Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Brojač okretaja-Obrtomjer

Ići dole

Brojač okretaja-Obrtomjer

Počalji od zvizek taj Pon Maj 08, 2017 8:32 pm

Evo mene opet.Kupio sam  polovni km sat od neke razbijene xsare zajedno sa onom malom armaturnom pločom što ide oko sata.Meni nije radio km sat ,a niti obrtomjer,neznam razlog.Obrtomjer je radio i onda odjednom jednostavno stao na nuli i ni makac.Km sat sam kupio dakle ,ali na neviđeno ispravan.Kolega mi donio iz obližnjeg grada.Bio sam presretan i odmah ga išao montirati.Sve sam učinio i kada bolje pogledah nema obrtomjera.Umjesto njega u mene su piljile kazaljke analognog sata kao da mi se rugaju.Xsara je bila 1998 ,a moja 1997  godine.Moja je imala puno više serijske opreme i sitnica poput električnog podešavanja desnog retrovizora i sl.No što je tu je.Naručim digitalni obrtomjer iz China za 12  us dolara.Stigao je i evo ga na slici.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Kao što se vidi probao sam ga na stolu u stanu gdje imam rezervni akumalator i obrtomjer radi.Plave boje ,led svjetlo ,lijepo osvjteljen sa finim brojkama.Sviđa mi se.
Uz njega sam dobio i shemu spajanja,činilo mi se jednostavno.Malo sam guglao i spojio crvenu žicu na svjetlo od pretinca koje se pali sa kontaktom,a crnu žicu sam spojio na  masu upaljača za cigarete.Radi.E sada nastaje problem.Zelena žica se treba provući negdje kroz pregradu da bi je doveo do bobine na koju treba spojiti istu žicu.
Učinio sam i to,došao do bobine ogolio tri žice  po malo da bi isprobao koja je prava.Prilažem i slike.

Kao što se vidi,žice na bobini su zelena,svjetlo-smeđa i neka sivkastaProbao sma prisloniti žicu na svaku posebno i dobio sam impuls ,ali okretaji nisu bili realni.Pokazivao je 460 obrtaja iako je broj okretaja u leru najmanje 900 kod xsare.Dakle u pola manje.Probavao sma mijenjati žice i svašta ,ali niako uspjeti.Ima li tko od električara da me malo povede u ovu avanturu sa svima ovdje poznatom xsarom.
zvizek

Broj poruka : 43
Datum upisa : 23.02.2017
Godina : 59
Vozilo: : citroen xsara

Nazad na vrh Ići dole

Re: Brojač okretaja-Obrtomjer

Počalji od mladenmi16 taj Pon Maj 08, 2017 8:48 pm

Nema potrebe da za svaku sitnicu koju čačkaš po kolima otvaraš novu temu.
Sve ove teme kao i ovu si mogao (i trebao) pisati u temi koju si otvorio kad si predstavljao auto, ovde
mladenmi16

Broj poruka : 6622
Datum upisa : 01.06.2013
Godina : 36
Vozilo: : PSA Opel zafira 1.8 16V
Raspolozenje : Mrzim radne subote...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Pon Maj 08, 2017 8:55 pm

Hm,možda si u pravu ,ali stalno sam mislio da možda nekome to pomogne.Nekada su ovakve sitnice običnim ljudima prava enigma.Također ima tutoriala po netu ,ali ništa što bi me zadovoljilo.Ako je problem moji postovi neka mi to admin nekako diskretno prišapne i rješen problem.
Ipak molim nekog autoelektričara na forumu da mi se javi,ako ne ovdje onda u privatnu poruku.Hvala!
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Uto Maj 09, 2017 7:07 am

Koliko imas bobina na autu?
 postoje takvi obrtomeri koji imaju na sebi preklopnik za mod rada u zavisnosti od broja bobina
mishja

Broj poruka : 3894
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 40
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Uto Maj 09, 2017 1:09 pm

Ima jednu bobinu,sve je na slikama gore,stvar radi samo mi pokazuje duplo manje okretaja.Negdje sam pročitao da se to može premostiti uz pomoć dioda.Sada ne mogu naći stranicu.Na obrtomjeru ima prekidač 4,6 i 8.Stavio sam na vrijednost 4.Znam da je rješenje blizu ,ali nikako skontati.

ovo je zanimljivo ,ali trebam detaljnije,

Najviše muke će ti zadati samo smještanje na armaturu i provlačenje žica.
Brojač okretaja ima uglavnom 4 žice. Plus(+) spojiš na neki koji oživi kad okreneš ključ. Osjetljenje(+) kad upališ svjetla. Masa (-) i te sve tri žice ti je najbliže i najlakše si uzeti sa konektora za radio, do ćega ćeš i najlakše doći.
Zadnja i najvažnija žica mora biti provučena u prostor motora. Nađeš elektroniku paljenja, odnosno to ti je uglavnom crna kutijica iz koje izlazi debeli kabel od svjećice a ima na sebi konektor sa normalnim žicama. Treba naći žicu koja daje impuls za visoki napon. Žicu od brojača okretaja slobodno probaš naslanjati na bilo koju žicu na njemu i neće se ništa dogoditi ako dodirneš neku koja nije prava, te kad proradi si našao pravu te spoji na nju.
Na brojačima okretaja uvijek postoji mikroprekidač za odabir broja cilindara odnosno 2,3,4,5,6 najčešće.
Ako ti auto ima "half group" paljenje, tada će ti brojač okretaja proraditi na dvije žice, pa spoji na bilo koju od te dvije, no pokazivat će duplo manje, pa odaberi kao da ima 2 cilindra, jer je fora u tome da iskre dva zajedno pa dakle na žici je signal kao da su dva cilindra. Zato kad kupuješ, a ne znaš to, gledaj da se može odabrati i 2 cilindra. Ako ne nađeš za kupiti, možeš preko dvije diode povezati žicu obrtomjera na obije, i to na slijedeći način:
Ž1 - prva žica sa elektronike paljenja
Ž2 - druga žica sa elektronike paljenja
ŽO - žica obrtomjera
->|- dioda
--- spoj
Shema: Ž1--- ->|----ŽO----|<----Ž2
Na taj način ćeš dovesi signal sa obije žice, a da one same međusobno ostanu razdvojene kako ne bi bilo problema sa radom motora, odnosno iznenađenja i šlepanja

Ja nemam mogućnost odabira 2 samo 4,6 i 8 kao što napisah gore.
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Uto Maj 09, 2017 10:21 pm

Po ovoj semi ti trebaju dve diode  koje ces povezati na isti nacin na obe zice, dioda je propusna samo u jednom smeru, na svakoj diodi je obelezena katoda ( ili bese anoda, ne secam se davno bese) ,znaci ako povezes obelezen kraj na zicu 1 a drugi kraj na zicu obrtomera isto tako povezi i zicu 2 na obelezeni kraj diode a drugi kraj zice na zicu obrtomera i nece biti spoja, to je objasnjenje za semu koju si postavio
E da, ako nisi potrefio smer onda okreni diode, samo je bitno da budu povezane na isti nacin obe zice

Poslednji put izmenio mishja dana Uto Maj 09, 2017 10:55 pm, izmenio ukupno 2 puta
mishja

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Uto Maj 09, 2017 10:53 pm

P[You must be registered and logged in to see this image.]R
Prema njegovoj šemi bi ipak trebalo obeleženi kraj na žicu obrtomera ŽO.
vojkan

Broj poruka : 1475
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Čet Maj 11, 2017 8:11 pm

Danas spojio obrtomjer na plohu ispod km sata.Izgleda dosta solidno,bar meni.Pokušao sve sa bobinom i spajanjem ,ali dobijem samo pola vrijednosti obrtaja nadalje.Niti diode nisu pomogle ,ali prije će biti da neznam.

[center][You must be registered and logged in to see this link.]
[center]

Poslednji izmenio zvizek dana Čet Maj 11, 2017 8:27 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Čet Maj 11, 2017 8:15 pm

Još malo pa 200k na satu
mladenmi16

Broj poruka : 6622
Datum upisa : 01.06.2013
Godina : 36
Vozilo: : PSA Opel zafira 1.8 16V
Raspolozenje : Mrzim radne subote...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Čet Maj 11, 2017 8:29 pm

Ne rugaj se,nego pomozi siromahu koji ne vidi noći po danu. ;)
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Čet Maj 11, 2017 8:39 pm

Lepo si ga uglavio,  tu samo druga obrtaljka po meni, ne kazem da sam u pravu
mishja

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zvizek taj Čet Maj 11, 2017 9:58 pm

Slažem se,ljepše bi izgledala s kazaljkom.Ali čim je nabavim zamijenim.
zvizek

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: