Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Pomoc oko citroena c5 2.0hdi 2008

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Re: Pomoc oko citroena c5 2.0hdi 2008

Počalji od pego307 taj Pet Apr 27, 2018 7:31 pm

Slazem se sa vecinom napisanog,
Ne moze se precizno utvrditi koliko ima km koji deo ali moze da se prepozna uz malo iskustva da li je pohaban i odradio radni vek, da li se ponasa kao novi deo.
Za vecinu delova na autu se moze dobro proceniti u kakvom su stanju, od amortizera, diskova, plivajuceg.

Pregled kosta od 50-200 evra, ozbiljnih dijagnosticara a to za 10-20 verovatno znas koliko je na brzaka i povrsno utvrdjivano.

Ima redovno odrzavanih auta gde auto prodaju kao nesto sasvim normalno a ima i onih koji pokvaren auto umesto popravke nekako smuljaju da prevare kupca i odmah u oglase.
I jednih i drugih auta ima verovao ili ne.
Moje iskustvo je da ako ikakve naznake kada su radjeni servisi (nalepnice, racuni, beleske vlasnika) i sa pregledom se poklopi stanje delova sa tim naznakama onda ja ne menjam nasumicno delove pre predvidjenog radnog veka.

Ja mislim da mogu dosta dobro proceniti da li je predjeno 12.000 ili 100.000km sa nekim delom, verujem da i mnogi drugi to steknu sa iskustvom pogotovu ako su specijalizovani samo za jednu fabriku ili jedan model auta.
Ali, sve i da se najbolje pregleda i da je super ispravan polovni auto u trenutku pregleda vec sutra ili prekosutra moze da se nesto pokvari.

Pa kvare se i ganc novi automobili u toku garancije sa vrlo malo kiloimetara. Nije cest ali se desava.

Kod polovnih kupovina ni 8 ociju ne moze nista da garantuje ali se moze dobrim pregledom znatno smanjiti verovatnoca da bude odabran neki krs neposredno spremljen za prodaju.

I ovaj Peugeot sto sam uzeo ima uradjen veliki servis pre 29.000km i za sada procenjujem da delovi odgovaraju tom stanju. Nemam nameru da radim veliki servis sada odmah nakon kupovine.
Videcemo, vreme ce pokazati da li sam pogresio ili ponovo dobro procenio stanje.

Ne zelim nikoga u nista da uveravam, samo iznosim moja visekratna iskustva.
Svakako treba biti oprezan, sto bolje pregledati i racunati na troskove popravki tek kupljenog polovnog auta ako se pojave.

Ali se grozim majstora svih zanata gde po automatizmu sve treba odmah da se menja po svaku cenu jer ce se sutra odmah sve havarisati. Bilo elektricar bilo obucar od koga se potrazi pomoc.

pego307

Broj poruka : 327
Datum upisa : 13.04.2018

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Pet Apr 27, 2018 9:31 pm

@Pego307 da ti nisi mozda @Fap1 ?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Broj poruka : 1483
Datum upisa : 17.06.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pet Apr 27, 2018 9:36 pm

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11300
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Pet Apr 27, 2018 9:52 pm

pego307 ::
Ne moze se precizno utvrditi koliko ima km koji deo ali moze da se prepozna uz malo iskustva da li je pohaban i odradio radni vek
Za vecinu delova na autu se moze dobro proceniti u kakvom su stanju, od amortizera, diskova, plivajuceg.

Za diskove i amorte ću da ti jako precizno kažem u kakvom su stanju.
A kako ćeš da proveriš da li je alternator prešao 12, ili 10000 bez rasklapaja? Danas radi super, za 5 dana crkne.
Kako ćeš za plivajući da proceniš da li je prešao 12, ili 100000km? I na jednoj i na drugoj kilometraži radi savršeno.
Kako ćeš da proceniš kočiona klešta? Danas rade super, sutra blokiraju.
Nosač motora isti slučaj i još gomila takvih slučajeva

Ako si majstor voleo bih da mi odgovoriš na ova pitanja, jer ako ima neka metoda, značiće mi sigurno.

To što pišeš da se groziš majstora, ne znam da li se odnosi i na mene, ali zbog drugih koji ovo čitaju ću da kažem da ja nikada nigde nisam rekao da treba menjati ispravan deo, naprotiv to me užasno nervira i kod kolega i kod vlasnika vozila. Ja sam samo napisao da ukoliko se ne zna kada su roleri, španeri i kaiš menjani i ako se pregledom utvrdi da nisu novi, da u tom slučaju treba uraditi veliki servis, jer niti ja niti moje kolege koje ja poznajem ne možemo da utvrdimo da li je roler prešao 20, ili 50000 hiljada. ZNAČI GOVORIM SAMO O VELIKOM SERVISU.
Kaiš zavisno od proizvodjača i uslova rada i ko zna čega još može da izgleda odlično i sutra da pukne. Neki ne puknu nego se postepeno kidaju. Kada ga vidiš ne možeš da veruješ da nije puko, ili prezupčio, a neki izgledaju odlično i samo puknu.

Taj pregled od 200 evra je za ljude kojima pare nisu problem pa misle da će dobiti bolju uslugu, Ne dobiju ništa više od običnog pregleda, ali ko ume njemu dve. Sve je to druže uglavnom stvar reklame. Ili možda grešim. Ovlašćeni servisi su tri puta skuplji u svemu, a nema na internetu niti sam ja čuo jedno jedino pozitivno iskustvo sa njima.
Vlasnik naj poznatijeg i naj kvalitenijeg Fordovog servisa u Srbiji, pregleda auto isto kao što ga i ja pregledam i naplaćuje isto kao i ja, a nekada ni ne naplati, a proceni ga odlično.
kurjak

Broj poruka : 340
Datum upisa : 20.09.2017
Godina : 33
Vozilo: : Peugeot 206
Raspolozenje : Sipaj još jednu

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Neven67 taj Pet Apr 27, 2018 10:10 pm

nemanja80 totalni kralj,nema dalje .
Ja mogu da razumem da neko ko se bavi popravkom automobila i koji svoj posao savesno obavlja,uz bogato iskustvo iza sebe,moze da priblizno proceni da li je odredjeni deo za zamenu ili po njegovom misljenju jos moze da vrsi svoju funkciju(plocice,diskovi,amortizeri,kugle,spone.....) ali ne mogu razumeti da neko  iole ozbiljan ,pogotovo kad se radi o majstoru,uzima za ozbiljno sta pise na nalepnicama,servisnoj istoriji,dnevniku koji je neko vodio.....i na osnovu toga kao i na osnovu supermenovskog vida koji skenira svaki deo ponaosob vrsi procenu stanja automobila,posebno rolera,spanera,kaiseva,vodenih pumpi.....odnosno delova cije otkazivanje po pravilu uzrokuju ozbiljne kvarove i troskove. Bez namere da podistavam bilo cije znanje i iskustvo,takav pristup ,po mom skromnom misljenju je u najmanju ruku neozbiljan.
Neven67

Broj poruka : 93
Datum upisa : 28.10.2014
Vozilo: : Peugeot 307 SW 2,0 HDI 79 KW

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Pet Apr 27, 2018 10:48 pm

I klinasti zameniti kada se radi veliki servis, obavezno, kakav god da je. Ako vlasnik neće da ga menja ne mora, ali onda ne treba da se ljuti ako servis ne može da mu da garanciju.
Isti slučaj i kada se menja bobina, po pravilu se menjaju i kablovi (ako ih ima) i svećice. Jer veliki otpor u tim delovima može da s.ebe bobinu.
Ima još ovakvih primera i sada je neko dobar što ti je zamenio samo bobinu, a ja sam lopov. Ima i ljudi koji razumeju kada im lepo objasniš zašto mora i to da se menja. Ali ima i ko dodje sa ubedjenjem da su svi majstori lopovi i ako mu kažeš da trebaju i kablovi i svećice, ne opra te više ni Dunav ni Sava.
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Pet Apr 27, 2018 11:07 pm

Fap se nije ovoliko raspisivao.

"Auto sa 1.000 senzora - to je auto sa 10.000 problema" [You must be registered and logged in to see this image.]
vojkan

Broj poruka : 1425
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od milasinovic taj Pet Apr 27, 2018 11:18 pm

Sve sto je napisao covek pod imenom "pego307" je upravu..
Covek je tvrdi da se moze sve preglledati i ocjeniti dali ce neki dio sluziti narednih 30-40 hiljada u normalnim uslovima voznje (diskovi,plocice,lamela,zamajac,amortizeri,gume) ..
Zamajac mozes skontati po tom izbacis iz brzine i ugasis auto ako zalupa i zaljulja masinu vec je pri kraju tj. los je
Ja sam imao volva kupio sa 280 hiljda i zamajac je na pocetku imo te simptome prodao sam ga pre mjesec dana sa 350 hiljda i jos je sluzio isti zamajac i ista lamela.. zamajac zna da lupa kad auto radi na leru pa moze se osjetiti pod nogom kad stisnes kvacilo..Bar sam se ja oslonio na ove stvari kad gledam kakvo je stanje kvacila,ako gresim neka me neko ispravi..

I tako i drugi djelovi se mogu proveriti na svoj nacin neki po zvuku,vizualno,osjecaju...
Niko nije rekao kad pregledas auto da ces utvrditi da ces voziti narednih 20-30 hiljada bez ulaganja,al kad se kupuju ta polovna i stara auta uvek postoji određeni rizik.Kao sto se meni juce desilo auto je savim normalno isao i lepo se ponasao i samo se ugasi..
I mi mozemo veceras leci zdravi u krevet i preko noci zaboraviti disati i ujutru ne ustati..
milasinovic

Broj poruka : 15
Datum upisa : 24.04.2018
Godina : 23
Vozilo: : Peugeot 307sw

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od milasinovic taj Pet Apr 27, 2018 11:52 pm

Spomenuli ste ovlastene servise i to da dodam ....
Pregledao sam malo racune od navedenog auta,jer je covek sve radio u ovlastenom i sve racune sacuvao.

Pa ljudi moji sta je se na tom autu sve radilo bezpotrebno.njima je bilo vazno da sto vise promjene djelova i sto vise nabiju radnih sati,a sat im kosta 35€-40€ tako je navedeno na racunu...
Mjenjanje zadnjih diskova i plocica traje 2 sata...
Mali servis rađen u decembru mjenjano ulje filter ulja,goriva metlice brisaca mjenjana rashladna tekucina to je sve coveka izaslo 270€.
Kad usporedim cjene sa tih racuna i po cjenama koje ja mogu dobiti za te iste djelove.Djelovi su 2x pa cak i 3x skuplji u ovlastenom.

milasinovic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Pet Apr 27, 2018 11:54 pm

Vidim da i ti utvrdjuješ kroz zvono menjača koliko će lamela da traje i svaka čast da sa 23 godine znaš ko je potpuno u pravu, a ko nije. Ja ni sa 33 još to ne znam. Plus kažeš da znaš dijagnostiku i defektažu po zvuku, osećaju, vizuelno  
Ja bih ti se još samo izvinuo što sam hteo da te navedem da bacaš pare na veliki servis i ne potrebno menjaš delove. Neću ti više odmagati sigurno.
Znači ko traži više za pregled, kod njega na pregled. Platiš 200 evra, ali ti kažu sve šta i kako. Jeste skuplje ali bolje to nego da bacaš 10 evra kod raznih lopova.
Dobiješ još i izveštaj na memorandumu... Baš sve na nivou.
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od milasinovic taj Sub Apr 28, 2018 12:54 am

Vi kao majstor nikad niste culi da lupa zamajac? da je lamela previsoka pod pucicom ,da se cuje potisni lezaj?
I kako vi kao mehanicar docekate musteriju koja se pozali da ima problema sa kvacilo vi spojite na diagnostiku da vidite sta je kvar?
Ili odma vadite alat i skidate mjenjac.
Neznam kako vi radite ,al ja kad god sam otisao do majstora prvo je poslusao sta sam ja uocio onda je sjeo u auto probao nije odma digao na dizalicu i skido mjenjac skidao glavu motora itd itd....

milasinovic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Sub Apr 28, 2018 1:11 am

kurjak :: Ja sam samo napisao da ukoliko se ne zna kada su roleri, španeri i kaiš menjani i ako se pregledom utvrdi da nisu novi, da u tom slučaju treba uraditi veliki servis,

Taj pregled od 200 evra je za ljude kojima pare nisu problem pa misle da će dobiti bolju uslugu,

Da ne sirimo pricu i pravimo slona od komarca. I ja se slazem da ako se ne zna stanje elemenata razvoda da se obavezno menja.
Ali, ne slazem se da niko nigde nikada nije sposoban da izvrsi procenu stanja ugradjenih delova da li su na pocetku radnog veka ili stanju pred raspad.
Neko manje neko vise ima osecaja, isustva, znanja....pa nisu i svi majstori isti a nisu ni svi novi delovi istog kvaliteta.

Da, moze kais da se raspadne, moze i novi kais da pukne po ugradnji jer zablokira novi spaner. Moze i novi roler da zaglavi. Moze i novi alterantor ili regler da ne radi iako ima minut upotrebe. Moze i novi anlaser ili neki njegov deo poput automata da bude slj kvaliteta pa da i pored toga sto je nov ugradjen se pokvari za veoma kratko vreme.

Ne pricam o ekstremnim situaciijama vec uvrezenom misljenju da svaki kupljeni polovni auto uvek treba odmah generalno reparirati zamenom delova onako redom eto da ne bi mozda doslo do nekog kvara.
I nisam nijednom recju pomenuo tebe ili bilo koga licno, vec princip majstora da se napamet menja "jer to tako treba i to svi tako rade".

Postoji i alat kojim se procenjuje predjena kilometraza motora, greska je tipicno unutar +-15%. Postoji alat kojim se procenjuje stanje limarije i farbe, da li je kitovano, da li je prefarbavano. Sa veoma velikom sigurnoscu nije tesko utvrditi gde je bio udaren auto i kako je limarija popravljana i koliko slojeva farbe ima.

Mnogo alata i inistrumenata ima za skoro sve sto se zamisli, odavno je proslo vreme pogadjanja.

Sto se tice cene pregleda, za 10 evra ja ne mogu da ocekujem profesionalni opsti pregled auta koji traje 3-5 sati tipicno.
Nekome je skupo da pregleda auto pre kupovine, neko to smatra investicijom u sigurnost kupovine.
Svako prema svom ukusu i izboru.
To da neko besplatno obavlja profesionalno posao na profesionalnom nivou kvaliteta ne verujem ni u jednoj struci da je moguce i odrzivo pravilo.
Izbegavam da mi iko ista besplatno radi i popravlja, to obicno na kraju izadje skupo ko djavo i naravno nema garancije na uradjen posao.
Moj princip, mozda pogresan ali platim i znam sta treba da dobijem za svoj novac.
Ono sto ne znam pitam i ako treba platim za odgovor. Ne volim da ponavljam tudje greske na svojoj kozi, radije platim "skolarinu".

Ne mislim nista lose sto ti kao majstor cenis svoj rad 10-20 evra, tu je trziste koje ce nivelisati obavljeni rad. I ono sto sam napisao mislim da vazi uopsteno, i za obucara i elektricara i...da ima i dobrih i losih pristupa poslu.
Visoka cena nije garant bsprekorne usluge i tu se slazem da ovlasceni servisi jesu preplaceni ali isto tako visa cena ima potencijal da je bolji kvalitet usluge ili nekog dela.
Od jefitnog dela tesko se moze ocekivati visoki kvalitet, isto je i sa prejeftinom uslugom. Moje misljenje sa kojim se nikako ne moras sloziti, ali je takvo moje iskustvo.
pego307

Godina : 52
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Sub Apr 28, 2018 10:43 am

milasinovic ::
Vi kao majstor nikad niste culi da lupa zamajac? da je lamela previsoka pod pucicom ,da se cuje potisni lezaj?
I kako vi kao mehanicar docekate musteriju koja se pozali da  ima problema sa kvacilo vi spojite na diagnostiku da vidite sta je kvar?
Ili odma vadite alat i skidate mjenjac.

Ovo su već banalna pitanja.

Zamajac mozes skontati po tom izbacis iz brzine i ugasis auto ako zalupa i zaljulja masinu vec je pri kraju tj. los je

Tako se proverava da li je ispravan, a ja pokušavam svo vreme da mi odgovorite kako ćeš da utvrdiš koliko će ugradjena ispravna lamela, ili zamajac još da traje.
Kada dodje mušterija ja samo mogu da mu kažem kavčilo ti je ispravno, ili nije ispravno. Ako je ispravno ja ne mogu da znam koliko će još da traje. Ako vi znate napišite kako, da i ja znam.
I naj bitnije pitanje na koje mi ni ti ni on ne dajete odgovore, a on kaže da zna, a ti da se slažeš s njim: KAKO ZNATE DA LI SU DELOVI RAZVODA PREŠLI 20, ILI 50000km. Isto važi i za alternator i sve što sam ranije nabrojao.
Vi mi svo vreme pričate kako dijagnostikovati ne ispravan deo i kako razlikovati deo na 12000 i 100000km. A plivajući može da bude dobar i na 12 i na 100000 i kako će te bez skidanja da utvrdite koliko je prašao plivajući
Ti sada kupuješ auto i odeš kod Pega i on pregleda delove razvoda i kaže ti da su prešli 50000km.
Covek ne tvrdi da se moze sve preglledati i ocjeniti dali ce neki dio sluziti narednih 30-40 hiljada  
Čovek upravo to tvrdi.
Ja do sada na 3 auta koja sam uzeo nisam radio veliki servis ako je prošlo manje od 40,000km od prethodnog a što proverom stanja delova uporedim sa nalepnicom.

I fokus je svo vreme na delovima razvoda. Ja tvrdim da to treba preventivno zameniti ukoliko prodavac ne poseduje račune da je to odradjeno, ništa drugo!
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Sub Apr 28, 2018 12:12 pm

U nalepnice, svescicie odrzavanja u servisu ne verujem!!
Evo moj slucaj, svidi mi se Stilo pozovem coveka, ispostavi se da ga zna moj tast!!! On covek sve uredno ima i svesku pecatiranu od servisa i delove koji su skinuti i zamenjeni!
Auto 150 konja ide ko furija. Ja vec dao kaparu polovinu para, gledam na meracu ulja ima, crno je doduse ali kontamo dizel je mora da bude crno.
Moj tast koji se poprilicno razume u aute uze malo ulja sa meraca i kroz prst i kaze ovo ulje nije menjano 100 godina!
Ne budemo lenji , skinemo filter za vazduh on crn ko ugalj. Pozovem coveka da vrati pare jer se u medjuvremenu upalila lampica neke greske i kazem da auto nije pipnut! I sad on dolazi i kune se decom da je radio veliki i mali servis i kako ga je majstoj zajebao!!!
Naravno nije me zanima , uzeo sam pare nazad, a njemu dao auto.
To je bio jedini auto koji sam kupovao da nisam imao nameru da radim veliki servis verujuci drugome.
Sledeci Stilo sa placa prodavac je uracunao u cenu veliki servis , ali jednostavno nisam pristao na tu cenu vec smo je umanjili za 300e i ja sam radio veliki servis!
Hocu da kazem nevezano za vasu raspravu da ne treba verovati, osim ako nije familija ili neko bas pouzdan.
Drugo sto sam hteo da kazem je da nisu svi auti isti.
Ovaj PUG 207 ima dobar motor, proveravan vise puta, da bih ga isprao koliko toliko uradjen je veliki servis i dva puta je menjano ulje, sa prvim uljem presao ni 1000 km, odmah potom novi filter i ulje, ali i posle druge zamene ulja ono nije zuto i to posle malte ne jedne voznje po gradu, crno je!
Kod Stila kad je uradjen mali i veliki servis, ulje je bilo zuto i nakon odlaska na more u Grcku!!!
Nisu svi motori isti, neko kaze da kod francuza je tako da ulje brzo pocrni, a kod Fijata bude zuto duze vreme, e sad dal je do ulja ili motora ko zna!
PUG207

Broj poruka : 619
Datum upisa : 16.10.2017
Godina : 43
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Sub Apr 28, 2018 12:16 pm

ne slazem se da niko nigde nikada nije sposoban da izvrsi procenu stanja ugradjenih delova da li su na pocetku radnog veka ili stanju pred raspad.

Ne pričamo o novim delovima i delovima na izdisaju, nego o preciznoj proceni stanja ispravnih delova (nekih delova, već sam neveo par primera).

Ja tvrdim da teško ko može precizno da proceni stanje rolera/španera/vodene pumpe/kaiša i da ako ovi delovi nisu novi, da ih posle kupovine auta treba preventivno zamenuti.

To da neko besplatno obavlja profesionalno posao na profesionalnom nivou kvaliteta ne verujem ni u jednoj struci da je moguce i odrzivo pravilo.
Izbegavam da mi iko ista besplatno radi i popravlja, to obicno na kraju izadje skupo ko djavo i naravno nema garancije na uradjen posao.

Ništa to nije besplatno. tako se privlači mušterija, jer velike su šanse da kako je poverio tebi pregled auta, da će ti sutra poveriti i auto. Nije auto struka jedini primer toga.
Daleko od toga da radim besplatno.
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Sub Apr 28, 2018 5:26 pm

kurjak ::

Ja tvrdim da teško ko može precizno da proceni stanje rolera/španera/vodene pumpe/kaiša i da ako ovi delovi nisu novi, da ih posle kupovine auta treba preventivno zamenuti.

Na polovnom autu su delovi vecinom polovni, Tom logikom treba sve delove preventivno zameniti i kada se proveri da su ispravni.
Masis poentu, nije potrebno precizno u kilometar utvrditi predjene kilometre vec da li se stanje delova slaze sa ostalim pokazateljima kao sto su nalepnice, kao sto su datumi na kaisevima, kao sto su racuni servisa, kao sto su podaci iz vodjene dokumentacije od prethodnog vlasniika.
Ako je jasno da jeste uradjen veliki servis i delovi zamenjeni novima ne tako davno ne vidim prostora za iskljucivost da se sve baci sto je prethodni vlasnik i serviser odradio.

Vecina ljudi uradi veliki servis po predvijdenom intervalu, pogotovu na zapadu i nemaju razloga da sami sebe varaju i sebe dovode u zabludu.
Druga je stvar sto razni prevaranti pokusavaju da laznim servisnim knjizicama, pecatima, racunima, nalepnicama obmane potencijalnog kupca.
Zato sam i napisao da se proverava stanje a ne veruje slepo na rec ili papir te da se proverom moze jasno uociti da li je vodena pumpa ili kais originalna ugradnja sa proizvodne trake pre 10 ili 20godina ili jeste menjano pre godinu ili tri godine. Na vecini delova pise (ukodirano) nedelja i godina proizvodnje.

Uostalom sto da se ubedjujemo, ti verujes cvrsto da na svakom polovnom autu mora preventivno odmah da se menjaju delovi bez obzira na stvarno stanje, iskustveno znam da nije tako.

Jos jednom da citiram sta sam napisao, i stojim iza toga:

Ja do sada na 3 auta koja sam uzeo nisam radio veliki servis ako je prošlo manje od 40,000km od prethodnog a što proverom stanja delova uporedim sa nalepnicom.

Dakle, provera sluzi da se potvrdi ili demantuje ono sto pise u pratecoj dokumentaciji vozila ili negde ima naznaka o servisiranju.

Ako i samo ako ne moze da se proceni da li je uradjeno servisiranje auta i postoji sumnja tek onda nastupa preventivna zamena trenutno ispravnih delova.

Uostalom pregledom celog auta stekne se dobra slika o bivsem vlasniku, da li je odrzavao kako treba (pogleda se stanje sve 4 gume, marka tip stanje itd), kocnice i ostalo.
Veoma lako se razlikuje auto koji je vlasnik odrzavao i auto koji je zanemaren duze vremena. I kakav je bio vlasnik.

Da li treba i oko toga da se pise, da ih je moguce razlikovati po stanju.

Isto je i za mali servis, veoma lako se moze proveriti da li je filter vazduha menjan ili nije, da li je kociona tecnost menjana ili nije itd.

Ne znam sto se mistifikuje veliki i ostali servisi na autu, kao da su auti od papira i odmah cim promene vlasnika krece da se raspada iako je do juce normalno radio.
Moje misljenje, da ne bude zabune da se odnosi na nekoga licno.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Sub Apr 28, 2018 8:14 pm

O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Broj poruka : 1483
Datum upisa : 17.06.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Sub Apr 28, 2018 8:20 pm

OK. Ne mogu više da pričam o tome jer kakav god ugled da imam ovde, mogu taj ugled samo da narušim ovolikom raspravom gde se forsira teorija i logika, a iskustvo u realnom auto servisiranju jedva, ili nikakvo.
Lično poznajem par ljudi sa jednog domaćeg foruma koji se na forumu predstavljaju kao stručnjaci, a onda dodju u servis jer ne mogu sami filter i ulje da zamene, a onda krenu pitanja. Na primer:
A gde njemu stoji filter klime,... a jel ovo regulator.
Ne brate to je solenoid za isključivanje trećeg klipa.
Aha... onda je ovo regulator.
Jeste.
Aaaa znao sam da je na pumpi...
A jel znaš čemu služi solenoid?
Pa da isključi treći klip ahahahaha.
A što bi ga isključivao?
Aaau matori šta ti mene pitaš.
Hoćeš da probaš da zameniš svećice?
Pajde... Znam da su ovde, ali ne vidi ih... koji ključ tu ide.
16 nasadni. Eno ti tamo.
tebra ja ga ne vidim.
Gledaš u njega... Ovaj.
Aaa gedora, šta me j.beš tebra.
E al neće nešto.
Pa uzeo si plitku gedoru.
...

Samo ću još jednom sumirati sve što sam pisao u ovoj temi jer ja živim od ovoga i ne želim da budem pogrešno shvaćen.

Ako mi novi vlasnik auta doveze auto da mu pregledam razvod i ako utvrdim da delovi nisu novi (prešli par hiljda km koliko treba da se izgubi karakterističan zvuk koji imaju novi ležajevi), savetovaću da se uradi veliki servis.
Naj oštrije osudjujem praksu i servisa i vlasnika da menjaju ispravne delove i da nasumično menjaju delove dok ne pogode kvar.
Nikada nisam niti ću mojim mušterijama zameniti deo ukoliko mislim da je ispravan. Od ovog pravila odstupam samo u slučaju velikog servisa.
kod gazde radim šta mi se kaže, a on neka objašnjava zašto je deo zamenjen.

Sve sam jasno napisao, a neka tumači kako ko hoće.
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Sub Apr 28, 2018 8:27 pm

Kurjak solenoid treceg klipa je na pumpi VP kod dizela ako se ne varam a jos je hteo da menja svecice
mishja

Broj poruka : 3799
Datum upisa : 17.11.2013
Godina : 40
Vozilo: : skoda fabija 1.9sdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Sub Apr 28, 2018 8:33 pm

mishja ::Kurjak solenoid treceg klipa je na pumpi VP kod dizela ako se ne varam a jos je hteo da menja svecice

Izmislio sam taj primer. Jeste vruće, ali nije toliko da napišem da dizel pali na varnicu
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Sub Apr 28, 2018 9:09 pm

Ja znam jednog sto je hteo da menja svecice na dizelu
mishja

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kurjak taj Sub Apr 28, 2018 9:25 pm

Mora da su bile ispravne, a on hteo preventivno da ih zameni
kurjak

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pon Apr 30, 2018 4:01 pm

Poučna je bila ova rasprava, bez arbitriranja ko je u pravu, ali dobro je čuti raspravu pismenih ljudi

[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15297
Datum upisa : 13.12.2011
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Uto Maj 01, 2018 11:00 am

Upravo na osnovu realnih automobila tokom mnooogo godina prakse pisem o tome da se moje iskustvo poklapa sa pristupom uobicejenim u Evropi.

Na jednom autu zupcasti kais i ceo razvod je testiran na dugotrajnost sve do pucanja.
Rezultat je 17 godina besprekornog rada a onda je zablokirao roler i pokidao kais. Motor je takve kontstrukcije da to ne pravi nikakvu stetu pa nema rizika od dalje stet. Samo je zamenjen kais za novi Hutscinosn i evo motor se veselo i dalje vrti.
Inace je kasi Gates proizveden 1998. godina a preprouceni interval je 10g.

Test je svesno vrsen i nije nikako preporuka, svako ko slicno uradi to radi na sopstvenu odgovornost.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od deda_bojan taj Uto Maj 01, 2018 3:23 pm

Moj primer je sledeći - vodena pumpa pregledom spolja izgleda kao nova, tek zamenjena. Kada je skinuta, a ono ostalo bukvalno pola jednog pera i to je to.
Evo mene konkretno zanima kako utvrditi u kakvom stanju je ta vodena pumpa bez skidanja? To niko živi ne može da proceni. Ne znam kako neki ovde misle da to mogu da utvrde.
deda_bojan

Broj poruka : 170
Datum upisa : 25.10.2017
Godina : 31
Vozilo: : Peugeot 307 SW

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mishja taj Uto Maj 01, 2018 7:08 pm

uvek kad kupim auto uradim veliki servis, nikad mi nije palo napamet da radim procenu, to mi je jeftinije nego da posle placam pogresnu procenu
mishja

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh