Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Preporuka za motor

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Preporuka za motor

Počalji od genije taj Uto Apr 17, 2018 11:37 pm

Društvo, želeo bih da kupim Peugeot 308. Auto je modera, kako spolja tako i iznutra.

Problem je što sam do sada vozio uglavnom benzince ili benz+LPG i niti jednog francuza.

Moje pitanje je da li možete da mi preporučite koji motor se najbolje pokazao za 308-cu. Moje potrebe su uglavnom gradska vožnja, relacije od 2- 5km u jednom pravcu i to 10-20 km dnevno, jednom nedeljno međugradska od 40km i jednom godišnje 800km u jednom pravcu more. Znači prelazim malo preko 10.000km godišnje.

Da li dizel, benzin, plin i koji motor???

genije

Broj poruka : 2
Datum upisa : 17.04.2018
Godina : 42
Vozilo: : nemam

Nazad na vrh Ići dole

Re: Preporuka za motor

Počalji od mladenmi16 taj Uto Apr 17, 2018 11:44 pm

Za te kratke relacije nikako plin jer se ne isplati. Plin će se za ta 2 km tek aktivirati, znači vozićeš uglavnom na benzin. Za tvoje potrebe mi se čini da bi više odgovarao dizel...
mladenmi16

Broj poruka : 6529
Datum upisa : 01.06.2013
Godina : 36
Vozilo: : PSA Opel zafira 1.8 16V
Raspolozenje : Mrzim radne subote...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od genije taj Sre Apr 18, 2018 12:09 am

A koji dizel motor? Koje snage?
genije

Broj poruka : 2
Datum upisa : 17.04.2018
Godina : 42
Vozilo: : nemam

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od saleproka taj Sre Apr 18, 2018 5:38 am

Za taj prelepi 308 1.6hdi je dobar motor, malo trosi a lepo ide i jos ima 6 brzina, nista lepse. Ja vozim 407 sa 1.6hdi motorom i prezadovoljan sam. Mislim da je tvoje potrebe sasvim dovoljan taj motor
saleproka

Broj poruka : 102
Datum upisa : 18.05.2016
Vozilo: : Peugeot 407 1.6hdi
Raspolozenje : NIKAD BOLJE

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Sre Apr 18, 2018 7:19 am

Ma kakav bre dizel ljudi za 10000km godisnje ??? Samo benzin, ni plin ti ne treba za tu kilometrazu, trazi 1.6 benzin ima ih dosta u oglasima i bices zadovoljan...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Broj poruka : 1267
Datum upisa : 17.06.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Sre Apr 18, 2018 8:38 am

Ja samo mogu da se slozim sa Nemanjom. Necemo da nastavljamo sada da li je benzin ili dizel bolji, jer za tu pricu postoji posebna tema vec otvorena.
Ali sve do 10K km god se ne isplati uzimati dizel. Sto ustedis na dizelu u potrosnji, platices duplo na popravci. Takodje su mnogo vece sanse da nadjes benzinca sa realnom km, nego dizela....
I sam prelazim isto toliko km i vozio sam i jednu i drugu varijantu i dajem otp isto kinte na gorivo godisnje sada sa 1.6 benz. ko sto sam davao za 2.0hdi.
A evo za 3 godine sam zamenio regler alternatora. Ne racunam naravno redovne servise.
shix

Broj poruka : 2890
Datum upisa : 03.08.2012
Godina : 43
Vozilo: : Focus 1.6 16v

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od andrej taj Sre Apr 18, 2018 10:04 am

Sve ima svoje prednosti i nedostatke...

Ako uzmes 1.6 hdi, servis je skuplji (više ulja, + filter za gorivo), najverovatnije ima plivajući zamajac i 99% šanse da moraš da rešavaš fap filter (dosipanje tečnosti za regenearciju, čišćenje ili uklanjanje filtera), ako se javi problem sa diznama i to će da te košta par stotina evrića. Prednost je što manje troši, pogotovo u gradu i JAAAKO lepo vuče.

Na drugu stranu ako uzmeš PSA 1.6 16v TUV  motor od 110 ks(ne znam da li su ga ugrađivali u 308) ili još bolje BMW-ov 1.6 VTI motor sa 150 ks imaćeš jeftinij servis, manje problema i naravno veću potrošnju. Nedostatak ovog BMW-ovog motora je što troši ulje pa ti u servisnom intervalu pojede 1-2 litre ulja.

Kao što je Nemanja rekao, sve zavisi koliko se voziš i da li se isplati dati više para za polovnog dizela za kojeg ne znaš šta mu sve moraš uraditi.

Moje vozačko iskusvo su:
1 dizeli: Golf I , Seat Ibiza, Mitsubishi Carisma, P 307, Saxo i još par službenih Dacia...

2. Benzinci: Lada 2015, Opel Vectra, Xsara, P 306 i još par službenih Zastava, Dacia i Seata

i na osnovu toga sam trenurnog mišljenja da bih ipak pre uzeo polovnog benzinca. Lepše radi, tiši su, možeš da ih teraš u visoke obrtaje i sa njima je prijatnije putovanje na duže rute zbog manje buke i vibracija.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Xsara break 1.6 16V 2008-2015
307sw 2.0hdi 110 ks 2015-2017
Saxo 1.5d 2017-2018
P 306XT 1.6 2018-
andrej

Broj poruka : 707
Datum upisa : 23.02.2012
Vozilo: : P 306 XT 1.6
Raspolozenje : Comme ci - comme ca

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Muki92 taj Sre Apr 18, 2018 10:33 am

Ti sam moras odluciti sta ti vise prija dizel ili benzin. Al cu samo ovaj podatak da vam kazem. Vozio sam VW Polo 2003 godiste 1.4 benzin 55 kw samo gradske voznje i trosio mi je preko 7,5 litara, dok sada na Peugeot 307 2.0 HDI 66 kw po gradu oko 6.8 litara. Dok drug ima Peugeot 307 1.6 16v benzin u gradu 9-10 litara. Sad treba uzeti sve u obzir. Razlika u cijeni goriva, potrosnja, odrzavanje itd.
Muki92

Broj poruka : 111
Datum upisa : 05.06.2017
Godina : 26
Vozilo: : Peugeot 307 2.0 HDI 66 kw

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Sre Apr 18, 2018 12:06 pm

Benzinac sa ugradnjom savemenog TNG koji radi odmah po startu motora (ima sopstveno grejanje i nema duzeg cekanja da se zagreje) je jedna opcija, ako se nadje dobar benzinac jer je skromna ponuda.
Dizela je mnogo veca ponuda ali i mnogo vise ih je vec pohabanih koji su usminkani za prodaju pa nije lako pronaci potpuno ispravan koji ce duze raditi bez greske.

TNG ako je vec ugradjen je solidna opcija, u startu nizi trosak za ugradnju a servis TNG uredjaja je obicno prilicno jeftin pa se to odradi i miran si. Ostaje da se eventualno zameni reduktor za novi tip sa ugradjenim grejacem.

I najvaznije je po meni da je dobar primerak koji je odrzavan a ne zapusten pa sada ide u oglase, nevezano  za gorivo.
pego307

Broj poruka : 205
Datum upisa : 13.04.2018
Godina : 52
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Sre Apr 18, 2018 12:26 pm

Plin i 1.6 VTI ne ide nikako, licno video u servisu auto sa nesto vise od 60hkm predjenih, skidanje glave i ciscenje dizni, kaze majstor mnogo osetljiv na lose gorivo a plin ne voli i uopste motori nisu za nas, pa BMW je napustio taj projekat
mishja

Broj poruka : 3730
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 39
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Sre Apr 18, 2018 12:31 pm

Za tu kilometrazu , benzin!Ovi dizeli imaju za sobom brdo kilometara i tu razliku u ceni benzin dizel bi dao za raznorazne opravke!
Po meni od dizela dolazi u obzir samo Euro 3 motor bez FAP-a!
PUG207

Broj poruka : 513
Datum upisa : 16.10.2017
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Sre Apr 18, 2018 12:42 pm

FAP je kod Pezoa malo trapavo uradjen ali opet funkcionise korektno. Zasto je FAP toliki bauk danas?
Razumem pre 10tak godina kada nije bilo alternative van originala i ovlascenog servisa a cene 5x puta vece nego danas.

Pa FAP se eventualno jednom promeni ili ocisti s obzirom na male kilometraze koje mi ovde tipicno prelazimo kao privatna lica. Set guma je u ceni priblizno kao zamena  FAP-a a traje 4x krace u kilometrima. Jednostavno FAP mora da ima auto danas kako dizel tako sada i benzinci.

Pitam jer stalno nailazim na savete tipa ako auto ima plivajuci zamajac ili FAP odmah odbaciti takav kao nesto strasno problematicno a koliko znam to se jednom popravi ako se pokvari i to je to pa me malo zbunjuje toliki strah ili odbojnost ili sta vec.
Kod P307 HDI 110 je plivajuci i sam Pezo izbacio pri servisiranju, Ima samo fiksni zamajac kao set za popravku na Peugeot Boxu.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Muki92 taj Sre Apr 18, 2018 1:39 pm

I ja se pitam zasto je taj famozni FAP bauk ?

Kada sam ja kupovao Peugeot 307 svi su mi govorili pokajat ces, skupo odrzavanje bla bla. Naravno od ranijih prica ja sam trazio Peugeot koji nema FAP i plivajuci zamajac i zbog toga sam dobio starije auto a mogao sam kupiti EURO 4 ali nisam smio upravo zbog tog bauka.
Muki92

Broj poruka : 111
Datum upisa : 05.06.2017
Godina : 26
Vozilo: : Peugeot 307 2.0 HDI 66 kw

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Sre Apr 18, 2018 4:48 pm

Zašto je FAP bauk? Pa zato što je finansijska situacija jaaaako loša a vozni park jako star. Ljudi na žalost moraju neretko dići keš kredit koji je najčešće oko 2500 jura, i koji se naravno mesečno jako skupo vraća dugo godina.
Onda se traži auto da bude što mlađi i sa što manje potencionalnih kvarova. Kod ljudi koji tako kupuju kola (jer moraju) jedan problem sa FAP filterom ili plivajućim zamajcem često završi tako da auto ide pod ceradu. Ako se to kojim slučajem desi pred registraciju onda pravac u oglase.
Preživljavanje u Srbiji treba da postane olimpijski sport

mladenmi16

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Sre Apr 18, 2018 5:08 pm

Lepo receno, jos bi dodao da to kod nas ne umeju da oprave
mishja

Broj poruka : 3730
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 39
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Sre Apr 18, 2018 5:29 pm

Kapiram ali onda sta rade ti ljudi kada im crkne akumulator ili potrose 4 gume.
Isto pod ceradu?

Uvek na autu se nesto moze dogoditi, ako nije FAP crkne radio, ako ne to opet nesto drugo recimo pukne soferka.
Samo se pitam zasto bas FAP i zamajac od toliko delova imaju toliko negativni prizvuk i danas.
Ciscenje FAP kod nas je reda 100 evra na masini sa hemikalijama, pitao pre mesec dana.
Ne kapiram bas logiku da se ima auto obavezno i kada nazalost finansije jesu takve kakve jesu.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Sre Apr 18, 2018 5:41 pm

Mishja, hvala druze zaboravio sam najvaznije
Pego, nije naše da razumemo zašto neko nešto radi. Ali ovo što si naveo ne stoji u potpunosti.
Gume, akumulator, ulje, filteri, pločice.... to su potrošni elementi na koje se računa, a šoferka...pa evo meni je pukla pre godinu i po dana i auto se i dalje vozi.
Nisam ja ni napisao da se tako bira auto da se spreče kvarovi, samo da se smanji šansa za neplanske troškove....
mladenmi16

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Sre Apr 18, 2018 5:48 pm

Zato sto auti koji se kod nas prodaju (dizeli) imaju bar 300000 predjenih i lose su odrzavani , tako da ni FAP filteri nisu postedjeni toga!
Ciscenje FAP-a 100 e pod uslovom da je on ispravan, a ako nije, onda ciscenje 100e pa ti kaze nije uspelo moras da ga vadis, pa vadjenje , pa mapiranje, pa drndanje ako mape ne rade kako trebaju!!!
Manje eko delova, manje problema!!!
Auto je obavezno, jer to vise nije luksuz vec preka potreba, vecina ljudi se jedva nategne da ga kupi a onda tesko raubovanom dizelu treba drndati FAP , turbinu, zamajac!!
Ti pego kao da zivis u Svajcarskoj a ne u budjavoj Srbiji, gde i pored para koje imas i potrosis na deo ili popravku, uvek se nadje neko da te osuri i da ti za nista uzme pare!
Imas x postova ovde gde ljudima po defaultu skinu FAP , pa onda zakljuce da je regulator pritiska, a ti dao pare i za skidanje FAP-a i preradu mape!!!
Da ne pricam o zamajcima, gde kad se pojavis kod majstora i kazes da je crkla sijalica i da je zameni on na prvu kaze da je otisao zamajac!!!
Zato ko vozika ispod 10000km godisnje benzinjara i cao dovidjenja!
PUG207

Broj poruka : 513
Datum upisa : 16.10.2017
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Sre Apr 18, 2018 8:16 pm

Samo kratko, plin nikad, dizel samo poznat ili put pod noge pa u Dojčland.

"Auto sa 1.000 senzora - to je auto sa 10.000 problema" Very Happy
vojkan

Broj poruka : 1382
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Sre Apr 18, 2018 9:00 pm

Bravo momci, @pego307 mislim da si dobio jako dobre i korisne savete, zelim ti srecnu potragu sta god odlucis...

nemanja80

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mladenmi16 taj Sre Apr 18, 2018 9:03 pm

Ne traži Pego307 auto, nego genije. Pego je samo učestvovao u diskusiji, opet spavaš na času
mladenmi16

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Sre Apr 18, 2018 9:20 pm

nemanja80

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Sre Apr 18, 2018 10:29 pm

A dobro onda je sada u modi da je FAP kriv za sve :)
Pre 15godina plin je bio krivac za sve kvarove na autu, te opasan te stetan po motor te kvari elektriku auta. Ma svasta nesto lose :)

Ne boj se zivim i ja u Srbiji ali i znam da nije bas crno belo to sa mogucim kvarovima. A znam i da ima toga da se delovi nasumicno menjaju a bez toga da se ziasta utvrdi uzrok problema. I to onda bude vrlo skupa igranka.
Naravno, slazem se da je za novcanik po pitanju odrzavanja prilicno sigurnije da benzinac ima manje kvarova i troskova od dizela.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Goga_EG taj Čet Apr 19, 2018 10:40 am

ako nemas frku od boce u kolima uzmi plin i cepaj... masjtori znaju posao. malo benz malo plin...ok je i dizel ali za male kilometraze i nije bas...sve je na tebi, zavisi sta volis, razlike su od 1.5dci do 16hdi znatne, a u sustini dok ne kupis nista ne znas kako ga je predhodnik odrzavao.
evo malo saveta na vise tema o tome...

http://www.najboljiauto.com/?s=dizel+ili+benzinac
Goga_EG

Broj poruka : 1613
Datum upisa : 07.08.2013
Godina : 41
Vozilo: : Peugeot 206 2.0 HDI

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dejca taj Čet Apr 19, 2018 1:16 pm

A šta je da kažem, kupio sam dizela a više od 3000 km. za godinu dana neću preći.
Ali šta da radim, jesenas kad sam bio u pitrazi za auto gledao sam naravno samo benzince, ali slaba ponuda i odabir su odlučili da krenem gledati u dizel automobile.
Mnogo mnogo više se uvoze dizelaši od benzinaca, i zato hteo nehteo ako kupac nema sreće u početku pretrage krenuće i dizel automobile da gleda.
Ja zasad se ne žalim, lepo ide, lepo je palio na minusu i tera se dalje.
dejca

Broj poruka : 192
Datum upisa : 07.01.2018
Godina : 48
Vozilo: : Peugeot 307 HDI 2,0 karavan
Raspolozenje : Mrzim leto.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći