Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Popravak boje i lakiranje citroen xsara

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Re: Popravak boje i lakiranje citroen xsara

Počalji od zvizek taj Sre Mar 01, 2017 2:24 pm

Koje brusne papire redom koristim za farove i na koliko okretaja ih poliram.Imam naime mašinicu za poliranje.

zvizek

Broj poruka : 44
Datum upisa : 23.02.2017

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Sre Mar 01, 2017 2:38 pm

Evo ovaj što imaš od 1200, može i 1000 pa 2000 jer vidim da su dobro matirali. Na kraju ako imaš polir paste usijaš ga i to je sva mudrost. Obavezno obljepi far da lak ne središ. Može i ovako

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11255
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Sre Mar 01, 2017 6:54 pm

Čime se prebriše nakon šmirglanja?Moram li kupiti antisilkonsko čistilo ili može obični razređivač?

[You must be registered and logged in to see this link.]

Treba li mi uopće ova polir pasta?

Ovo je original boja isčitana sa motora i smiksana u Pitura Galić Šibenik.Odlično rade,čak mi je izišao do auta i nešto mjerio sa nekim instrumentom.Vjerojatno je to neki detektor boje.Sada pošto sam napravio ovaj test gore sve mislim da mi boja neće ni trebati.

Danas sam napravio test (slike gore) uspješno.Malo sam i šmirglao dio ispod zadnjeg brisača iznad gepeka .Brusni papir 1200 i puno vode.Sutra nastavljam i naravno prilažem sliku tako da članovi foruma mogu uvijek pogledati postupak od početka.

...i polirka spremna kao i polir pasta!

samo imam problem jer se ne može podešavati obrtaje.Radi samo sa oznakom 3200 min -1

Poslednji put izmenio zvizek dana Sre Mar 01, 2017 10:13 pm, izmenio ukupno 4 puta
zvizek

Godina : 59
Vozilo: : citroen xsara

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Sre Mar 01, 2017 6:58 pm

Ma samo ga dobro operi vodom
mladenmi16

Broj poruka : 6554
Datum upisa : 01.06.2013
Godina : 36
Vozilo: : PSA Opel zafira 1.8 16V
Raspolozenje : Mrzim radne subote...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Sre Mar 01, 2017 9:27 pm

Bravo Zvizek, za sada odlicno ide posao. Ono sto si probno odradio fino izgleda. Nastavi u tom ritmu i bice sve ok. Vodi racuna kad skidas zaostali lak da ne preteras pa skines i farbu (onda nastaje problem). Kad sav lak skines ujednaci farbu gde je bila na otvorenom i ovu novootkrivenu...tek tada su ispunjeni uslovi za lakiranje (naravno pre toga ide priprema).
Sto se poliranja farova tice ima ovde pisanih tema pa iscitaj, ima i klipova za pogledati. Kad zavrsis poliranje trebalo bi da razlepis zastitne krajeve okolo farova i operes (kao kad peres auto) prednji kraj. Kad sve bude suvo uzmi alkohol i prebrisi farove. Tad ce oni biti spremni za zastitino voskiranje. I tu bi otprilike bio kraj poslu za ovaj nivo repariranja farova. Bices vise nego zadovoljan efektom 100%.
Ninno

Broj poruka : 1196
Datum upisa : 27.07.2016
Godina : 37
Vozilo: : Peugeot 307 restyle 1.6HDI (90KS), Peugeot 206 1.1 (60KS)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Čet Mar 02, 2017 8:29 am

Evo me,nastavak slijedi.Stavljam slike prvobitnog izgleda djela ispod zadnjeg brisača,a iznad gepeka.Prvobitno stanje te nakon vodobrusnog papira 12000 10 minuta šlajfanja.Mislite li da je dovoljno ili bi trebao još malo išmirglati?-Hoće li bezbojni lak uspjeti dobiti boju kao na pokusu blatobrana?

prvobitno stanje

stanje nakon vodobrusnog šmirgla 1200 u trajanju 15 minuta blagim potezima (brusni papir na za to predviđenom nosaču papira).

zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Čet Mar 02, 2017 5:09 pm

Malo sam se igrao na balkonu sa jednim metalnim djelom bmw-a u mat crnoj boji.Ošmirglao sam jedan kraj,a drugi kraj sam prešpricao lakom.Sredina je ostala u originalnoj mat boji.Jasno se vidio prijelaz nakon što sam nanio novu boju na ošmirglani dio.Zatim sam sve prelakirao,ali prijelaz se opet nazirao.Iako sam bio na balkonu na lak su se zalijepile sitne čestice prašine i tko zna čega sve ne.Dakle,zašto ovo pišem i prilažem slike.Jednostavno da svima na forumu koji žele krenuti u lakirerske vode dam do znanja da bez komore ili improvizirane komore ne treba niti početi ovakav posao.Na sreću ja se nisam zaletio i sada čekam odlazak šogoru koji ima idealnu garažu uz mogućnost improviziranja komore unutar garaže.

Naravno,da nije bilo savjeta na forumu ne bi se bavio pokusima i probama nego bi odmah krenuo na vozilo i tko zna na čega bi to ličilo.Zato HVALA svima koji su me s razlogom upozoravali na nimalo lak lakirerski posao.
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Mar 02, 2017 5:28 pm

Pa ti si postao pravi profesijonalac, onaj ko ne zna ovo da vidi i ovako napiše stvarno ne treba počinjati. Svaka čast!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Čet Apr 27, 2017 10:13 pm

Nastavljam priču sa preporukom svima koji misle raditi ovo što sam radio ja da odmah u startu odustanu ako im  nije nekakva teška potreba.Ninno me je gore upozori na teškoće  koje će s epojaviti i opasku kako ću sto puta požaliti što sma uopće počeo.No znatiželja i dišpet učiniše svoje i krenuh u avanturu.Došao sma kod šogora koji ima mjesta napretek.U prvi mah planirao sam raditi komoru od zidarskih skela koje se lako montiraju i najlona.No garaža mi se učinila dovoljno uredna te se odlučih na garažu.Na dvorištu sam uz puno vode i brsunog papira trljao tri puna dana.Očistio sam relativno zadovoljavajuće blatobran,krov prednja vozačeva vrata matirao.Krov sam oslobodio oljuštenog laka.Dobro sam sve osušio oprao auto i pripremio za farbanje.Ipak sam kupio šprickit u sprayu i to bijeli jer su jedino takav imali.

Prvo što sam učinio bio je prag ispod stražnjeg stakla.Skinuo sam  zadnji brisač.Kaširao u garaži prešao jednim slojem špric kita koji sam nakon 20-tak minuta lagano ispolirao finom krpom.Nakon toga nanio sam dva sloja boje i nakon toga dva sloja bezbojnog laka.Rezultat je gore na slikama.Bio sam prezadovoljan.
Odmah sam krenuo sa kaširanjem  vozačevih vrata,desnog prednjeg blatobrana i krova.Haubu nisam htio dirati jer mi se činilo da je ona najgori dio.Također sam bio siguran da mi dva spraya neće biti dosta ako krenem raditi i haubu.Blatobran je bio gotov.Također jedan sloj šprickita ,dvaput boja i dvaput lak.Bijah zadovoljan i sa blatobranom.S obzirom kako je  prvotno izgledao ovo je bilo bajka.

Išlo je sve svojim tokom i dobro.Ali već su počeli problemi sa vozačevim vratima.Koliko god se garaža činila čista sitne čestice prašine naslagale su se na svježi lak.Ne puno ,ali dovoljno da se kasnije nakon par mjeseci mora dobro ispolirati i eventualno preći opet jednim slojem laka.Činilo mi se da sam uspio vratiti u stanje slično njegovoj originalnoj boji.Međutim kada se boja i lak osušli vidio sam da bi trebalo možda preći i dva tri puta više bojom.Boje nisma imao dovoljno jer sam trebao preći još i krov.Vrata su napokon izgledala ovako:

Još je preostao krov sa nadom da ću imati dovoljno spraya.Krenuo sam i bilo je dovoljno za dvaput preći bojom.Izgledalo je to ovako i opet sam bio zadovoljan.

Odem u obližnji dućan bojom i tamo mi jedna gospođa smiješa još jedan spray boje.Odlučio sam preći i haubu pa kako bude.Zaštitio sam prethodno učinjeno i šmirglao haubu.Skinuo sam lak sve do mat boje i dobro išmirglao dio gdje je bila fleka oguljenog laka.Jednom sam cijelu površinu prošao šprickitom i dvaput nanio boju.Lak sam prešao također dvaput,ali nije bilo ravnomjerno te se kao što se vidi na slici vide pruge.Dakle,nisam dovoljno kvalitetno popunjavao redom površinu sprayom i to je u konačnici rezultiralo šarama.Na tim velikim površinama prašina je lakše sjedala pa se stvorio i sloj prašine te tako ohrapavio netom lakiranu  površinu.Tada sam požalio što nisam ipak napravio komoru kao što sam prvotno to imao namjeru.No što je tu je.Auto je u konačnici u boljem stanju nego onako sa onim rošavim ružnim mrljama  oguljenog laka.Znatiželju sam zadovoljio i čisto sumnjam da ću više ikada krenuti u takav posao.Ipak su lakireri stručnjaci za to,a i ovdje vrijedi ona izreka "bez alata nema zanata".

I evo auta konačno:

zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Čet Apr 27, 2017 11:12 pm

Ufff...namučio si se, a nije baš sjajno ispalo. Dobro, bar si probao

[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15536
Datum upisa : 13.12.2011
Godina : 52
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Apr 27, 2017 11:39 pm

Sada to dobro ispoliraj mora da se sve izravna , mislim na šare od laka.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2