Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

BERLINGO vs KANGOO ??? ... George trazi savet :)

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

BERLINGO vs KANGOO ??? ... George trazi savet :)

Počalji od George_2cv taj Pet Jul 25, 2014 12:14 pm

pozdrav svima...

potrebni su mi saveti u vezi kupovine francuza..... naime, hocu kupiti BERLINGA, KANGOOA ili dobla. puitnicka verzija.... sa sedistima i vratima.

svi saveti su mi dobrodosli kako ne bih napravio gresku.
2001.-2006. godiste, sto manji potrosac...
i sto povoljniji auto za odrzavanje.

hvala svima koji pomognu.....

Poslednji izmenio George_2cv dana Sub Jul 26, 2014 9:18 am, izmenjeno ukupno 1 puta
George_2cv

Broj poruka : 12
Datum upisa : 25.07.2014
Vozilo: : 2cv

Nazad na vrh Ići dole

Re: BERLINGO vs KANGOO ??? ... George trazi savet :)

Počalji od Petrucci taj Pet Jul 25, 2014 1:54 pm

Citroen Berlingo i Peugeot Partner, to je ista platforma, gotovo identični motori. Ekonomični, izdržljivi, kao i svi francuzi, zahtevaju adekvatno održavanje. Ovako je taj model okarakterisao jedan od korisnika:

"- udoban - sasija i vesanje su mu preuzeti od Pezoa 308/Citroena C4, znaci nema mesta onoj prici da je konvertovani van ni u mislima

- prostran - 5 odraslih ljudi mogu da se voze u njemu komforno + obaranjem sedista se ionako velik prtljazni prostor pretvara u nesto sto se meri kubicima, tacnije - 3 kubika prostora. Takodje, klizna zadnja vrata su vise nego prakticna.

- upravljiv - cak vise nego vecina automobila tog segmenta (po duzini) bez obzira na znamenitu visinu. Odlican odziv volana.

- vozacka pozicija - treba malo vremena za privikavanje obzirom da se u njega seda sa onom van-predrasudom, ali moze da se putuje i na duze (1000km+) bez ikakvog zamora. Sedista su poslovicno kraca za vise vozace ali polozaj pri sedenju ionako inklinira "radnoj atmosferi"

- klirens je dovoljan i za bespuca, odnosno neuredjene puteve (ovo je provereno)

- motor - u najnovijoj verziji, 1.6 HDI svakako, pa cak i onaj od 90ks je sasvim OK. Malo trosi moze da dostigne 150kmh bez problema i hitar je na gasu. Dovoljno. Inace HDI (Ford/PSA) motori te kubikaze su izuzetno ugladjeni, a ugradjuju se jos (osim Pezoa i Citroena) i u: Volvo, Ford, Mazda vozila.

- funkcionalnost - osim onih potencijalnih 3 kubika, postoje brojne pregrade, skrivene fijoke, prostor za odlaganje pa cak i u dodatnoj opremi - interna ostava za skije/bordove. U obrnutoj varijanti postoji centralni tunel sa rashladnim sistemom za putnike pozadi kao i neupotrebljiva (citaj: fiksna) parcijalna panorama.

- najpametnija opcija - tzv. Grip Control, koji domaci diler naravno nema u ponudi i apsolutno ne zna o cemu se radi. To je sistem koji je prethodno je isproban na Pezou 3008. Radi se o skupu kontrolisucih funkcija u okvirima elektronskog diferencijala, forsiranog kocenja, ABSa i ESPa sto se ogleda u kvazi 4wd pogonu koji se podesava jednim kruznim potenciometrom, odmah ispod levog ventalacionog otvora na tabli. Odlicna stvar, s tim sto, napominjem - kod nas ne ne nudi cak ni kao opcija koja se ceka...i ne samo to, vec nemaju pojmao cemu se radi.

- identitet - Berlingo ima nesto sto Citroen vec decenijama gaji, jos od modela CV2 (popularni Spacek), a potom i preko Diane a to je neka vrsta avanturistickog duha, dozivljena iz relativno laganog i nepretencioznog vozila, a to je zaista redak slucaj stvaranja ikone, kakav su do sada dostigli recimo VW sa Bubom ili Tip 2 (hipi transport).

- minusi - bezobrazno skupe opcije. Model XTR, sa jacim HDI motorom od 110ks zna da kosta i 24.000 eur. Kod nas se naravno nudi siromasnija oprema, a mozda najveci minus od svih je sto diler, bar u Bg nekako ne odise nekako francuskim sarmom, vec pre domacom sarmom. Hocu da kazem: pise im na celu kupi, kupi, kupi, pa cemo da vidimo sta cemo posle."

Inače, važi pravilo, ili je to samo mit, da vlasnici Berlinga automobil menjaju samo za mlađe godište istog modela. I berlingo i Partner imaju malo problematično torziono vešanje, barem na starijim modelima, ali to je za PSA klasika. Kangoo u gradskoj ne prelazi 7 l/100 km, model sa 1.5 motorom nije na glasu zbog problematičnog sistema ubrizgavanja / dizni.

Eto...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15276
Datum upisa : 13.12.2011
Godina : 52
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od George_2cv taj Pet Jul 25, 2014 2:18 pm

Petrucci hvala na odgovoru/savetu.... nadam se da cu dobiti jos mnogo saveta narednih dana.... posto bi kupovinu obavio u kracem roku...

elem...... kupujem stariji jeftiniji auto, pa bih voleo da mi pricate o kvalitetu i nedostacima modela od 2001. do 2006. godista.

na par mesta sam dobio neke savete (razliciti ljudi sa pouzdanim znanjem i poznavanjem automobila...)>>>>>.....>>>> ako uzimam dobla da bude dizel JTD, a ako uzimam francuza da bude benzinac.
s toga bih voleo da mi kazete nesto o modelima kangoo 1.2, 1.6 i berlingu 1.4 i 1.6.
George_2cv

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Jul 25, 2014 2:31 pm

Nema ovde mnogo ljudi sa tim modelima, nisu oni tako rašireni, ali kod francuza izbegavati HDI motor - pa to je mogao da kaže samo totalni laik. Čuo sam da su se kod Kangu-a benzinci pokazali fantastično, i tu se, otprilike, završava svo moje znanje o tim modelima.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Pet Jul 25, 2014 7:25 pm

Evo da ja podelim moje skromno iskustvo. Imao sam priliku da vozim Kangoo 1,2 službeni auto. Nije to motor za tu kategoriju vozila. Ja sam ga vozio uglavnom po sremu, na ravnom još i nekako, ali uopšte ne voli brdo. Meni je sa njim, doduše natovarenim, Fruška Gora predstavljala izazov. Inače, auto je odličan, udoban, lako se vozi, samo gledaj neki jači motor.
Nego video sam da ti je u listi opcija i Doblo. Vozimo i njega u firmi, motor 1,6. Kod nas je već osam godina, vozi ga ko stigne, tovari se do granice zdravog razuma, ima 370 000 km na satu i uopšte ne pokazuje znake umora. Jedino što meni lično ne odgovara je što se na prednjim sedištima sedi prilično visoko, a nije baš ni štedljiv.
E sad, ovo kod mene su bili uslovi surove eksploatacije (4 čoveka + pun gepek alata), ipak je za tu vrstu vozila dizel motor bolja varijanta. Nadam se da sam bar malo pomogao. Pri kupovini otvori četvero oči, ili još bolje povedi nekog stručnog, jer niko ne kupuje van za vozikanje i porodične potrebe.
mladenmi16

Broj poruka : 6371
Datum upisa : 01.06.2013
Godina : 35
Vozilo: : PSA Opel zafira 1.8 16V
Raspolozenje : Mrzim radne subote...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od George_2cv taj Sub Jul 26, 2014 9:24 am

u DHLu voze samo citroene i fiate.... njihov savet je takodje ako tovarim puno, onda je pravi izbor doblo, ako ne, onda naravno berlingo zbog udobnosti....

slazem se da je 1.2 preslab auto.... elem, ne tovarim ja previse auto, pa onda i ne moram da uzimam neki "prejak".
nadam se da mi je zadovoljavajuce sve ispod 2000 cm3.

ono sto je najvaznije za mene je, da je potrosnja sto manja, i da (ne daj boze) ukoliko dodje do kvarova, popravke budu sto jeftinije. smatram da je ta potrosnja oko 6 litara sasvim ok, posto ce meni na otvorenom trositi 4 :) (najcesce ne zurim nigde :) )
a sa sekvent plinom bi bilo naravno sve jos bolje.

George_2cv

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Sub Jul 26, 2014 10:54 am

Stvarno i ja se pitam ko ti je rekao da izbegavas HDI. Pa hdi i jtd su medju tri najbolja dizel agregata trenutno. Ja bih ti pre rekao da se manes te 1.2 benzin varijante. .To je prosto slabo za te gabarite. Doblo jtd takodje voze i u mojoj firmi i kaze mi vozac da se auto jako dobro pokazao. Takodje glasam za 1.6 hdi. Varijanta benzinca sa sekventom ce te kostati 600 evrica preko sa sve onim atestima i ostalim glupostima,pa ti treba vreme i vreme da ga otplatis u voznji, pa gubis prostor u autu, pa za par godina opet reatesti i ko zna sta ce jos izmisliti. A ovi dizeli idu isto ko i benzinci, a trose mnogo manje. S druge strane odrzavanje je skuplje, ali ako uzmes dobar primerak, miran si. Takodje budi spreman na jos 300-400 evrica bilo koji auto da uzmes, da ga dovedes u pristojnost.
shix

Broj poruka : 2828
Datum upisa : 03.08.2012
Godina : 43
Vozilo: : Focus 1.6 16v

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od George_2cv taj Sub Jul 26, 2014 2:51 pm

to je to..... treba pronaci dobar primerak, a tako star :(
na neki nacin zato i jesam raspolozen za onu verziju koja ce za nedaj boze biti jeftinija za popravku.

shix :: ..... ali ako uzmes dobar primerak, miran si. Takodje budi spreman na jos 300-400 evrica bilo koji auto da uzmes, da ga dovedes u pristojnost.
George_2cv

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sub Jul 26, 2014 3:29 pm

Za popravke je uvek jeftiniji benzinac, nema spora. Možda ti je najbolje da sa sobom povedeš majstora, platiš čoveku, ili mu dovezeš auto koji te zanima i tu ne bi trebalo da bude tajni za iskusnog mehaničara. Brzo će ti reći još koliko 'života' taj dizel ima pred sobom. Ja sam se vodio istim rezonom pri kupovini mog auta, ali dobar dizelaš je definitivno prava stvar.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Sub Jul 26, 2014 5:04 pm

Jebiga danas nisi ni konji rentabilni.   

др Жиле
Жиле

Broj poruka : 10919
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sub Jul 26, 2014 9:04 pm

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od George_2cv taj Sub Jul 26, 2014 9:43 pm

slazem se sa ovim. dizel je dizel.... da kupujem nov auto, bez razmisljanja samo dizel..... ali ova opcija oko popravke..... tom logikom se upravljam. ipak je to vazno kada kupujes krsinu 10 godina staru.

Petrucci :: .............. ali dobar dizelaš je definitivno prava stvar.
George_2cv

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od George_2cv taj Sre Avg 13, 2014 9:04 pm

drugari, .............

kakvo je stanje kod berlinga i kangooa..... u vezi hladjenja i grejanja motora??

koji tip ventliatora koristi (dugo vozim opel omege, katastrova oko visko ventilatora, pa moram da proverim sta kupujem sada......)
George_2cv

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od George_2cv taj Sre Avg 13, 2014 9:06 pm

berlingo i kangu.... 2001.-2009.

pregrevanje i hladjenje motora, kako se ponasa na usponima, guzvama u saobracaju?

kakvo je stanje oko limarije?

George_2cv

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Čet Avg 14, 2014 12:59 pm

ako je auto ispravan koje god da je marke on ne bi trebalo da ima problema sa hladjenjem motora ako ima naznaka tu je vec znak za problem neki
ja vozim partnera 1.9d kome ne radi termodavac, ne pali ventilator
e ovako kad idem za Nis autoput jedino gde digne temperaturu je uspon Mecka posle Pojata i to digne na 90 a sve vreme drzi na 82 znaci ventilator ne radi da naglasim, po Beogradu isto tako jedino ako upadnem u guzvu onda digne na 92 inace ne, kad kupujes auto obavezno da vozis dok ne upali ventilator tj. postigne radnu temperaturu onda vidi dal pumpa creva i koliko dize temperaturu
sto se tice kubikaze ispod 1.6 ja ne bih uzimao 1.4 je slab motor za to i vise ce da trosi i mucice se, meni moj dizel trosi oko 7l na otvorenom, jbg on je kockast i aerodinamika nula tako da nemoj da te neko lagi da trosi ispod kad je fabtika propisala potrosnju od 6.7l pa dodaj ono sto sam rekao plus nase gorivo i to ti je to
moj je 2004 i tamo gde je malo zagreban nema znakova korozije tako je vec 9mes., ne znam dal je pocinkovana ali primerci koji nisu lupani ne bi trebalo da imaju korozije
mishja

Broj poruka : 3655
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 39
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od George_2cv taj Čet Avg 14, 2014 7:35 pm

hvala na odgovoru...... ako neko moze nek napise svoja iskustva..... hvala...

George_2cv

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Čet Avg 14, 2014 8:35 pm

George_2cv ::drugari, .............

kakvo je stanje kod berlinga i kangooa..... u vezi hladjenja i grejanja motora??

koji tip ventliatora koristi (dugo vozim opel omege, katastrova oko visko ventilatora, pa moram da proverim sta kupujem sada......)
A jesi razmišljao o Ladi 2104-karavanu, ili o Mercedesu W123? Ventilator na remen i ne razmišljaš... Šalu na stranu, ako ventilator pali a auto se greje, nikad, ali NIKAD nije problem u ventilatoru, obično loša glava ili manjak rashladne tečnosti. E to već ne može da se poistoveti sa bilo kojim modelom i markom, već zavisi od održavanja i odgovornosti vlasnika.
mladenmi16

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Avg 14, 2014 8:40 pm

Tako je zemljak!    

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Čet Avg 14, 2014 9:43 pm

Zaboravih da kažem zlatno i univerzalno pravilo, što je više kubika pod haubom manja je šansa da se pregreva. Mislim na brdsku vožnju, gradsku gužvu....
mladenmi16

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od George_2cv taj Sub Avg 16, 2014 12:10 pm

pravi savet :) thnaks.....

moze jos ako ima...... moram se odluciti ubrzo i traziti intenzivnije....
George_2cv

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sub Avg 16, 2014 12:25 pm

Znaš kako je, u suštini, kupovina polovnjaka je kao i ženidba - saznaš šta te je snašlo tek posle nekog vremena, koliko god da si birao. Dakle, nađeš model koji ti odgovara po ceni, estetski, modelu, kažeš 'pomozi Bože', duboko udahneš i izbrojiš lovu...a kaješ se kasnije   
To je malo šala, a malo više zbilja. Ono što je možda i bitnije je da se finansijski 'pokrpiš', odnosno, da nikako ne potrošiš sav raspoloživi iznos na automobil koji ti je zapao za oko. Koliko god dobar bio, trebaće mu neko servisiranje.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Sub Avg 16, 2014 1:27 pm

E, ovo si napisao   , tu onda dolaze razni kvarovi, koje ni majstoeri ne znaju da poprave, i one koje znaju oderu te ko jarca  

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od George_2cv taj Sub Avg 16, 2014 2:45 pm

Petrucci ::Znaš kako je, u suštini, kupovina polovnjaka je kao i ženidba - saznaš šta te je snašlo tek posle nekog vremena, koliko god da si birao. Dakle, nađeš model koji ti odgovara po ceni, estetski, modelu, kažeš 'pomozi Bože', duboko udahneš i izbrojiš lovu...a kaješ se kasnije   
To je malo šala, a malo više zbilja. Ono što je možda i bitnije je da se finansijski 'pokrpiš', odnosno, da nikako ne potrošiš sav raspoloživi iznos na automobil koji ti je zapao za oko. Koliko god dobar bio, trebaće mu neko servisiranje.

to je to.... za salu, ma kakva sala to je uvek i sa svima.

a za auto..... upravo sam to zadnjih dana razmisljao, da puknem vece pare za auto.... al bolje je ostaviti kintu za servis i osposobljavanje za voznju (msm, ako treba kocnice i slicno :) jbg, to je navjaznije).......

kakvo je stanje za plinom? ne verujem da ima neko da ce reci da se ne isplati?
George_2cv

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sub Avg 16, 2014 3:40 pm

Vidi, nikako, ali nikako nemoj da potrošiš sav budzet. Da je auto bez ikakvog ulagnja vlasnik ga ne bi ni prodavao. Ako se ispostavi da si neko vreme miran i bez ulaganja - tim bolje, imaće pare na šta da se potroše. Ono što te svakako čeka je veliki servis, uz njega ide i mali, pa malo kočnice, malo izduv, malo po neka svećica ili grejač, sve po malo i nakarika se solidna suma, na ovu današnju muku i nemaštinu. Što se adaptacije na plin tiče, sve zavisi od toga koliko prelaziš. Po meni, obzirom da sekventi više nisu skupi kao nekada, sve preko 10000 godišnje čini ugradnju isplativom. A druga je stvar što plin konstantno poskupljuje, uz intenciju da nastavi sa tom 'navikom'. Sećam se, kad sam u starog Pežoa 2003. ugradio prvi plin, litar je bio 21 din, a danas sam sipao po ceni od 91 dinčić.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od George_2cv taj Ned Avg 17, 2014 9:23 pm

da li neko nesto ima da doda ili napise nesto suprotno onom iz ovog testa?

[You must be registered and logged in to see this link.]
George_2cv

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu