Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Popravak boje i lakiranje citroen xsara

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Popravak boje i lakiranje citroen xsara

Počalji od zvizek taj Uto Feb 28, 2017 5:35 pm

Citroen xsara 1.4i 1997 godine.Tamnozelena metalik boja.Lak  na krovu vozila se oljuštio ,također se ogulio i dio ravne površine ispod zadnjeg brisača,zatim dvije povelike fleke na haubi te prednji desni blatobran skoro u potpunosti.Uzeo sam dva spraya boje isčitane  od stručnjaka koji prodaje boje.Smiksao je dva spraya.Cilj mi je popraviti malo te ružne oljuštene površine.Lakitreru ne bi vozio jer mi je preskupo ,a i auto nije baš najmlađe dobi.Napravio bi posao onako laički da što bolje ispadne i da fleke nisu toliko jako uočljive.Dosta sam čitao i spreman sam na šmirglanje raznim brusnim papirima,kupio špric za neravnine i krenuo bi.Evo slika moga auta pa bi mi došao svaki dobar savjet iskusnih "sam svoj majstora".Svaki link i video koji mi preporučite sa zahvalnošću budem pogledao.S obzirom da je oljušten samo lak pretpostavljam da bi trebao išmirglati brusnim papirom između 800 i 1600 malo pošricati glet špricom,a zatim jednom ili dvaput preći bojom i kasnije jednom ili dvaput bezbojnim lakom.
Evo slika:

[You must be registered and logged in to see this link.]
zvizek

Broj poruka : 43
Datum upisa : 23.02.2017
Godina : 59
Vozilo: : citroen xsara

Nazad na vrh Ići dole

Re: Popravak boje i lakiranje citroen xsara

Počalji od Petrucci taj Uto Feb 28, 2017 5:43 pm

Uh, koliko sam Xsara sa ovakvom farbom video, pa to je čudo. Interesantno je da se nisu potrudili sa nekom boljom bojom. Obzirom da ti je boja akrilna, a ne metalik, DIY je moguć samo se bojim da ćeš imati razliku u sjaju. Nova boja će se, iako u potpunosti pogodiš nijansu, verovatno po sjaju razlikovati i odskakati od ostatka površine.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15297
Datum upisa : 13.12.2011
Godina : 52
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Uto Feb 28, 2017 5:48 pm

Imaš li neku sliku nakon slične radnje da mi staviš ovdje na forum.Ako nije strašno i ako je podnošljivije od ovoga što je na slici ...krećem.I zašto si stavio smajlić Peugeot kad je riječ o citroenu ;)
Zatim ,farbao bi samo desni blatobran ,onu fleku na haubi i ovo iza,a krov bi obukao u carbon foliju.Carbon folija je zadovoljavajuće debljine ,a prije aplikacije iste dobro bi izravnao površinu krova sa finim brusnim papirom.Nastojao bi učiniti da ispod folije nema niti najmanje udubine ili neravnine.

Poslednji put izmenio zvizek dana Uto Feb 28, 2017 5:59 pm, izmenio ukupno 3 puta
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Uto Feb 28, 2017 5:53 pm

Nemam fotki, žao mi je, ali ima ovde ljudi koji se bolje razumeju u te lakirerske fore. Ideja sa karbonom je sasvim OK, ali ne zaboravi da će se sve neravnine uočavati više nego pre folije, naročito ako je tanka.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Uto Feb 28, 2017 5:59 pm

Ošlajfaj to vodobrusnim i onako kao si opisao ima da bude ko novo. vidi ovo

др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11435
Datum upisa : 17.09.2013
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Uto Feb 28, 2017 6:15 pm

Uf ,da mi je angažirati onog lika što po gradskim zidovima crta grafite Hajduka i Torcide.Taj sprayom radi čuda.Treba imati ruku za to .Nešto kao zidar kod žbukanja.Meni uvijek 90 % žbuke otpadne sa stropa,a zidaru 90 % ostane na stropu.Mislim da je ovo nešto slično.Drvena ruka i bolje ne raditi.Za to treba lagana ruka i osjećaj.Biće to problem.Možda nađem nekoga koji voli sprayati grafite...nekog klinca.
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Uto Feb 28, 2017 6:22 pm

Nije to neki problem , samo odmakneš oko 20cm i pičiš kao ovaj.
Ja sam sebi farbao branik.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od neecola taj Uto Feb 28, 2017 7:38 pm

Imas ojav video

Osmirglao, maskirao, prelakirao i ismirglao sastav i ispolirao sasatav

2005 407 2.0 HDi 100kw  tamno siv
2001 406 2.0 HDi  80kw  siv - bratov
2001 406 2.0 HDi  80kw  tamno siv - tastov
1999 406 2.0 HDi  80kw  farban crveno - ćalov
1997 306 1.9 TDi  66kw  plav - ujakov
1980 305 1.9 D     50kw  farban u sivu - ujakov
neecola

Broj poruka : 690
Datum upisa : 24.11.2015
Godina : 30
Vozilo: : 2005 407 2.0 HDi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Uto Feb 28, 2017 7:57 pm

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Uto Feb 28, 2017 8:13 pm

Kod šmirglanja ,za površinu koja nije oštečena nego samo oljušten lak.Zanima me koji brusni papir ide:
40
80
120
240
400
600
1200
1600
2000

s ovim raspolažem,s kojim da krenem i s kojim trebam završiti?-Da li je dovoljan špricgit kupljen u autodijelovima i kada on ide?
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Uto Feb 28, 2017 8:25 pm

Sa 2000 to obradi i ne treba ti špricgit.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od neecola taj Uto Feb 28, 2017 8:31 pm

Fala Zile! Sad pogledah slike malo detaljnije, krov i krilo bih farbao celo jer mi lici da je farba ostecena
Gepek definitivno osmirglao prelakirao, nekako bih gledao da maskiram za lakiranje sa gornje strane ivice gepeka i naravno postoji razlog sto niko to nece da radi od ozbiljnijih farbara jer ne postoji teoretska sansa da ubodes da bude 100% ista farba/lak ako farbas deo panela. Zato uvek se radi ceo panel. + uvek kad eade ide prajmer jer samo tako mogu da znaju kako ce farba da izgleda posle. Ali dobro malo kakim sad u sustini, ako izgleda bolje nego pre ja sam za

Imas i ove sprdaju se ali rade ozb posao

ovde od 15 minuta i naucili su vaznu lekciju ne raditi ovo na otvorenom pogotovo ne ispod drveta Very Happy

E sad nisam laker tako da ti savete dajem jer sam se bio ozbiljno namunjio da sam sredim na kolima, pa sam guglao gde sam stigao, pricao sa 10 farbara, citao gde god je sta imalo i na kraju na kraju je kasko odradio svoje. I skoro me udarila neka devojka malo zarolala krilo 140€ su procenili

neecola

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Uto Feb 28, 2017 9:38 pm

Druže nikakav špric git, samo 2000 i prelakiraj 2-3 puta providnim ali cele panele obavezno.
mladenmi16

Broj poruka : 6623
Datum upisa : 01.06.2013
Godina : 36
Vozilo: : PSA Opel zafira 1.8 16V
Raspolozenje : Mrzim radne subote...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Uto Feb 28, 2017 11:17 pm

Dobro ,2000 šmirgl,dobro urediti ,lakirati ,a što je sa bojom u sprayu koju sma kupio i koju mi je smiksao stručnjak kompjuterski čitajući kod boje.Hoću li koristiti boju ili samo išmirglati i nanijeti lak.Ne kužim?

- šmirglati,urediti ,očistiti nanijeti lak 2-3 puta?
-šmirglati,urediti,očistiti nanijeti boju,zatim opet boju,pa lak ,pa zatim opet lak?
za par dana polirati?

:citroen

Poslednji izmenio zvizek dana Uto Feb 28, 2017 11:25 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Uto Feb 28, 2017 11:19 pm

Ja bih probao samo lakiranjem.
mladenmi16

Broj poruka : 6623
Datum upisa : 01.06.2013
Godina : 36
Vozilo: : PSA Opel zafira 1.8 16V
Raspolozenje : Mrzim radne subote...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Uto Feb 28, 2017 11:46 pm

Ima ovde prilicno posla jer su povrsine velike ali dobro. Haubu i desno krilo bi trebalo da obradis komplet povrsine, da se skine lak gde je ostao i skine se sve do boje. Nakon toga situacija ce biti jasnija. AKO BOJA NIJE OSTECENA treba samo da se povrsina osvezi, pripremi za lakiranje i da se nanese lak (sto tanji za pocetak). Preporucljivo je da elementi budu skinuti sa auta (sto zbog prasine, same bolje obrade, prevencije nekog prefarbavanja nezeljenih povrsina itd). Pre bilo kakve intervencije uzmi probaj na krilu: ocisti mali deo gde se lak oljustio i odmah do njega deo koji se nije oljustio, osvezi povrsinu i nanesi lak - tako ces moci da stvoris sliku o potencijalnom efektu i da li je zadovoljavajuc. Ne bi bilo lose i branik da sredis (ovaj deo ispred krila), sad kad je ovako neugledno uklapa se u izgled ali kad sve sredis a to izostavis ima da bode oci samo tako. Poklopac gepeka bi trebalo da se uradi parcijalno, znaci samo ovaj horizontalni deo do ivice. Postupak isti kao za haubu i krilo. Ako se ovo odradi kako treba prelaz izmedju radjenog i vertikalnog dela nece se primecivati jer pod razlicitim uglovima pada i prelama se svetlost. Krov auta, obzirom da ces da lepis foliju tu treba samo da obradis povrsinu do maksimuma da sve bude prakticno besprekorno. Sto se vise potrudis u pripremi zavrsni kvalitet ce biti bolji. To u sustini vazi i za ove delove koje treba lakirati...ma uopsteno za bilo koje farbanje, lakiranje itd. Kad sve bude gotovo poslednje sta bi trebalo uraditi je poliranje kompletnog auta.
Nadam se da sam makar malo pomog'o, bolje ne mogu jer gledanje slika je jedno, direktan pogled drugo. O nekim pravilima farbanja/lakiranja nisam hteo da pisem jer do toga tek treba da stignes...a ceka te prilican posao. Siguran sam da ces tokom posla u vise navrata da pomislis 'kako li je auto lakirerima'... Zelim ti puno srece i uspeha u radu, svako dobro.
Ninno

Broj poruka : 1284
Datum upisa : 27.07.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 restyle 1.6HDI (90KS), Peugeot 206 1.1 (60KS)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od neecola taj Sre Mar 01, 2017 12:33 am

Lepo je nino rekao sve i mislim da je jako bitna ova stvar sa probanjem na jednom panelu :) jer ucis nesto, najbolje da probas pogresis ispravis na jednom delu nego da zapocnes sve i da posle sve popravljas :)

neecola

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sre Mar 01, 2017 8:02 am

I farbanje čitavog panela. Mislim da to što kolega planira, recimo da poprska samo tu fleku na haubi, nema šanse da prođe bez primetne razlike. Znači, samo cela hauba.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Sre Mar 01, 2017 8:17 am

Tu fleku na haubi mislio sam riješiti ovako:

Brusni papir 1200,pa 1600 ,pa 2000
Šmirglanje fleke sa brusnim papirom 1200 i 1600,a zatim napraviti stazu oko fleke širine 5 cm i ošmirglati brusnim pairom 2000.Nakon toga kaširati samo dio koji je oljušten i preći sa 1-2 šprica farbe.Zatim skinuti kaširanje i lagano bezbojnim lakom preći cijelu povšinu fleke i one staze od 5 cm bezbojnim lakom?Još me zanima jel bolje šmirglati na suho ili vodom,vidio sam na netu tzv.mokro šmirglanje,zasipanje površine i brusnog papira velikim količinama vode?

:citroen  :citroen  :citroen

Poslednji izmenio zvizek dana Sre Mar 01, 2017 8:22 am, izmenjeno ukupno 1 puta
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sre Mar 01, 2017 8:19 am

Probaj, mislim da će biti razlike u sjaju, ali ako ti to ne igra ulogu - onda udri! Možda i ne bude velika razlika.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Sre Mar 01, 2017 9:43 am

Radi vodobrusnim i sa vodom (obavezo).

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Sre Mar 01, 2017 1:08 pm

Evo ovako:
Krenuo sam sa poslom i napravio po Vašem savjetu test.Dio blatobrana sam očistio krpom,tamo gdje je ostala samo mat boja bez laka koji se oljuštio (dakle čista mat boja).Nasprejao sam bezbojnim akrilnim lakom u par poteza jednu usku traku i dobio dosta zgodan rezultat.Evo slika prije nego krenem dalje.Možda se netko uz moje prezentacije odluči na sličan potez.

Onda,da nastavim,ha?
Usput,da li je brusni papir 1200 pregrub za ovu vrstu skidanja laka do mat boje?

Poslednji put izmenio zvizek dana Sre Mar 01, 2017 2:06 pm, izmenio ukupno 3 puta
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sre Mar 01, 2017 1:17 pm

Pazi, to uopšte ne izgleda loše, bar na fotografijama. Mora da se sija kao jaja tog četvoronožnog zaduženog za poliranje. Može to da prođe.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Sre Mar 01, 2017 2:10 pm

Za matiranje laka može taj šmirgl. Odradio si ovo ok. Na kraju odradi i farove.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Sre Mar 01, 2017 2:24 pm

Koje brusne papire redom koristim za farove i na koliko okretaja ih poliram.Imam naime mašinicu za poliranje.
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh