Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

problem opet sa citroenom c3

Strana 1 od 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Ići dole

problem opet sa citroenom c3

Počalji od Zoran021 taj Sub Sep 03, 2016 6:27 pm

Danas mi se dogodilo da mi je počelo nešto da lupa u vožnji i da se čuje kao neko češanje tokom vožnje. A trza i prilikom davanja gasa u leru. Da nije homokinetički sklop? Prvo se čul kao kad pukne guma luanje,pa zatim kao struganje.To se dogodilo na ravnom putu.
Zoran021

Broj poruka : 180
Datum upisa : 25.05.2015
Godina : 52
Vozilo: : Citroen C3

Nazad na vrh Ići dole

Re: problem opet sa citroenom c3

Počalji od Ninno taj Sub Sep 03, 2016 7:24 pm

Homokineticki zglob nije...on nema tu funkciju kad auto ide pravo niti kad stoji u mestu. Cesanje/struganje moze biti vezano za tocak (da zakacuje u podkrilo ili kos) i takodje sve u sistemu prenosa (zupcasti/PK kais) - tu u obzir dolaze remenice i zatezaci (ponajvise remenica radilice ali i ostale) ali treba sve prekontrolisati. Takodje nije iskljuceno da kais zakacuje u zastitnu plastiku pa se javlja to struganje/cesanje. Nije bas lako tek tako reci sta je ovako preko tastature ali ako se javlja bilo kakvo cesanje/struganje/grebanje onda se to mora videti jer se ostavlja otisak. Da bi to uradio moras skinuti prednje tockove (posto ne znam sa koje strane napred se to javlja), skinuti zastitu kaisa kao za veliki servis i sve vizuelno pregledati. Takodje treba proveriti zategnutost svih delova podkrila, zastitnih plastika za kais i samu zategnutost oba kaisa. A obavezno treba proveriti nosace motora...znaju da se srafovi gornjeg nosaca olabave pa naprave sou. Uzmi ubaci auto u prvu, podigni haubu i rukama pomeraj tockove napred/nazad i gledaj kako i koliko motor seta napred nazad. Taj gornji kod zupcastog pritiskaj i natezi rukama/polugom da vidis seta li ili se klimata. I proveri donji nosac takodje. Znaci sumnja pada na: remenice, zastitnu plastiku kaisa, nosace motora, tocak/podkrilo, remenice/podkrilo. P.S. Dok ne utvrdis sta je u pitanju nije pametno da palis auto.

Poslednji izmenio Ninno dana Sub Sep 03, 2016 7:28 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Ninno

Broj poruka : 1201
Datum upisa : 27.07.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 restyle 1.6HDI (90KS), Peugeot 206 1.1 (60KS)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoran021 taj Sub Sep 03, 2016 7:28 pm

U svakom slučaju ne gine mi majstor u ponedeljak.Mislio sam da nije kvačilo pošto je malo trzao kad dodam gas.
Zoran021

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Sub Sep 03, 2016 7:33 pm

Bice da je tako. Ali po simptomima ne bi trebalo da bude nista posebno opasan kvar...moze biti cak i banalan ali to treba utvrditi. Koliko ce kostati zavisi od toga sta je. Savet - ako se ispostavi da je bilo sta oko kaiseva preporucujem da sve rolere/spanere/remenice majstor proveri a kaiseve koje skida zameni novim (jeste da se rasparuje kompletna celina ali ovako je sigurnije), a da rizikujes da ti vracanjem starih skidanih kaiseva zbog 20ak evra nesto zezne motor nije vredno. Kad je radjen veliki servis, pre koliko? Nije kvacilo, pre ce biti da je ono sto sam naveo - nosac motora. Ima li kakvih trzanja kad ga palis i narocito kad ga gasis i nekih vibracija koje se prenose na leru i na nekim posebnim obrtajima?

Poslednji izmenio Ninno dana Sub Sep 03, 2016 7:37 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoran021 taj Sub Sep 03, 2016 7:36 pm

Rađen je prošle godine pre oko 3500 km ,tada sam ga i kupio.
Zoran021

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Sub Sep 03, 2016 7:39 pm

To je sveze uradjen veliki servis tako da to skoro pa sigurno moze da se stavi na stranu. Jedino da se provere plasticne zastite i zategnutost kaiseva...inace bi svi sklopovi trebalo da su ok. A jesu li na velikom servisu menjane i remenice? Ovo pitam onako sigurnosti radi ali sve vise me simptomi vuku ka nosacima motora. Odgovori mi na ono sto sam pitao u prethodnom postu.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoran021 taj Sub Sep 03, 2016 7:51 pm

Ima vibracija u leru, trza kad dam gas.
Zoran021

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Sub Sep 03, 2016 7:57 pm

U tom slucaju dve stvari mogu biti verovatno: remenice ili nosaci motora. Zato sam te pitao jesu li remenice menjane na velikom servisu (i ako jesu koje). Samo treba ispitati ali do ovih stvari je garant. Proveri kako sam ti kazao u pocetnom postu sa pomeranjem ugasenog auta u prvoj napred/nazad da vidis da li seta motor. Mada i ne moras, lako ce to majstor da ustanovi, vazno je da smo locirali i suzili problem od pocetnog stanja. Nemas razloga za brigu...niti je homokineticki, niti menjac. Ili remenica (manje verovatno) ili nosac (gornji/donji, vise verovatno).
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoran021 taj Sub Sep 03, 2016 8:04 pm

Znam da je menjao španere, i remenice.Našao sam račun. Piše ovako:
španer zupčastog,roler zupčastog,zupčasti kaiš,španer pk kaiša.i pk kaiš !
Zoran021

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Sub Sep 03, 2016 8:25 pm

Pri ispitivanju nosača motora, da li motor u prvoj brzini nesme da mrdne ili može onako po malo da šeta napred nazad?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Auto sa 1.000 senzora - to je auto sa 10.000 problema" [You must be registered and logged in to see this image.]
vojkan

Broj poruka : 1411
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Sub Sep 03, 2016 10:05 pm

@Zoran021, po racunu je uradjen tzv. mali veliki servis sto je skroz ok jer verovatno za full servisom nije bilo potrebe. Jedino sto po racunu moram ozbiljno da zamerim je sto nisu zamenjeni semerinzi bregaste i radilice. Znaci remenice nisu menjane i trebalo bi samo vizuelno da se prekontrolisu, i u radu takodje, kad se proverava zategnutost kaiseva. To su remenice radilice, alternatora, servo pumpe i klime (ako je auto sa klimom) a povezane su PK kaisem. Postoje varijacije da je servo pumpa elektricna, onda ona ispada iz ove price. Znaci da se provere remenice pod obavezno. I naravno nosaci motora - ima ih ukupno 3 komada. Gornji (kod zupcastog), donji (najcesce strada) i nosac menjaca (najredje strada) - njega poznajes kad u leru stavis ruku na rucicu menjaca a on trese/vibrira.

@Vojkan, Naravno da sme i treba motor pomalo da seta napred-nazad. Kad ne bi setao onda bi prakticno motor bip usrafljen za sasiju a to bi treskalo i cimalo na svaku promenu obrtaja...ovi nosaci motora imaju ulogu prevashodno da nose motor ali i da prave elasticnu vezu izmedju sasije/motora i time ublazuju treskanje-cimanje...tek toliko da nekih 5cm seta na ovom ispitivanju kad je ugase. Moze i malo vise ali to je vec stvar iskustva. Moze i drugacije da se ispita - upali se auto, ubaci u prvu i bez gasa se polako popusta kvacilo (tad ne bi trebalo da se javljaju neke vubracije ili struganje, takodje zesce pomeranje motora). Jos jedna stvar...na nekom blagom usponu okrene se auto pa se podje unazad isto polako skoro bez gasa...isto ne bi trebalo da se javljaju neka treskanja, vibracije itd...po cenu da se auto ugasi. I naravno takodje se proverava na paljenju i gasenju auta. Ovakve su slicne provere i za plivajuci zamajac posto su i simptomi slicni (za vozila koja imaju plivajuci).
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Ned Sep 04, 2016 12:26 am

Imam neka podrhtavanja bez gasa, pogotovu kad je motor hladan ili kad ne pazim na kvačilu, čak i kad gasim, imam i plivajući.
Doduše niko od majstora još to nije kontrolisao.
Možda mi se smeši plivajući.
Imaš li iskustva sa zamenom plivajućeg na fiksni kod pezoa.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Auto sa 1.000 senzora - to je auto sa 10.000 problema" [You must be registered and logged in to see this image.]
vojkan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Ned Sep 04, 2016 2:18 am

Podrhtavanje bez gasa na hladnom startu je drugaciji simptom...to je da tako kazem mnogo sirok simptom. Nikad se ne zna sta moze da pocne da pravi problem ali ako ces kontrolisati plivajuci onda nosaci motora i remenice treba da budu potpuno ispravni jer mogu da zamaskiraju problem i odvedu dijagnozu i popravku u pogresan smer...odradi se stvar a problem ostane. Takodje je bitno da li su vibracije lokalizovane na motor ili se prenose na karoseriju. Sto se zamene plivajuceg zamajca fiksnim tice to ne preporucujem i ne radim jer ne zelim da od korektnih automobila pravim nabudzotine i na duze staze budem saucesnik u upropastavanju auta (mozda malo prejaka rec), plivajuci zamajac ima svoju funkciju kao i vek trajanja, da kosta papreno to je tacno ali da mu je uloga vazna i to je tacno. Auto sa plivajucim (pre) i auto sa fiksnim (posle) to su prakticno dva razlicita automobila. Evo neka se jave kolege sa foruma koji su to odradili na svojim autima da iznesu misljenje/iskustva. Reci mi koliko ti je auto pres'o?
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Ned Sep 04, 2016 10:02 am

Auto je prešao 205hkm i to sa velikom verovatnoćom stvarnih pošto je uvežen 2 i po godine star sa oko 160hkm 2006g. Taj što ga je uvezao mi je prijatelj i znam auto od momenta kad je uvezen. U Srbiji je od tada prešao oko 45hkm. Na njemu je nadam se sve još fabričko, tu je i FAP i sve ostalo.

vojkan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od MilosNis taj Ned Sep 04, 2016 11:27 am

Evo da javim moje iskustvo vezano za fiksni zamajac.
Kad sam kupio auto, posle nekog vremena je pocela lameli da mi proklizava kad ga nagazim. Posto dosta putujem nisam smeo da rizikujem. Razlika izmedju plivajuceg i fiksnog je velika. Razlika u ceni je bila 80EUR i ja zbog kesa a i ostalih stvari koje sam tad trebao da uradim na autu odlucim se za fiksni.
Ne upija dovoljno trzaje kad se naglo pritisne kvacilo ili u brzini kada se odjednom oduzme gas.
Majstor me ubedjivao da je uradio bar 15 fiksnih i da niko nije primetio razliku. ja mislim da ljudi koji posle plivajuceg ugrade fiksni i ne primete razliku i ne treba da voze auto skuplji od 500eura.
Par puta sam bio kod njega kako bi mu objasnio da ono sto mi je pricao nema blage veze sa ovim sto je uradio. Dok sam bio kod njega imao sam osecaj da licim na Stevu Zigona

Majstor ostao tvrdoglav i time zaradio losu reklamu od mene.

Planiram da skinem fixni i stavim NOV plivajuci.
Serviseri, ako ste zainteresovani za moj polovan, i imate coveka koji ne bi primetio razliku, javite se. Zamenjen pre 12000km. Proizvodjac LUK
MilosNis

Broj poruka : 234
Datum upisa : 24.11.2015
Godina : 33
Vozilo: : Citroen C5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Ned Sep 04, 2016 11:44 am

Mi, tradicionalno, mislimo da smo najpametniji, a kad se tome doda i nemaština u kojoj živimo onda se dođe do odluka da se menjaju originalna konstruktorska rešenja. Svejedno, mislim da sada, kad si već dao pare za ugradnju fiksnog zamajca, ne bi bilo pametno ponovo davati pare na ugradnju plivajućeg, pa ma koliko bio mudro konstruktorsko rešenje. I ako malo 'udara', nije strašno, izguraće to još sasvim finu kilometražu.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15610
Datum upisa : 13.12.2011
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Ned Sep 04, 2016 11:59 am

Mislim da je Petrucci upravu. Lično bih voleo, kad bi mi se pružila prilika, da to negde praktično probam.
Mislim da bi se opet odlučio za plivajući.
Surfovao sam doduše po forumima, ima svega i svačega. Doduše što se citroena i pezoa tiče više ima nezadovoljnih dok ovi sa Nemcima više hvale zamenu.
Mislim da cena za plivajući nije više tako velika.
Ni
Čuo sam da Verano preporučuje fiksni za 2.ohdi od 79kw.
Ima i mnogo slučajeva gde "majstori" navlače mušterije da menjaju a ispostavi se da nije problem u zamajcu. Najsigurnije je verovatno to sve otvoriti pa videti.
Ninno je rekao pravu stvar po tom pitanju.

vojkan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoran021 taj Ned Sep 04, 2016 12:36 pm

Po simptomima šta bi moglo biti kod mene?
Zoran021

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Ned Sep 04, 2016 1:16 pm

Ja bih uradio po ovom Ninovom uputstvu, rešio dilemu oko tog grebanja, pa onda tragao dalje. Jedno po jedno.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoran021 taj Ned Sep 04, 2016 1:26 pm

Znači remenice i nosač motora.
Zoran021

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Ned Sep 04, 2016 1:29 pm

Da, to je najjednostavnije proveriti, ne zahteva neku veliku stručnost.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Ned Sep 04, 2016 3:15 pm

Upali auto, nabavi baterijsku lampu i posmatraj pk kaiš.
Kaiš nesme da šeta levo desno kad ga posmatraš odozgo.
Onda skini desni točak pa ga posmatraj sa strane. nesme da skače gore dole. Rukom vidi da li je zategnut.
Obično strada remenisa alternatora ili lageri na njemu.
Ta remenica ima kvačilo i košta negde do 4 hiljada srednjeg kvaliteta. Ako je neki španer onda je obično labav kaiš i hoće da cvrči kad se dodaje gas. Pozdrav.

vojkan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoran021 taj Sre Sep 07, 2016 7:19 pm

Problem je bio u nosačima motora,bili su truli i držali se samo za nosač auspuha dok nije i on otišao. Pojavio se bio još jedan problem,negde dizel pušta ,da li je na crevu ili dizni još ne znaju ?
Zoran021

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Sre Sep 07, 2016 8:02 pm

Kako da ne zna gde curi nafta, nije se sa tim zezati.

др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11328
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zoran021 taj Sre Sep 07, 2016 8:37 pm

Kaže moraju da skinu gornji deo motora pa da izvade i odnesu kod bošiste pa pod pritiskom da vide gde pušta. Tako su mi rekli.
Zoran021

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Nazad na vrh