Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Tripolni homokinetički zglob ?

Ići dole

Tripolni homokinetički zglob ?

Počalji od ptomic taj Pon Sep 10, 2018 11:53 pm

Da li je iko čuo za ovo ?
Kaže majstor da je to izmedju menjača i poluosovine.
Kad sam pitao u prodavnici, gazda (koji je drugar sa “majstorom” koji me je izvaćario) me pita:”A koji ti je to moler rekao. “ Samo moje vaspitanje me je zaustavilo da ne kažem dataj ne vaćari...

To o vaćarenju ću drugi put da pišem/pričam, trenutno sam u zen fazi.
ptomic

Broj poruka : 23
Datum upisa : 01.10.2017
Godina : 42
Vozilo: : Peugeot 307

Nazad na vrh Ići dole

Re: Tripolni homokinetički zglob ?

Počalji od SOF taj Uto Sep 11, 2018 7:30 am

pozzzz mozda se to drugacije zove i u narodu a i strucno...pa cak i majstorski...ne mogu da lupam,al u glavi mi se vrte par delova ,ali to je na nekim starijim tipovima vozila,sta bi moglo biti...ipak...da ne trabunjamo,sacekaj...javice se dr.Zile ili neko ko stvarno zna...Kurjak,Pug,ili Vlade...nego nisi ni opisao otkud kod ``majstora``,kakve tegobe osecas?a o...vacarenju...o tom po tom...ima rubrika...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SOF

Broj poruka : 323
Datum upisa : 09.04.2017
Godina : 52
Vozilo: : CITROEN C4
Raspolozenje : uvek raspolozen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Uto Sep 11, 2018 8:08 am

Koliko sam razumeo pitanje sta je HK zglob, i da li se nalazi tu gde je naveo majstor.

Homokineticki zglob jeste izmedju diferencijala (koji je u istom kucistu sa menjacem kod prednjeg pogona) i poluosovine (poluvratila) a zatim ponovo jos jedan homokineticki zglob izmedju poluosovine i rukavca tocka (glavcine).

Kod zadnjeg pogona sa nezavisnim vesanjem je isti raspored a dodatno ima osovina (vratilo) koje se zove kardansko koje povezuje menjac i diferencijal.

A ima kod zadnjeg i varijanta da su menjac i diferencijal zajedno montirani pozadi dok je motor napred a onda je izmedju njih kardan (kardanska osovina odnosno vratilo) koje ih povezuje tzv transaxle mount.
Kod kardana se koriste krstovi za povezivanje poluosovina, obicno je kardanski prenos iz 2
poluosovine(vratila).

Isti sistem sa kardanom je izmedju obruca volana i letve volana, takodje sa krskom kardana.

Ovo ti je uopsteno, a za konkretan auto koje je konstrukcija odabrana je stvar proizvodjaca.

Uglavnom za Pezo imas gotovu celinu, tako se i kupuje- HK zglob poluosovina HK zglob kao jedan vec sklopljen rezervni deo koji je pritom i balansiran, i onda se sve kao komplet zameni.

Levi i desni su razlicite duzine.
pego307

Broj poruka : 302
Datum upisa : 13.04.2018
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Uto Sep 11, 2018 10:02 am

To što si ti opisao je krst na poluosovini i nalazi se do menjača.

Poslednji izmenio Жиле dana Uto Sep 11, 2018 10:23 am, izmenjeno ukupno 1 puta

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11328
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Uto Sep 11, 2018 10:08 am

Pego...lepo objasnjeno...sad nek vidi sta je majstor hteo da kaze sa tim ‚‚ tripolni"...

Zile,da ne ispadnem glupko,sve u vezi francuza me interesuje i gutam svako slovo...al..opet (ogradjujem se ako gresim) jel to mislis na deo koji ulazi u menjac odmah iza manzetne,ono,tipa sa iglicastim lezajevima...nekad kod keca popularna trokraka ``zvezda``?tako nesto?

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Uto Sep 11, 2018 10:22 am

Da, to zovu i 'krst poluosovine'

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15610
Datum upisa : 13.12.2011
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ptomic taj Uto Sep 11, 2018 1:07 pm

Hvala Vam svima što ste mi pomogli.
Sad mi lakše kad znam šta da tražim.
Gledali su me belo kad sam tražio tripolni homokinetički zglob. Svi kažu kupi poluosovinu...
ptomic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Uto Sep 11, 2018 3:45 pm

jbg...zato ovde postoje ljudi koji znaju znanje...pomislio sam na ovo...al kako sam mucio dusu sa starijim autima oko ovakvog problema,smatrao sam da je malko drugacije na novijim autima...al sve se svodi na isto...to je taj ``iglicasti`` (tripolni?)....pomenuh stojadina pre....105 iglica u sva tri ``lezaja`` to mi je ostalo u secanju...al iskreno...mislio sam da to ne ``strada`` tako lako na ovim ozbiljnijim masinama...

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ptomic taj Uto Sep 11, 2018 7:04 pm

Majstor reče da nije “crkla” još ali da postoji šansa.
I to sam primetio da lupi kad dam gas nakon prebacivanja u neku brzinu. Lupi jednom, pa se nakon toga ne čuje.
ptomic

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: