Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Problem sa paljenjem..

Strana 3 od 3 Prethodni  1, 2, 3

Ići dole

Re: Problem sa paljenjem..

Počalji od Silja019 taj Čet Jan 04, 2018 7:16 pm

Desava se  i to da kada nece da upali nego samo vergla desetak sekunde samo pustim kljuc i uopste ga ne pomeram, kontakt ostane upaljen...onda okrenem da kazem "pola" kljuca i auto upali kao mina...znaci ne gasim ni taj prvi kontakt kada auto nije hteo da upali...Na klipovima koje sam vam poslao skroz ugasim kontakt onda ga "zaverglam" od nule i takodje upali odmah... .P.S kada verglam i kad auto nece da upali ...kao da sporije vergla od onog puta kada auto upali...ili sam ja toliko prso pored auta da mi se takve stvari pricinjavaju....

Silja019

Broj poruka : 44
Datum upisa : 07.03.2017

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Čet Jan 04, 2018 7:26 pm

Jel si proverio bravu?
mishja

Broj poruka : 3594
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 39
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Jan 04, 2018 9:56 pm

Možda je pre do ključa ne prepozna/izgubi kod.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 10822
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lightsoft taj Čet Jan 04, 2018 10:44 pm

Silja019 ::Zile ja mislim da je ovo drugo.....
Imam Valeo anlaser na 1.9 dci motor da li se isplati da stavim boshov ili ne?
Na Boshov je primetno veci rotor i  stator....u opciji imam i neki japanski anlaser koji je takodje veci od Valeo...Molim za savet ako je u opste i bitno koji anlaser imam.
I jos jedno pitanje koja je od prilike cena Anlasera boshovih .
Sve najbolje.

Nemoj da si se zeznuo s tim japanskim. Narocito Micubisi. Rade kod novih auta prvih nekoliko godina, posle trokiraju.
Citao sam po netu da su ljudi imali s njim problema. Kada su ih zamenili Valeovim anlaserima, resili problem.

Sem toga. Za manji motor, u principu bi trebao i manji anlaser. Dizelasi traze malo jaci.
Nije problem staviti jaci. Ali tu se postavlja pitanje akumulatora. Jaci anlaser ce vise iscimati akumulator. Koliko ce onda trebati alternatoru da ga dopuni. Ako bi se kompenzovalo jacim akumulatorom, opet je pitanje dopune. Jos ako su krace relacije, nece stici da dopuni.
U principu vazi kao neko pravilo, da za jedno verglanje treba oko 10-15Km voznje da se dopuni akumulator.

Silja019 ::P.S jos nesto sam zapazio npr kljuc kojim palim auto nece da zakljuca brave na vratima( do sada sam uvek dugmetom zakljucao vrata) izgleda da je menjana bravica kod predhodnog vlasnika...

Kada je vec rec oko kljuca. Jel' si nekad' menjao bateriju u kljucu? Resetovao kljuc? Uradio sinhronizaciju?
Da je menjana bravica, ona nema veze s elektronikom. To je samo umetak, mehanicki deo.

Lightsoft

Broj poruka : 513
Datum upisa : 25.04.2016
Vozilo: : 407 2.0HDI

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Silja019 taj Čet Jan 04, 2018 11:07 pm

Hvala za savet u vezi anlasera.A ovo vezano za kljuc nisam nista od toga uradeo jer auto imam malo jace od pola godine....Imam jos jedan kljuc i sa njim se javlja isti problem pri verglanju.Nisam bravu proveravao....p.s ne znam kako se proverava :)
Silja019

Godina : 32
Vozilo: : Reno Megan 1.9 dci

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od fap 1 taj Pet Jan 05, 2018 10:30 am

Kakve veze ima velicina akumulatora sa punjenjem .Veci akumulator ce lakse a samim tim i sa manje snage da okrene anlaser .Tako ta ce manje trebati da se dopuni.
Evo jedan podatak Mercedes u svom actros kamionu ugradjuje dva akumulatora od 165 ah ili dva od 220 ah a alternator je isti jedina razlika je u opremi i Webastu.
Tako da to ako je veci akumulator trebace mu vise vremena da se dopuni ili nece moci da se dopuni ne pije vodu.
fap 1

Broj poruka : 752
Datum upisa : 01.08.2017
Vozilo: : peugeot 307 2.0 hdi 66kw. Mercedes Actros 4144

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Pet Jan 05, 2018 2:19 pm

Za okretanje alnasera je bitnija udarna struja nego kapacitet. Bolje će ga okrenuti 55ah sa udarnom strujom od 540a nego 66ah sa udarnom strujom od 450a na minus10.
Veći kapacitet se stavlja kad ima više potrošača a veću udarnu struju treba uzeti za dizel nego za benzinca.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Auto sa 1.000 senzora - to je auto sa 10.000 problema" [You must be registered and logged in to see this image.]
vojkan

Broj poruka : 1275
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lightsoft taj Pet Jan 05, 2018 5:43 pm

@fap 1, ima itekakve veze.

Da pokusam objasniti.

Ako je veci akumulator, ne koristi se manja snaga. Anlaser ce iz veceg i iz manjeg povuci istu struju. Da li su 200 ili 300A u pitanju, on ce da povuce. Ako mislis u manjem procentu ce da se isprazni, ok. Medjutim taj procenat vara. Stvara osecaj da imas na raspolaganju vise struje, raspolozive snage..

Ali opet ima jedna zackoljica.

Da slikovitije objasnim o zackoljici. Koja je vezana sa punjenjem.

Ako imas 2 kofe. Jedna je npr. 7L a druga 10L. Punis ih istim crevom. Zasigurno ce se ova manja brze napuniti. Kada se napuni manja kofa, za to isto vreme, ona veca nece biti napunjena do kraja.

E sada uzmes i loncicem odvadis iz obe po 1L. Procentualno ona manja je vise prazna od vece. Dok se veca za isto vreme nije skroz napunila.

A onda opet krenes istim crevom da ih punis. Opet ce ova manja brze da se dopuni, dok veca ostaje opet nedopunjena.

A onda covek ponesem time da ima vise vode ( snage ) u vecoj krene da zahvati ( vergla ) jos koji put. A kofa ( akumulator ) ne dostigne da se dopuni u vecoj vec je u sve manjem procentu popunjenost.

I kod alternatora i akumulatora je isto.

Za motor RHR(DW10BTED4) preporuceni akumulator je 12V, 75Ah-80Ah sa udarnom strujom 650А-760A.

Kod mene na autu alternator u maksimumu daje 180A. U leru neka je 130A. Za punjenje se sigurno ne koristi sva struja. Sami proizvodjaci moraju voditi racuna o nazivnoj struji punjenja akumulatora. Od svih tih silnih ampera koristi se desetina struje koju akumulator moze dati tokom sat vremena. Sto znaci za 75-80Ah, 7,5-8A. Najbolje bi bilo da je 20-i deo. Ali je i punjenje sporije.

Ranije su postojali regleri koji nisu dozvoljavali prepunjenost i punili do odredjenog napona. I "pametni" kucni punjaci pune do 14,7V i prekidaju punjenje. A onda dodaju po nekoliko mA odrzavajuci akumulator napunjenim.

Tako i elektronika u autu koja je poodavno zamenila klasicne reglere. Od navecenih 130A za punjenje ce koristiti 8A. Tako da i samo iskljucivanje svetla ili ostalih potrosaca deluje sada vec besmisleno. Jer ksenoni od 2x35W=70W, prema formuli P=UI, vucic ce oko 5A. Sto ostavlja jos itekako podosta ampera iz alternatora.

Sada vec dolazimo do onih kofa. Ako bi stavio veci akumulator od npr. 100Ah, za njega bi trebala nazivna struja od 10A. Sto znaci da fali 2A ako bi hteo da za isto vreme bude napunjen kao manji. Ostao bi nedopunjen kao veca kofa. Jer crevo/struja punjenja je ista u oba slucaja.

Sta bi se onda desilo nekome kome je preporucena vrednost za akumulator 45-55A, sto znaci da je punjenje do 5,5A, a on sibne akumulator od 65A ili kao neki od 70-75A.

Obzirom da se cesto voze krace relacije, zasigurno se ne bi imalo vremena za potpunu dopunu. Sto bi dovelo do sve manje i manje dopunjenosti akumulatora. Oduzima se ista kolicina a ne vraca ista nego manja.

Ako bi se stavila pa manja vrednost, akumulator bi se punio vecom strujom od nazivne. Sto opet ne valja. Brzim punjenjem skracuje mu se vek trajanja.

Dolazimo do navedenih kamiona. Tu se treba uzeti u obzir da oni prevaljuju vece relacije. Tako da nije veci problem ukoliko se umesto dva od 165Ah stave dva od 220Ah. Ima se vise vremena za dopunu manjom nazivnom strujom punjenja.

A moguce ako su akumulatori razlicitih vrednosti, da je i elektronika postavljena koja ce to ispratiti sa odredjenom nazivnom strujom punjenja.

Zato sami proizvodjaci preporucuju koji akumulator staviti.

Bice mi drago ukoliko sam uspeo malo pojasniti. Jer ima tih toliko nedoumica i nekih uvrzenih misljenja, koja su ostala jos od ranije. Kada se nije ni naziralo da ce elektronika upravljati mnogim stvarima u kolima. A u skorije vreme i samim kolima.

Zivi bili.

Poslednji izmenio Lightsoft dana Pet Jan 05, 2018 9:07 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Lightsoft

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Jan 05, 2018 7:32 pm

Svaka čast ovo i najgluplji čovek kada pročita morao bi da nešto upamti.

др Жиле
Жиле

Broj poruka : 10822
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Jan 05, 2018 11:24 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15163
Datum upisa : 13.12.2011
Godina : 52
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od fap 1 taj Sub Jan 06, 2018 12:24 am

Ne zelim dalje da se raspravljam posto nisam bas omiljen ali ovo sa kofama i vodom ti ne pije vodu.Kofe kolike god da su, su pune do vrha,Litar ce vise da se primeti u manjoj nego u vecoj a isto vreme je potrebno da se taj litar dopuni.
Uostalom ako neko stavi 10 ili 20 ah jaci akumulator sigurno nece da se prevari ako misli da za jacim ima potrebe
fap 1

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Silja019 taj Ned Jan 07, 2018 7:15 pm

Opet ja ...Srecni praznici i da vam 2018 god bude puna ljubavi i zdravlja ....i para ali ne previse...pare coveka kvare ;) Very Happy
E a sada problem... :) Desava mi se sada u zadnje vreme da bas bas primetno sporije vergla kada nece da upali...inace kada pali kao sto rekoh sve vise primetno tada brze zavergla....
Radeo se Anlaser 2-3 puta....ubicu se .... a mom elektricaru nab*u u d*pe ansler ako zaista bude na kraju anlaser u pitanju.
Da li mi mozete reci koje su cene za dobar Boshov anlaser za megana 1.9 dci 75kw u pitanju je megan 1 2003 god . Sve najbolje
Silja019

Godina : 32
Vozilo: : Reno Megan 1.9 dci

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lightsoft taj Uto Jan 09, 2018 2:42 pm

Znaci, koliko sam shvatio, dve kofe/posude, razlicitog kapaciteta, napunce se za isto vreme punivsi ih istom kolicinom protoka vode.

Zanimljivo. Nisam znao da se moze kada napuniti za isto vreme kao i kadica za ves iz iste tus baterije.

Lightsoft

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od fap 1 taj Uto Jan 09, 2018 3:04 pm

Izvrces kako tebi odgovara pune prazne i pises nesto sto nisam ni rekao.
Da ako su obe bile pune i ako iz obe izvadiomo litar vode .Koliki god protok bio napunuce se za isto vreme.
Ovo se uci u prvom razredu i ne znam sta tu ima da se raspravlja .
Znaci ti ne stavljas prazne akumulatore pa sta ce i koja struja pre da ih napuni.Stavljas nove vec pune.
Drugo tvrdim da ako stavite jaci akumulator za 10 Ah sigurno necete imati problema .
Fabrike ne stavljaju u osnovne modele vece akumulatore jer to steti akumulatoru vec zbog ustede kako finansijske tako i u tezini.
Druga stvar koliko traju akumulatori kupljeni kod nas a koliko fabricki koji traju po 5 do 10 godina.
fap 1

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lightsoft taj Uto Jan 09, 2018 6:34 pm

Nimalo ne izvrcem. Ja ne pricam o litru vec o punjenju cele kofe ili ti o akumulatoru. A ti sto se uhvatio za 1L, ja nigde nisam napisao da se nece za isto vreme napuniti. Vec pokusao slikovito pretstaviti uzimanje i davanje.

Vec da za akumulator od 50Ah, kome je struja punjuenja 5A, napunice se za 10h. Tom istom strujom akumulator od 60Ah za to isto vreme se nece napuniti. Njemu ce trebati 12h. Da bi se za isto vreme napunio treba struja punjenja od 6A. Ostace nedopunjen sa punjenjem od 5A. Naknadnim oduzimanjem i ponovnim nadopunjavanjem, opet nece biti skroz pun. Sve dok se ne odvozi neka malo duza relacija. Jer za njega je to manja struja punjenja.

Pa sam napisao da se za isto vreme u voznji na kratkim relacijama, ne moze adekvatno dopuniti veci akumulator kao manji. Jer ako je elektronikom odredjeno punjenje od 5A, za istu distancu i vreme potrebno da se predje, dopunice se manji. Ovaj veci nece. I tu nema dileme.

Jos ako se uracuna da se prilikom punjenja imaju gubici i do 20%, slika postaje jos drasticnija.

I naravno, nije bitna struja punjenja i dopunjavanja kod novih. Ma rokaj samo, kakve veze imaju saveti za odrzavanje i td.

Ne znam da li je to uopste za osnovnu skolu, ili predskolski uzrast. Samo znam da pokojnu babu, koja nije imala 2 casa i mali odmor od skole, na prste racunala, nije se moglo zeznuti u tim stvarima.

Sto se mene tice, stavljate i duplo veceg kapaciteta.

Lightsoft

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od fap 1 taj Uto Jan 09, 2018 6:40 pm

I opet ti o punjenju a zaboravljas da ce veci akumulator i manje snage da potrosi i lakse da pokrene motor .Tako da samim tim ce mu manje i trebati da se dopuni.
Ili sto kazes ma nek stavljaju i b\terije od 20Ah njih ce jos lakse i brze da napune
fap 1

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 3 Prethodni  1, 2, 3

Nazad na vrh