Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Xsara Picasso 1.6 benzinjara...

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Xsara Picasso 1.6 benzinjara...

Počalji od nemanja80 taj Pon Sep 05, 2016 8:25 pm

Shix postujem tvoje misljenje ali nisi u pravu. Upravo fabrika ostavlja mogucnost izbora ulja, izmedju ostalih i 10w40 za ovaj motor. Ja prenosim licno iskustvo, imam servisnu istoriju auta, uvek je sipano to ulje Total Quartz 7000 10w40, motor je presao 170 000km, radi kao sat, ne trosi ulje, na znam zasto bi uzimao skuplje ulje.

U ostalom evo uveri se sta Peugeot preporucuje za taj motor (oznaka TU5, drugi u tabeli) :

Mislim, mozes uzeti i najskuplje ulje u srbiji ali nema potrebe. Strela, izvini za uzurpaciju teme, necu vise smarati, ja ti pisem iz licnog iskustva sa tim motorom. Pozdrav !

Cekamo slike makine Very Happy

nemanja80

Broj poruka : 640
Datum upisa : 17.06.2016

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Pon Sep 05, 2016 8:54 pm

Ne razumem zasto potenciras ulje koje ti sipas. Covek je lepo napisao da mu je u auto sipano 5W40 i zato sam i napisao da nema potrebe da prelazi na drugo. Normalno je da moze preci na 10W40. Ali nema potrebe, osim ako mislis da je razlika od 500 kinti na 10000km neka ogromna usteda.
shix

Broj poruka : 2381
Datum upisa : 03.08.2012
Godina : 42
Vozilo: : Focus 1.6 16v

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Pon Sep 05, 2016 9:05 pm

Može da sipa i Mobil, može da sipa sva tri ulja gradacija koje ste naveli, neće da pogreši  i može da štedi ako hoće samo da ne ode priča sad u bankarstvo
moj predlog je da ovo bude tema o autu kad je ovako krenulo, a da se Strela predstavi u temi za predstavljanje članova ako hoće, a bilo bi poželjno, višak će da prečistimo
mishja

Broj poruka : 3294
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 39
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Pon Sep 05, 2016 9:10 pm

shix

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Pon Sep 05, 2016 9:11 pm

shix ::Ne razumem zasto potenciras ulje koje ti sipas. Covek je lepo napisao da mu je u auto sipano 5W40 i zato sam i napisao da nema potrebe da prelazi na drugo. Normalno je da moze preci na 10W40. Ali nema potrebe, osim ako mislis da je razlika od 500 kinti na 10000km neka ogromna usteda.

Prenosim coveku moje pozitivno iskustvo sa uljem koje sipam u doticni motor. Mozda je nekome malo 500din a nekome mozda i nije. Jel treba tebi da se svidi moj post pa da vise ne spamujemo coveku temu ?
Ako je tako evo onda preporucujem svima da sipaju 5w40 ulje. Necu vise pisati. Strela, izvinjavam se

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Godina : 37
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Pon Sep 05, 2016 9:15 pm

Mene tvoj post ne dotice. Pokusao sam coveku da kazem da ne prelazi na slabije ulje, jer ce bolje sacuvati motor. Mishja brisi sve.
shix

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od strela taj Ned Sep 25, 2016 8:30 pm

Ostah duzan, pa da dopunim (jutros se setih da uslikam)...

strela

Broj poruka : 21
Datum upisa : 27.08.2016
Vozilo: : Xsara Picasso

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od strela taj Ned Sep 25, 2016 8:42 pm

Kad smo kod ulja, na 10.000km, potrosim recimo 800 litara goriva iliti 56800 dinara za gas, odn. 105000 dinara za benzin. Kakve veze ima da li potrosim 4x200din vise za bolje ulje? Sipacu 5w40, dok ne krene da ga trosi. Prelazim na 10w40, kad krene potrosnja.
Koliko ovi motori uopste trose ulja (sta je normalno na 10000km gradske voznje)?

Pozdrav.
strela

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Ned Sep 25, 2016 10:10 pm

Lepa boja u pm!
Makina je ok. ,samo,  redovno čisti ono lišće  a, i, preleti krpom malo po mottoru(onim plastičnim delovima).
A, ulje,  ebo ulje bitno da se menja na vreme, sve je ovde navedeno ok.
Nisam lepšu makinu video.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 10189
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Ned Sep 25, 2016 11:04 pm

Staro pravilo - 'dobar motor ne troši ulje', ali proizvođači dozvoljavaju određena odstupanja tako da pola litra od zamene do zamene nisu vredne pomena.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 14711
Datum upisa : 13.12.2011
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Ned Sep 25, 2016 11:30 pm

U pravu si Zile, stvarno prelepa boja.
Polemika oko ulja: pre svega bitno je koliko je auto presao i u kakvom je generalno stanju. Potom koji su su rezimi voznje najveci grad/otvoreno/kombinovano, plus zima/leto/kombinovano. Ovo sve vazi za izbor ulja mada najbolje je ici od full sintetike prema polusintetici (govorim za doticni modela auta), mada i gore pomenute faktore treba uzeti u obzir. Sta je normalna potrosnja ulja? To je pa tek neiscrpna tema... Faktori potrosnje su: kilometraza i god. proizvodnje, vrsta motora, stanje motora, nacin voznje (bezbroj faktora), stanje svih zaptivki itd...itd. Ja se uopsteno drzim granice da sve do 0,5l na 1000km je normalna, preko toga vec je za pracenje a preko 0,75l na 1000km je alarmantno. To je grubo odredjivanje jer evo za prvi primer 0,5l na 1000km...pa to znaci da je normalna potrosnja od servisa do servisa na 10000km ukupno 5l, NE. Nego da ne duzim, ako pitas za gradske uslove koje ja na godisnjem nivou smatram teskim uslovima koriscenja onda u zavisnosti od toga sta sipas a sipas sintetiku (koja se menja na 15000km, pozeljno na 10000km) ovako: na 5000-6000km do 1l, na 10000km do 2l, na 15000km maksimum 3,5-4,0l.
Ninno

Broj poruka : 1054
Datum upisa : 27.07.2016
Vozilo: : Peugeot 307 restyle 1.6HDI (90KS), Peugeot 206 1.1 (60KS)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Ned Sep 25, 2016 11:36 pm

Petrucci ::Staro pravilo - 'dobar motor ne troši ulje', ali proizvođači dozvoljavaju određena odstupanja tako da pola litra od zamene do zamene nisu vredne pomena.

Staro pravilo da dobar motor ne trosi ulje jednostavno nije tacno i predrasuda je, a ono sto je tacno je da dobar motor trosi vrlo malo ulja. Sve ostalo se slazem - 0,5l na 10000-15000km je vrhunski rezultat.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Ned Sep 25, 2016 11:50 pm

Od zamene do zamene ne otvorim čep za ulivanje ulja, toliko o predrasudama.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 14711
Datum upisa : 13.12.2011
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Ned Sep 25, 2016 11:55 pm

Ne, nego toliko o poznavanju automobila a i o odrzavanju istih.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shime taj Pon Sep 26, 2016 12:09 am

Izgleda da nije bas tajming da se ubacim u pricu, a voleo bi da nam Ninno objasni na koji nacin dobar motor trosucka ulje (za los znamo)?
Cuo sam da za neke motore kazu da fabricki moraju da trose ulje ali ja licno mislim da fabrika time pokriva neke sitne nedostatke u tim motorima.
Stvarno bi voleo da se objasni malo opsirnije o tome

shime

Broj poruka : 873
Datum upisa : 25.04.2014
Vozilo: : Peugeot 405GL
Raspolozenje : Uvek moze bolje...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Pon Sep 26, 2016 12:35 am

shime ::Izgleda da nije bas tajming da se ubacim u pricu, a voleo bi da nam Ninno objasni na koji nacin dobar motor trosucka ulje (za los znamo)?
Cuo sam da za neke motore kazu da fabricki moraju da trose ulje ali ja licno mislim da fabrika time pokriva neke sitne nedostatke u tim motorima.
Stvarno bi voleo da se objasni malo opsirnije o tome

Da ne bi bilo da pametujem kratko i jasno cu - u procesu podmazivanja u odredjenoj fazi paljenja karika prebrise ulje sa zida stubline...sto je noviji motor i zazor karike je manji pa je manji sloj (prakticno mikrosloj) koji na zidu ostane. Kad dodje do spaljivanja smese tada se i to ulje na zidu spali i sagori. I tako svaki put kad klip ide gore/dole. Kod pohabanih motora zazor na brisajucoj karici je veci i vise ostavi ulja na zidu jer ne prebrise dovoljno...tada dodje sagorevanje i ulje sagori...samim tim svaki put po malo vise ulja nestane u odnosu na nove motore. Tako se nivo ulja smanjuje...kod novih motora minimalno a sa predjenim kilometrima sve vise i vise. Na meracu to i ne mora da se odrazi drasticno ali SVAKI MOTOR TROSI ULJE, to zapamtite. A postoji i momenat kada nivo ulja ne mrda (ili pak raste)... to se takodje javlja sa istrosenoscu motora jer u karter ulazi rashladna tecnost, kondenzovana voda, nesagorelo gorivo, cadj iz izduvnih gasova itd. E zbog toga treba redovno kontrolisati nivo ulja.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shime taj Pon Sep 26, 2016 12:59 am

Hvala Ninno na iscrpnom odgovoru. Pitao sam jer moja 405-ica od menjanja do menjanja po meracu ne potrosi ni kap ulja, a presla je oko 240000 i 90-to je godiste (bas mator auto) ali dobro mozda kako kazes i potrosi, a ja to ne vidim jer su vrlo male kolicine u pitanju. Pre sam vozio golfa 2 dizela i on je umeo da trosi i trosi ma merilo se u litrima na 500km ali je bio los motor (bas los)

P.S. Nije lose da se ovi postovi sto nisu vezani za temu prebace na neko drugo mesto da ne skrnavimo coveku temu o automobilu

shime

Broj poruka : 873
Datum upisa : 25.04.2014
Vozilo: : Peugeot 405GL
Raspolozenje : Uvek moze bolje...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Pon Sep 26, 2016 5:20 pm

shime ::Hvala Ninno na iscrpnom odgovoru. Pitao sam jer moja 405-ica od menjanja do menjanja po meracu ne potrosi ni kap ulja, a presla je oko 240000 i 90-to je godiste (bas mator auto) ali dobro mozda kako kazes i potrosi, a ja to ne vidim jer su vrlo male kolicine u pitanju. Pre sam vozio golfa 2 dizela i on je umeo da trosi i trosi ma merilo se u litrima na 500km ali je bio los motor (bas los)

Nema na cemu druze. Auto ti je odlican i po izgledu i sto se tice oko ulja. Bitno je da je sa predjenih 240000km nivo u meri...koliko je bitno da ne opada mnogo takodje je bitno da i ne raste. Samo jedno mogu reci, svaka cast.

@Strela, pamet mi je stala a oci ostale na ovoj boji karoserije. Perfektna boja a jos perfektnije stoji Picasso-u.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od strela taj Pon Sep 26, 2016 6:39 pm

Kad smo kod ulja, vozih nekad astru g 1.6 benzinca, koja je od provg kilometra trosila ulje. Znao sam da je gazim 550km i dolijem 500ml ulja, a kasnije sa porodicom odem na odmor, predjem 2000km i ne potrosi ni malo ulja (vozio je do 3500 o/min). Jugic je polusintetiku za 6000-7000km trosio do pola mernog dela sipke, a onda sam menjao ulje u njemu. Japanci mi opet nisu uopste trosili ulje. Vektra 1.8 sada - ne trosi ulje... Kako koji auto + kakva voznja...

Sve u svemu, za pikasovih 150kkm, ocekujem da ne trosi ulje (ili nesto minimalno) - mada ce kod mene biti uglavnom gradska voznja i menjam 5w40 ulje na 10kkm.

Pozdrav svima i bez podizanja tenzija molim.
strela

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Uto Sep 27, 2016 8:55 am

strela ::

Mnogo lepa boja, odlicno joj stoji !
Ovo je restilizovan model, jel tako ? Ako nije tajna koliko si platio Very Happy  ?

O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Giza taj Uto Sep 27, 2016 9:21 am

I ovi bočni vetrobrani baš mu čuče,jes prelep auto,bilo bi lijepo da pustiš neku fotku unutrašnjeg enterijera da upotpunimo doživljaj ako ti nije teško. Very Happy
Giza

Broj poruka : 1668
Datum upisa : 21.08.2015
Godina : 30
Vozilo: : citroen c5 excluziv 2.0 100/136
Raspolozenje : Uvek raspoložen...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Uto Sep 27, 2016 2:34 pm

U vezi svega ovoga bih dodao ako smem. Ni moj auto ne trosi ulje ( bar ja tu potrosnju ne primecujem od zamene do zamene) i iskljucivo otvaram cep od ulja kada menjam ulje. Tacno je da i dobar motor mora da potrosi malo ulja ali to je toliko malo da se ne primecuje od zamene do zamene, pa iz tog razloga i ne otvaram cep. Mozda je ovakav nacin kontrole ulja neznanje ali je meni vrlo logicno da ne merim kolicinu ulja koja se ne trosi.To sam radio kad sam kupio auto vise puta i kad sam se uverio da je motor dobar prestao sam...

PS; Ukljucio bih se ja ranije nego mi kyub tek sada rece da je frka na forumu...
Ryan

Broj poruka : 9046
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 47
Vozilo: : Peugeot 306 1.6 SexWagon

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Uto Sep 27, 2016 3:49 pm

Iskreno da vam kazem, XM tct ,4 godine u porodici od zamene do zamene nije doliven jebeni gram. C5 hdi 3 godine, takodje ni jedan gram. Focus 1.8 tdci za godinu dana ni gram. A bilo je i onih kojima sam dolivao, jer su ga i trosili. Ulje kontrolisem na svakom automobilu. Sta bi trebalo da se radi sa ova tri na kojima je ulje stajalo uvek gde treba, mislim na sipku ? Doliti preko ? Reko bih da ne. Da je neki od njih gubio rashladnu tecnost, pa da sumnjam. Jednostavno su ta tri od 9 auta koja sam licno imao i vozio bila dobra tj. motori su im bili dobri. U ostalih 6 je kad tad dolivano, u neki manje u neki puno.
Takodje nisam na vreme video ovaj razgovor, jer posteno da vam kazem kad nemam vremena, pogledam samo teme koje me vise interesuju.
Sto se tice uvreda Ninno prvi si poceo, jer ova tvoja recenica : Ne, nego toliko o poznavanju automobila a i o odrzavanju istih.
, se ne moze smatrati drugacijom , nego uvredljivom. Mogao si da kazes , nesto tipa ja ne mislim tako ili kako vec zelis... Ovako jeste uvredljiva. Covek je taj auto kupio nov i pouzdano zna da mu ne trosi ulje.
E posle se vec desilo sta se desilo.
shix

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Uto Sep 27, 2016 6:33 pm

Spojene teme ova Mrcelina sa starom : http://www.francuskiautomobili.com/t1874p50-koje-ulje-u-koji-model#87895
Tako da sve o uljima bude na jednom mestu.
shix

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh