Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Vakum sistem Peugeot

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Vakum sistem Peugeot

Počalji od vojkan taj Sre Nov 29, 2017 8:03 pm

vojkan

Broj poruka : 1475
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Re: Vakum sistem Peugeot

Počalji od beoris taj Sre Jun 27, 2018 4:42 pm

Pozdrav drugari
Ja bi da se nadovežem na ovu temu vakuma, ako može. Predstavio sam se na forumu sa pežoom 308 2.0 HDI iz 2012. Drugi auto mi je pežo 407 2.0 HDI 100 kW iz 2005. Sa njim imam sledeći problem. Pre jedno 6 meseci je počeo sa opasnim trzanjem pri regeneraciji FAPa. To traje tako nekih 15-tak kilometara i onda opet sve ok narednih 500-600 km, do sledeće regeneracije FAP. Pomenuti filter kao i EGR su prisutni. Ništa nije uklanjano ili isključivano. Na dijagnostici pokazuje 35 % zapušenost FAPa. Ne pali nikakvu grešku na instrument tabli. Od greški memorisanih samo pokazuje relej grejača, koji ne znam gde se nalazi kod njega. Čitajući razne teme sam negde pročitao da mogu da budu problem klapne na usisu, koje se koliko vidim pokreću preko vakum ventila. Probao sam onda da skinem oba creva sa oba vakum ventila na klapnama i došao do zaključka da se pri upaljenom motoru sa pomenutim crevima ništa ne dešava. Znači, niti uvlače niti duvaju vazduh. Jel zna možda neko kako to funkcioniše? Šta bi mogao dalje da pogledam i da li to može da bude uzrok trzanja usred nedostatka vazduha, jel kolko znam pri regeneraciji ubrizgava dodatno gorivo.
Hvala vam puno na sugestijama
beoris

Broj poruka : 22
Datum upisa : 15.07.2017
Godina : 45
Vozilo: : Peugeot 308 2.0 Hdi 150 PS

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Sre Jun 27, 2018 6:12 pm

Na donjoj klapni mora da bude stalno vakuma, na gornjoj ne. Treba ispitati el. ventile , vakum creva, ventile na klapnama.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11433
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 52
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Sre Jun 27, 2018 6:16 pm

Koliko ja znam toliki procenat zapusenosti nije moguce skinuti u voznji, mislim na FAP!
Morace prisilna regeneracija da se radi, da ti je auto radio ispravno regeneraciju , nema sanse da bi doslo do tolike zapusenosti, mislim na procente!
U svakom slucaju nema sanse da to resis sam!
PUG207

Broj poruka : 712
Datum upisa : 16.10.2017
Godina : 44
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi
Raspolozenje : osecam se vrlo eventualno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Sre Jun 27, 2018 6:59 pm

Regeneracija ne startuje dok postoji memorisana greska. Kako imas gresku releja grejaca, verovatno je neki grejac u prekidu tj crkao.
Dok se to ne resi nema pokretanja regeneracije.
Ovako je kod 2,0 90 i 107KS motora prema dokumentaciji PSA, vrlo verovatno je i na ovom od 100kW.

Inace, grejaci aktivno ucestvuju u procesu regeneracije FAPa i neophodni su za njegovo ciscenje.
Sluze da povise temperaturu sagorevanja i kao dodatno elektricno opterecenje motora (uz paljenje grejaca zadnjeg stakla, ventilatora, zatvaranje klapne dovoda vazduha preko interkulera, itd).

Treba videti u dokumentaciji za taj motor, ali mislim da trzanje ukazuje na neki problem sa sagorevanjem.
pego307

Broj poruka : 417
Datum upisa : 13.04.2018
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od beoris taj Sre Jun 27, 2018 7:32 pm

Hvala puno na odgovorima
Jel zna možda neko gde se nalazi taj relej grejača na tom motoru?
Žile je napisao da na donjoj klapni mora stalno da bude vakum. Kod mene se ništa ne dešava. Kako da ispitam te električne ventile pored alternatora? Auto znači ide sasvim korektno, normalno prima gas tako da nemam utisak da je FAP zapušen. Jedino pri regeneraciji poludi. To za grejače nisam znao da uključuje pri regeneraciji. Moguće da je i to problem.
Pozdrav za sve
beoris

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Sre Jun 27, 2018 10:34 pm

Evo releja, mislim da se nalazi blizo fara levog.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od beoris taj Čet Jun 28, 2018 9:11 am

Hvala puno na odgovorima i crtežu.

Jel zna neko kako da ispitam te električne ventile od vakuma pošto očigledno ne funkcioniše? Koja je funkcija tih klapni na usisu i kako se otvaraju u zavisnosti od režima rada motora? Kod mene ni gornja ni donja klapna nemaju vakuma, kad izvučem creva.
beoris

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Jun 28, 2018 10:30 am

Uzmi ispitnu lampicu ili unimer i vidi da li ima napona na konektorima tih ventila.
Uzmi medecinsku špricu i vidi da li su ispravni ventili/klapne , uradićeš ovako
Kada povučeš špricom , otvoriće klapnu do kraja, ne sme da popušta dok držiš. Ako je to ok. skini el. ventil (pazi da ne pomešaš vakume), stavi crevo na onaj pipak i povučeš špricom mora da drži (ne pušta vazduh) , spojiš na 12 V i ventil će uraditi "CAK" i propustiti vazduh. Ako je sve ovako onda je ispravno sve osim vakuma (začepljena creva ili loša vakum pumpa).
Ti ventili se čiste, (možda pomogne).

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od beoris taj Čet Jun 28, 2018 8:24 pm

Pozdrav drugari

Hvala Žiletu na detaljnom objašnjenju. Evo da dopunim još opis slučaja. Danas je opet nakon otprilike 500 km pokrenuo regeneraciju FAPa. Desilo se na autoputu, pa sam stigao nekako do kuće. Otvorio haubu i probao da skinem vakum creva sa gornje i donje klapne usisa. Sad je pri regeneraciji i upaljenom ventilatoru imao vakum na gornjoj klapni. Čim sam izvukao crevo sa ventila, rad motora se odmah stabilizovao. Na donjoj klapni nema vakuma ni tada, pri regeneraciji. Provozao ga onda tako sa skinutim crevom. Sve normalno. Nije više trzao. Nakon nekih 10 minuta nije više uključivao regeneraciju i na crevu od gornje klapne više nije bilo vakuma.
Šta mi predlažete? Jel bi moglo to crevo da se blokira odnosno da ne bude više priključeno na gornju klapnu?
Žile je napisao da na donjoj klapni mora stalno da bude vakum i to me sad buni, pošto kod mene nema ništa na donjoj.
beoris

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Jun 28, 2018 8:58 pm

Gornja klapna je za kočenje motorom i pomoć pri gašenju. Ta klapna ako se aktivira a hoće kada oduzmeš gas pa opet dodaš da ostane na sekund-dva ili više zatvorena i eto ti prepunjavanja i dima na auspuh, za sve kriv el. ventil . Kada skineš creva sa klapni (0na velika ) donja klapna se lagano pomera a gornja teško (dosta teže ).

Skratila mi je nekoliko godina života !

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od beoris taj Čet Jun 28, 2018 10:57 pm

Hvala Žile na odgovoru

Pa jel bi bilo nešto strašno sa motorom, kad bi mu zatvorio vakum na gornjoj klapni?
U vezi dima, kod mene nema ni trunke. Ni danas pri regeneraciji u mestu nije imao dimove. Cepao sam ga jedno 500 km na 3500 obrtaja konstantno po autoputu. Verovatno je sagoreo sve.
beoris

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Jun 28, 2018 11:10 pm

Ta klapna napravi problem kada ostane zatvorena a ti opališ po gasu tada ograniči obrtaje na 2000 i jedva se vuče ako ne daješ gas onda neće da dimi ako ga opičiš dimi kao parnjača. Nemaš nikoga ko bi ti to pogledao?

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od beoris taj Pet Jun 29, 2018 7:26 am

Nemam Žile
U Švajcarskoj sam. Odrali bi me ovde u servisu, kad bih ga odvezao. Koštala bi opravka više nego što vredi ceo auto. Očigledno nešto nije u redu sa tim vakumima. Probaću da to sam ispitam, po ovim slikama što si postavio. Krajem jula bi trebalo da dođem u Bgd pa da vidimo onda.
Kako najbolje zatvoriti to crevo, u slučaju da budem morao da ga zatvaram, da me ne bi zezao na putu.
beoris

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Jun 29, 2018 10:58 am

Skini crevo i gurni neku kuglicu unutra pa vrati na ventil (tako lepše izgleda) , a možeš i obični šaraf da nabiješ u crevce i to je to. Ima li tamo otpada ? Znam da ovi naši idu po Zapadnoj Evropi po tim otpadima i k'o lešinari skidaju , dizne, el. ventile, regulatore pritiska goriva itd.
Ako to ne naplaćuju na otpadu, nađi el. ventila pa skini i ponesi trebaće ti.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od beoris taj Pet Jun 29, 2018 11:23 am

Hvala puno Žile na savetu. Uradiću tako. Ništa mu neće biti, jel tako?
Ne znam kako je ostalim zemljama zapadne Evrope, ali ovde bi ti i vazduh naplatili, da mogu.
Ima par ogromnih otpada, ali mislim da su 407 ice već odavno otišle u zaborav, odnosno presu, ali raspitaću se, pa da ponesem nešto za Srbiju, ako nađem.
Ko važi u Bgd, ovako za specijaliste za Pežo? Bio sam jednom kod magelana u Surčinu. Radio mi veliki servis na 308 ici.
beoris

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Jun 29, 2018 11:48 am

Jao , ne bih ti nikoga preporučio. Ako ti je taj na Surčinu odradio dobro idi do njega.
Nšta neće da se desi ako blokirasš klapnu. El. ventili pašu i od dugih auta samo da konektor paše. Ako su na otpadu za "DŽ" natrpaj punu kesu toga .
Ako naletiš na C5 pogledaj da ima ovakav radio
sa C5 mogu i el. ventili.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od beoris taj Pet Jun 29, 2018 12:22 pm

Hoću, važi
Jel to rt3, sa navigacijom?
beoris

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Jun 29, 2018 12:40 pm

Da, RT3 sa navigacijom.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od beoris taj Pet Jun 29, 2018 12:43 pm

Da, da
U 407ici imam RT3
Slični su, pa sam zato pitao
Pozdrav, hvala na savetima
beoris

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Jun 29, 2018 12:54 pm

Evo ti pozicija releja grejača br. 26
skineš plastični poklopac da bi došao do njega , mislim da je tu motorni kompjuter.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od beoris taj Pet Jun 29, 2018 1:03 pm

Hvala Žile puno
A jel može da bude i neki grejač da je riknuo ili to pokazuje na dijagnostici kao posebnu grešku, neovisno od releja?
Zimi baš kad je hladno, tipa - 5 st ili slično neće da sastavi iz prve. Kao da ne radi neki grejač ili taj relej nešto zeza. To ću obavezno videti da li ima da se nađe na otpadu.
beoris

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Jun 29, 2018 1:11 pm

Grejače treba ispitati kao i relej jer ako relej ne radi onda ni grejači ne rade. To znam da ti je jasno. Skini ti na otpadu drugi i postavi. Ja sam ovako ispitivao moje a bila je greška koja se odnosi na celi taj sistem . https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/43109-provera-greja%C4%8Da-na-dizelima/ ima i drugih načina da se grejači ispitaju ima ovde na forumu o tome smo pisali ima i video snimaka. Ako nešto zapne javi.
Za same grejače ne izbacuje , evo ti kodovi http://www.hrvatin.hr/osc/eobd-obd2-kodovi-gresaka-specificni-za-peugeot-citroen-pgi-14.html
Greške su P1350, P1352 se odnose na relej , instalaciju, grejače i kompjuter, što znači da nij esamo relej u problemu (ne mora da bude). Proveri grejače, pre će da je neki grejač crkao.

Poslednji put izmenio Жиле dana Pet Jun 29, 2018 2:40 pm, izmenio ukupno 2 puta

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od beoris taj Pet Jun 29, 2018 1:13 pm

Važi
Hvala puno
beoris

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od neecola taj Pet Jun 29, 2018 3:52 pm

Mislim da imamo jako slican problem, http://www.francuskiautomobili.com/t1685-407-2-0-hdi-trzanje-u-voznji-na-300-500km?highlight=trzanje pogledaj ovu temu mozda ti pomogne.

2005 407 2.0 HDi 100kw  tamno siv
2001 406 2.0 HDi  80kw  siv - bratov
2001 406 2.0 HDi  80kw  tamno siv - tastov
1999 406 2.0 HDi  80kw  farban crveno - ćalov
1997 306 1.9 TDi  66kw  plav - ujakov
1980 305 1.9 D     50kw  farban u sivu - ujakov
neecola

Broj poruka : 690
Datum upisa : 24.11.2015
Godina : 30
Vozilo: : 2005 407 2.0 HDi

Nazad na vrh Ići dole