Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Ulje u hladnjaku C5 Giza

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Re: Ulje u hladnjaku C5 Giza

Počalji od pego307 taj Uto Jul 31, 2018 8:01 am

Sto se tice klime, pritisci ukazuju da je poluprazna odnosno nema "freona" pa je normalno da ne radi kako treba jer proradi zastita kompresora.
Nisi naveo temperaturu vazduha pri kojoj su dati pritisci tako da ne mogu dati precizniji odgovor.
Za sadasnji period godine i letnje temperature tipicno pritisak ide 18-25bara odnosno donji na usisu 5-6bara.
2-3bara je pri 0C (+-sitne varijacije od auta do auta)

Moj zakljucak, klima ti nije napunjena prvi put ili pusta pa je sada poluprazna.

Sto se uzroka mesanja uljnog i vodenog sistema ima puno mesta gde se moze desiti ali ako je mehanicki ostecen medjuhladjak (interkuler) ulje voda toliko da se spolja vidi vrlo verovatno je i razbijen unutra.
I eto mesanja. Ne zaboraviti da je pritisak ulja i do 6bara sto znaci da mora savrseno da zaptiva.

Cak i da jos nije problem u hladnjaku ja bi ga zamenio iz razloga sto se sam nece popraviti i samo je pitanje vremena kada ce napraviti problem.

Jos nesto, motor ne sme da se dalje koristi tj vozi auto sa pomesanim uljem i antifrizom. Obe tecnosti ispustiti, rasklopiti i temeljno hemijskim preparatima isprati motor. Onda sledi popravka itd..

pego307

Broj poruka : 324
Datum upisa : 13.04.2018

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od stamikolos taj Uto Jul 31, 2018 11:11 am

Hvala na temeljnom odgovoru.
Klima je proveravana pre par dana na ovom jesenjem vremenu, počela je i kiša da pada u trenutku kada sam podigao haubu.
U pritiske ne sumnjam, možda nisam lepo upamtio cifre ali ću svakako proveriti još negde ako se nakon zamene filtera nastavi isti problem. Inače veliki servis je odrađen pre par hiljada kilometara pa su zamenjeni i svi filteri. Kada sam to pomenuo majstoru sumnjičavo je pogledao u mene i pitao da li sam siguran da je filter zamenjen. Inače kad upali kompresor lepo radi na otverenom.
No klima me sada manje brine. Ako sam dobro razumeo drugi savet, treba da ispustim i ulje iz motora i rashladnu tečnost ili samo tu mešavinu iz boce gde je trebalo da bude antifriz?
Jedan od saveta kako ispirati sistem za hlađenje prosledio je u ovoj temi Petrucci.
Da li nakon ispiranja sistema smem kod majstora ili može i ovako?

Poslednji izmenio stamikolos dana Sre Avg 01, 2018 11:09 am, izmenjeno ukupno 1 puta
stamikolos

Broj poruka : 28
Datum upisa : 17.04.2018
Godina : 31
Vozilo: : Citroen C3 II 1.4 HDI

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Uto Jul 31, 2018 12:37 pm

Pa rashladna tecnost i ulje su putem cirkulacije kroz motor svuda pomesane. I tamo gde se ne vidi okom kao u boci.
Dakle, obe tecnosti ispustiti i oba sistema ocistiti.
Onda resiti uzrok, pa ponovo napuniti oba sistema.
Svejedno je da li ti ili majstor odraditeispiranje, nije komplikovano samo je prljavo i trazi pribor tj alat za sakupljanje, posude itd..

Poslednji izmenio pego307 dana Uto Jul 31, 2018 5:29 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
pego307

Godina : 52
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Uto Jul 31, 2018 2:19 pm

U svakom slucaju auto ne treba voziti, ja da sam na tvom mestu, motor napolje , pa da se vidi.
PUG207

Broj poruka : 605
Datum upisa : 16.10.2017
Godina : 43
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Uto Jul 31, 2018 5:45 pm

Uh, možda je 'motor napolje' malo preterano, može biti, recimo, dihtung glave motora ili sličan ne tako veliki zahvat. Solidan majstor će brzo utvrditi odakle mešanje. Svakako, ne vožnja.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15297
Datum upisa : 13.12.2011
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od stamikolos taj Uto Jul 31, 2018 5:47 pm

Mogu li barem do majstora da vozim ili da pozovem nekoga da me šlepa?
stamikolos

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Uto Jul 31, 2018 5:49 pm

Kako si opisao, taj sistem je skroz pomešao i ja, iskreno, taj motor ne bih palio. Nije Vranje veliko, ali moraćeš negde da staneš, malo uz brdo, tamo, ovamo, i ispadne veća šteta nego što jeste.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od stamikolos taj Sre Avg 01, 2018 11:06 am

Hvala svima koji su komentarisali. Sada sledi potraga za majstorom pa ću vam javiti naravno koje je rešenje problema i da li je dihtung glave izgoreo.
stamikolos

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od stamikolos taj Sre Avg 15, 2018 7:23 am

Evo da javim šta je urađeno sa autom, možda nekome bude od koristi.
Majstor je kada sam pomenuo mešanje antifriza i ulja odmah posumnjak na mali hladnjak ulja. To je i meni bilo najsumnjivije znog pomenutog oštećenja na hladnjaku.
Hladnjak je zamenjen, boca skinuta i isprana akselom. Ispirali smo i hladnjak motora nekoliko puta vodom i akselom. Ne znam da li se aksel preporučuje za ispiranje, znam da je u domaćinstvu nezamenjiv odmasćivač ali to je predložio majstor. Sve je namontirano nazad i za ispiranje je u sistem opet sipana voda i aksel. Auto sam vozio 15-ak minuta i vratio se da ispraznimo sistem. Majstor je bio zadovoljan jer više nije bilo emulzije ulja u boci za tečnost već je smeša aksela i vode izgledala malo tamnije. Sistem je opet ispražnjen, sipana opet kombinacija vode i aksela i predloženo mi je da vozim dva dana a nakon toga da opet ispustimo sistem i probamo sredstvo za čišćenje hladnjaka K2 koje sam prethodno kupio.
Uveče istog dana primetio sam da je tečnost u boci pala ispod minimuma na dno boce.
Toliko za sada, nadam se da je dijagnostika prava i problem rešen, javljaću se sa novim informacijama. Sistem se mora naravno ispirati još nekoliko puta do zime i pratićemo da li se ulje i dalje pojavljuje u boci.

Poslednji izmenio stamikolos dana Sre Avg 15, 2018 9:26 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
stamikolos

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sre Avg 15, 2018 9:22 am

A šta kaže majstor, čika Aksel, zašto je opao nivo tečnosti na dno boce.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Sre Avg 15, 2018 10:43 am

Pa aksel je toliko sve naslage isprao da je sad veca zapremina celog sistema i zato fali vode, sad staje litar vode vise...

O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Broj poruka : 1480
Datum upisa : 17.06.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sre Avg 15, 2018 10:46 am

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Djurica taj Sre Avg 15, 2018 10:51 am

Ne govori osim ako je ono što hoćeš da kažeš vrednije od ćutanja.
Djurica

Broj poruka : 1735
Datum upisa : 18.12.2011
Godina : 33
Vozilo: : Marengo 1.9 TD

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od stamikolos taj Sre Avg 15, 2018 6:26 pm

Majstor posle početnog iznenađenja, kaže da je to normalno, rekao je da dolijem pola litra vode i vozim do sutra pa ide ispuštanje aksela, Very Happy zamena ulja i filtera ulja.
Ulje je na mimimumu pa ćemo ga zameniti kompletno iako sam veliki servis radio pre oko 3000 km.

Poslednji izmenio stamikolos dana Sre Avg 15, 2018 9:25 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
stamikolos

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Sre Avg 15, 2018 9:24 pm

Pao je nivo tecnosti zato sto se sistem odzracio, dobro je to, tako je i meni bilo kad sam menjao termostat jer nisam smeo da odvijam slavinice predvidjene za to da ih ne polomim
mishja

Broj poruka : 3798
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 40
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sre Avg 15, 2018 10:58 pm

Pomislio sam na odzračivanje, ali u onoj boci je od normale do minimuma više od litra!

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od stamikolos taj Sre Avg 15, 2018 11:34 pm

Sistem smo zračili svaki put nakon zamene axela. Very Happy  Vrlo se prosto zrači, postoje dva ventila sa plastičnim kapicama sličnim onim na gumama. Najveći problem bio je izvaditi bocu za tečnost. Ličilo je na vađanje umnjaka sraslog za viličnu kost.
stamikolos

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od stamikolos taj Pet Avg 17, 2018 8:20 pm

Pozdrav braćo Francuzi.
Nakon dva dana vožnje sa razređenim axelom izveštaj sledi.
U boci se od recirkulacije tečnosti i ispiranja sistema pojavilo razređeno ulje na vrhu boce (oko pola centimetra). Majstor je opet bio zadovoljan jer nije bilo emulzije a tečnost je ispod tog sloja na vrhu boce bila zadovoljavajućeg kolorita. Majstor axel je ispustio sistem, skinuo je bocu i oprao je čime drugim nego axelom a završio glancanje benzinom, napunili smo ga opet i dodali po starom običaju trećinu boce axela, upalili auto kratko da okrene tečnost i ispraznili smo sistem opet. Nakon toga ispiran je sistem još 3,4 puta (zaboravio sam da brojim) običnom vodom. U početku je voda bila mutnija a onda sve svetlija i svetlija. Majstoru je osmeh bivao sve veći pa je kada smo dobili bistru vodu kao iz planinskog potoka rekao da bi on sipao antifriz. Na moju preporuku ipak smo se dogovorili da sa tim sačekamo još malo. Nalili smo običnu vodu i pratiću da li će se pojavljivati ulje u narednim nedeljama. Majstor me upozorio da ne čekam dugo jer je za vodnu pumpu ipak nezamenjivo sredstvo antifriz koji ima i ulogu podmazivanja iste.
To se sve dešavalo ujutru. Do uveče, opet je sistem uvukao skoro svu vodu iz boce pa sam dolio još pola litra vode. Voda je i dalje bistra što me raduje. Rezultat je: zamenjen hladnjak ulja (3000 dinara), oko 5 boca axela (250 dinara bez pumpice po komadu), 30e za ruke axel majstora i bistra tečnost. Dogovorili smo se da sipamo antifriz za oko 3 nedelje i zamenimo ulje i filter ulja tada. Nadam se da je problem uspešno rešen. Hvala na savetima braćo. ☺️
stamikolos

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pet Avg 17, 2018 8:38 pm

Po opisu deluje da je rešeno, i da je savestan i dobar majstor koji se primio ovog posla.
Biće sve ok, samo prati i narednih meseci stanje preventivno.
pego307

Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Avg 17, 2018 8:39 pm

Izgleda da si rešio problem i to je dobro. U pravu je Axel kad kaže da ne treba dugo biti na vodi u rashladnom sistemu, ne samo zbog pumpe za vodu, nego i zbog različitih fizičkih osobina vode u odnosu na antifriz. Voda, recimo, ima nižu temperaturu ključanja kao i veće širenje na toploti. Češće bacaj pogled na pokazivač temperature, naročito u gradskim gužvama, i biće sve OK.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Pet Avg 17, 2018 9:04 pm

Sto ne sipaste destilovanu umesto obicne ?
Msm da je nedelju dana dovoljno da propratis. Nema potrebe 3 nedelje da ga vozas na cesmusu.
shix

Broj poruka : 2966
Datum upisa : 03.08.2012
Vozilo: : Focus 1.6 16v

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Sub Avg 18, 2018 10:58 am

Bravo za tebe i majstor aksela !
Eto dobrog iskustva za ispiranje kome zatreba...

nemanja80

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od stamikolos taj Sub Avg 18, 2018 4:43 pm

Nema kod ovog Citroena pokazivača temperature Petrucci, trebalo bi da se upali neka lampica kad uđe motor u crvenu zonu pretpostavljam. Iznenađen sam kako je motor peživeo Lefkadu a da se nije pregrejao sa onom emulzijom. Bilo je puno uspona, brdsko-planinske vožnje i kočenja motorom.
Sipaću mu destilovanu vodu shix, hvala na savetu. Evo sad se pojavljuju masni krugovi na vrhu boce ali nije strašno. Ispiraću sistem sam još par puta sigurno do sipanja antifriza dok ne budem siguran da je sve čisto. Majstor je pokazao sumnju u sredstvo koje sam kupio za ispiranje rashladnog sistema, plašio se da se ne ošteti hladnjak pa ga nismo upotrebili. Meni to baš i nema logike jer je ipak to hemijski preparat napravljen sa tom namenom.
Ukoliko se neko reši da proba da ispira sistem Axelom, neka vodi računa opet da ne vozi dugo auto sa Axelom u sistemu jer je preparat jak i može da nagrize creva.
stamikolos

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Sub Avg 18, 2018 5:20 pm

Nema boljeg testa za auto od Lefkade, ako je to preziveo onda svaka cast. Kad sam se vracao na jednom usponu koji je bas dugacak , prvi put mi se upalio ventilator pri brzini od 130 iako je vetar duvao direktno u motor i bio je planinski hladan, temperatura nije mogla da se odrzi bez paljenja ventilatora + mi je temperatura ulja skocila drasticno. Na toj deonici sam video bar 20 do 30 automobila sa strane u zaustavnoj traci da stoje.
PUG207

Broj poruka : 605
Datum upisa : 16.10.2017
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Sub Avg 18, 2018 10:21 pm

Ma dzaba ti ga bila Lefkada kad treba toliko km preci do tamo...

nemanja80

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Sub Avg 18, 2018 10:58 pm

Pa to put m... da ti oteknu.

"Auto sa 1.000 senzora - to je auto sa 10.000 problema" [You must be registered and logged in to see this image.]
vojkan

Broj poruka : 1424
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći