Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Pezo 307 1.6 hdi problem sa pregrevanjem motora

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Pezo 307 1.6 hdi problem sa pregrevanjem motora

Počalji od Nemanja Stankovic taj Sre Mar 22, 2017 7:42 am

Pozdrav. Imam problem sa Pezoom 307, dizel, 110 konja. Kad sam ga kupio nije palio drugu brzinu ventilatora za hladjenje motora, zamenio jednu zicu koja je crkla i onda nisam imao problema jer je kad treba palio drugu brzinu i spustao temperaturu. Sa ovim toplijim vremenim i kad je guzva krene da dize temperaturu i sad ventilator kao da ne moze da postigne da ohladi i preko 90 stepeni upali STOP i pregreje se. Ima li neko slicno iskustvo? Hvala na odgovoru
Nemanja Stankovic

Broj poruka : 94
Datum upisa : 28.12.2016
Vozilo: : Peugeot 307 sw

Nazad na vrh Ići dole

Re: Pezo 307 1.6 hdi problem sa pregrevanjem motora

Počalji od Petrucci taj Sre Mar 22, 2017 8:59 am

Uf! To baš i nije za laičko posmatranje, to je posao za mehaničara. Može biti više stvari, a takvo pregrevanje može oštetiti pojedine delove, glavu, dihtnug, dovesti do mešanja ulja i antifriza i slično. Za prvu ruku, što bi rekao narod, proveriti da li termostat otvara, zatiam i da li uključuje ventilator, a obavezno i nivo rashladne tečnosti.

Najjednostavnija, ali ne i najpouzdanija provera termostata - zagrejati motor, a zatim pipanjem utvrditi da li je crevo koje vodi U termostat jednako vrelo kao i ono koje vodi IZ njega. Kad si već tu proveriš i da li su ta creva pretvrda, što ne bi smelo da se desi.

A sve to, ako termostat ne otvori - ne propusti rashladnu tečnost u hladnjak - onda nema ni pokretanaj ventilatora i rashlađivanja te tečnosti. Nije naročio komplikovano ali je izuzetno važno da sve u tom sistemu funkcioniše besprekorno.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 14763
Datum upisa : 13.12.2011
Godina : 51
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nemanja Stankovic taj Sre Mar 22, 2017 10:13 am

Ma znam da moram da budem pazljiv. Vec u subotu sam zakazao kod majstora da pogledamo. Ovde sam hteo da vidim ima li neko slicna iskustva da bih mozda suzio moguca resenja. Hvala na odgovoru.
Nemanja Stankovic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sre Mar 22, 2017 10:40 am

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Sre Mar 22, 2017 1:18 pm

Najbolje da auto oteras na dijagnostiku - da majstor proveri senzor temperature rashladne tecnosti, stvarnu temperaturu u odnosu na onu koja se pokazuje, ujedno ce tom kontrolom utvrditi otvara li termostat i na koliko stepeni, da aktivira sve brzine ventilatora i proveri funkcionalnost. Taman ce da vidi jel sa instalacijom sve ok i jel ima neka greska. To je ono sto dijagnosticki moze da se utvrdi. Takodje treba da se proveri nivo/kvalitet rashladne tecnosti i ispravnost cepa ekpanzione posude. Ako je radjen veliki servis u skorije vreme slabu funkcionalnost pumpe za vodu treba odbaciti kao moguci uzrok. Od fizickih problema mogu biti prljav hladnjak i neko suznje u crevima i kanalima kroz glavu motora (ali to je ono poslednje verovatno). To bi u globalu bilo sve, moze nesto i u kucnoj varijanti da se proverava ali posto si vec zakazao kod majstora on ce znati sta i kako.
Napomena: do subote izbegavaj neke voznje koje opterecuju motor i dovode do podizanja temperature (obzirom da se ne zna pravo merilo iste), HDI motori su osetljivi na pregrevanje (u prilog tome je cinjenica da termostat fabricki otvara na 83'). Svako dobro.
Ninno

Broj poruka : 1064
Datum upisa : 27.07.2016
Godina : 37
Vozilo: : Peugeot 307 restyle 1.6HDI (90KS), Peugeot 206 1.1 (60KS)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nemanja Stankovic taj Sre Mar 22, 2017 1:31 pm

Veliki servis nije skoro radjen, nazalost. Tako da moze da se desi da je i videna pumpa. Pretpostavljam da sve to moze i dijagnostika da utvrdi, ali videcu sa majstorom. Hvala
Nemanja Stankovic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nemanja Stankovic taj Sub Mar 25, 2017 11:19 am

Bio kod majstora. Stavili na dijagnostiku i bio je zabagovao kompjuter nesto, nije palio prvu brzinu ventilatora. Resetovali smo i sad sve ok. Kaze majstor vozi i testiraj. Koliko vidim zasad ne dize temperaturu iznad normale.
Nemanja Stankovic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Sub Mar 25, 2017 1:02 pm

Odlicno. Dobro je sto si me poslusao da uradis dijagnostiku...to je najbolji put resenja ovakvih problema. Predpostavljam da je majstor dijagnosikom probao obe brzine (na oko 95 i 105 stepeni se inace pale), proverio sve senzore i da je sve u redu. Ventilator hladnjaka u normali aktivira kompjuter, tacnije modul. Nije redak slucaj da on vrisne e onda se javljaju problemi poput tvog. Medjutim to je resivo. Istestiraj ga u narednom periodu kako ti je majstor kazao pa ce se videti da li je potrebna intervencija.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nemanja Stankovic taj Sub Mar 25, 2017 1:32 pm

Da, da. Pokrenuo je zasebno preko kompa i prvu i drugu brzinu. Radi sve. Kaze nije se palila prva dok nije resetovao. Ovih dana ce ionako u bgd da me uhvati neki spic na gazeli, boljeg testa nema.
Nemanja Stankovic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Edy taj Pon Maj 22, 2017 7:44 am

Ninno ::Odlicno. Dobro je sto si me poslusao da uradis dijagnostiku...to je najbolji put resenja ovakvih problema. Predpostavljam da je majstor dijagnosikom probao obe brzine (na oko 95 i 105 stepeni se inace pale), proverio sve senzore i da je sve u redu. Ventilator hladnjaka u normali aktivira kompjuter, tacnije modul. Nije redak slucaj da on vrisne e onda se javljaju problemi poput tvog. Medjutim to je resivo. Istestiraj ga u narednom periodu kako ti je majstor kazao pa ce se videti da li je potrebna intervencija.

Ovo nisam mogao da verujem tj da se na cak 105 stepeni pali druga brzina ventilatora. Da li to znaci da u uslovima teze eksploatacije ( spic npr na 30 stepeni napolju ) donekle normalno da kazaljka tenp predje 90 i dodje blizu 100 kada treba da se upali druga brzina ventilatora?
Edy

Broj poruka : 44
Datum upisa : 26.01.2017
Vozilo: : Peugeot 207 1.6 hdi 90

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Pon Maj 22, 2017 1:24 pm

Ne. Da ne brkamo vozila, kod Nemanje je 307 a oni su poznati po sporijem postizanju temperature uopste, kod 207 je nesto drugaciji slucaj...a i snage motora nisu iste. Kako god kod oba termostat otvara na 83 stepena po fabrickim specifikacijama. Brzine ventilatora hladnjaka kod Peugeot vozila se dele na klasicne i interaktivne, klasicne su ove prva/druga a interaktivne su prakticno varijabilne i kompjuter u zavisnosti od trenutnog stanja sam odredjuje da li ce ventilator da se pali na 300/500/800 obrtaja (znaci nema brzina). Kod tebe je slucaj sa dve brzine...prva se pali na oko 95, druga na 105. Nemoj da te plase ove cifre jer Peugeoti inace rade na nesto visim temperaturama...daleko je to od prokuvavanja narocito antifriza pa jos pod pritiskom gde to ide i do 120 stepeni. Ako je sve u redu sa autom do te temperature nikad nece stici u bilo kojim uslovima voznje. U gradskim guzvama po vrucini temperatura zna da skoci preko 90 (cak i to sto kazes blizu 100, bas to) i tad se pali prva brzina. Ona je sasvim dovoljna da rashladi sistem. Hocu da kazem da se druga brzina skoro pa nikad ne pali. Medjutim treba i ona da radi naravno...vise je tu kao poslednja odbrana od pregrevanja. Da ispitas da li ona radi uzmi kad je auto upaljen otkaci konektor sa senzora temperature rashladne tecnosti...posle par sekundi mora da se ukljuci ventilator (to je druga brzina). Ako tako odreaguje sve je u redu. Kad vratis konektor ventilator ce se ugasiti. Nemoj bas striktno da se vezujes za pokazivac temperature na tabli...nije on bas toliko precizan...par stepeni gore/dole. Npr. ventilator ti se pali kako kazes na blizu 100 a to je ustvari 95-96 stepeni realnih. Najmerodavnija i najpreciznija metoda merenja temperature je dijagnostikom i pracenjem direktnog stanja.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Edy taj Pon Maj 22, 2017 2:10 pm

Hvala na detaljnom pojasnjenju. Par puta sam video da je kazaljka presla 90 i dosla skoro do 100 ali to je na kratko i vrati se brzo. Nisam zabrinut mada sam ipak navikao da kazaljka temp stoji zakucana na 90. Npr na sluzbenim fabijama sa kukavnim 1,2 trocilindrasem uz maltretiranje autoputem ( sluzbeni jbg Very Happy ) stoji temp na 90. Negde mi je ostala cifra u glavi da antifriz kljuca na 130. To se meri istom spravom sa kojom se meri i kad mrzne, samo me tada vise zanimala tacka mrznjenja pa nisam siguran za ovo 130.

A da kazaljka laze to je vise nego realno posto pouzdano znam da mi laze kazaljka obrtomera. Pokazuje u leru 900 o/min a na dijagnostici smo utvrdili da je na 700 i nesto sto je normalno.

Hvala u svakom slucaju a to za proveru druge brzine je korisno bas sad kad krenu vrucine i malo duza putovanja.
Edy

Broj poruka : 44
Datum upisa : 26.01.2017
Vozilo: : Peugeot 207 1.6 hdi 90

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Neven67 taj Pon Maj 22, 2017 10:50 pm

Zelim da iz licnog iskustva potvrdim ovo sto je Ninno,kao po obicaju,vrlo detaljno a ujedno i veoma jasno objasnio.Na mojoj 307-ici 79 kw ,ventilator se ukljucuje sa prvom brzinom kad kazaljka temperature dodje do podeoka 100 s tim sto u tom momentu dijagnostika pokazuje da je temperatura rashladne tecnosti 95 stepeni ili drugim recima kazaljka "laze" 5 stepeni.
Posto mi je to bilo malo "neprijatno" gledati da se ventilator tek na 100 stepeni ukljucuje,promenio sam termostat za svaki slucaj i senzor temperature rashladne tecnosti nadajuci se da cu tako resiti odstupanje kazaljke od stvarne temperature i da ce se ventilator paliti kada temperatura dodje do 95 stepeni,medjutim ipak je greska do kazaljke,odnosno sve se desava isto kao i sa starim termostatom i senzorom.Drugu brzinu ne znam dal je ikad ukljucio a vozen je po ozbiljnim dugackim ostrvskim uzbrdicama u sred letnje sezone.Suma sumare,mislim da je takvo ponasanje temperature normalno na 307-icama,
Neven67

Broj poruka : 76
Datum upisa : 28.10.2014
Godina : 50
Vozilo: : Peugeot 307 SW 2,0 HDI 79 KW

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Pon Maj 22, 2017 11:10 pm

Isti auto, ista situacija više puta. Povratak i odlazak prošle godine za CG. Uzbrdica ogromna pre motela Turjak, temperatura u 100 tek prva brzina startuje. Promenjen senzor ras. teč. ali ne zbog toga i opet isto pokazuje.
Bilja situacija sa klimom pošto odmah radi ventilator.
vojkan

Broj poruka : 1041
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 53
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nemanja Stankovic taj Pon Sep 18, 2017 1:57 pm

Da se javim ponovo. Sve mi je jasno, ali jedno nije. Ovde svi pričaju o normalnoj temperaturi od oko 90. Meni ni u snu ne sme da se približi do 90, jer odmah pali STOP. Obe brzine rade ventilatora, ali ma kakvi da pređe 90, to bi odmah STOP upalilo. Zato mi se čini da možda kompjuter javi i kad ne treba da se upali STOP.
Nemanja Stankovic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pon Sep 18, 2017 4:07 pm

Na dijagnostiku pa da se tamo vidi kolika je stvarna temperatura, a onda u skladu sa tim menjati senzor ili videti šta je za činiti. Evidentno je da stiže lažna informacija o temperaturi: ili na tablu, gde prikazuje manju, ili računaru kojem prikaže veću pa se 'on' uspaniči.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od fap 1 taj Pon Sep 18, 2017 4:22 pm

To za temperaturu sam negde procitao da i onaj davac na posudi za vodu hoce da zeza,nek prelista forum
fap 1

Broj poruka : 398
Datum upisa : 01.08.2017
Godina : 38
Vozilo: : peugeot 307 2.0 hdi 66kw

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ivan... taj Pon Sep 18, 2017 6:25 pm

Nemoj se nesto posebno brinuti i na mom Pugu 307 koji je takodje HDI situacija sa temp je slicna :)
Po onim vrucinama je dolazila skala i do 100 stepeni :)
Ali ga smakne na 90 pa onda opet polako do 100 :)
Ali to mogu i da razumem posto je spoljna temp vazduha bila 50 stepeni a ja u koloni pa samo ides prva pa stanes pa onda opet prva pa stanes i tako jedno 7,8 km  Very Happy Very Happy Very Happy
I ja sam kao i jos neko menjao senzor rashladne tecnosti i termostat i antifriz oprao hladnjak ali idalje je na takvoj torturi temp dostizala 100 Very Happy
Dok kasnije kad se malo rascisti guzva drzi zakucanu na 90 Very Happy  Ista situacija i sa pick-up-om peugeot partner 2006 doduse 1.9 D  obican bez turbine ali isto po onim vrucinama rokao do 100 Very Happy  Tako da je to normalno izgleda kod Puga Very Happy
Pozdrav
ivan...

Broj poruka : 55
Datum upisa : 06.01.2017
Godina : 30
Vozilo: : Peugeot 307 1.4 hdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh