Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Peugeot 307SW neko čudno lupanje

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Peugeot 307SW neko čudno lupanje

Počalji od Stole Vršac taj Čet Nov 30, 2017 6:48 pm

Poštovane kolege,

Nisam do sada postavljao nikakva pitanja u vezi Pežoa, ali malo pre mi se desila jako čudna stvar.
Naime, da krenem redom....
Danas sam bio kod majstora da zameni spone i krajeve spona na letvi volana, što je i odrađeno, a pri tome smo videli da je nivo ulja malo niži. Sednem malo pre u kola, odem do radnje koja je na 1,5km od moje kuće, kupim ulje (za to vreme auto je radio ispred prodavnice), kada sam opet seo u njega i krenuo nazad, odjednom je počelo nešto da lupa u motoru i to ritmički...kako dodajem gas, sve brže, kako smanjim gas sve sporije (podseća na zvuk starog traktora). Izbaci mi po prvi put Check Oil Level. Stanem...ugasim auto..sipam malo više od pola litre ulja...sačekam malo...upalim, opet isto obaveštenje, a posle nekog vremena, u toku vožnje koja je započela sasvim normalno, pojavio se opet onaj zvuk i lupanje. Stanem u dvorište, otvorim vrata da malo bolje oslušnem, pritisnem papučicu gasa, odjednom, sam od sebe zalepi je do kraja, digne obrtaje na max i takav dim izbaci iz auspuha da je pola ulice bilo u magli :)
Odsečen sam...pre mesec dana odrađen veliki servis, kao i mali, pregledana dizne i zamenjene gumice i kapice na njima, nije trošio ni kap ulja do pre neki dan kada sam primetio da plastična cev koja ide na turbinu nije dobro zategnuta (šraf je popustio) pa je tu kapalo, ali to je danas sve pretreseno i sređeno. Zovnem majstora, on kaže: Samo da nije klipnjača zalepila...
Znači...pomagajte! Baš sam u bedaku zbog ovoga

Hvala unapred

Pežo 307SW, 2006g, 1.6hdi, 110ks
Stole Vršac

Broj poruka : 38
Datum upisa : 30.09.2017
Godina : 44
Vozilo: : Peugeot 307sw, 110ks, 1.6hdi

Nazad na vrh Ići dole

Re: Peugeot 307SW neko čudno lupanje

Počalji od mishja taj Čet Nov 30, 2017 6:54 pm

kad je dao gas jel je sam i skinuo ili sta vec?
mishja

Broj poruka : 3743
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 39
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stole Vršac taj Čet Nov 30, 2017 7:03 pm

Nisam siguran da je sam skinuo pošto sam non stop pipkao paučicu ne bih li ga umirio...
Da, napomenuo bih i to da kada sam ugasio auto i izvadio ključ...još par sekundi je radio, ali u malim obrtajima, dok se nije ugasio
Stole Vršac

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Čet Nov 30, 2017 7:14 pm

Iber tura, zapalio ulje
Ako mozes odslepaj ga do majstora da ne napravis totalnu havariju ako ga budes vozio
mishja

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stole Vršac taj Čet Nov 30, 2017 7:18 pm

Može malo pojašnjenje oko te Iber ture? Šta je to, kako je došlo do toga, kako se popravlja itd?
Hvala...
Stole Vršac

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Nov 30, 2017 7:22 pm

Povuko je ulje iz interkulera pa se ulje zapalilo u cilindrima zato je lupao.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11240
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stole Vršac taj Čet Nov 30, 2017 7:26 pm

da ga ostavim do sutra ujutru...pa da onda vidim šta se dešava? Ili je ipak potrebna intervencija majsto
Stole Vršac

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Nov 30, 2017 7:32 pm

''Evo šta se zapravo događa- Motor koji radi, iz nekog razloga- da li je to znatan višak ulja u motoru koji zatvori oduške, ili je loš pa ''duvanjem'' pregreje i podigne ulje u znatnoj količini do creva iberlaufa i ne dozvoljava ulju da se vrati u karter ili jednostavno turbina procuri u usis, ubaci veću količinu ulja u usisnu granu, 0.3-04.litre odjednom, a samim tim i u cilindre motora, smanjuje kompresioni prostor, podiže pritisak u taktu sabijanja i preko 50 pa i više bara, temperatura unutar cilindra dugotrajnije raste na preko 1100 stepeni celzijusovih, i gori sve od ulja koje tada postaje gorivo, do klipova..... Brzina sagoravanja dostiže od 1000-1200 m/sek, detonantno sagoreva. Motor je van kontrole u temperaturnom i brzinskom smislu, a teške havarije sa fizičkim uništenjem i lomovima velikog broja delova su najčešće posledice dugotrajne visoke temperature unutar cilindra, ekstremnog pritisaka i brzinskog forsiranja. Motor je najčešće za baciti, a i ono delova što je preživelo TRETMAN pitanje koliko je neoštećeno u geometrijskom, i termohemijskom smislu materijala. Najsigurnije je i to ne koristiti više nikad.''

Pogledaj da li ima ulja na crevu što ide u usis , da li se ovako desilo?

Poslednji izmenio Жиле dana Čet Nov 30, 2017 7:38 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stole Vršac taj Čet Nov 30, 2017 7:37 pm

Odmah sam ga odvezao kući...prešao nekih 1-2km...i parkirao.
Nadam se da motor neće doživeti sudbinu navedenu gore u citatu....pa odma da se ubijem...kupio sam ga pre dva meseca i odma da ga bacim...do džadže!
Stole Vršac

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Nov 30, 2017 7:39 pm

Da li je ovako radio

Na sajtu mojagaraza.rs pronađoh:

"Na ime runaway, ibertura ili ti na srbskom nekontrolisano sagorevanje kod dizel turbo motora - dolazi najčešće zbog propadanja turbokompresora.

Kada turbina propadne ulje koje podmazuje istu prodire u potisni deo turbine, koji je u stvari namenjen za podizanje pritiska vazduha u usisnoj grani, i onda to ulje prođe kroz sistem za usisavanje vazduha i dođe do cilindara preko usisnih ventila.

Pošto motor još uvek koristi gorivo kao energent za sagorevanje, znači radi, a u cilindrima je visoka temperatura, ulje koje dospe u cilindar počne da snabdeva iste većom količinom lažnog energenta za sagorevanje tj.uljem, u tom trenutku počinju da se podižu obrtaji motora i motor ulazi u PRVU fazu nekontrolisanog sagorevanja u tom momentu još i može da se reaguje jer motor naglo menja zvuk i počinje nekontrolisano da izbacuje belo plavičaste izduvne gasove kroz auspuh. U tom momentu bih ja slobodno prišao motoru i počupao dovodna creva vaduha od turbine prema usisnoj grani.Tim potezom bi se motor oslobodio dodatne količine ulja i u toj fazi bi se verovatno smirio.

Međutim ta faza se odvija veoma brzo tako da u 99% slučajeva on prelazi u sledeću (DRUGU) fazu, tada motor podiže prevelike obrtaje motora što direktno utiče i na povećan pritisak ulja u motoru pa prema tome dolazi do ubacivanja veće količine ulja u motor i daljeg povećavanja broja obrtaja motora. TREĆA faza, sada motor ostaje bez dovoljne količine ulja što znači da se i trenja unutar motora povećavaju pa dolazi povećavanje temperature motora što utiče i na lakše isparavanje plinova iz ulja pa ono postaje još zapaljivije i motor postaje još brži. Sada vam sledi samo da pobegnete od automobila i obezbedite mesto da neko ne priđe jer se obično dešava da motor eksplodira ili se zapali.

U ovoj fazi nikako ne čupati creva od vazduha jer može da dođe do prskanja ulja po koži što može da dovede do gadnih opekotina. U stvari najbolje je ne prilaziti mu i ne otvarati haubu jer može doći do eksplozije i mogućeg razletanja delova motora."

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stole Vršac taj Čet Nov 30, 2017 8:07 pm

E..onda je dobro...za sada je faza 1...pošto je bio taj belo-plavičasti dim...a i odmah sam ugasio motor. Temperatura motora nije prelazila 70 stepeni na tabli, a dole, ona temperatura ulja, je bila negde na pola... Videću sutra kod majstora šta on kaže. Možda ono pritezanje te plastike što ulazi na turbinu nije bilo idealno rešenje....
Stole Vršac

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Nov 30, 2017 8:51 pm

Biće to sve ok.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stole Vršac taj Čet Nov 30, 2017 9:52 pm

Paaaa...za jedno 250-300e biće sve ok :-( :-(
Stole Vršac

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Čet Nov 30, 2017 9:58 pm

Sta je bilo bilo je, gotovo sad, nema nerviranja. Po tvom opisu motor nije us'o u iberturu bez povratka cim si uspeo da ga priugasis na kljuc (iako je jos par sekundi radio). Moglo je to mnogo-mnogo katastrofalnije da prodje, sva sreca pa nije. Medjutim i ovo stanje nije naivno, kompletna kontrola kod majstora je obavezna. NIKAKO NEMOJ DA GA PALIS SAMOINICIJATIVNO da kao probas. Jer se ne zna da li je nesto osteceno u samom motoru, da li je nesto/negde zakovalo/probilo jer je motor bio u ekstremnim obrtajima (sa nepravilnim sagorevanjem), kakav je haos u usisnoj grani, u izduvnom sistemu, da li je doslo do eventualnog preskakanja zupcenja ili je ugrozeno zbog natapanja uljem, da li su probili semerinzi i ostale zaptivke, el. instalacija u kakvom je stanju (otkaci kleme akumulatora preko noci), koliko ulja ima u motoru i u kakvom je stanju, sva creva od turbine do usisne grane ukljucujuci i intercooler (njihovo stanje i prisustvo ulja u njima) itd...itd... Samo odslepaj auto kod majstora a on ce vec utvrditi kakvo je stanje stvari, sta je bio uzrok problema i sta treba odraditi da se motor osposobi u predjasnje normalno stanje.
Ninno

Broj poruka : 1195
Datum upisa : 27.07.2016
Godina : 37
Vozilo: : Peugeot 307 restyle 1.6HDI (90KS), Peugeot 206 1.1 (60KS)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Pet Dec 01, 2017 10:33 am

Auu, nisam ni znao da je ovo moguce!!!
PUG207

Broj poruka : 538
Datum upisa : 16.10.2017
Godina : 43
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stole Vršac taj Pet Dec 01, 2017 10:48 am

Evo, kontaktirao sam Turbo servis iz Užica, javiće mi uskoro koliko bi otprilike koštao servis i remont turbine...
Stole Vršac

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Pet Dec 01, 2017 11:28 am

Cekajte pa kako preduprediti iberturu kontrolom cega???
Mislim automobil mora imati neke naznake da ,u preti opasnost od iberture!
PUG207

Broj poruka : 538
Datum upisa : 16.10.2017
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Pet Dec 01, 2017 11:46 am

Mora biti veca potrosnja ulja u motoru, nece to tek tako, kontrolisati ulje redovno i bez turiranja na leru turbodizela
mishja

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stole Vršac taj Pet Dec 01, 2017 12:19 pm

Tako je...meni je odjednom počeo da troši ulje, te je u zadnjih nekoliko dana potrošio oko 0,5l.
Evo, dobio sam odgovor iz Užica...cena remonta turbine, sa demontažom i montažom iste je 230e.
Pošto nisam u mogućnosti da idem do Užica iz Vršca kolima, jer sumnjam da ću stići do kraja moje ulice, pretpostavljam da je tada cena bar za 50e niža. Znači kod majstora, demontaža, slanje kurirskom službom, pa kada stigne sa remonta opet montaža, nalivanje ulja, zamena filtera...pa eto, oko 250-270e tuto kompleto
Stole Vršac

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Pet Dec 01, 2017 2:11 pm

Ako ti auto nije trošio ulje, a odjednom u kratkom vremenskom periodu 05l trebalo je malo razmisliti zašto.
Hm, sad su svi generali pametni. Ovo je dobro iskustvo za nas ostale. Daj bože da prođeš tako kako si napisao.
Treba tu oprati i usis,interkuler, ponovo izmenjati filtere.

"Auto sa 1.000 senzora - to je auto sa 10.000 problema" [You must be registered and logged in to see this image.]
vojkan

Broj poruka : 1394
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Dec 01, 2017 2:17 pm

[You must be registered and logged in to see this link.]

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Pet Dec 01, 2017 3:28 pm

Ja bi tu pogledao i lezajeve na radilici, rece da je lupalo nesto u motoru
mishja

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od andrej taj Ned Dec 03, 2017 12:04 pm

Nisam stručnjak za automobile, ali s obzirom da imaš 1.6 hdi koji ima problema sa onim filterom u karteru koji se začepi pa rikne turbina.... mislim da je to bio uzrok tvojih problema.

Naravno ti to nisi mogao znati jer je to posledica (ne)održavanja kod prethodnih vlasnika i "pravih" 160 000 km koje tvrde ovi naši preprodavci. Zbog toga nemoj da se sekiraš, jednostavno nisi imao sreće. A možda i jesi pa auto nije iberturirao...

Xsara break 1.6 16V 2008-2015
307sw 2.0hdi 110 ks 2015-2017
Saxo 1.5d 2017-2018
P 306XT 1.6 2018-
andrej

Broj poruka : 714
Datum upisa : 23.02.2012
Vozilo: : P 306 XT 1.6
Raspolozenje : Comme ci - comme ca

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stole Vršac taj Pon Dec 25, 2017 6:19 pm

Evo me drugari...posle tačno 3 nedelje uspeo sam da zakažem skidanje turbine što je danas i odrađeno. Poslao sam istu u Užice, pa ćemo videti sutra šta kažu serviseri po njenom pitanju.
Zašto ovo kažem...pa iz razloga što su mi danas majstori rekli da se njima čini da je turbina skroz ispravna!!! Nigde u njoj nema kapi ulja, kao ni u usisnim i izduvnim granama. Suvo kao barut! Ali poslao sam je svejedno, jer možda postoji neki kvar unutar nje koji se ne vidi golim okom.

Drugo...ovo što kaže Andrej u prethodnom postu u vezi tog nekog filtera u karteru. Na koji tačno filter misliš? Nisam poznavalac te tematike, isto kao i ti kako si naveo, ali ako misliš na DP Filter odmah mogu da ti kažem da je on izvađen i auto je re-mapiran kako ga sistem ne bi prepoznao.

Zatim, reče mishja da se pregledaju radilica i ležajevi... Ok, uzeću to u obzir ako ispadne da je turbina ispravna. Lupanje koje se čulo u motoru kao da je dolazilo od ispod karoserije, negde u karteru...bar sam ja tako stekao utisak i trajalo je nekih 10-tak sekundi. Čim sam oduzeo gas, lupanje je nestalo i u malim obrtajima dovezao sam auto do kuće, gde je pri ulasku u dvorište kada sam malo dodao gas otišao u iberturu. Opet napominjem da sam odmah ugasio auto (nisam pogledao na koliko je obrtaja potegao) i više ga nisam ni palio. Čak sam ga danas odšlepao do majstora.

Ono što mene plaši, jeste da majstor sumnja da nisu leteći ležajevi...zato ostaje da sve to proveri i poskida dizne u kompletu sa tim dugačkim cevčugama koje idu skoro dole do kartera. Ako i jesu...koliko je to ozbiljan kvar i koja je cena remonta istog?

Ne znam više šta da navedem, osim da priupitam za Vaše mišljenje šta bi još moglo da bude u pitanju u slučaju da je turbina ispravna!?

Uglavnom, sutra čekam poziv iz Užica pošto će turbina stići kod njih na remont pa ću znati u kakvom je stanju...

Pozdrav...
Stole Vršac

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Pon Dec 25, 2017 6:22 pm

Treba da proveris i odusak uljnih para na poklopcu ventila da nije zapusio
mishja