Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

gasi se

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Re: gasi se

Počalji od mishja taj Ned Jun 17, 2018 8:40 pm

Ako za zamenu ulja uzimaju 1000 ovo i nije mnogo, mogao je da prodje sa zamenom bespotrebnih delova i da ga skuplje kosta, ovde u stvari kosta znanje, dobro da je naleteo na takvog

mishja

Broj poruka : 3825
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Ned Jun 17, 2018 8:40 pm

Meni moj majstor koji mi odrzava auto ne naplaćujr dijagnostiku ako on radi i popravku. Isto tako svojim stalnim mušterijama ne naplaćuje ruke za zamenu ulja i filtera. Meni je zimus skidao glavu, vozio na obradu, 2x radio dijagnostiku i naplatio 5000.
A taj vodoinstalater ti dođe na prag, štemuje zid, džara govnjive cevi i ko zna šta još.
mladenmi16

Broj poruka : 6564
Datum upisa : 01.06.2013
Godina : 36
Vozilo: : PSA Opel zafira 1.8 16V
Raspolozenje : Mrzim radne subote...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Ned Jun 17, 2018 10:15 pm

Kao što rekoh ne podcenjujem niti manje vrednujem vodoinstalatere, jer nemam pojma to što ste nabrojali ni kako izgleda ni koliko košta. Mada Vojkane to što si nabrojao košta koliko jedna dobra klima stanica. Ne bitno. Možda nisi sve nabrojao. Kako god mnogo manje ima ulaganja od prosečnog servisa. Koliko košta samo da iznajmiš prostor na pristojnoj lokaciji. Bez 200 evra mesečno nema. Gde je struja, čovek u kumodražu plaća 100000 struju, a ima u proseku jedan auto u svakom momentu... itd...
Što se tiče prljavosti posla u istim smo govnima, s tim što ja organski ne podnosim taj posao kao ni moj komšija mehaniku. Kaže to je prljavo. Vodoinstalater mi kaže da je neki posao prljav, Važi.
Ali znam sigurno da ne mora da zna da upali kompjuter da bi ostao u tom poslu, niti da zna Engleski. A nisam ga ni ja znao nego sam učio ko nenormalan jer sam glupi automehaničar i jezici mi idu samo tako, a ne znam šta bih na Srpskom mogao i danas a kamoli pre 5 godina da učim na netu i Jutjubu.
Koliko košta da električar dodje i promeni utičnicu, samo 1500 dinara, ne verujem, a tek oni ulažu uverio sam se, koferče sa alatom i ceo dan posla ima po kućama...

Ulje i te gluposti ni ja mojim mušterijama ne naplaćujem. Ne naplaćujem ni kačenje na dijagnostiku, ne naplaćujem ni da odemo, ili da mi dovezu auto da pogledam kada kupuju. Ne naplaćujem ni zamenu pločica, ni zamenu svećica, grejača (ako su relativno lako dostupni). Ali kada mi dodje kao što mi je Dragi došao preko ovoga foruma da mu 2 majstora menjaju delove, da mesecima ne može da reši problem, uzeo bih 50 evra sigurno da sam ga rešio. Ovako sam ukupno 10ak sati ''izgubio'' i nisam dinara naplatio.

Nije mi cilj da omalovažavam vodoinstalatere, ali mnogo manje ulaganja ima, 99% sam siguran u to, kao što stolari verovatno imaju mnogo veća ulaganja od mehaničara. Komšija radi celom kraju vodu i svi ga cenimo kao majstora. Čovek zna da otvori fejsbuk i to je to.
Nismo se uopšte razumeli. Uporedio sam se sa vodoinstalaterom jer znam sigurno da kod vodoinstalatera nema ni 5 posto usavršavanja kao u mehanici, a da podsetim to košta mnogo više vremena nego novca. Koliko zanatlija će da uči Engleski i da provodi 2 sata dnevno u proseku na netu, da zapisuje, Morao sam preko 100 kvalitetnih postova da pišem na stranim forumima da bi me neko od pravih majstora uvažio kada ja imam problem. Na domaćem Elprogu i Britanskom Remanu te odjebu samo tako ako se ne dokažeš i ako nisi spreman i ti njima da uskačeš. A tek Srbin, pakao dok me nisu koliko toliko prihvatili. Lajkanje i glupi komentari na jutjubu da bi mi neko sutra od njih pomogao... Na pauzama i kada nema posla moje kolege prate kladionicu, ili spavaju, ja odmah idem na forume i smejali su mi se u početku, to ti je bezveze, tu su samo budale, ne uči se posao na internetu. Sve je to jer njih to mrzi pa se napadom naj bolje brane. Nadjite mi zanatliju koji će učiti kao inženjer. Da ne govorim da u početku nisam znao ko stvarno zna na forumima, a ko lupa gluposti, jer sam i ja godinama radio misleći da je mehanika Golf dvojka. Servisi propadaju jer ljudi ne mogu da uče i to je OK, niko nije pre 30 godina otišao u mehaniku da je mogao da uči. Vreme ih je za.ebalalo. Ko je bio pošten, a nije mogao da uči propao je, ko se prešaltao na nasumično menjanje delova i nije tako loše prošao. Reklama je čudo. Ovlašćeni se i dalje rasturaju od posla na ništa osim na imidž i to što ''ovlašćeni'' tako dobro uliva poverenje, a plus nešto što je 5 puta skuplje ne može da ne valja jel tako. NIJE.

Samo sam reagovao na Nemanjin post da je mnogo 20 evra za dijagnostiku naj zaguljenijih kvarova. Čuli ste za ono moje dobar dan je 1000 dinara. Zašto mehaničar onda da radi za manje. Svi cenite svoje, a mehaničarima treba da bude dosta 1500 dinara.
kurjak

Broj poruka : 385
Datum upisa : 20.09.2017
Godina : 33
Vozilo: : Peugeot 206
Raspolozenje : Sipaj još jednu

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Ned Jun 17, 2018 10:21 pm

Ma razumemo se sve. Samo nastavi da učiš i nema zime.
Pa jednog dana da otvoriš svoj biznis, tj. servis.
Odosmo u off, odraće nas moderatori.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Auto sa 1.000 senzora - to je auto sa 10.000 problema" [You must be registered and logged in to see this image.]
vojkan

Broj poruka : 1451
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Ned Jun 17, 2018 10:38 pm

Sutra baš završavam jednu kuhinju u Zemunu. Slikaću i postaviti ovde, napisaću i proces pravljenja kuhinje, cene, utrošeno vreme, ako treba i cene alata koji je upotrebljen da se ta kuhinja napravi. Napisaću i moju zaradu na tom poslu pa ćemo onda pričati o cenjenju (ili precenjivanju) zanata...
Moje "dobar dan" ne košta ništa Very Happy Dolazak na teren, uzimanje mera, izradu projekta i davanje ponude ne naplaćujem dogovorili se ili se ne dogovorili.

mladenmi16

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Ned Jun 17, 2018 11:37 pm

kurjak :: kao što stolari verovatno imaju mnogo veća ulaganja od mehaničara.

Znam dobro i jednog stolara. Ima puno nekih mašina. Ne razumem se, ali to sve košta siguran sam. Plus se žali da je nekada posao cvetao. Složili smo se da kada ti crkne auto moraš kod majstora. Kada ti se klima sto, ko ga j... Žali se i na naplatu. Pokazuje mi neku gotovu, ili polugotovu robu koja mu stoji jer nije plaćeno do kraja. Onda kaže on duguje ovima što kupuje sirovinu od njih. Jebada totalna. To crtanje i projekti i ko zna šta sve... Ničije ne podcenjujem jer se stvarno u retko šta razumem... Samo kažem da nema svaki posao isto ulaganja ni materijalno ni intelektualno...

Ebiga za off, valjda neće oderatori da zamere. Nisu valjda ludi da čitaju ovolike postove.
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Ned Jun 17, 2018 11:41 pm

Ne samo da čitaju već i učestvuju u diskusiji
Hoću reći da je dijagnostika kvara step motora na 1.6 atmosferskom benzincu i zamena istog mnogo skupo na kraju izašla...
mladenmi16

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Ned Jun 17, 2018 11:55 pm

Kurjak sad pravis od ovoga citavu raspravu. Ja ostajem pri svom stavu, ko se ljuti nek se ljuti. Ti kad bi video cime se ja bavim i kolika su tu potrebna ulaganja u opremu i koliko treba iskustva i znanja ne bi verovao. Al niko nikog ne tera da se bavi cime se bavi, ako si nezadovoljan menjas posao ili radis.
Opet se vracam na ovo, meni moj majstor sigurno ne bi naplatio toliko, a pogotovo ne bi naplatio dijagnostiku, to je njegovo sredstvo za rad tj za otkrivanje kvara. Covek zeli da mu opet dodjes, a ne da te odere, a i nije mu to jedini posao danas vec covek ima 5-6 automobila dnevno u dvoristu, ako svakom uzme 20e zaradi lepu dnevnicu...
Mozda je to u BG drugacije, ovde tako nije...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Broj poruka : 1565
Datum upisa : 17.06.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Pon Jun 18, 2018 12:43 am

mladenmi16 ::
Hoću reći da je dijagnostika kvara step motora na 1.6 atmosferskom benzincu i zamena istog mnogo skupo na kraju izašla...

Dobrom majstoru nije teško provaliti loš step, ali često  se promene tri zdrave komponente dok se ne ubode taj j.beni step, kao što ni dobrom električaru nije teško zameniti utičnicu, pa opet 1000 dinara tu po kraju košta. I prosto je i niko nema para i opet ga zovemo.
I sve je na kolima prosto, ali idemo kod majstora jer smo fini ljudi i treba i mehaničari leba da jedu inače bi mi to sve sami popravljali. OK, jasno mi je, izvinjavam se.

Nemanja ne znam čime se baviš i koliko je teško kao što ni ti ne znaš koliko je meni teško.
Super što vam vaši majstori ne naplaćuju dijagnostiku. Ne razumem te ljude. Ako je dobar majstor i ako ceni sebe imaće posla i sa normalnim, a ne kineskim cenama. Meni je sto ljudi reklo da sam skup s obzirom da radim u šupi, ali ja imam 2 ruke, radio sam do skoro kod gazde i privatno ne bih ni mogao njih sto da uzmem da radim. To u kojim ja uslovima radim dokle god je usluga vrhunska nikoga ne treba da brine.
Ja kada ti dijagnostikujem taj step i ne naplatim možeš i sam da ga zameniš. Ako ćeš zbog toga da me ceniš neka hvala. Kvalitetno i jeftino da radim neću i ne znam nikoga ko tako radi, a da mu ide. Ne derem sa cenama, ali nisam ništa jeftiniji za neke stvari od izvikanih servisa. Kada idu na Vidikovac (Beograd) u škodin servis 30 evra za dijagnostiku nije skupo, ali kod mene preskupo. U čemu je razlika ako je isti kvalitet. Šta će oni to da urade što ja neću.
I ne kukam, samo sam opisao koliko moram da ulažem i da onda džabe radim dijagnostiku, pre ću u Maxi ići da rintam za 25 hiljada (ne moram još), ali neću se ponižavati. Ako tako u svom poslu privlačite mušterije nema leba od toga. Kvadrat fasade (stiropor) kod majstora koji ubija kako kvalitetno radi 15 evra sa materijalom i ne možeš da dodješ do njega, kakvo cenkanje i nemam sad pare. Isto je sa svim dobrim mehaničarima koje poznajem. Kada ne ceniš sebe posao ti ne ide pa sve i džabe da radiš. Gomilu primera znam lično. To je neko životno pravilo. Bagerista koga sam lično slušao kako gazdi začudjeno kaže ''ja da menjam crevo'' i nije pipnuo naravno, čekao je u prodavnici da dodju da to zamene, sada ima svoj bager, njegov kolega koji sve ajde ja ću to, pa moram šta ću, do pre dve godine je radio u mostogradnji u Pančevu za narezak.
Čovek koji mi održava lap topove, radi perfektno, telefonom mi reši većinu bagova i neće ništa da naplati, enoga nema posla i ne zna šta će. A BG elektoniks i ti naj poznatiji svi kukakju na njih, a oni rade li rade i deru sa cenama, a sve moraš tri puta da ideš. Karma, ili šta već, ali ako ne ceniš sebe neće niko.
Ima izuzetaka u svemu naravno.
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pon Jun 18, 2018 10:52 am

mladenmi16 ::Slažem se i ne slažem se sa obojcom.

Ovaj ih je uzeo za 15 minuta i pitanje je ima li aparatura licencu i plaća li porez....

Ok, misljenje o necemu je uvek dobro sagledati sa vise strana, tako da jeste 2500 mozda jaka cena ali ja mislim da mi pricamo o ceni profi kvalitetne usluge u servisu, u firmi, koji radi na komercijalnim osnovama i ima adekvatno legalnom radu pratece troskove.
I u ceni je ukljucena garancija a i to kosta. Porez se podrazumeva da placa svako ko radi, isto licence ili druge legalne obaveze. Od tih 2500 bruto mozda ostane 700 za sam trosak rada, zarada.

Nazalost, navikavaju nas da je 2500 dinara ili 20 evra neki veliki novac za koji treba satima ili cak 2 dana raditi, a zapravo stvarna vrednost 20 evra se vidi cim se mrdne iz zemlje za bilo koju uslugu ili ako se kupuje bilo koja roba.

Moje misljenje je da jednostavno ne moze da opstane firma koja radi za kikiriki a pruza profesionaln uslugu u smislu kvaliteta i stoji iza svoje usluge. Radi poredjenja norma radni sat auto servisa u Nemackoj je 80-90 evra, zadat od strane proizvodjaca auta.

Oni koji rade na divlje i nemaju pratecih obaveznih troskova jednog servisa mozda mogu da rade za 700-800-1000 dinara, to im ostane. Ali tako ne moze da opstane ceo sistem dugorocno.
Samo jedan primer zasto mislim da nije preplacena usluga. Najobicniji papiric poput potvrde o osiguranju/ zeleni karton/ kosta 2000 dinara. Nikakvo znanje niti posebno skolovanje potrebno, trosak formular, ni 5 minuta da se popuni i pecatira.

pego307

Broj poruka : 356
Datum upisa : 13.04.2018
Godina : 52
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pon Jun 18, 2018 11:08 am

nemanja80 ::Pego ja razumem da ti branis svoju profesiju al za mene je to bezobrazluk naplatiti coveku dijagnostiku i zamenu step motora 2500 a ti mozes sad pisati post kilometarski....
Mladjo ako je dnevnica 2500 onda plata za nekih 25 radnih dana dodje preko 60000din a ja stvarno ne znam koliko ljudi u SRB ima toliku platu, mozda max 15-20%, vecinom je to oko 25-35000....

Ne branim nijednu profesiju vec princip da se rad treba platiti. Ceniti isto kao sto se ceni neka roba.
Pri tome je ta cena za kompletnu profi uslugu firme, nije u ceni samo rad.
Kome je skup rad i znanje uvek moze da bira kod nekog drugog.

Mozda je surovo ali nazalost jesu te cifre i zato jesmo tu gde jesmo. Manje dnevnice i manje plate od puno africkih zemalja. Auto je za vecinu tezak luksuz u materijalnom smislu, iako je navika evropska da je auto potreba. Sto i jeste realno.
Ali evropski nacin zivota i primanja niza od srrednjih africkih ne idu zajedno, a nas navikavaju da je tih 2500 ili 60,000 kao nesto puno. Plate su nam po satnici bedne i tu je osnovni problem, ne pojedina profesija, licenca, trosak alata, struje, majstora, dopisati po zelji...
pego307

Broj poruka : 356
Datum upisa : 13.04.2018
Godina : 52
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh