Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Trese pri kretanju 1.6HDI

Strana 4 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4

Ići dole

Re: Trese pri kretanju 1.6HDI

Počalji od pego307 taj Sre Jul 11, 2018 5:49 pm

Au prijatelju

pego307

Broj poruka : 356
Datum upisa : 13.04.2018

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Sre Jul 11, 2018 6:05 pm

Pego ti hoces da kazes da auto od 120 konja i onaj od 90 nemaju isto opterecenje na malom gasu pri kretanju i da to dalje u normalnoj voznji ima znacaja na menjac u zavisnosti od vrste zamajca? U pravu je Stojanac, imas samo komociju u potapanju kod vecih stepena prenosa iz malih obrtaja sa plivajucim, kod normalne eksploatacije nema sta biti bolje ili losije, to je jos jedan deo napravljen samo za uzimanje para
mishja

Broj poruka : 3825
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 40
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Sre Jul 11, 2018 10:32 pm

Stojanac ::Zablude su da plivajuć zamajac štiti radilicu i menjač,on u stvari povećava njihovo opterećenje zbog većeg momenta uvijana usled veće mase.

Ovo i ja mislim, ali ja nisam čuo da je na nekom autu pukla radilica zbog plivajućeg. Verovatno je veće opterećenje na radilicu, ali ona to bez porblema podnosi, tako da ne znam kakve veze ima što je veće opterećenje.
Radilica ne puca ni kada se predje na fiksni. Mada ne može kod svih da se predje na fiksni, možda baš zbog radilice. I opet šta je onda istina. Ako je istina da je plivajući čuva zašto onda ne puca kada se predje na fiksi!
Meni kao mehaničaru je bitno samo da znam da li može fiksni, ili ne. Ako može da se predje na fiksni i nema zbog toga problema, dalje me ništa ne zanima. Ali ne vredi. Non stop se o tome piše i sada i mene zanima šta je istina, a istina je negde tamo Question
Mladja je stolar, on možda zna, na jednom forumu (verovatno sam svoj majstor) slučajno nabasah gde ''RASPRAVLJAJU'' da li je bolje spajati ploče, daske... tiplovima ili keksovima (siguran sam da se tako zovu). Uglavnom to se izvode jednačine, bacaju se dekanjutni, vektori, površine, sinus kosinus, majko rodjena ko da pišu na staro kineskom. Niko da uzme ploče i da spoji dve sa tiplovima, dve sa keksovima i da se vidi šta je jače.
kurjak

Broj poruka : 385
Datum upisa : 20.09.2017
Godina : 33
Vozilo: : Peugeot 206
Raspolozenje : Sipaj još jednu

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Sre Jul 11, 2018 10:51 pm

Tiplovanje je bolje bez rasprave. Keksarica kao mašina je izmišljena da zadovolji potrebe hobi stolara i da posluži na terenskoj montaži. Kao školovan stolar (mrzim taj termin ali sad moram) znam i tvrdim da struka ne poznaje ni keks kao element veze, ni keksovanje kao operaciju a ni keksaru kao mašinu. Ovo se sve odnosi na spajanje pločevina u korpus, što se tiče spajanja daske po širini koristi se cink veza koja se radi na frezeru.

Da se razumemo, keks uopšte nije loša stvar, daleko od toga, i ja ga koristim ali nebuloza je upoređivati ga sa tiplom.

Nisam na na tom forumu, ali ovo im možeš slobodno kopirati

E sad da ne bude totalni off, plivajući menjaju sa fiksnim i to je OK. Efekat toga na auto ćemo videti za 10-15godina kad ti zamenski setovi pređu koliko i orginalni plivajući (200-250k) što se kod naših vozača neće često dešavati Very Happy
mladenmi16

Broj poruka : 6564
Datum upisa : 01.06.2013
Godina : 36
Vozilo: : PSA Opel zafira 1.8 16V
Raspolozenje : Mrzim radne subote...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Sre Jul 11, 2018 11:07 pm

Jedinu stvar koju sam primetio kod vožnje sa fiksnim  je kod naglog oduzimanja gasa pri manjim brzinama(1 i 2) dođe do blagog cimanja. Prilikom dodavanja gasa iz svih pozicija, niži i viši obrtaji u svim brzinama nema nikakvih problema.
Keks ili .eks pitanje je sad?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Auto sa 1.000 senzora - to je auto sa 10.000 problema" Very Happy
vojkan

Broj poruka : 1451
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Sre Jul 11, 2018 11:12 pm

mladenmi16 ::Tiplovanje je bolje bez rasprave. Keksarica kao mašina je izmišljena da zadovolji potrebe hobi stolara i da posluži na terenskoj montaži. Kao školovan stolar (mrzim taj termin ali sad moram) znam i tvrdim da struka ne poznaje ni keks kao element veze, ni keksovanje kao operaciju a ni keksaru kao mašinu. Ovo se sve odnosi na spajanje pločevina u korpus, što se tiče spajanja daske po širini koristi se cink veza koja se radi na frezeru.

Da se razumemo, keks uopšte nije loša stvar, daleko od toga, i ja ga koristim ali nebuloza je upoređivati ga sa tiplom.

Brate ne razumem te ništa, ali ubedio si me

Nisam ja na tom forumu. Obesio bi se o dizalicu da sam morao to sve da čitam. Samo sam video da su kilometražom postova zaebali i plivajući vs fiksni.
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Čet Jul 12, 2018 8:35 am

mishja ::Pego ti hoces da kazes da auto od 120 konja i onaj od 90 nemaju isto opterecenje na malom gasu pri kretanju i da to dalje u normalnoj voznji ima znacaja na menjac u zavisnosti od vrste zamajca?

Ne.
Molim te procitaj jos jednom sta sam napisao.
Broj konja je sporedan element u tome mora ili ne mora odredjeni zamajac, ima vaznijih faktora.

Ono sto je napisao Stojanac da veca masa zamajca znaci vece (torziono) opterecenje je u temelju netacno, upravo je suprotno.
Veci zamajac daje stabilniji i mirniji rad motora uz smanjenje vibracija.
Takodje, ne prenosi silu menjac nego obrtni moment- u pitanju je rotaciono kretanje kako radilice tako zupcanika i ostaloga.

Zamajac sluzi da prigusi, moze se uporediti sa akumulatorom.

Plivajuci zamajac nije univerzalno parce gvozdja, podesava se frekvencija rada tacno za svaki motor.

Filmic koji je postovan lepo objasnjava koja je uloga i svrha koriscenja plivajuceg.
pego307

Godina : 52
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Čet Jul 12, 2018 7:41 pm

pego307 ::
Ono sto je napisao Stojanac da veca masa zamajca znaci vece (torziono) opterecenje je u temelju netacno, upravo je suprotno.
Veci zamajac daje stabilniji i mirniji rad motora uz smanjenje vibracija.

To se slažem i skroz je logično da će veća i dobro izbalansirana masa rotacionog tela da doprinese smanjenju vibracija i stabilnijem radu, jer svojom težinom u obrtanju upija te vibracije i različitu brzinu radilice (To jest radilica konstantno ubrzava i usporava dok se vrti, zbog sagorevanja, zato što dok jedan klip gura dole, drugi tek kreće...ne znam kako ovo da sročim bolje). Ali se slažem da je to tačno samo dok motor radi. Mene interesuje da li je ovo što ti tvrdiš tačno kada iz mesta treba da se krene. Pazi, za 1 sekund sa 800 na, na primer, 1200 obrtaja? Ajde zamajac se već vrti tih 800 pa možda to i nije veće torziono opterećenje. Ali šta kada se tek zavergla, to je u deliću sekunde iz totalnog mirovanja, na 250 obrtaja. Kako to onda nije veće torziono opterećenje?

Poslednji izmenio kurjak dana Čet Jul 12, 2018 10:16 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Čet Jul 12, 2018 9:50 pm

Zabole me glava, znam da se na jugicima za trke olaksavao zamajac i isla je sinter lamela da bi poboljsali performanse a ovde ispada da je bolje da zamajac bude sto tezi
mishja

Broj poruka : 3825
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 40
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Čet Jul 12, 2018 9:59 pm

Koliko ja znam na trkačkim autima nije bitna trajnost delova nego samo da ide brže za trku. Gume na formuli 1 na primer.
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pet Jul 13, 2018 12:05 am

Kada se zavrgla motor se vrlo sporo okrece a sam amlaser je male snage, obicno 0,8 do 1,4kW.
Obrtni momenat je jako mali u fazi starta. Pogotovu mali za opterecenje menjaca.

Nije sam broj obrtaja ono sto srecu kvari vec jaki periodicni impulsi, i do 5 impulsa, pri svakom paljenju gorive smese.
Velika vecina auta se vozi veoma blago i gotovo nikada vozac ne dostigne maksimalnu snagu motora.

Na leru, pri polasku i slicno motor razvije tek 15-20tak KS. Nije to problem ni za radilicu, ni menjac, ni ostale delove prenosa.
Bice malo duze pa ko nema stprljenja upozoren je da odmah preskoci dalje pisanije...

Probem je kada se vozi u opsegu priblizno 1200-2800 rpm 4 cilindricni motor onako lagano i onda naglo pritisne pedala gasa. Sto bi rekli potopi gas.
Tada motor sa mozda nekih 40-50Nm na radilici predje u rezim sa 250-450Nm, i opterecenje lezajeva, zupcanika itd.
Ne znam sto se stalno provlaci radilica, nije ona jedini deo koji trpi udare a nesto ne znam ni da je problematicna.

Ujedno i kupci su postali razmazeni i traze uvecani komfor. Danasnji motori sa plivajucem i oni stariji bez plivajceg se jasno prepoznaju odmah po nivou vibracija koje oseti vozac.

A u svemu ima i malo zelje proizvojdaca da se dodatno zaradjuje i na servisiranju zamajca.
Kao i sve na autu moze da se napravi plivajuci da traje "milion" kilometara ali treba prodati i novi sledeci auto a i rezervni deo plivajuci i obrnuti lovu.

Pa sada se iz 1,000 kubika izvlaci 150+KS ko dobar dan, ne tako davno za istih 1,000 kubika dobri atmo benzinci su distizali 50KS.
pego307

Godina : 52
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4

Nazad na vrh