Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

termostat

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: termostat

Počalji od Жиле taj Čet Sep 29, 2016 7:54 pm

[You must be registered and logged in to see this image.] plavi šarafić je za odzračivanje sistema hlađenja.

Жиле

Broj poruka : 10074
Datum upisa : 17.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zoran_58 taj Čet Sep 29, 2016 8:18 pm

Mrčela ::[You must be registered and logged in to see this image.] plavi šarafić je za odzračivanje sistema hlađenja.
e sad treba li da auto upaljen ili ne da odzracim? I pod kojom temperaturom?
zoran_58

Broj poruka : 187
Datum upisa : 02.03.2016
Godina : 29
Vozilo: : peugeot 307 1.6hdi 2005

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Goga_EG taj Čet Sep 29, 2016 8:32 pm

najbolje je kad postigne radnu teperaturu, kad otvovri termostat i pusti antifriz u blok motora, to je na nekih 90 stepeni, rukavice i polako okreni, pazi na vruc antifriz, pusti po malo i tako nekoliko puta.
mada posle treba isto tako da ozracis drugi vod koji ide na radijator u kabini, za grejanje.
Goga_EG

Broj poruka : 1473
Datum upisa : 07.08.2013
Godina : 40
Vozilo: : Peugeot 206 2.0 HDI

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Čet Sep 29, 2016 10:06 pm

Ako neznaš kad je menjan antifriz, zameni ga i ozrači radi sigurnosti pred zimu. To je sve normalno kod tvog motora 1.6hdi, i Nino ti je to lepo objasnio pošto ima isti motor.
vojkan

Broj poruka : 923
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 53
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Čet Sep 29, 2016 11:54 pm

nemanja80 ::
Ninno ::
[You must be registered and logged in to see this image.]

Au bre Ninno naspi malo u taj rezervoar  

Tad kad sam napravio ovu sliku upravo sam krenuo po gorivo, uvek kupujem nocu i to ga fino natankam, aj sto je preporucljivo nego sto nikad ne znam za kad i za koliku kilometrazu ce mi trebati auto ako idem na intervenciju (pomoc na putu). I tako teram...teram, cim se upali rezerva opet na Mol (samo tamo kupujem ED sa aditivima).

@Zoran_58, to zeleno sto si pokazao prstom i sto su ti kolege pokazale na slici to je senzor temperature rashladne tecnosti. Da bi proverio da li ventilator uopste radi otkaci taj konektor dok je auto upaljen...tad ventilator hladnjaka mora da se upali. Kad vratis konektro ugasice se ventilator. E sad ne znam sta zelis da rasturas? A za ovo odzracivanje...postoje dve vrste termostata tj. kucista termostata...sa kapicom za odzracivanje i bez kapice. Kod 1.6 HDI od 90ks moze biti i jedno i drugo, kod jacih modela npr 2.0 kod njih obavezno tu ima. To je prva tacka odzracivanja (ako je ima) a druga na vodu koji ide uz pozarni zid prema radijatoru kabine (videces isto takvu kapicu, ne mozes da promasis). Malo je nepristupacno ali moze ruka da prodje. Ne znam koliko si vican tom radu, ono iskreno nije sveto pismo ali ipak ima nekih mera opreza pa cu se potruditi da ti sve lepo pojasnim. Moj ti je savet da kad vec nisi siguran kad je antifriz menjan da to ispustis sve lepo, ako hoces da isperes sistem (trebalo bi) i da ulijas nov antifriz. Ovako - prvo upali u kabini grejanje na MAX, potom olabavi selnu koja ide na donjem delu hladnjaka i odvoji crevo...spremi neki lavor za istakanje i postavi da skupis stari antifriz (ocuvanje zivotne okoline). Onda odvrni cep sa ekpanzione posude i skini ga i pusti da sve istece. U praksi nikad ne istece sve do poslednje kapi ali ako stvoris pritisak na ekpanzionoj posudi (pa makar to bilo i obicno duvanje u posudu) izacice jos dodatnog antifriza. Onda je tada sistem prazan. E sad ako hoces da ispiras sistem to je kao punjenje sa kompletnim postupkom, pa sve ponovo. Jeste jebanijada ali sa takvim ispiranjem nema greske...sve ostalo je improvizacija. Ja cu ti opisati kako se puni sistem novim antifrizom i sve do kraja sta i kako (to ti vazi i za deno i za drugo). Dakle, kad sledi punjenje ide ovako: navuces donje crevo na hladnjak, lepo namestis selnu kako je bila, odvijes kapice za odzracivanje (kod termostata ako ima i kod radijatora kabine), u kabini okrenes grejanje na MAX i onda nastupa punjenje. U ekspanzionu posudu sipas novi antifriz i gledaj da ti uvek nivo bude na MAX, on ce da tezi da pada kako se sistem puni ali ti dolevaj...i tako puni...puni...sve dok antifriz ne potece na kapici kod termostata (ako ga ima) ili kod radijatora kabine...prati kako izlazi antifriz (u pocetku krene slabo pa onda jace i ima mehurici...pusti sve da otece dok ne prestanu mehurici da se pojavljuju) e tad zavijes kapicu (vodi racuna da ne pretegnes pa je polomis jer je plasticna, zavijes je onako normalno dok ne zatvoris izlaz a i pod prstima ces osetiti otpor). Za ovo vreme prati da nivo u ekspanzionoj posudi bude na MAX. Kad to odradis sistem je napunjen i sledi dodatno odzracivanje u radu na povratnim vodovima. Onda dopuni jos malo i preko MAX jer ce povuci (ne brini) kad pumpa zavrti. Zatvori posudu i pali mahinu. Odmah po paljenju mu daj dva-tri puta kratku turazu do 2500 obrtaja i pusti ga malo jedno pola minuta da radi na ler. Nakon toga mu daj gas i drzi tako da pocne da zagreva. Moze da se desi da nivo u posudi padne malo a ako je blizu MIN odvi poklopac i dolij opet malo iznad MAX i opet zatvori cep lepo. Nastavi da drzis gas i sve tako dok ne dodje do momenta kad treba termostat da otvori...to ce se odraziti na tabli da padne malo temperatura ali ce se odraziti i u posudi da padne nivo. Ako ode mnogo ispod MIN onda moras doliti antifriz ali tada budi obazriv jer je sistem vruc i pod pritiskom. Polako (vrlo polako) odvijaj cep, u jednom momentu ces osetit i cuti kad nastupi odusak pritiska...tad se pritisci izjednace i slobodno mozes da odvijes cep. Naravno auto neka ti bude ugasen tada. Nasipaj dodatno antifriz sve do MAX, zatvori posudu i opet paljenje i gas. Drzi gas i temperatura ce da raste i sve do nekih 95 stepeni, e onda ce da upali ventilator i primetices pad temperature na kazaljci. E tad je postupak odrzacivanja gotov, prvi deo. Drugi deo je jos prostiji. Nakon ovoga sacekas da se auto ohladi, proveris nivo u posudi (kad je hladan treba da bude malo ispod MAX, kad je vruc treba da bude na MAX). I kreces - posuda zatvorena, palis auto i drzis gas i sve tako on zagreva a ti s' vremena na vreme proveris nivo u posudi (mada nece da se menja nista posebno)...i sve tako drzi gas dok termostat ne otvori...kad otvori a to ces primetiti na kazaljci skokni i proveri nivo u posudi...bice sve ok ali da budes siguran. I nastavi sa gasom dok ne dodje do 95 i kad upali ventilator onda je sve gotovo...sistem je komplet odzracen 100%. Mozes onda da okrenes 1 krug da se malo spusti temperatura od strujanja vazduha u voznji i to bi bilo to. kad zavrsis pocasni krug pogledaj za svaki slucaj kakav je nivo u posudi...trebalo bi kad je vruc da bude na MAX, kako se auto hladi malo nivo padne i to je normalno. Tada mozes da ugasis grejanje u kabini na MIN. E nakon toga ostaje da slobodno vozis i u roku od tih prvih nedelju dana prati da negde ne curi (na donjem crevu hladnjaka, na kapici za odzracivanje, i prati kakav je nivo u posudi). Ako je sve ok nivo se ne menja sem u odnosu kad je vruc/hladan.
Sto se rashladne tecnosti tice fabricke specifikacije sta preporucuju to kod nas nema da se kupi ali ima alternativa, cak je i bolja. To je TOTAL AUTO SUPRA, kod nas ima da se kupe koncentrati koji se razblazuju u odnosu 1:1 i nastane rastvor koji ne mrzne do -37. Rok zamene je 5 godina a u tvoj auto staje 6l tecnosti (ali ti se drzi merenja na posudi kako sam opisao, bude nesto manje od 6l, a taman ce ti ostati za eventualno dolevanje nekada). Znaci 3l Total Auto Supra koncentrat (470din/l) i 3l destilovane vode sve to smuckas zajedno i takvim novonastalim rastvorom punis sistem.
Eto tako to ide, nadam se da sam pomogao...ako negde zapne ili imas jos nekih nejasnoca slobodno reci...ako ja nisam na forumu kolege ce uskociti u pomoc, zato smo ovde. Ziveli.
Ninno

Broj poruka : 1043
Datum upisa : 27.07.2016
Godina : 37
Vozilo: : Peugeot 307 restyle 1.6HDI (90KS), Peugeot 206 1.1 (60KS)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zoran_58 taj Pet Sep 30, 2016 12:42 am

nemanja80 ::

Au bre Ninno naspi malo u taj rezervoar  

Tad kad sam napravio ovu sliku upravo sam krenuo po gorivo, uvek kupujem nocu i to ga fino natankam, aj sto je preporucljivo nego sto nikad ne znam za kad i za koliku kilometrazu ce mi trebati auto ako idem na intervenciju (pomoc na putu). I tako teram...teram, cim se upali rezerva opet na Mol (samo tamo kupujem ED sa aditivima).

@Zoran_58, to zeleno sto si pokazao prstom i sto su ti kolege pokazale na slici to je senzor temperature rashladne tecnosti. Da bi proverio da li ventilator uopste radi otkaci taj konektor dok je auto upaljen...tad ventilator hladnjaka mora da se upali. Kad vratis konektro ugasice se ventilator. E sad ne znam sta zelis da rasturas? A za ovo odzracivanje...postoje dve vrste termostata tj. kucista termostata...sa kapicom za odzracivanje i bez kapice. Kod 1.6 HDI od 90ks moze biti i jedno i drugo, kod jacih modela npr 2.0 kod njih obavezno tu ima. To je prva tacka odzracivanja (ako je ima) a druga na vodu koji ide uz pozarni zid prema radijatoru kabine (videces isto takvu kapicu, ne mozes da promasis). Malo je nepristupacno ali moze ruka da prodje. Ne znam koliko si vican tom radu, ono iskreno nije sveto pismo ali ipak ima nekih mera opreza pa cu se potruditi da ti sve lepo pojasnim. Moj ti je savet da kad vec nisi siguran kad je antifriz menjan da to ispustis sve lepo, ako hoces da isperes sistem (trebalo bi) i da ulijas nov antifriz. Ovako - prvo upali u kabini grejanje na MAX, potom olabavi selnu koja ide na donjem delu hladnjaka i odvoji crevo...spremi neki lavor za istakanje i postavi da skupis stari antifriz (ocuvanje zivotne okoline). Onda odvrni cep sa ekpanzione posude i skini ga i pusti da sve istece. U praksi nikad ne istece sve do poslednje kapi ali ako stvoris pritisak na ekpanzionoj posudi (pa makar to bilo i obicno duvanje u posudu) izacice jos dodatnog antifriza. Onda je tada sistem prazan. E sad ako hoces da ispiras sistem to je kao punjenje sa kompletnim postupkom, pa sve ponovo. Jeste jebanijada ali sa takvim ispiranjem nema greske...sve ostalo je improvizacija. Ja cu ti opisati kako se puni sistem novim antifrizom i sve do kraja sta i kako (to ti vazi i za deno i za drugo). Dakle, kad sledi punjenje ide ovako: navuces donje crevo na hladnjak, lepo namestis selnu kako je bila, odvijes kapice za odzracivanje (kod termostata ako ima i kod radijatora kabine), u kabini okrenes grejanje na MAX i onda nastupa punjenje. U ekspanzionu posudu sipas novi antifriz i gledaj da ti uvek nivo bude na MAX, on ce da tezi da pada kako se sistem puni ali ti dolevaj...i tako puni...puni...sve dok antifriz ne potece na kapici kod termostata (ako ga ima) ili kod radijatora kabine...prati kako izlazi antifriz (u pocetku krene slabo pa onda jace i ima mehurici...pusti sve da otece dok ne prestanu mehurici da se pojavljuju) e tad zavijes kapicu (vodi racuna da ne pretegnes pa je polomis jer je plasticna, zavijes je onako normalno dok ne zatvoris izlaz a i pod prstima ces osetiti otpor). Za ovo vreme prati da nivo u ekspanzionoj posudi bude na MAX. Kad to odradis sistem je napunjen i sledi dodatno odzracivanje u radu na povratnim vodovima. Onda dopuni jos malo i preko MAX jer ce povuci (ne brini) kad pumpa zavrti. Zatvori posudu i pali mahinu. Odmah po paljenju mu daj dva-tri puta kratku turazu do 2500 obrtaja i pusti ga malo jedno pola minuta da radi na ler. Nakon toga mu daj gas i drzi tako da pocne da zagreva. Moze da se desi da nivo u posudi padne malo a ako je blizu MIN odvi poklopac i dolij opet malo iznad MAX i opet zatvori cep lepo. Nastavi da drzis gas i sve tako dok ne dodje do momenta kad treba termostat da otvori...to ce se odraziti na tabli da padne malo temperatura ali ce se odraziti i u posudi da padne nivo. Ako ode mnogo ispod MIN onda moras doliti antifriz ali tada budi obazriv jer je sistem vruc i pod pritiskom. Polako (vrlo polako) odvijaj cep, u jednom momentu ces osetit i cuti kad nastupi odusak pritiska...tad se pritisci izjednace i slobodno mozes da odvijes cep. Naravno auto neka ti bude ugasen tada. Nasipaj dodatno antifriz sve do MAX, zatvori posudu i opet paljenje i gas. Drzi gas i temperatura ce da raste i sve do nekih 95 stepeni, e onda ce da upali ventilator i primetices pad temperature na kazaljci. E tad je postupak odrzacivanja gotov, prvi deo. Drugi deo je jos prostiji. Nakon ovoga sacekas da se auto ohladi, proveris nivo u posudi (kad je hladan treba da bude malo ispod MAX, kad je vruc treba da bude na MAX). I kreces - posuda zatvorena, palis auto i drzis gas i sve tako on zagreva a ti s' vremena na vreme proveris nivo u posudi (mada nece da se menja nista posebno)...i sve tako drzi gas dok termostat ne otvori...kad otvori a to ces primetiti na kazaljci skokni i proveri nivo u posudi...bice sve ok ali da budes siguran. I nastavi sa gasom dok ne dodje do 95 i kad upali ventilator onda je sve gotovo...sistem je komplet odzracen 100%. Mozes onda da okrenes 1 krug da se malo spusti temperatura od strujanja vazduha u voznji i to bi bilo to. kad zavrsis pocasni krug pogledaj za svaki slucaj kakav je nivo u posudi...trebalo bi kad je vruc da bude na MAX, kako se auto hladi malo nivo padne i to je normalno. Tada mozes da ugasis grejanje u kabini na MIN. E nakon toga ostaje da slobodno vozis i u roku od tih prvih nedelju dana prati da negde ne curi (na donjem crevu hladnjaka, na kapici za odzracivanje, i prati kakav je nivo u posudi). Ako je sve ok nivo se ne menja sem u odnosu kad je vruc/hladan.
Sto se rashladne tecnosti tice fabricke specifikacije sta preporucuju to kod nas nema da se kupi ali ima alternativa, cak je i bolja. To je TOTAL AUTO SUPRA, kod nas ima da se kupe koncentrati koji se razblazuju u odnosu 1:1 i nastane rastvor koji ne mrzne do -37. Rok zamene je 5 godina a u tvoj auto staje 6l tecnosti (ali ti se drzi merenja na posudi kako sam opisao, bude nesto manje od 6l, a taman ce ti ostati za eventualno dolevanje nekada). Znaci 3l Total Auto Supra koncentrat (470din/l) i 3l destilovane vode sve to smuckas zajedno i takvim novonastalim rastvorom punis sistem.
Eto tako to ide, nadam se da sam pomogao...ako negde zapne ili imas jos nekih nejasnoca slobodno reci...ako ja nisam na forumu kolege ce uskociti u pomoc, zato smo ovde. Ziveli.
svaka tebi cast na ovolikom trudu. Jos jednom ti hvala. I svima vama
zoran_58

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Pet Sep 30, 2016 12:53 am

Nema na cemu, zadovoljstvo je moje da mogu pomoci, ziv bio.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zoran_58 taj Pet Sep 30, 2016 4:12 pm

Ventilator radi kad izvucem senzor. Problem je sto nisam mogao da pronadjem ovaj sarafnza odzracivanje. Evo pogledajte
jedino ako je kod mene ovaj mali sto se odvija torx kljucem
ovo je slikano sa desne strane
zoran_58

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Sep 30, 2016 5:51 pm

Evo i ovde se nevidi ništa [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.] javiće se doktor on zna , da ne nagađamo.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 10074
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 50
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Sub Okt 01, 2016 12:59 am

zoran_58 ::Ventilator radi kad izvucem senzor. Problem je sto nisam mogao da pronadjem ovaj sarafnza odzracivanje. Evo pogledajte
jedino ako je kod mene ovaj mali sto se odvija torx kljucem
ovo je slikano sa desne strane

Odlicno za ventilator, dobro si to ispitao, jos bolje sto ventilator reaguje jer da ne radi bilo bi popravljanja... Po slici koju si postavio mogu da zakljucim da je to tip 1 termostata kao i kod mene, 101% ti je kod motora 9HX ili 9HV. Problem sto nisi mogao naci kapicu za odzracivanje je zbog toga sto te kapice uopste nema...kuciste termostata je bez odzracivanja. Ovo sto si mislio je sfar, nije to to. Da ne lutas, skinuo sam neku sliku sa neta i obelezio sam ti sta, kako i gde. Prvo skines akumulator (br. 1), onda most spoljnjeg uvoda ka kucistu filtera za vazduh (br. 2) i onda ces da imas dovoljno dobar pristup. Strelicom sam obelezio pravac gde se pozadi uz pozarni zid nalaze dva creva za mali hladnjak. Znaci u pravcu protokomer - kuciste filtera za vazduh e tu prema pozarnom zidu malo nize, tu su dva creva i tu je kapica za odzracivanje (izgleda kao plasticna kapica ventila na gumama). Ma nema sanse da promasis.

Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zoran_58 taj Sub Okt 01, 2016 9:02 am

Ti se bas razumes u anatomiju ovog auta Vazi. Pogledacu kad budem imao vremena. Samo jos da pitam, sta tacno postizem odzracivanjem? Mislim, moze li to da resi ovaj moj problem?
zoran_58

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Sub Okt 01, 2016 9:08 am

Pravo pitanje, ja mislim da ne dobijas nista, ako čep radi kako treba sistem se sam ozrači
mishja

Broj poruka : 3230
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 39
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Sub Okt 01, 2016 6:27 pm

Odzracivanjem postizes da se izbaci sav vazduh iz sistema...jer sa zaostalim vazduhom moze biti problema ako se stvori vazdusni cep oko termostata jer vazduh ne prenosi temperaturu kao tecnost pa termostat moze pogresno da radi (a uvek radi u smeru da ostane zatvoren sto je opasno) mada to kod tebe nije slucaj jer bi senzor registrovao povisenu temperaturu/ili ne bi nikakavu. Kako god sve ovo sam pisao jer ti preporucujem da zamenis komplet rashladnu tecnost. Tvoj problem sama zamena i odzracivanje nece resiti jer uopste nemas problem, auto se normalno ponasa, a dobices kvalitetnu rashladnu tecnost koja lepo prenosi temperaturu da greje/hladi, stiti od jakih minusa, stiti od ranijeg prokuvavanja, antikorozivno stiti sve metalne delove i sisteme kroz koje prolazi i stiti sve gumene elemente kako iznutra tako i na spojevima.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Voja taj Uto Apr 11, 2017 12:19 am

Tutorijal kako se demontira kućište termostata na Pežou 206 1.4 HDI ?
[You must be registered and logged in to see this link.]
Voja

Broj poruka : 9
Datum upisa : 23.07.2016
Vozilo: : Peugeot 206 SW
Raspolozenje : Raspoložen :)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2