Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Peugeot 307 pitanja/problemi

Strana 18 od 18 Prethodni  1 ... 10 ... 16, 17, 18

Ići dole

Re: Peugeot 307 pitanja/problemi

Počalji od vojkan taj Čet Nov 22, 2018 9:31 pm

Ranije sam vozio manje komplikovane dizele, na kojima su bili vrlo dostupni pa sam to radio sam. Što se tiče provere, najpouzdanija metoda je provera kada se skine.
A nije mi jasno zašto zagovarate zamenu sva 4.
Kurjak, hvala na odgovoru, mada si me obeshrabrio malo da na ovom autu menjam sam, nikad nisam pomislio da može da pukne. Na pezou su nekako duboko u odnosu na recimo nek druge aute. Auto mi inače radi odlično, pa mi nije palo na pamet da ih kontrolišem a za ove tri zime koliko je kod mene nisam ni imao potrebe.

vojkan

Broj poruka : 1485
Datum upisa : 28.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Čet Nov 22, 2018 9:46 pm

Na tom 79kw motoru na Sari su napred grejači, Mislim da su na 2.2 sa zadnje strane.
Ne moraju uopšte sva četiri da se menjaju ako sam menjaš, ali ako ideš kod majstora da zameniš jedan računaj da su i ostali pri kraju, pa ćeš ići i plaćati ponovo.

Opet kažem ako će da pukne pućiće, samo ću ja to znati unapred
kurjak

Broj poruka : 476
Datum upisa : 20.09.2017
Godina : 33
Vozilo: : Peugeot 206
Raspolozenje : Sipaj još jednu

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pet Nov 23, 2018 8:37 am

kurjak ::
pego307 ::Bez vadjenja grejaca, daj ispitnu metodu koja je pouzdana

Mislim da smo se tu složili.

Da, jos na pocetku sam napisao i razgranicio koji su limiti provere grejaca bez vadjenja, i da je za potpuni uvid u rad neophodan i dovoljan uslov da se fizicki vidi vrh grejaca a to znaci vadjenje.

Ali, ko o cemu ti o vadjenju grejaca. :)
Napisao sam, pricamo o temi provere da li radi grejac a ne KAKO radi i to na motoru u stanju ugradnje. Ono sto moze vlasnik ili kucni majstor sa prirucnim alatom da uradi radi brze provere.

-------------------------------------------------------------
Ja ne znam da li ja ne pisem ili ti ne citas sa razumevanje ali mi se cini da masis temu sa uvodjenjem teorije i prakse nekog imaginarnog servisa za grejace koji vadjenje radi onako rutinski, takoreci pogleda grejac i on se samoizvadi:).

Inace, slazem se, kao sto sam napisao, da je vadjenje i kontrola rada na ispitnom stolu sa odgovarajucim instrumentima prema fabrickom protokolu ono pravo ispitivanje kao i da je tou praksi kod nas nepotrebno i da ne znam da to iko radi jer je potpuno ekonomski neefikasno.

Kada se vec izvadi grejac uvek se menja novim koji kosta 10-15 evra dok vadjenje, isipitivanje po fabrickom protokolu, izrada zapisnika i opet vracanje starog kosta koliko?
Evo ja ne znam ni u teoriji ni u praksi da je iko igde u nekom servisu uradio vadjenje, testiranje i vracanje starog grejaca niti koliko je naplatio tu uslugu.

Da ne bude teorija i sta bi bilo kad bi bilo vec direktna praksa jedno pitanje za tebe pa ti odgovori ako smatras da ima smisla-
za uslugu vadjenje grejaca na HDI 79kW, provere na nacin kako si ti opisao i kako bi ti uradio, vracanje grejaca na isti HDI 79kW koliko ti naplatis?

Naravno ako si ikada nekome izvrsio bas tu uslugu.

Ovo te pitam iz dobre namere jer hocu da naucim a citam da ti baratas sa grejacima i vadis ih bez straha od komplikacija, onako redovno.

Sve ovo pisem radi ostalih da ne pomisle da je to sto predlazes neki sitan posao jer znam da tebi je poznato iz prakse da to nije sala i da su velike sanse da neki bude zapecen/ deformisan vrh nakon 300.000km i 15tak godina kako je najcesce sa polovnim dizelom.

Svako dobro i bas bih bio zahvalan da nam poboljsas znanje, koliko kosta i koliko cesto radis te provere sa vadjenjem i vracanjem grejaca kada sumnjas u rad grejaca.

ps. da bi bilo jasnije, tvoj postupak provere mi lici na varijantu da se na benzincu radi provera svecice tako sto se nakon 80.000km u motoru ona vadi radi kontrole kako baca varnicu a onda vrati takva stara jer jos nije dostignuta kilometraza za zamenu.
Da li to ima smisla ili se odmah menja svecica iako nema npr 100.000km koliko je predvidjeno, a iapk postoji sumnja na svecicu usled reicmo misfire greske u radu motora.
Ja ne znam da iko vrsi testiranje stare svecice pa je vrati, po pravilu znam da se jednostavno svecica zameni za novu.
Sve zbog efikasnosti servisera i ekonomije po dzep vlasnika auta.

Izvinjavam se i tebi i ostalima na opsirnosti ali eto malo me iritira tvoj stav da sebe izdvajas iznad svih drugih majstora, nadam se da ce ostali imati razumevanja na zauzetom prostoru i vremenu za citanje.
pego307

Broj poruka : 429
Datum upisa : 13.04.2018
Godina : 52
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pet Nov 23, 2018 8:48 am

vojkan ::
A nije mi jasno zašto zagovarate zamenu sva 4.

nikad nisam pomislio da može da pukne.

Jeftinije je 1x zamena 4 grejaca nego 4x zamena 1 grejac, jer mora da se rasklapa jos delova motora da bi im se prislo a to trazi vreme /citati novac/ i opet pripreme /citati novac/ pre pokusaja prvog vadjenja.

Ne da moze da pukne vec svi grejaci takve konstrukcije koji su direktno sa vrhom u cilindru su skoloni pucanju na mestu sastava 2 razlicita materijala.
Vrh ostane a izvadi se telo grejaca.
Zato su i izmisljeni specijalni alati, i ima toliko ponude tog alata.

Jedan od razloga pucanja je sto zapekne vrh grejaca usled na njemu nesagorelih ostataka cvrsto, takoreci "zacementira" a moze i da se fizicki deformise i nabubri i eto problema.
Sama zamena grejaca na 2.0HDI uopste nije naivna, barem prema mom svezem iskustvu.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Pet Nov 23, 2018 9:27 am

pego307 ::
pego307 ::Bez vadjenja grejaca, daj ispitnu metodu koja je pouzdana

Mislim da smo se tu složili.

Da, jos na pocetku sam napisao i razgranicio koji su limiti provere grejaca bez vadjenja, i da je za potpuni uvid u rad neophodan i dovoljan uslov da se fizicki vidi vrh grejaca a to znaci vadjenje.

Ali, ko o cemu ti o vadjenju grejaca. :)
Napisao sam, pricamo o temi provere da li radi grejac a ne KAKO radi i to na motoru u stanju ugradnje. Ono sto moze vlasnik ili kucni majstor sa prirucnim alatom da uradi radi brze provere.

-------------------------------------------------------------
Ja ne znam da li ja ne pisem ili ti ne citas sa razumevanje ali mi se cini da masis temu sa uvodjenjem teorije i prakse nekog imaginarnog servisa za grejace koji vadjenje radi onako rutinski, takoreci pogleda grejac i on se samoizvadi:).

Inace, slazem se, kao sto sam napisao, da je vadjenje i kontrola rada na ispitnom stolu sa odgovarajucim instrumentima prema fabrickom protokolu ono pravo ispitivanje kao i da je tou praksi kod nas nepotrebno i da ne znam da to iko radi jer je potpuno ekonomski neefikasno.

Kada se vec izvadi grejac uvek se menja novim koji kosta 10-15 evra dok vadjenje, isipitivanje po fabrickom protokolu, izrada zapisnika i opet vracanje starog kosta koliko?
Evo ja ne znam ni u teoriji ni u praksi da je iko igde u nekom servisu uradio vadjenje, testiranje i vracanje starog grejaca niti koliko je naplatio tu uslugu.

Da ne bude teorija i sta bi bilo kad bi bilo vec direktna praksa jedno pitanje za tebe pa ti odgovori ako smatras da ima smisla-
za uslugu vadjenje grejaca na HDI 79kW, provere na nacin kako si ti opisao i kako bi ti uradio, vracanje grejaca na isti HDI 79kW koliko ti naplatis?

Naravno ako si ikada nekome izvrsio bas tu uslugu.

Ovo te pitam iz dobre namere jer hocu da naucim a citam da ti baratas sa grejacima i vadis ih bez straha od komplikacija, onako redovno.

Sve ovo pisem radi ostalih da ne pomisle da je to sto predlazes neki sitan posao jer znam da tebi je poznato iz prakse da to nije sala i da su velike sanse da neki bude zapecen/ deformisan vrh nakon 300.000km i 15tak godina kako je najcesce sa polovnim dizelom.

Svako dobro i bas bih bio zahvalan da nam poboljsas znanje, koliko kosta i koliko cesto radis te provere sa vadjenjem i vracanjem grejaca kada sumnjas u rad grejaca.

ps. da bi bilo jasnije, tvoj postupak provere mi lici na varijantu da se na benzincu radi provera svecice tako sto se nakon 80.000km u motoru ona vadi radi kontrole kako baca varnicu a onda vrati takva stara jer jos nije dostignuta kilometraza za zamenu.
Da li to ima smisla ili se odmah menja svecica iako nema npr 100.000km koliko je predvidjeno, a iapk postoji sumnja na svecicu usled reicmo misfire greske u radu motora.
Ja ne znam da iko vrsi testiranje stare svecice pa je vrati, po pravilu znam da se jednostavno svecica zameni za novu.
Sve zbog efikasnosti servisera i ekonomije po dzep vlasnika auta.

Izvinjavam se i tebi i ostalima na opsirnosti ali eto malo me iritira tvoj stav da sebe izdvajas iznad svih drugih majstora, nadam se da ce ostali imati razumevanja na zauzetom prostoru i vremenu za citanje.
Poznavalac materije i trezveno razmisljanje

Sad cekamo odgovor
mishja

Broj poruka : 3919
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 40
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Pet Nov 23, 2018 12:18 pm

Pego,

Ja upozorim mušteriju ako vidim da će grejač da pukne. Naravno da ćemo da menjamo grejače ako nisu nikada menjani, ali idodje mi auto sa problemom gde posumnjam na grejače, a oni skoro menjani. Tada skinem grejač i neću sigurno da ga menjam ako je ispravan, ali nov i ne ispravan deo je više pravilo nego izuzetak. O repariranim delovima da ne govorim, jednom sam tek treći alternator ispravan stavio.

Vadjenje grejača ako nije zapeko je odvrneš, ispitaš, zavrneš i to je to. 10 minuta posla.
Ja naplaćujem hiljadarku, a mojim mušterijama ne naplaćujem uopšte.

kakav protokol i izrada zapisnika, pričamo o glupim grejačima. Zapisnik je bitan samo kod ispitivanja dizne i pumpe, sve ostalo su fore naparfemisanih servisa.

pego307 ::
pricamo o temi provere da li radi grejac a ne KAKO radi. Ono sto moze vlasnik ili kucni majstor sa prirucnim alatom da uradi radi brze provere.

I šta mu vredi to ako nije pouzdano.
Znači ja sada merim sebi pritisak aparatom koji nije pouzdan i on pokaže 120 sa 80, a on ustvari 200 sa 300.
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pet Nov 23, 2018 7:08 pm

Ok, upozoris musteriju da ce da pukne (mozda) sto je sasvim ocekivano i realno za 10-15-20 godina stare grejace. I sta onda dalje, koji je dalji scenario?
Alternator ili novi deo nisam pominjao, a nismo pricali ni o skidanju radi provere novo ugradjenog grejaca.

Interesuje me vadjenje grejaca ako jeste zapekao, koliko naplacujes i koliko vremena u tvojoj praksi potraje vadjenje pa testiranje i vracanje tog starog zapeklog.

Pa ako insistiras na profesionalnoj proveri onda pricamo svakako o fabrickom test protokolu, o izdavanju musteriji zapisnika sa izmerenim vrednostima, i davanju garancije na taj posao ispitivanja.
Pa nema razlike u pristupu ispitivanja dizne, pumpe, alternatora, grejaca....bilo cega sto ima definisane radne parametre i definisana merenja od strane proizvodjaca. Barem ja ne vidim razliku kada treba utvridti pouzdano stanje nekog polovnog dela.

AKo je grejac tako glup zasto uopste onda ulagati toliki napor da se vadi stari grejac, to bas ne kapiram.

Sasvim je dovoljno pouzdano saznanje da li grejac radi ili ne radi, za proces dijagnostike problema sa motorom.
Pogotovu sto retko kada bas istovremeno na identican nacin crknu sva 4 grejaca.

OK, razumum da pricas retoricki sta bi bilo kad bi bilo to testiranje, mada ja znam da je najefikasnija varijanta po dzep klijenta prost postupak-
ako je vec ulozen napor da se izvadi stari grejac prosto ugraditi novi deo tj novi grejac koji je upravo prosao fabrcko testiranja, kontrolu rada a ko sumnja moze i pre ugradnje lako da opticki direktno testira i proveri koji deo vrha i koliko brzo se greje.

Sta znam, meni deluje da si ti nepotrerbno zakomplikovao pricu oko, tu se slazemo, glupog grejaca. To je moje misljenje, ne kazem da nije korisno detaljno testiranja samo jos nisam cuo koliko kosta ta kompleta usluga- vadjenje starog zapeklog ili nezapeklog grejaca, provera gledanjem rada i vracanje tog istog starog nazad.
Ako je sve to zajedno 1.000 dinara onda podrzavam i preporucicu svima koji sumnjaju na grejace da dodju kod tebe na proveru i dobiju strucni zakljucak i misljenje.

Ja sam neka stara skola majstorisanja, ukratko keep it simple filozofija i ne diraj ono sto radi.

Svakako hvala ti na pojasnjenju, sada mi je jasniji tvoj metod rada.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Pet Nov 23, 2018 7:26 pm

momci..man`te se prepucavanja i demagogije...niste za badava narandzasti...ispostujte...nego da bratski i familijarno probamo da savladamo svaki problem na koji naidjemo na ovom forumu....a radionice? uvek ce biti pune musterija...i svaki ce majstor biti najbolji za po nekog,zar ne?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SOF

Broj poruka : 651
Datum upisa : 09.04.2017
Vozilo: : CITROEN C4 1.6 HDI
Raspolozenje : uvek raspolozen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Pet Nov 23, 2018 7:33 pm

Ja licno imam problem sa jednim ili vise grejaca, kod Zila na dijagnostici je izletala ta greska, auto pali na pola kljuca, a ja do sada nisam stigao da se bavim grejacima.
Ako uskoro budem resavao to pitanje vise bih licno voleo da mi majstor zameni sva 4 grejaca, zaista me ne bi interesovalo da ispituje ostala tri koja rade, cak me ne bi interesovalo ni koji ne radi!
Ili cu zameniti sva 4 ili necu raditi uopste, jer ako je jedan otisao , mozda su i drugi blizu crkavanja.
E sad ko sam sebi zna da zameni grejace , naravno da ce da se cima i da ih proverava, ja licno to ne znam da uradim, mozda ako bi me muka naterala ili bih popizdeo kao u slucaju Stila i dizne. Ne verujem da je grejac teze zameniti od dizne, naravno da sam svestan rizika pucanja grejaca, ali sta da se radi, ako ce da pukne pa puci ce i majstoru!
PUG207

Broj poruka : 721
Datum upisa : 16.10.2017
Godina : 44
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi
Raspolozenje : osecam se vrlo eventualno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Pet Nov 23, 2018 7:39 pm

PUG207 ::Ja licno imam problem sa jednim ili vise grejaca, kod Zila na dijagnostici je izletala ta greska, auto pali na pola kljuca, a ja do sada nisam stigao da se bavim grejacima.
Ako uskoro budem resavao to pitanje vise bih licno voleo da mi majstor zameni sva 4 grejaca, zaista me ne bi interesovalo da ispituje ostala tri koja rade, cak me ne bi interesovalo ni koji ne radi!
Ili cu zameniti sva 4 ili necu raditi uopste, jer ako je jedan otisao , mozda su i drugi blizu crkavanja.
E sad ko sam sebi zna da zameni grejace , naravno da ce da se cima i da ih proverava, ja licno to ne znam da uradim, mozda ako bi me muka naterala ili bih popizdeo kao u slucaju Stila i dizne. Ne verujem da je grejac teze zameniti od dizne, naravno da sam svestan rizika pucanja grejaca, ali sta da se radi, ako ce da pukne pa puci ce i majstoru!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Pet Nov 23, 2018 7:44 pm

Al majstor oseti kad ce da pukne
Moras imati taj osecaj za kvrc ili nisi majstor

O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Broj poruka : 1692
Datum upisa : 17.06.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Pet Nov 23, 2018 8:41 pm

pego307 ::Ok, upozoris musteriju da ce da pukne (mozda) sto je sasvim ocekivano i realno za 10-15-20 godina stare grejace. I sta onda dalje

Onda on odluči da li idemo dalje. Ako pukne ima čovek koji to radi, ja ne vadim zalomljene grejače.

pego307 ::Interesuje me vadjenje grejaca ako jeste zapekao, koliko naplacujes i koliko vremena u tvojoj praksi potraje vadjenje pa testiranje i vracanje tog starog zapeklog.

Pego ne vraćam takve grejače čak i da ne puknu, nego stavljamo nove.
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Pet Nov 23, 2018 8:47 pm

nemanja80 ::Al majstor oseti kad ce da pukne

Svaki mehaničar zna granicu (osećaj koji dolazi sa iskustvom) dokle sme da pritisne alat, a da grejač ili šraf, ili šta već ne pukne.
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Pet Nov 23, 2018 9:02 pm

O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Broj poruka : 1692
Datum upisa : 17.06.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Sub Nov 24, 2018 1:58 pm

pego307 ::Ok, upozoris musteriju da ce da pukne (mozda) sto je sasvim ocekivano i realno za 10-15-20 godina stare grejace. I sta onda dalje

Onda on odluči da li idemo dalje. Ako pukne ima čovek koji to radi, ja ne vadim zalomljene grejače.

pego307 ::Interesuje me vadjenje grejaca ako jeste zapekao, koliko naplacujes i koliko vremena u tvojoj praksi potraje vadjenje pa testiranje i vracanje tog starog zapeklog.

Pego ne vraćam takve grejače čak i da ne puknu, nego stavljamo nove.

Hvala na pojasnjenju, sada mi je jasno.
Ti ne radis popravku koja nosi rizik vec klijent preuzima na sebe i ide kod drugog majstora da dovrsi posao.

Pa eto, stigosmo do istog. Stare grejace vadimo stavljamo nove i to je to.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od cozmo taj Pet Nov 30, 2018 9:01 am

Jutros bilo -6, na sekund mi je upalio lampicu grejaca, sad znam da je ima
cozmo

Broj poruka : 79
Datum upisa : 14.08.2018
Godina : 47
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 HDI

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Pet Nov 30, 2018 10:28 am

cozmo ::Jutros bilo -6, na sekund mi je upalio lampicu grejaca, sad znam da je ima
pa pisali smo o tome...

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od cozmo taj Pet Nov 30, 2018 10:50 am

Dok ne vidim svojim ocima... lol!

Inace, deluje da je accu dobar, normalno je zaverglao posle cele noci stajnja na minusu.
cozmo

Broj poruka : 79
Datum upisa : 14.08.2018
Godina : 47
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 HDI

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andragon taj Pon Dec 03, 2018 10:04 am

Evo da se javim sa malim updatom.
Jedan grejac je crkao, zamenjen je uspesno ( jer smo na tom mestu i prosle godine menjali... ), ostala tri su dobra. Motor se pokrece za nijansu bolje. Boljitak koji sam odmah osetio je da nema vise "trskanja" ( da je motor u disbalansu ).

Takodje smo proverili i relej sa probnom lampom. Napolju je bilo oko 10 stepeni u plusu, auto je upalio bez ikakvih problema. Tek nakon pokretanja motora, relej je upalio grejace. Auto izgleda pali predgrevanje nafte neko vreme ( bez obzira na spoljasnju temperaturu ).
Kada se doda jaci gas, on ih izgasi, pa kad se vrati na ler, ponovo upali i sve tako nekih 3-4 minuta.

Kacili smo i dijagnostiku, gledao pritisak pri verglanju. Pritisak pume, za neke 3 do 4 sekunde postigne 220 bara, nema nikakvih gresaka (trenutnih ili sacuvanih).
Jedino sto sam primetio su razlike u korekciji na diznama. Tipa prva je bila 103%, druga 89%, treca 107%, cetvvrta 94%. Posle nekog vremena ova druga povecava vrednost na 93, 94%. Ovo je bila provera pre zamenjenog grejaca. Uglavnom kaka se doda gas, sve cetri odu na 100%.

Ono sto i dalje nisam resio je duze verglanje kad je hladan, "ribanje" (šištanje) pri tom verglanju, beli dim i miris nesagorele nafte.

Nisam stigao da oteram auto u Cacak jer sam zbog posla morao da se vratim u Novi Sad.
Juce sam u povratku iz Uzica ka NS jasno primetio da auto slabije prima gas nego pre. Deluje mi da cujem i neko brujanje pri preticanju ( od 2500 obrtaja pa navise...) a zvuk motora podseca na zvuk Golfa keca, bukvalno kao stari dizel.

Danas cu potraziti neki servis blize NS ili u Beogradu. Kolega mi je preporucio neki BT Diesel Servis kod hipodroma, kaze da su dobri i njih okrenuti da proverim.
Andragon

Broj poruka : 99
Datum upisa : 27.03.2017
Vozilo: : Peugeot 307, 2.0 HDi, 90ks
Raspolozenje : kako kad...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Pon Dec 03, 2018 5:23 pm

Oni su dorbi za ubrizgavanje, nisam cuo neku losu rec.
PUG207

Broj poruka : 721
Datum upisa : 16.10.2017
Godina : 44
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi
Raspolozenje : osecam se vrlo eventualno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pon Dec 03, 2018 7:33 pm

Nesto se prisecam da je za 2.0hdi pritisak goriva u railu na leru 300 bara. Sacekaj da neko potvrdi ili demantuje, ja sada ne mogu da proverim koji je pritisak kod mene gde je sve ispravno pri paljenju.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 18 od 18 Prethodni  1 ... 10 ... 16, 17, 18

Nazad na vrh