Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Dihtung ili ipak nešto drugo?

Ići dole

Dihtung ili ipak nešto drugo?

Počalji od Sanya taj Pon Nov 05, 2018 9:09 am

Ćao drugari. Moj problem je sledeći:
Pre dva meseca sam imala sitnu saobraćajku sa prednje desne strane automobila, far i desno krilo u stradali, ništa strašno, naravno. Međutim posle nekih pola meseca primetim da u bocu za antifriz nedostaje polovina istog. Pomislim, pa dobro, dešava se, nisam sipala otkako sam kupila automobil jer je nivo antifriza uvek bio na istoj razini (znam jer sam često i proveravala). Odem za Split, nakon toga za Beograd, vodu nisam proveravala sve do pre neki dan kada sam se vratila iz Beograda i vidim da je posudna POTPUNO prazna, a na tabli mi nije davalo nikakav signal, a temperatura u toku vožnje iz Beograda je bila 90, što me malo zbunilo, jer uvek ali uvek je između 70 i 80. Dospem vodu, postavim ispod karton da vidim da li negde možda pušta, karton suv. Odvedem kod Majstora, pipne creva i kaže otišao ti je Dihtung, moraš da menjaš, bez nekih detaljnijih ispitivanja...
U posudi nema ulja, dakle nije pomešalo ulje i vodu, nivo ulja je konstantno isti, na poklopcu od ulja nema nikakvih belih tragova. Temperatura motora je 70 stepeni u toku vožnje, preko toga ne prelazi, međutim on i dalje troši vodu, na otprilike svakih 4-5 dana. Mada, malo mi se ulje čini svetlije, nije baš crno crno. Na dnu šipke za merenje jeste, ali onako pri vrhovima bude providnije. Auto ne dimi. Ne gubi vuču.
Da li postoji još neki razlog zbog čega bi moglo gubiti vodu, bez da je dihtung?

Hvala svima na odgovorima
Sanya

Broj poruka : 5
Datum upisa : 05.11.2018
Godina : 25
Vozilo: : Peugeot 307

Nazad na vrh Ići dole

Re: Dihtung ili ipak nešto drugo?

Počalji od Жиле taj Pon Nov 05, 2018 10:11 am

Koliko potroši antifriza za tih 4-5 dana?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11376
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 52
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sanya taj Pon Nov 05, 2018 10:14 am

Više od pola. Ne bih sada tačno mogla reći. Ali tipa ne mogu prstom ni dotaći preostalu vodu u posudi.
I da, da napomenem da su svi filteri kao i novo ulje menjani pre 10 meseci.
Sanya

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pon Nov 05, 2018 10:17 am

Da li ste proveravali da nisu možda creva od vode tvrada kada radi motor ?
Da li je neko nešto dirao po motoru pre tih dešavanja ?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sanya taj Pon Nov 05, 2018 10:21 am

Majstor je rekao da su tvrda, po nekoj mojoj proceni i nisu baš, osim što su vruća naravno nakon upotrebe vozila. Ne znam koji je najbolji način da zaista utvrdim da li je dihtung...
Sanya

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Pon Nov 05, 2018 10:26 am

Evo ovde ima kako šta da  se uradi. http://www.deloviautomobila.rs/auto-delovi/sistem-za-hladenje-motora/sistem-za-hladenje-gubi-tecnost/
U crevima mora da bude pritisak mislim oko 1 bar,  ne više .

• Evo senzora pod br. 4 najverovatnije da je on neispravan dok Vam nije upalio lampicu STOP i obaveštenje na displeju.  Ja bih pokušao da očistim senzor možda je ispravan.

др Жиле
Жиле

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Pon Nov 05, 2018 4:09 pm

Senzor je verovatno prljav ili je crko, ali to ne menja stvari sto gubi vodu. Ta voda negde odlazi svakako. A jel gledao majstor pumpu za vodu ? Proprati dobro kolicinu ulja ali meri na istom ravnom mestu na hladan motor.
shix

Broj poruka : 3018
Datum upisa : 03.08.2012
Godina : 43
Vozilo: : Focus 1.6 16v

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sanya taj Pon Nov 05, 2018 4:15 pm

Nije gledao ništa drugo. Rekoa odvozi jedan krug i dobro nagazi po gasu i vrati se. Kada sam se vratila, pipnuo creva kaže DIHTUNG.Bez ikakvih daljih ispitivanja. I nije mi problem i napraviti to ako je zaista dihtung, ali imam osecaj da nije, jer auto nema nikakve simptome ostale, osim sto naravno voda negde "isparava"...
Sanya

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shix taj Pon Nov 05, 2018 4:25 pm

A pazi meni kad je Peugeot 309 pomesao vodu i ulje isto nije bilo simptoma osim sto je gubio vodu, a vec kasnije se na sipci pocela pojavljivati emulzija, ono nalik majonezu. A auto iso ko blesav, bez simptoma u voznji. Moj savet ti je da to pogleda jos neki majstor, pa ako i drugi utvrdi isto to je to.
shix

Broj poruka : 3018
Datum upisa : 03.08.2012
Godina : 43
Vozilo: : Focus 1.6 16v

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pon Nov 05, 2018 6:19 pm

Vodu moze da gubi na dihtungu, i da odlazi u auspuh. Ne mora uopste da ima mesanja niti dodira sa uljnim sistemom.
To je tradicionalna boljka VW dizela, pogotovu sestaka (6 cilindara redni), mislim da dihtung tako pusta.

Sto se tice provere i pitanja o tome, postoji alat za to tako da je to najpouzdaniji metod. Dakle otiici kod majstora koji ima alat za dijagnostike postupke rashladnog sistema, mada to je kod nas dosta retko jer se obicno koristi odokativno metoda.

Tvrda creva su siguran znak da je neki dihtung u problemu.

Ono sto je bitno, motor ne voziti dalje dok se ne utvrdi poreklo kvara. Paznja, moze nastati tezak kvar koji zahteva zamenu motora ili generalnu reparaturu.

Radi kontrole moze se izmeriti pritisak manometrom u rashladnom sistemu, obicno treba da bude 1,2-1,5 bara natpritiska. Kod Pezoa koliko se secam 1,4bara.
pego307

Broj poruka : 368
Datum upisa : 13.04.2018
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: