Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

307 - greške pri paljenju: lambda sonda i senzor položaja bregaste

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

307 - greške pri paljenju: lambda sonda i senzor položaja bregaste

Počalji od sashco taj Ned Nov 19, 2017 4:03 pm

Pozdrav svima,

Otkako je kod mene, 307 1600 16v 2001. godište, ima osobinu da vremenom otupi tj. da odziv na gas postane odložen i da se oseti manjak snage. Reset mape je činio čuda i auto bi posle toga skakao kao jarac. Nakon nekog perioda kombinovane vožnje i povremenih Antipollution i Catalytic converter fault opet bi postao trom. Stara lambda sonda je pokazivala znake starenja i kada je potrošnja goriva drastično skočila rešio sam da je zamenim.

Nakon letošnje zamene lambda sonde auto i dalje ima bubice.

Greške na lambda sondi i senzoru položaja bregaste se javljaju strogo pri paljenju, uz famozni Antipollution fault na displeju. Ukoliko ih obrišem, prođe par dana dok se ne jave opet. Ukoliko ih ne obrišem posle 3-4 dana Check engine lampica se sama ugasi (ali greške naravno ostanu zabeležene).

Rađena je dijagnostika više puta, nova sonda radi perfektno a auto nije palio lampicu prilikom testiranja u žestokoj vožnji. Svećice dobre, bobina ok.
Da li je moguće da se sam računar prilikom paljenja buni pa prijavljuje greške kojih nema i da li je možda rešenje problema reprogramiranje jer sam pride pročitao i da loš računar može sam da "razdesi" mapu.

Šta kažu članovi sa iskustvom ?
sashco

Broj poruka : 6
Datum upisa : 19.11.2017
Godina : 42
Vozilo: : Peugeot 307 1600 16v

Nazad na vrh Ići dole

Re: 307 - greške pri paljenju: lambda sonda i senzor položaja bregaste

Počalji od kurjak taj Pon Nov 20, 2017 9:09 pm

Da li je izvadjen katalizator i koja sonda je zamenjena?
Greške, parametri i freeze frame sa dijagnostike bi dobro došli.
kurjak

Broj poruka : 38
Datum upisa : 20.09.2017
Godina : 32
Vozilo: : Peugeot 206

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od sashco taj Uto Nov 21, 2017 3:22 pm

Jedino mogu da napišem saznanja sa dijagnostike.

Lambda sonda, dve greške - greška grejač sonde i sonda nije prisutna.
Katalizator nije diran, zamenjena je prva lambda sonda ona što se odmah vidi kada podigneš haubu. Stavljena je Denso DOX-0117, uredno povezana i u radu ima uredan grafik.

U međuvremenu se lampica sama od sebe ugasila, auto i dalje prima gas kako treba a jedino je primetno da kada oduzmem gas u prvoj i drugoj brzini krene malo da trza dok usporava.
sashco

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Uto Nov 21, 2017 6:26 pm

Kažeš kat. nije diran. Jel to znači da nije izvadjen, ili da ga ti nisi dirao? Može da se vidi na dijagnostici praćenjem druge sonde. Kažeš pratili ste grafički tu novu sondu. Šta je sa drugom. Ako je grafik isti kao kod prve ne valja kat. Ako je ravna linija bez šuma (ako znaš na šta mislim) i bliže vrhu onda je radjena emulacija jer je nemoguće za to godište da bude totalno ravna linja (ako je ravna linija na sredini, ili tu negde oko 450 mV onda je sonda verovatno loša). Kažeš da je potrošnja bila povećana duže vreme, to bi s.ebalo kat i imao bi problema sa gasom. A i to godište i kat ne idu zajedno. Pominjao si i mape i anticatalyst grešku... meni to sve liči na emulator i da je tu problem.
Meni je sada naj bitniji info da li ima kat. Kažem možeš na dijag. da vidiš, možeš  i na tehničkom ko ima da izmeri gasove. Predpostavljam da je katalizator obložen i da ne možeš da vidiš da li je sečen. Možda je stavljen univerzalni, možda ovo, možda ono...... Mogu na forumu da ti kažem moje mišljenje, ali nekad je za.ebano i kada gledam u kola, a ne ovako... Utvrdi da li ima ili nema katalizator!!! Ako ga ima ispratite ponašanje druge sonde.

Trzanje kada pustiš gas, očisti leptir za početak.
Greške za lambdu i senzor bregaste, bregasta se baš nigde ne uklapa u ovu priču. Verovatno samo padne više napon na verglanju, ali opet nema veze sa ovom pričom.
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od sashco taj Ned Dec 03, 2017 7:52 pm

Nisam stigao da pribavim sve informacije, manjak vremena, ali da napišem još nešto, leptir smo gledali - čist totalno. To trzanje se javlja tek nakon što auto otupi na gas, otprilike nekih 350km vožnje posle reseta mape. Sećam se da mi je majstor na dijagnostici gledao i drugu sondu, valjda njenu voltažu i da mi je rekao da sagoreva dobro, znam jer sam ga pitao da li bi auto prošao test izduvnih gasova. Katalizator ima, ja ga nisam dirao ali slikaću situaciju kad budem digao auto. Uradiću i screenshotove sa dijagnostike. Hvala ti što se trudiš da pomogneš.

Ovako nešto sam video ispod svog auta ali kažem, postaviću fotografije uskoro.
sashco

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Ned Dec 03, 2017 9:42 pm

Ovako bi to trebalo da izgleda

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 10285
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Sre Dec 06, 2017 7:31 pm

Hvala što si se vratio na temu. Ja ću kada god dobijem obaveštenje o novom postu otvoriti da vidim šta se dešava i dati svoje mišljenje ako mislim da bi moglo biti neke koristi od njega.
Još ne znamo da li ima, ili nema kat. Moj ti je savet da odeš negde gde će ti na dijagnostici pokazati kakvo je stanje na obe sonde jer majstori kada nešto ne znaju ug kažu nije do toga. Napisao si i da ste zajedno proverili prvu sondu, zašto niste i drugu. Verovatno nije mogao da udje u parametar druge sonde (a to još više navodi na ono što sam pisao u prethodnom postu) i nije znao šta dalje pa ti je rekao da je u redu.  Tako da još važi ono što sam napisao u zadnjem postu i ne bih tu za sada ništa dodavao. Pročitaj ponovo i bazirajte se na to. Ali ako imaš slike postavi ih, neće da škodi i videćemo ako je stavljen distancer na drugu sondu.  

Znači ja definitivno sumnjam na katalizator i čačkanje po ECU. Ako je to slučaj i da ja lično radim auto tu bih stao i predao ga elektroničaru. Meni je naj bitnije da lokalizujem kvar i tvrdim da je time rešen problem jer šta god da treba da se radi posle toga bar neću izmenjati pola auta dok slučajno ne dodjem do lošeg dela, a ni ta metoda menjanja delova uglavnom ne pali. Ako je to kompjuter, menjač, ili glava, šaljem kod ljudi koji se samo time bave. I ne podcenjujem njihov rad ni naj manje jer zahvaljujući njima dijagnostičar može da se posveti svom poslu, a od toga naj više koristi ima vlasnik vozila.

I hvala Žiletu po ko zna koji put na šemama i skicama i drugim stvarima koje su u njegovoj moći!
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: