Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

DPF filter, regeneracija i saveti oko njega

Ići dole

DPF filter, regeneracija i saveti oko njega

Počalji od cozmo taj Sre Sep 12, 2018 10:22 am

Ne mogu da nadjem slicnu temu. Da li neko ima duza iskustva sa regeneracijama DFP filtera i kako to funkcionise? Kako sam do skoro vozio Picasso 2.0 HDI bez DPF filtera, a sada Peugeot 307 1.6HDI 80kw sa DPF-om, zanima me na koliko km vam radi regeneraciju tog filtera? Ja sam, za sada, presao 1800km i mislim da sam primetio da je tri puta radio regeneraciju. Od tih 1800km je 1400km autoput, uvek 130kmh tempomat (sto je na 2600 do 2700 obrtaja cini mi se). Regeneraciju sam primetio po tome sto je na 10 min skocila potrosnja sa 5.8 na 9.5 a onda se nakon 10 minuta vratila u normalu. To sam primetio tri puta, uvek na autoputu na putnoj brzini. Pise da bi to trebalo da je to. Mene zanima kako da znam dali radi to u gradu, da ga ne prekinem? Temp motora je sa ukljucenom klimom oko 75 stepeni, a ako je iskljucena klima u stani kreni vozni dodje do 80, mozda 85 stepeni max i posle koji minut vrati na normalu, sto je normalno po vrucinama (ventilator sam cuo tek kroz otvoren prozor). Jutro mi je radio regeneraciju 10 minuta nakon sto sam izasao na autoput. Potrosnja mi je u proseku 5.9 litara, uglavnom zbog 130kmh na autoputu. Kako zivim u NS, prosek tamo po gradu mi je 6.2 litara, tako da po potrosnji u gradu ne mogu da provalim da li pali regeneraciju. Kazu da popali ventilatore na max kad je radi u gradskoj voznji, ali meni se to nije nijednom desilo (jer temp bude jako kratko na oko 85 stepeni u guzvi po vrucini ako ne radi klima, ukljuci ventilator na najslabije i vrati odmah na oko 75, dok je sa klimom zakucana valjda sto radi ventilator non stop.). Posto je auto presao preko 200k, zeleo bih da ispratim te regeneracije i produzim vek DPF-u.
cozmo

Broj poruka : 19
Datum upisa : 14.08.2018
Godina : 47
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 HDI

Nazad na vrh Ići dole

Re: DPF filter, regeneracija i saveti oko njega

Počalji od Petrucci taj Sre Sep 12, 2018 10:31 am

Koristite opciju pretrage. FAP filter i problemi oko njega su česta tema

[You must be registered and logged in to see this link.]

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15610
Datum upisa : 13.12.2011
Godina : 52
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od cozmo taj Sre Sep 12, 2018 11:00 am

Zanimljivo, meni nista nije izlazilo u pretrazi! Hvala na linkovima, mada i dalje niko pouzdano ne zna kako provaliti regeneraciju u gradskoj voznji...
cozmo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sre Sep 12, 2018 11:07 am

Retke su situacije da regeneracija bude pokrenuta u gradu, jer je sklop iskonstruisan da se to, zbog zagađenja, dešava samo u uslovima određene konstantne brzine. Recimo, približno, mora biti konstatna brzina veća od 70 km/h u trajanju od najmanje 15'. Zaista nisam siguran u te vrednosti, ali su približne. Zbog toga se za vozila koja su najčešće u gradskoj vožnji preporučuje povremeni izlazak na otvoren put ili pokretanje regeneracije dijagnostikom.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15610
Datum upisa : 13.12.2011
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Sre Sep 12, 2018 3:12 pm

Ja nikada nisam znao da radi regeneraciju a radio je svakih 400- 500 km, 100% gradska vožnja.

др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11328
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Sre Sep 12, 2018 5:04 pm

cozmo ::Zanimljivo, meni nista nije izlazilo u pretrazi! Hvala na linkovima, mada i dalje niko pouzdano ne zna kako provaliti regeneraciju u gradskoj voznji...
Koliko ja znam da se regeneracija ne radi u gradu, pored broja obrtaja koji bi trebalo da budu od 2000 do 2500 bitan je i stepen prenosa! Racunar vidi brzinu kretanja i po njoj stepen prenosa i pokrece je jer smatra da se vozilo nalazi van grada, jer je u tome i caka, da se cestice sagore na temperaturi oko 900c, a da te cestice koje sagore ne izlaze u gradu.
U sustini je i uloga DPF filtera da u gradu skuplja stetne cestice i da uh spali van grada , negde na autoputu. Za one koji ne izlaze na autoput uvek postoji prisilna regeneracija kod majstora preko dijagnostike.

PUG207

Broj poruka : 593
Datum upisa : 16.10.2017
Godina : 43
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Sre Sep 12, 2018 8:40 pm

To je potpuno automatizovani proces oko koga ne treba razbijati glavu, niti se njime opterećivati. Kad je sve u redu ništa se ne primećuje, kad nije obavestiće vas raćunar šta da radite.

"Auto sa 1.000 senzora - to je auto sa 10.000 problema" [You must be registered and logged in to see this image.]
vojkan

Broj poruka : 1411
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od cozmo taj Čet Sep 13, 2018 12:20 pm

PUG207 ::Koliko ja znam da se regeneracija ne radi u gradu, pored broja obrtaja koji bi trebalo da budu od 2000 do 2500 bitan je i stepen prenosa!

Ja svake nedelje imam dve voznje autoputem od minimum 60km, konstantno 120 do 130 u V stepenu prenosa. A tokom nedelje po 35km na autoputu svaki dan. U gradu ukupno 10km dnevno.
cozmo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Čet Sep 13, 2018 12:35 pm

Ako je sve ispravno to sve mora da radi kao sat.

др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11328
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 51
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Čet Sep 13, 2018 12:51 pm

cozmo ::
PUG207 ::Koliko ja znam da se regeneracija ne radi u gradu, pored broja obrtaja koji bi trebalo da budu od 2000 do 2500 bitan je i stepen prenosa!

Ja svake nedelje imam dve voznje autoputem od minimum 60km, konstantno 120 do 130 u V stepenu prenosa. A tokom nedelje po 35km na autoputu svaki dan. U gradu ukupno 10km dnevno.

To je i vise nego dovoljno, da sto bi se narodski reklo razduvas auto i precistis DPF.
PUG207

Broj poruka : 593
Datum upisa : 16.10.2017
Godina : 43
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od cozmo taj Pon Sep 17, 2018 3:45 pm

Inace, u servisnoj knjizici pise da je obavezna zamena DPF (FAP) filtera na 180.000km, a radjen je servis na 180.000km. Pise za 1.6HDI motore sa FAP filterom da je na toj km obavezno zameniti FAP filter. Dopuna Eolysa na 120.000km. Zanimjivo, nisam detaljno gledao servisnu knjizicu, sad sam sve lepo pregledao jer ima tona nekih dokumenata iz Nemacke.
cozmo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Pon Sep 17, 2018 3:56 pm

Pa jel pise jel zamenjen FAP ? Vrovatno se svabi nije isplatilo da ga menja pa je stigao u Srbiju po povoljnoj ceni...

O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Broj poruka : 1392
Datum upisa : 17.06.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pon Sep 17, 2018 4:21 pm

Zamena FAP filtera na 180.000km je besplatna u D pa je Svabi ili ko god je vec bio vlasnik potpuno svejedno sto se dzepa tice a ako je auto redovno odrzavan po knjizici PSA moguce je da je FAP zamenjen i to evidentirano.
pego307

Broj poruka : 302
Datum upisa : 13.04.2018
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od cozmo taj Pon Sep 17, 2018 4:24 pm

Besplatna je zamena. A auto je stigao sa 198.000km, imam DEKRA izvestaj. Auto plac ovde ga je vratio na 175.000km... bespotrebno jer postoji sva dokumentacija (cak znam i telefon od vlasnice iz DE). Kod servisa nista ne evidentiraju samo pisu km. Za to moram pitati vlasnicu tacno. Ali cim je upisana intervencija na 180k to je mozda to.
cozmo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Pon Sep 17, 2018 5:04 pm

Brate koja smo mi zemlja, ovi besplatno menjaju, a kod nas jedva ceka da te odere i drzava i serviser...

O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Broj poruka : 1392
Datum upisa : 17.06.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pon Sep 17, 2018 6:45 pm

Po zakonu tj pravilnicima o Euro standardima oprema vozila zaduzena za ekologiju se garantuje funkcionalno odredjeni broj kilometara. Bilo da je FAP filter ili klasicni oksidacioni katalizator to je obaveza proizvodjaca, tj vec je placeno jednom pri kupovini novog auta.
Naravno, auto treba da je odrzavan redovno i po protokolu u zvanicnim sevisima a zamena je besplatna samo jednom.
Nasa drzava je duzna da obezbedi iste uslove u okviru prihvatanja briselskih tj EU pravila kroz odgovarajuce poglavlje.

Na primeru ekologije se vrlo direktno vidi gde smo i koliko smo van opstih pravila. Ujedno poglavlje o ekologiji je najskuplje i najteze za realizaciju tokom procesa punog pridruzivanja EU.
pego307

Broj poruka : 302
Datum upisa : 13.04.2018
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: