Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Pravilno rastojanje

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Pravilno rastojanje

Počalji od Petrucci taj Pet Okt 28, 2016 8:49 am

Pratite auto ispred sebe, on iznenada koči svom silinom, kočite i vi, ali udarac je neizbežan. Škripe gume i tras!!! Pukoše branici i farovi, iskrivi se hauba... Izlazite vi da se obračunate s njim, izlazi on da se obračuna s vama. A ko je u stvari kriv?

Ako ste savestan vozač, sigurno ste primetili da ukoliko ostavite dovoljno prostora do vozila ispred vas kako biste mogli bezbedno da se zaustavite u slučaju da ono iznenada zakoči, obavezno će vas neko preteći i „ubaciti“ se u taj prostor.
Pošto ste vi savestan vozač, usporavate kako biste ponovo napravili bezbednu distancu u odnosu na „ubacivača“, ali nakon nekoliko sekundi situacija se ponavlja - i u taj prostor se „ubacuje“ novi „ubacivač“.
Koliko god da ste savesni, ukoliko vam se ovakve situacije dešavaju svakodnevno, vremenom ćete shvatiti da prosto nema svrhe držati bezbedno odstojanje... Koliko god da se vi povlačite, da se tako izrazimo, uvek će vam neko ablendovati da požurite ili će vas preticati i „pojesti“ taj prostor.
Inače, kazna za vozača koji ne vozi na bezbednom odstojanju je 5.000 dinara.

Jedna zanimljivost - ukoliko se krećete brzinom od 60 km/h, u jednoj sekundi pređete skoro 17 metara.

10 km/h = 2,8 m/s
20 km/h = 5,5 m/s
30 km/h = 8,3 m/s
40 km/h = 11,1 m/s
50 km/h = 13,9 m/s
60 km/h = 16,7 m/s
70 km/h = 19,4 m/s
80 km/h = 22,2 m/s
90 km/h = 25 m/s
100 km/h = 27,8 m/s

Ako automobil ispred vas iznenada ukoči, a vi niste odreagovali istog trenutka, u samo jednoj sekundi ćete preći tih 17 metara, a zatim ostaje pitanje za koliko ćete uspeti da se zaustavite i hoćete li uopšte uspeti pre nego što ga udarite?
Podsetimo se – automobili kao što su Golf/Astra/Megane/308 dugi su oko 4,3 metra. Dakle, pri brzini od 60 km/h za sekund prošišate pored 4 Golfa parkirana jedan iza drugog. Neki automobili imaju bolje, neki lošije kočnice, a njihovo kočenje dramatično zavisi i od stanja kočionih pločica/paknova, kvaliteta i stanja guma i amortizera (tako je, amortizeri igraju veliku ulogu pri oštrom kočenju, naročito na lošem putu).
Još kada u priču ubacimo kišu ili sneg, kao i ljudski faktor (psihička sekunda) – tj. koliko je vozaču potrebno da shvati da auto ispred njega oštro koči, kako bi i on počeo da koči, stvari se ozbiljno komplikuju.
Hoće li vozač uopšte pritisnuti papučicu kočnice dovoljnom snagom da bi iskoristio pun potencijal svojih kočnica, ili neće to učiniti u strahu od blokiranja točkova i proklizavanja...
Podaci o putu kočenja do potpunog zaustavljanja dramatično se razlikuju u zavisnosti od izvora. Na primer, specijalizovani auto časopisi kažu da mnogi novi automobili zakoče sa 100 km/h do 0 km/h na oko 40 metara.
Sa druge strane, brojne svetske organizacije koje se bave unapređenjem bezbednosti u saobraćaju procenjuju da je prosečnom automobilu potrebno 50, 60 ili više metara (naglašavamo – bez „psihičke sekunde“) za istu radnju.

Kako odrediti bezbedno rastojanje?
Možete da koristite pravilo „dve sekunde“, bez obzira kojom brzinom se krećete.
Primenjuje se tako što npr. odaberete neki objekat pored puta i nakon što vozilo koje pratite prođe pored tog objekta, brojite do dva - ako i vi „prošišate“ pored tog objekta pre nego što ste odbrojali dva, to znači da distanca nije dovoljno bezbedna.
Naravno, preciznost ove metode u velikoj meri zavisi od ljudskog faktora, ali do sada se pokazala najpraktičnijom. Treba uzeti u obzir i vremenske uslove, tj. klizavost asfalta.

Postoji i „pravilo“ po kojem treba prepoloviti brzinu kretanja i „ubaciti“ metre umesto km/h. Dakle, ako vozite 60 km/h, bezbedno rastojanje do vozila ispred bilo bi 30 metara.

Šta piše u zakonu?
U Zakonu o bezbednosti saobraćaja u Članu 82. piše: „Vozač mora da drži bezbedno odstojanje od vozila koje se kreće ispred njega, tako da može blagovremeno da uspori ili se zaustavi, ako vozilo ispred njega uspori ili se zaustavi“.
Kazna za vozača koji ne vozi na bezbednom odstojanju je 5.000 dinara.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 14776
Datum upisa : 13.12.2011
Godina : 51
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Re: Pravilno rastojanje

Počalji od Жиле taj Pet Okt 28, 2016 10:12 am

E ovoga se stalno plašim.
Na Novosadskom autoputu starom što ide kroz Zemun vozi se 60-100 a auto do auta, rastojanje najčešće za dužinu auta, a da nepričam za autobuse i kamione isto tako voze. Ima i nekih bulevara gde se tako vozi niko niko nikoga nepoštuje ebo propise kao da je to neko nepismen napisao jer mu tako došlo, a u stvari ovi podaci treba mnogima da se urežu u ebeni mozak.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 10285
Datum upisa : 17.09.2013
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Okt 28, 2016 10:19 am

Vrlo neugodno, ja sam ovog leta uhvatio sebe kako na autoputu idem za autom koje na pet metara ispred mene piči 150, a iza mene još jedan, pa sledeći i tako kolona od par kilometara. Nedj bože kakvog čukanja napred i 20 auta bi se nakucalo jedan u drugi, a na toj brzini nebismo imali nikakve šanse. Jednostavno kapacitet autoputa nije dovoljan da primi toliko vozila, i onda je od Preševa do Horgoša jedna dzinovska kolona.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Okt 28, 2016 10:29 am

Ma da tu je dovoljno da neko neog malo očeše i ode sve u pm, a o tome niko ne razmišlja. Jednom sam išao onim bulevarom prema Obrenovcu od  mostarske petlje po noći i po kiši auto na autu ispod 80 niko ne vozi a rzazmak  za dužinu auta i manje tada sam se isprepadao u pm .

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Okt 28, 2016 10:37 am

Jbga, čim napraviš malo rastojanja neko te pretekne i ubaci se između. Moguće je da pooštravanjem tih propisa pokušavaju da tu uvedu red. Nedavno sam išao kolima kroz Austriju i boravio tamo par dana vozikajući se od grada do grada, i osim što imaju gomilu radara koji automatski slikaju sa onih portala, rekoše mi da pojedini radari računaju i odstojanje i da su tu kazne jako velike. Hvale se da im je upravo ta mera, obavezno rastojanje, umanjila broj udesa za nešto mnogo procenata, iznenadio sam se koliko.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Pet Okt 28, 2016 10:39 am

Mrčela :: Jednom sam išao onim bulevarom prema Obrenovcu od  mostarske petlje po noći i po kiši auto na autu ispod 80 niko ne vozi a rzazmak  za dužinu auta i manje tada sam se isprepadao u pm .

Ha, to ovi moji seljaci i Zeleznika i Sremcice..MI imamo m*da tako da vozimo i plasimo vas fensi Beoooogradjane....
Ryan

Broj poruka : 9058
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 47
Vozilo: : Peugeot 306 1.6 SexWagon

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od @Nenad@ taj Pet Okt 28, 2016 10:46 am

Ryan ::
Mrčela :: Jednom sam išao onim bulevarom prema Obrenovcu od  mostarske petlje po noći i po kiši auto na autu ispod 80 niko ne vozi a rzazmak  za dužinu auta i manje tada sam se isprepadao u pm .

Ha, to ovi moji seljaci i Zeleznika i Sremcice..MI imamo m*da tako da vozimo i plasimo vas fensi Beoooogradjane....

@Nenad@
Administrator
Administrator

Broj poruka : 1763
Godina : 37
Vozilo: : Peugeot 405 mi16 bivsi :P Ford Mondeo mk3 sadasnji :P

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Okt 28, 2016 10:53 am

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Okt 28, 2016 11:20 am

A kada smo kod mu*a nije da ih i ja nema,a i makina ima 1520 kg. prazna pa kada nekog seronju opalim koji vozi juga i slične igračke a prese*ava se onda ima da ide u pm. Very Happy
Možete misliti pijan ili drogiran i pomalo blesav da se takav nađe iza ili ispred ma ima da naebeš

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Pet Okt 28, 2016 11:25 am

Mi iz ruralnih krajeva imamo svi kuke za vucu na kolima pa se nasrtljivci obicno zajebu. Nemamo mi kuke zato sto smo pakosni i pokvareni nego kad vucemo pomije za prasci i stocno brasno pa da zakacimo prikolice..

Obrni, okreni, seeeeLJak uvek izjebeee Beoooogradjanina..
Ryan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Okt 28, 2016 11:34 am

Verujem ti opisao si ih samo tako, a i ovi "uglađeni" Beograđani nisu bolji oni se služe drugim metodama, a i voze velike makine.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Okt 28, 2016 11:36 am

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Pet Okt 28, 2016 11:41 am

Meni sa niko ne ubacuje, ja sam onaj koji to radi Već kad mi trube (zbog ST tablica), bar da im dam i razlog
mladenmi16

Broj poruka : 5794
Datum upisa : 01.06.2013
Godina : 35
Vozilo: : PSA Opel zafira 1.8 16V
Raspolozenje : Mrzim radne subote...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Pet Okt 28, 2016 11:43 am

Petrucci ::

Ryan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Okt 28, 2016 11:43 am

Petrucci ::
Jebem ih i ja!

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Okt 28, 2016 11:46 am

mladenmi16 ::Meni sa niko ne ubacuje, ja sam onaj koji to radi Već kad mi trube (zbog ST tablica), bar da im dam i razlog
A od vas sa tim diplomatskim tablicama bežim u stranu
Evo nekih : RU, ST, PA i sl.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Pet Okt 28, 2016 11:59 am

Pa ja imam više km u rikverc nego ti trubači vožnje u napred, a oni meni trube. U početku sam se nervirao, sad samo odvrnem muziku i po gasu a oni nek se nerviraju
Zemljak beži od njih što dalje, to sve ludo u p.m.
mladenmi16

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mr No taj Pet Okt 28, 2016 1:02 pm

Za te sto se lepe od pozadi imam zelju da izvedem prekidac stop svetla pod ruku. Da vidim da li spava na casu. A inace i ja imam kukasti parking senzor.
Mr No

Broj poruka : 315
Datum upisa : 06.10.2015
Godina : 40
Vozilo: : C5 2.0 hdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Okt 28, 2016 1:06 pm

Mr No ::Za te sto se lepe od pozadi imam zelju da izvedem prekidac stop svetla pod ruku. Da vidim da li spava na casu. A inace i ja imam kukasti parking senzor.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Pet Okt 28, 2016 8:11 pm

Zaista spadam u grupu vozaca koja drze poprilicno rastojanje osim kad imam nekoga ispred sebe koji mnogo gnjavi. E tad mu se nabijem u dupe i intezivno ga pratim a necu da ga obidjem..Volim takve da nerviram u PM. Ne mogu da verujem da je neko u stanju da vozi 30 na sat, pogotovu na putevima izvan centra Beograda gde ipak moze da se potera malo brze..
Ryan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od @Nenad@ taj Pet Okt 28, 2016 8:33 pm

Ryan ::Zaista spadam u grupu vozaca koja drze poprilicno rastojanje osim kad imam nekoga ispred sebe koji mnogo gnjavi. E tad mu se nabijem u dupe i intezivno ga pratim a necu da ga obidjem..Volim takve da nerviram u PM. Ne mogu da verujem da je neko u stanju da vozi 30 na sat, pogotovu na putevima izvan centra Beograda gde ipak moze da se potera malo brze..

E takve Ja volim. Kad mi se neko nabije uz dupe obavezno nagazim kocnicu iz sve snage a pored toga imam kuku. Uh sto volim to
@Nenad@
Administrator
Administrator

Broj poruka : 1763
Godina : 37
Vozilo: : Peugeot 405 mi16 bivsi :P Ford Mondeo mk3 sadasnji :P

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Pet Okt 28, 2016 9:14 pm

Mnogo si pokvaren, kuku si stavio od kako si posetio prvi put Zeleznik..
Ryan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Pet Okt 28, 2016 9:17 pm

Ja moju hteo da skinem, neka je gde jeste
mladenmi16

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Pet Okt 28, 2016 9:38 pm

Dodje kod mene musterija da preuzme auto, punto je u pitanju. Parkirao sam ga tik iza svog auta. Kaze lik" Ajd da vidim kako radi" Kroz prozor ubaci ruku ne ulazeci u auto i zavergla, naravno auto je bio u brzini. Skoci auto i direktno u moju kuku, polomio je branik po sredini na pola.Pogledam ga i odcutim mudro...Eto cemu sluzi kuka u praksi i kad oba automobila stoje na mestu...
Ryan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shime taj Pet Okt 28, 2016 11:22 pm

E, bas napisah podugacak post na ovu temu ali kad kliknu na poslati izgubila se konekcija i ode text u zaborav tako da mogu samo reci, a vezano za temu da je jedino resenje postovati ZOBS i ovakva cukanja bi se svela na minimum

shime

Broj poruka : 888
Datum upisa : 25.04.2014
Godina : 43
Vozilo: : Peugeot 405GL
Raspolozenje : Uvek moze bolje...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole