Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

508 servis automatskog menjaca

Ići dole

508 servis automatskog menjaca

Počalji od ff508 taj Pet Jun 15, 2018 3:24 pm

Pozdrav ljudi,

da li neko zna dobar servis za automatske menjace, provera, zamena ulja itd. U ovlascenom servisu su mi rekli da ne rade popravke, vec samo zamenu novog menjaca, a par servisa koje sam pozvao kazu da ne rade ovaj model.

U pitanju je 508, 2012 godiste, 2.2 HDI GT verzija sa 205 konja

U principu sve funkcionise, ali se oseti bas jak trzaj kad se prebaci u 'D' za voznju (kad ubacuje u prvu). Pa bih zeleo da uradim zamenu ulja i detaljnu proveru (u slucaju da ima nekih problema, da se ne napravi veca steta)

Hvala unapred
ff508

Broj poruka : 2
Datum upisa : 15.06.2018
Godina : 33
Vozilo: : Peugeot 508

Nazad na vrh Ići dole

Re: 508 servis automatskog menjaca

Počalji od Rade407 taj Pet Jun 15, 2018 3:40 pm

Pa zar je moguće da ovlašćeni servis ne popravlja menjače nego samo menja. Ne mogu da verujem. Tražite napismeno to da vi daju pa pošaljite to mailom do Francuske da vidimo šta kažu. Menjaju menjač koji košta koliko i auto kao rezervni deo
Rade407

Broj poruka : 137
Datum upisa : 31.05.2018
Godina : 55
Vozilo: : 407
Raspolozenje : Red Bul daje krila al zato rakija daje quatro

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Jun 15, 2018 3:57 pm

Ja sam radio zamenu ulja u Temerinu, ako odgovara potražiću telefonski broj

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15412
Datum upisa : 13.12.2011
Godina : 52
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pet Jun 15, 2018 7:02 pm

Ja imam iskustva i menjao sam ulje u Aisin klasicnom automatiku. Nije bilo posebno komplikovano. U stvari radio sam ispiranje, ne samo obicno ispustanja i dolivanje ulja.

Koji menjac je u pitanju, model i proizvodjac. Mrzi me da trazim.
Koliko km je presao menjac od poslednje promene ulja?
Da li je isti trzaj pri prelazu N u D i prelazu N u R?
pego307

Broj poruka : 195
Datum upisa : 13.04.2018
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ff508 taj Sub Jun 16, 2018 11:08 am

Hvala na odgovorima! Nisam tacno siguran koji je menjac, ovde samo pise sequential automatic https://www.cars-data.com/en/peugeot-508-gt-2.2-hdi-specs/36395

Trzaj je iskljucivo kad se ubaci u D. Ako menjam iz D u R / N / P nema trzaja. Takodje tokom voznje deluje mi da menja glatko, ne oseca se trzaj/cimanje

Auto je presao 200.000 ali mislim da nije menjano nikad ulje u menjacu. U ovlascenom servisu su mi rekli da se to nikad ne dira / proverava ni menja.

Problem je sto je auto bio garaziran skoro godinu dana i kad smo ga sklonili s parkinga primetili smo da je iscurelo neko ulje. Odmah sam uradio zamenu ulja u motoru i filtere, ali u ovlascenom nisu znali da mi kazu koje je to ulje iscurelo, pa sam zato posumnjao da nije nesto oko menjaca..
ff508

Broj poruka : 2
Datum upisa : 15.06.2018
Godina : 33
Vozilo: : Peugeot 508

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rade407 taj Sub Jun 16, 2018 11:13 am

Pa nije ulje večno da se nikada ne menja ono ima svoj vek trajanja, doduše sintetička su ulja pa znatno duže traju ali da se nikada ne menja nije tačno. Sumnjam da trzaj (udar) može da ima veze sa uljom
Rade407

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Sub Jun 16, 2018 6:03 pm

Da li je isti trzaj pri prelazu N u D i prelazu N u R?

Prelaz iz Drive u Neutral ne moze da ima udar, to nije bitno.
Od tacne oznake modela i proizvodjaca menjaca zavisi na kojoj kilometrazi je obavezna zamena ulja.Rado bih pomogao koje ulje ide u menjac ali bez podataka ne bih dao mozda pogesnu ideju.

Ta mantra proizvodjaca auta i ovlascenih servisa da se u automatiku nikada ne menja ulje je bila pre 20 godina, dokazano kroz praksu da je pogresno i pre nekoliko godina promenjena kod svih proizvodjaca automatika na novu instrukciju da se ulje obavezno menja. Nazalost mnogo menjaca je unisteno tom odlukom da je ulje beskonacno u menjacu, naravno na stetu i po dzepu vlasnika auta.

Tipicno mineralno na 40-60,000 a sintetika 80-120,000km a najvise interval zavisi od uslova koriscenja menjaca i narocito temperature ulja na kojoj je radilo.

ATF ulje menjaca je roze crvene boje, ima specifican miris pa se jasno razlikuje od motornog.

Trzaj moze da bude direktno posledica istrosenog i zaprljanog ulja punog ostataka materijala sa lamelica kvacila.
Ispiranje i zamena ulja je ujedno i najjeftiniji vid servisa a prvi je korak jer se ulje svakako mora menjati.

Nazalost, ukoliko u servisu nisu mogli da detektuju ni vrstu ulja koja curi bojim se da tek oko servisiranja i kontrole rada menjaca nije taj servis dobar odabir.

Postoji specijalizovani dugogodisnji servis automatika u Sopotu ali nisam sa njima nista radio i stoga nemam komentar kako rade.

Moj automatik je na 230,000km. ispiranje radjeno na 128,000km sa sintetikom, plan je uskoro novo ispiranje.
Radi savrseno mekano u svim rezimima, Aisin inace.
Pre ispiranja je bilo malo tvrdjeg prebacivanja iy N u Drive i narocito izmedju I i II brzine dok je u D a pri malom gasu.
Zamenom ulja to je nestalo.
Stoga mislim da trzanje moze biti i do prestarog ulja u vasem slucaju.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rade407 taj Sub Jun 16, 2018 6:27 pm

Poučno štivo, kod mene u FH13 zamena po servisnom uputstvu 400thkm, uz konsultaciju sa servisom prvi put
zamenjeno na 480thkm boja nije bila poromenjena vizuelno a medju prstima kada se protrlja bez tamnih tragova. Hteo sam reći da su nove generacije sintetičkih ulja znatno postojanije i stabilnije i izdržljivije od starih mineralnih i polusintetičkih ulja
Rade407

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rade407 taj Sub Jun 16, 2018 6:28 pm

Za ispiranje šta ste koristili i kakav je postupak?
Rade407

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Sub Jun 16, 2018 7:52 pm

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11154
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Sub Jun 16, 2018 7:59 pm

Ja sam koristio sintetiku Dexron 3 proizvodjaca Gulf Oil, potroseno nekih 13 litara.

Raskacio sam cev povrata ulja ka menjacu, na sastavu cevi i interkulera menjackog ulja.

Izlaz iz interkulera sproveo u posudu koja je graduisana da bi znao koliko je litara izaslo.
Istovremeno kroz otvor za sipku kontrole ulja dolivao iz druge posude u kojoj je bilo sipano 5 litara ulja.

Upalio motor na leru i pumpa automatika pocela da vrsi kruzenje ulja, tj da izbacuje na interkuleru (povrat ka menjacu inace) a usisava na sipci kontrole.

Prvo je izlazilo braonkasto pa tamno crveno pa na kraju svetlo crveno roze. To je bilo sa nekih 9-10 litara svezeg ulja.
Da bi bio siguran da je potpuno isprano jos sam malo nastavio i tako je 13litara svezeg ulja uliveno a time 13litara mesavine starog i novo dodatog ulja izbaceno.

Vracena cev na interkuler, proteran menjac polako uz cekanje kroz sve polozaje rucice, proveren nivo ulja i doliveno po potrebi.

Alat za spajanje na interkuler i sakupljanje ulja samostalno napravio po skici koju sam nasao na netu. Nisam skidao karter, nisam dirao filter, nisam dirao hidro blok.

Prethodno je u menjacu korisceno Dexron IID ulje.Bilo je tamne boje ali nije jos smrdelo jako. Menjac AW71L Aisin.

Za ovaj menjac je sam Aisin ukinuo proceduru ciscenja/zamene filtera i sada je aktuelna nova preporuka da se ulje samo menja/ispire a filter ne treba dirati.
Koliko sam nacuo navodno svako skidanje filtera i njegovog kucista poremeti fine povrsine i moze da dodje do problema dihtovanja ulja pod pritiskom kasnije.
Onda je kao bolje ne dirati spoj i dihtung.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: