izgledaju pregledao sam nema nikakvih mana i oštećenja na njima. A što se tiče tog MAP i MAF možda bi i to odradio ali da budem iskren ne znam gdie je i koji dio da se ne pravim sad sveznalica ali tako je. Ako može pobliže gdije se nalazi za šta služi i blizu je čega. Očistio sam i neku rešetkicu koja bude u crijevu od filtera zraka prema turbini i ima neki senzor ja onako laički mislim da je protokomijer zraka moj zaključak nemora biti tačno.
vixzrc

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Uto Jul 08, 2014 9:50 pm

Jeste to je protokomer. Jeli izlazila crna tečnost dok si ga prao, i sa čim si to uradio. MAP ti se nalazi na vrhu interkulera ,ima malo gumeno crevce dugo ko mali prst i na vrhu njega je MAP ima i konektor sa dve žice što idu na njega, lako ćeš ga pronaći.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vixzrc taj Uto Jul 08, 2014 10:08 pm

Ne nisam ga prao samo sam izbrisao sa krpicom unutra nisam smio ništa prati i exsprimentisati da nebi šta zezno. A nisam ni nešto mnogo ni mlatijo pošto je bila neka mrežica koja mi je nježno izgledala. Sutra ću da pogledam i MAP ako ga nađem šta da uzmem sutra za čišćenje Kontakt sprej jli mislite na WD40 ili neštki posebni sprej ima. I kako taj protokomijer isto da očistim sa sprejom.
vixzrc

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Uto Jul 08, 2014 10:16 pm

Ni slučajno sa WD-40!!!!!! Kontakt sprej to očisti ,samo pršćeš ništa krpa i čačkati po njima. Tu mrežicu možeš krpom ona je čelična. Dobro stavi crevo nazad i šelne dovoljno dotegni na protokomeru, jer i od njega može da dimi, neće da vuče preko 3000 0br. u leru loše radi itd. tako ti je i sa MAF senzorom . Kada ga skineš pršći u onaj mali pipak u rupu u njemu i videćeš da li izlazi crna tečnost od ulja koji sprej sapira. Vidišovu šelnu što drži crevo od interkulera , tu ti je map pogledaj videćeš crevceko mali prst.[You must be registered and logged in to see this link.] Protokomer je na ovom harmonika crevu/rebrastom iza filtera evoslika :[You must be registered and logged in to see this link.]  Ove ventile proveri vakum creva: [You must be registered and logged in to see this link.] sve to pregledaj jer znaju da ispucaju pa ti ne rade razni ventili kao što je i turbina,klapne ,egr .

Poslednji izmenio Mrčela dana Čet Jul 10, 2014 9:15 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Uto Jul 08, 2014 10:28 pm

vixzrc ::Ne nisam ga prao samo sam izbrisao sa krpicom unutra nisam smio ništa prati i exsprimentisati da nebi šta zezno. A nisam ni nešto mnogo ni mlatijo pošto je bila neka mrežica koja mi je nježno izgledala. Sutra ću da pogledam i MAP ako ga nađem šta da uzmem sutra za čišćenje Kontakt sprej jli mislite na WD40 ili neštki posebni sprej ima. I kako taj protokomijer isto da očistim sa sprejom.
Skini protokomer sa obe strane ona creva , samo protokomer peri ,sa jedne strane je ta mrežica,a druge možeš sve da vidiš i čistiš. Znači samo pršći on u nekoliko sekundi očisti svu masnoći i prljavštinu na njemu.  

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vixzrc taj Sre Jul 09, 2014 2:32 pm

Pozdrav stigao sam sa posla i kupio sam kontakt sprej i bacam se na posao. Još jedno pitanje gdije se nalazi na vozilu famozni EGR. Jeli pristupačan da i njega očistim ako nije komplikovano i ako se smije čačkati.
vixzrc

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sre Jul 09, 2014 2:49 pm

Trebalo bi da je ovde, nekako u pravcu te strelice

Izgleda ovako

a može i ovako

A čišćenje ide, u principu, ovako

[You must be registered and logged in to see this link.]

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Sre Jul 09, 2014 3:23 pm

vixzrc ::Pozdrav stigao sam sa posla i kupio sam kontakt sprej i bacam se na posao. Još jedno pitanje gdije se nalazi na vozilu famozni EGR. Jeli pristupačan da i njega očistim ako nije komplikovano i ako se smije čačkati.
EGR ne diraj jer je teško skinuti, pogotov za nekog ko nije vičan šarafanju. [You must be registered and logged in to see this link.] Pod br. 1 se nalazi i ovaj ti možeš da skineš,a i ujedno ćeš videti stanje usisa jer se spaja sa usisnom granom. Ovo je elektronski egr. Ne peri elektroniku već mehanički deo ,videćeš garav je ili mastan. Ajd na posao! [You must be registered and logged in to see this link.]

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vixzrc taj Čet Jul 10, 2014 5:43 pm

Pozdrav narode evo me ponovo možda ste mislili da me hauba udarila po glavi ali nije. Očistio sam protokomijer zraka i bio je dobro garav. Ali taj hepek ko mali prst nisam našao na ulaznom crijevu interkulera. Jedino kad ga budem skidao ako nije gdije sa strane. Moraću uslikati motor ako budem znao postaviti sliku na ovu stranicu jer motor mi je kao u Pežoa 206 16 Hdi isti.Dosta manje dimi to je veliki napredak ali još uvijek mi baca ulje na odušak od motora i ubacuje mi u cijev od zraka to je vijerovatno do turbine pa usisava pošto je pokvarena Citromenu nisam odgovorio ima lufta kao što ste rekli neki možda milimetar kad klimam osovinu od turbine osijeti se pod prstom da ima hod ali skroz mali.
vixzrc

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Jul 10, 2014 8:43 pm

Jel nije MAP na interkuleru evo ti slika:[You must be registered and logged in to see this link.] tu pokraj tog debelog creva što ide sa interkulera u usis ,vidiš ove brojeve . Ako nije tu onda ga traži na usisnoj grani,od egr levo na sredini motora. Evo gde se nalazi na interkuleru,već sam ti stavio istu sliku ,ispod ove šelne [You must be registered and logged in to see this link.] Jesi li osetio da bolje vuče kada si očistio MAF senzor?
Obrati pažnju ono crevce sto ide sa te plastične cevi prema akumulatoru 
Sada skini i egr ventil i vidi u kakvom je on stanju. Postavio sam ti sliku ,lako ga je skinuti . Verujem da je i on prljav! Njega naftom ili benzinom opereš, nema tu puno posla.  

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći