Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Peugeot 407 Visteon step motor klapne za grejanje

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Peugeot 407 Visteon step motor klapne za grejanje

Počalji od Rolandx taj Pet Jul 28, 2017 10:34 am

Pre mog prvog posta, želim da pozdravim sve članove foruma ( zajedno sa upravom). Probaću da budem kratak.
- Step motor klapne grejanja ( toplo - hladno ) nalazi se sa leve ( vozačeve strane ). Plastika u koju on naleže ( plastika klapne ) je oštećena i motorić okreće u prazno. Majstor je predložio ( i uradio) da motorić stavi sa desne strane klapne ( suvozačeva strana). Sada je uredu ALI: kada je na 28C°klima radi kao da je na 16C°, i obrnuto... kada zadam 16C°radi grejanje. Dakle step motor okreće klapnu sa kontra strane.

- Znam da se ovom step motoru može okrenuti smer i tada će klapnu okretati u pravom smeru.... ali ne mogu nigde na internetu da nađem šematski prikaz žica na step motoru, na džeksni ( pinu, utičnici... svejedno ). Sve su žice iste boje. Kako da odredim plus i minus? Ima li neko elektro šemu kompletnog automobila ili nešto slično?

Hvala
Rolandx

Broj poruka : 14
Datum upisa : 28.07.2017
Godina : 37
Vozilo: : Peugeot 407 SW

Nazad na vrh Ići dole

Re: Peugeot 407 Visteon step motor klapne za grejanje

Počalji od Жиле taj Pet Jul 28, 2017 10:40 am

Skineš motorić i probaš na akumulator (direkt na živu struju) kada okreneš žice on vrti u kontra smeru.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 10189
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rolandx taj Pet Jul 28, 2017 10:49 am

Da Žile ali postoji mogućnost da spalim namotaje to je anpolarni step motor ... Ukoliko spalim namotaje, ništa od posla ;) . Sa druge strane, njega pokreće drajver, samo preko njega on funkcioniše. Drajver mu šalje komande, plus i minus. U zavisnosti koji mu opseg zadaš, drajver ga za toliko usmerava u pravu stranu.... To mora da se preveže i proba sa drajverom, tj na automobilu, ali povezati ga ispravno da ne bi pregoreo ili drajver ili motor... Stvar je jednostavna , treba rotirati plus i nimus ( polove) ali koje? Pošto ne znam koje su to žice i nigde na netu ne mogu da nadjem šematski prikaz, stvar od proste, postaje komplikovana... zar ne? Elektroničar bi mogao da izmeri i ima svoje metode da nađe, ali rekoh možda neko od vas nešto zna...
Rolandx

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Pet Jul 28, 2017 11:55 am

Lepo od tebe sto si nas pozdravio sve ali imamo jedno pravilo koje mora da se isposhtuje pre svega :
http://www.francuskiautomobili.com/f4-obavezno-predstavljanje-clanova
Posle toga mozemo dalje.
shix

Broj poruka : 2381
Datum upisa : 03.08.2012
Godina : 42
Vozilo: : Focus 1.6 16v

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rolandx taj Pet Jul 28, 2017 12:27 pm

To što sam post postavio pre predstavljanja,  ne znači da to ne bi uradio u narednih par dana. Eto... sada možemo da nastavimo diskusiju
Rolandx

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Jul 28, 2017 12:31 pm

Rolandx ::Da Žile ali postoji mogućnost da spalim namotaje to je anpolarni step motor ... Ukoliko spalim namotaje, ništa od posla ;) . Sa druge strane, njega pokreće drajver, samo preko njega on funkcioniše. Drajver mu šalje komande, plus i minus. U zavisnosti koji mu opseg zadaš, drajver ga za toliko usmerava u pravu stranu.... To mora da se preveže i proba sa drajverom, tj na automobilu, ali povezati ga ispravno da ne bi pregoreo ili drajver ili motor... Stvar je jednostavna , treba rotirati plus i nimus ( polove) ali koje? Pošto ne znam koje su to žice i nigde na netu ne mogu da nadjem šematski prikaz, stvar od proste, postaje komplikovana... zar ne? Elektroničar bi mogao da izmeri i ima svoje metode da nađe, ali rekoh možda neko od vas nešto zna...
Sve je to tako kakok si opisao. Treba da se zamenu polovi kako si rekao.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rolandx taj Pet Jul 28, 2017 12:36 pm

Potreban mi je šematski prikaz ,,air flap motor " konekcija i raspored žica. Verovatno ima u service manual ili kompletna elektro šema 407-ice. Ili da prema masi ispitam kada pokrenem klapnu ( grejanje - hlađenje ) na koju žicu šalje impuls. Jer, jedna bi trebala da pošalje vrlo kratak impuls motoru i da žica ( faza ) koja okreće motor bude aktivna dok ne dođe u pravilan položaj... Tako je i sa minusom. Žice koje dobiju taj kratak signal ( +/- ) preba zarotirati. Da suprotnim kalemovima daju komandu. ...Kažem, šema bi mi puno pomogla.
Rolandx

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lightsoft taj Pet Jul 28, 2017 12:45 pm

Unipolarni step motori imaju srednji izvod. Obicno je na visokom elektropotencijalu. Da ga kazemo na plus. Krajnje izvode mozes rotirati i nista neces spaliti. Srednji ne smes da menjas.

Da vidim za 407 da nadjem shemu. Ako su obelezeni izvodi.
Za koji minut se javljam.

Lightsoft

Broj poruka : 395
Datum upisa : 25.04.2016
Vozilo: : 407 2.0HDI

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Jul 28, 2017 12:50 pm

Ja sam na motoriću za recirkulaciju menjao polove u kući na akumulatoru od bušilice. Nisam ništa spalio. Tražio sam u auto dati nema nešto što bi ti moglo pomoći.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lightsoft taj Pet Jul 28, 2017 1:00 pm

Za 407, 2.0HDi, 100kW

.B506 Passenger compartment temperature sensor
.M501 Servo motor for temperature mixing flap
15A 15A fuse
20A 20A fuse
30 Battery voltage - 30
31 Ground - 31
40A 40A fuse
50A 50A maxi fuse
5A 5A fuse
80A 80A maxi fuse
A11 Engine control module
A20b BSI module
A26 Climate control module
A62 Transistor
B13 Coolant temperature sensor
B25e Temperature sensor evaporator
C CAN-BUS - comfort
C25 Diagnostic connector
C26 Connector behind dashboard
G01 Ground in engine compartment LH front
G03 Ground in engine compartment LH
G21 Ground by LH A-pillar
G22 Ground by RH A-pillar
K90 Switch
M05 Cooling fan
M25d Servo motor for air distribution flap
M28 Heater blower motor
M29 Air recirculation motor
P03 Engine compartment relay-/ fusebox
S07 A/C pressure switch
S20 Pressure switch
S21ig Ignition switch
Sh Shunt
X24 Cable joint
Y02k AC compressor

Lightsoft

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lightsoft taj Pet Jul 28, 2017 1:05 pm

Ili ova. Za isti auto dobijam i ovu shemu:

.B506 Passenger compartment temperature sensor
15A 15A fuse
20A 20A fuse
30 Battery voltage - 30
30A 30A fuse
31 Ground - 31
40A 40A fuse
50A 50A maxi fuse
80A 80A maxi fuse
A11 Engine control module
A20b BSI module
A26 Climate control module
A62 Transistor
B13 Coolant temperature sensor
B18 Air quality sensor
B19s Solar sensor
B25e Temperature sensor evaporator
C CAN-BUS - comfort
C06 Connector at radiator
C23 Connector behind dashboard LH
C25 Diagnostic connector
C26 Connector behind dashboard
G01 Ground in engine compartment LH front
G03 Ground in engine compartment LH
G21 Ground by LH A-pillar
G22 Ground by RH A-pillar
K55 Heater blower relay
K90 Switch
M05 Cooling fan
M28 Heater blower motor
M29 Air recirculation motor
P03 Engine compartment relay-/ fusebox
S07 A/C pressure switch
S20 Pressure switch
S21ig Ignition switch
Sh Shunt
X24 Cable joint
Y02k AC compressor

Lightsoft

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rolandx taj Pet Jul 28, 2017 1:17 pm

Hvala @Lightsoft, šta bi tu trebalo da je motor klapne? On ima 6 žica... ? Ovakav prikaz bi bio mnogo jednostavniji ( prikaz sličnog konektora Nisana Almere Ovde se rotiraju žice na motoru ako se ne varam... Hot i Cold...

Poslednji izmenio Rolandx dana Pet Jul 28, 2017 2:20 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Rolandx

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rolandx taj Pet Jul 28, 2017 1:35 pm

Sa prvog šematskog prikaza sam ga prepoznao ... M25d je u pitanju, Recimo da čak i imam oznake tih žica

kako da prepoznam na konektoru koji je u dva reda raspoređen ( 3+3 kontakta )

Rolandx

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lightsoft taj Pet Jul 28, 2017 5:34 pm

E jbg, ne mogu verovati da nisu obelezeni. Kada sam skidao rele grejaca, sve je bilo na njemu obelezeno.
Verovatno su na neki nacin, mozda neuobicajen, obelezili. Da li strelicom prvi pin ili kako vec.
Ako je pa samo prvi obelezen, onda opet zeznuto kako odbrojavati na dalje.

Lightsoft

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rolandx taj Pet Jul 28, 2017 5:50 pm

Ako niko ne nadje konkretnije ili na netu ili iz licne arhive... moracu da se oslonim na iskustvo elektronicara....
Rolandx

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Jul 28, 2017 5:52 pm

Izvadi konektor iz motorića, uzmi ispitnu lampicu ili unimer i pregledaj krajnje dve žice (s leve ili desne strane) Kako budeš na potencijometru podešavao tako će i napon da se promeni na jednoj od te dve žice +. Mislim da je to jednostavno.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rolandx taj Pet Jul 28, 2017 6:04 pm

Vidi.... moglo bi unimerom da se proveri ali omski. Ali neko kome je unimer drugo ime. Kada pokrenes klapnu drajver salje signal ( trebalo bi da je islrekidan i trenutni) onda se pojavljuje stalna struja u nekoj zici sa kalema i pokrece motor do odredjene pozicije. Tako da napon zna da prevari... ako sam se dobro informisao. Tako da sam mogu prevezati samo ako imam sematski prikaz. Sa unimerom mogu da se igram dan i noc ... dzaba kad ne verujem sam sebi.... Probacu da izmerim za par dana... kad budem imao zivaca  dakupusam plastike dole... nikad nisam skidao. Pa kad se vec upustim u tako nesto odvojicu jedan ceo dan. Svejedno imao semu ili ne. Iovako moram da poskidam plastike pre nego sto odem do nekog da pogleda....
Rolandx

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lightsoft taj Pet Jul 28, 2017 6:26 pm

Tako da napon zna da prevari ::
Bas zbog ovog i nisam predlozio unimer ili digitalac.

Jer digitalac ce pokazati napon. Ali da li je napon signala ili napon napajanja.
Tako da je najsigurnije proveriti osciloskopom. Al' ajd' sad'. Nadji osciloskop. Jedino ako neko od drugara ima. Obzirom da ti je hobi muzika, mozda neko od njih ko se bavi elektronikom ima.

Moze i omski sto kazes. Ali je opet pitanje da li motorcic ima elektroniku u sebi. Sta onda? Opet pogresno ocitavanje.

Lightsoft

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rolandx taj Pet Jul 28, 2017 7:26 pm

Ispravka za broj zica. Ima ih pet. Tri gore i dve dole u krajevima. Dakle one seme postavljene su uredu ali nije bas od koristi. Kada bi desifrovali brojeve zica ... tj oznake. Znali bi o cemu se radi. Upravu si za osciloskop....

Ma nesto razmisljam.... Moj nema dvoozonsku klimu. Dakle ima jednu klapnu. Dvoozonske imaju dve. Moja ima izvod za motorice sa obe strane jer je kalup isti za sve tako da je uspeo motor da prebaci desno i klapna ide kontra. OK. A zanima me da li moj koji nema dvoozonsku ima izvucenu dzeksnu za eventualno povezivanje desnog motora.... u njoj bi struja bila usmerena za desnu stranu.... zar ne? Neverujem ali videcu kad razbucam. Do tada mozda neko postavi semu pa da ne cekam majstora....

Dodato:

Obratite paznju na sliku koju sam postavio povezivanje za nissana...( prethodni postovi ). Pa na slici su obelezene boje zica. R/Y, OR/L, OR/B.... Ako je to neki standard, a trebalo bi, moram da prekontrolisem zice koje su kod mene. I da...... gledao danas sto se kaze oci u oci... sve su upravo tako nesto sarene. Dakle ako su boje identicne, trebala bi mi potvrda nekog elektronicara koje da zarotiram.... a to bi na toj slici bile poslednje dve... Hot/Cold, koje idu na motor!? Zar ne!? ... Hmmmmmm
Rolandx

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Pet Jul 28, 2017 9:39 pm

Promena smera okretanja DC motora se dešava promenom polariteta na krajevima rotora. Ako je to rotor a izgleda da jeste, onda se trebaju zarotirati te žice.
vojkan

Broj poruka : 1001
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 53
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Jul 28, 2017 9:39 pm

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Jul 28, 2017 9:42 pm

vojkan ::Promena smera okretanja DC motora se dešava promenom polariteta na krajevima rotora. Ako je to rotor a izgleda da jeste, onda se trebaju zarotirati te žice.
Ja sam ih rastavljao ovo su za Pežo

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rolandx taj Sub Jul 29, 2017 11:30 am

Prvo da kazem Uspeo Sam. Yuhuhuhu. Donje dve zice, dole imaju samo dve a gore tri na dueksni, zarotirao sam. Isao sam logikom, da su dodnje dve , ljubicasto zuta i ljubicasto bela smerovi na motoru. Bio sam upravu. Zarotirao i klima radi najnormalnije. Hvala za prethodne postove i turijal je fantastican za klapnu. Dakle moguce je okrenuti smer. Da rezimiramo. Klapna se drzi u sredini i sa desne strane je izvod za motor. Sa leve strane taj izvod je pukao. Motor je zarotiran na desnu stranu. Klapna je radila kontra. Na dzeksni motora od koje su tri zice gore i dve dole u krajevima, zarotirao sam dve donje. Klapna radi normalno. Da bi dosli do torica desno, skinuti kasetu. Kaseta se skida tako sto ima gore 5 zavrtnja, dole cetiri i ispod gumica, odstojnika 2 zavrtnja. To bi bilo to. Hvala svima na pomoci ! Dali ste mi volju da kupusam. Hvala jos jednom
Rolandx

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lightsoft taj Sub Jul 29, 2017 5:35 pm

Dobro si se setio. Danas se nesto razmisljao da su koristilu neku logiku prilikom odredjivanja gde koja zica ide na konektoru. Najlogicnije je da su dve i tri zasebno.

Drago mi je da si uspeo i sredio.
Ziv bio.

Lightsoft

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rolandx taj Ned Jul 30, 2017 11:38 pm

Jos nesto... bitno. Na konektoru su obelezene zice od 1 do 6 .... 12346. Dakle poslednje dve tj. 4 i 6. Napisah ranije boje. Zivi bili i hvala
Rolandx

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh