Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Peugeot 307 SW 1.6 HDI

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Peugeot 307 SW 1.6 HDI

Počalji od Bale taj Sub Nov 10 2018, 18:58

Evo da i ja predstavim mog Peža.
Dakle Peugeot 307 SW 1.6 HDI 110 HP 2004 g. Metalik sive boje, 7 sedišta, Panorama krov, 4 el. podizača stakla, el. retrovizori ( el. sklopivi ) sa grejačima, 6x Airbag-a, automacka klima, tempomat, komande za muziku kod volana (trenutno neupotrebive zbog neoriginalnog radia), Senzori za kišu (opet neupotrebive pošto sam menjao šoferku a bila solarna, sad sam stavio običnu), parking senzori, alu felne sa poluzimskim gumama 205/55 R16.
Auto je uzet sa autoplaca u Junu ove godine ( uvoz Italia ) sa navodno 1377xx KM (ja na to nisam ni obraćao pažnju jer znam da skoro svi vraćaju ako ne i svi)
Auto je bez FAP filtera ( Fabrički ) a zamajac kakav ima neznam, znam da su ga menjali pre nego što sam ga kupio jel su mi pokazali račun iz servisa.
Auto sam uzeo sa 5 sedišta registrovao ga na 7 (na 7 je bio i na papirima) dva sedišta sam naknadno kupio za 100e par. A auto sam uzeo za 2400 (spušteno sa 2500) Odradio servis ( samo ulje u motoru, filteri: kabine, vazduha, ulja i nafte ) majtor mi rekao da kaiševi izgledaju novi pa veliki servis nisam uradio. Pre mesec dana sam menjao Antifriz ( bio neki žute boje, pa sam dobro isprao par puta sa vodom a sad sam stavio G12 1/1 )
Šoferku sam menjao u Augustu pošto (samo mislim) da je pukla od grebanja brisača, kad je prvi put pala kiša ja uključim brisače kad ono grebe opruga brisača po šoferki stao pogledao sve izgleda dobro, nekako sam polako došao kući odveo ga majstoru, kad ono neka poprečna šipka iskrivljena sve bilo napregnuto da zašrafe, majstor mi je to popravio, ali ostali mi duboki risevi od opruge na šoferki i nakon par dana pojavi mi se neočekivano samo crta od dole do polovine šoferke ispred vozačevog sedišta, pa kad sam čuo da obična šoferka ( EU ) košta 17400 din a solarna ( nepamtim dali 26 ili 36 hiljada ), odlučio sam se za ne solarnu.
Do sad sam prošao nepunih 3000 KM i skroz sam zadovoljan.
A da pre sam vozio zastavu 101 (benzin-gas), posle Volvo 460 (benzin-gas), a sad sam hteo dizel auto a trebao mi je sa bar 6 sedišta.
Toliko za sada od mene, nadam se da nisam smorio. Evo i par slika:
[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]

Za podatak da fabrički nema FAP a motor od 110 HP sam našao na sajtu: [You must be registered and logged in to see this link.]
Evo i slike [You must be registered and logged in to see this image.]
Bale

Broj poruka : 19
Datum upisa : 26.05.2018
Godina : 33
Vozilo: : Peugeot 307 SW

Nazad na vrh Ići dole

Re: Peugeot 307 SW 1.6 HDI

Počalji od Жиле taj Sub Nov 10 2018, 19:51

Lepa makina.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11376
Datum upisa : 17.09.2013
Godina : 52
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dejca taj Sub Nov 10 2018, 21:42

Šta je i tebi se ko i meni smučio plin, odličan ti je pežo, još karavan auto za sve. Odlično nosi i veću težinu samo da je višlji za par cm. bio bi savršen, eto ja ne mogu da ga vozim po terenu ko što sam ladu.
U zdravlje da se voziš i lepo da te služi.
dejca

Broj poruka : 283
Datum upisa : 07.01.2018
Godina : 49
Vozilo: : Peugeot 307 HDI 2,0 karavan
Raspolozenje : Mrzim leto.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Sub Nov 10 2018, 22:11

Odlican auto. Neka te lepo sluzi, samo ga dobro odrzavaj i bice sve u redu. Da li je model sa FAP-om ili ne: DV6TED4 motori sa kodnom oznakom ''Z'' imaju, sa oznakom ''Y'' nemaju. Po ovome sto iz slika vidim rek'o bih da je Y varijanta tako da si najverovatnije u pravu, ali treba proveriti. Mala napomena nekih sitnica: zameni onaj odvratni sraf/lim koji drzi izolacionu oblogu ka pozarnom zidu - to ti je trosak 10-20 dinara a izgledace pristojno i dosipaj antifriz u bocu (koliko vidim nivo je pri minimumu). Ne znam kakva je bila temperatura motora ali kad je motor full vruc nivo treba da bude pri MAX a na hladan motor se malo spusti tu negde oko ovog sredisnjeg oboda. I jedno pitanje - sta je sa crevom koje dovodi vazduh u kuciste filtera vazduha?
Ninno

Broj poruka : 1251
Datum upisa : 27.07.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 restyle 1.6HDI (90KS), Peugeot 206 1.1 (60KS)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Sub Nov 10 2018, 22:50

Neznam da li su slike sa novom ili starom šoferkom ali čini mi se da na njoj ima senzor. Drugo, moj savet ti je da ti je obavezan naredni korak veliki servis.
U zdravlje te služio.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Auto sa 1.000 senzora - to je auto sa 10.000 problema" [You must be registered and logged in to see this image.]
vojkan

Broj poruka : 1452
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bale taj Sub Nov 10 2018, 23:17

Жиле ::Lepa makina.
Hvala.
dejca ::Šta je i tebi se ko i meni smučio plin

dejca ::U zdravlje da se voziš i lepo da te služi.
Hvala.
Ninno ::Da li je model sa FAP-om ili ne: DV6TED4 motori sa kodnom oznakom ''Z'' imaju, sa oznakom ''Y'' nemaju.
Moj je sa Y
Ninno ::Mala napomena nekih sitnica: zameni onaj odvratni sraf/lim koji drzi izolacionu oblogu ka pozarnom zidu
Biće, imam šrafove, samo nisam obratio pažnju da se toliko vidi Very Happy
Ninno ::dosipaj antifriz u bocu (koliko vidim nivo je pri minimumu). Ne znam kakva je bila temperatura motora ali kad je motor full vruc nivo treba da bude pri MAX a na hladan motor se malo spusti tu negde oko ovog sredisnjeg oboda.
Hladan je bio motor, tako sam bio ostavio, primetio sam da ne diže do MAX (kao što mi je na Volvu kad je bio hladan bio je 1-2 mm iznad MIN a vruć 1-2 mm ispod MAX) trenutno ima oko 3 mm iznad MIN kad je hladan a oko sredine kad je vruć.
Ninno ::I jedno pitanje - sta je sa crevom koje dovodi vazduh u kuciste filtera vazduha?
Kad sam kupovao auto nisam primetio da ga nema, tek kad sam došao kući video sam da fali. Našao sam kod jednog što prodaje traži 8000 din. Puno mi je to za crevo od dva dela. Za polovno traže 30-40 eura (na internetu). Planiram da obiđem nekoliko odpada pa da tamo vidim kolko košta.
Ninno ::Neka te lepo sluzi, samo ga dobro odrzavaj i bice sve u redu.
Hvala, trudiću se.
vojkan ::Neznam da li su slike sa novom ili starom šoferkom ali čini mi se da na njoj ima senzor. Drugo, moj savet ti je da ti je obavezan naredni korak veliki servis.
Sa novom šoferkom i da ima i na njoj senzor koji će raditi samo ako je šoferka solarna pošto je solarna ljubičaste boje a obična zelene boje, pa senzor nevidi dobro. Nisam hteo da sečem kablove sa senzorom dole pa sam uzeo šoferku sa držačem za senzor 1000 din. razlika u ceni šoferke sa držačem i bez, ali verovatno ide drugačiji senzor za zeleno staklo. Tako su mi i rekli a i kad sam imao solarno staklo automacki brisači su mi radili kako je kiša padala a sad na automacki radi samo jedno brisanje svakih 5-6 sekundi nebitno kakva kiša pada.
Veliki servis planiram sledeće godine negde oko leta (ako slučajno nešto ne iskrne ranije)
vojkan ::U zdravlje te služio.
Hvala.
Bale

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vojkan taj Sub Nov 10 2018, 23:29

Možda bi moglo to dijagnostički da se sredi. Očigledno da reaguje na kišu. Radi li automatsko paljenje svetla kad je mrak?

"Auto sa 1.000 senzora - to je auto sa 10.000 problema" [You must be registered and logged in to see this image.]
vojkan

Broj poruka : 1452
Datum upisa : 28.12.2013
Godina : 54
Vozilo: : pezo 307 2.0hd 79kw
Raspolozenje : ok

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Ned Nov 11 2018, 00:58

@Bale, odlicno, odlicno.  Znaci treba da se dolije antifriz, na hladan motor sipaj da nivo bude na polovini do onog oboda pa kad nabije temperaturu podici ce skoro do MAX - tako treba da bude. Ove estetske zajebancije sredices polako jedno po jedno. A za cevi za vazduh ne znam sta da ti kazem - 8000 dinara je stvarno preskupo, cak i ovo 40e, za oba dela neka realna cena je 3000. Vidi, raspitaj se pa polako, naci ces sigurno mozda i jeftinije. Ali svakako sto se motora tice ovo su bitni delovi jer obezbedjuju svez i hladan vazduh relativno izolovan od prasine (u startu) a sve je to vrlo bitno kako za normalno ocuvanje/funkcionisanje filtera vazduha tako i za bolji rad motora.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Ned Nov 11 2018, 09:43

pozzzz...slazem se...pa,sad,kako god da okrenes,internet je cudo...ocas posla se nadje neki otpad...i posalje se ,stigne ujutro i miran si...stara srpska kaze:prekom prece,naokolo blize...komp u ruke i trazi...eto,recimo na kup/prod. imas dobre momke iz KG koji imaju korektne cene..kao i momak iz GM...salju ljudi postexpresom i obostrano zadovoljstvo

[You must be registered and logged in to see this image.]
SOF

Broj poruka : 525
Datum upisa : 09.04.2017
Vozilo: : CITROEN C4 1.6 HDI
Raspolozenje : uvek raspolozen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bale taj Ned Nov 11 2018, 13:38

vojkan ::Možda bi moglo to dijagnostički da se sredi. Očigledno da reaguje na kišu. Radi li automatsko paljenje svetla kad je mrak?
Nisam razmišljao da pitam majstora dali može nešto da se odradi putem diagnostike. Automatsko paljenje svetla mi je bilo isključeno (nikad nisam koristio) sad mi je auto u garaži i kad aktiviram automatsko paljenje svetla, svaki put kad dam kontakt upale se i svetla a i kada uperim svetlo prema šoferki ( i senzoru ) svetla se negase. Videću kasnije kad ga isteram napolje dali će se ugasiti svetla na suncu.
Ninno ::Znaci treba da se dolije antifriz, na hladan motor sipaj da nivo bude na polovini do onog oboda pa kad nabije temperaturu podici ce skoro do MAX - tako treba da bude
Bio sam sad, sipao sam cistog koncetrata G12 pošto sam uzeo 3 litre a ušlo mi je svega 4 litre razradenog, tako da mi je cela 1 litra ostala nerazradenog a da ga sad ne razradujem (nebi trebalo da škodi to malo čistog dosutog)
Ninno ::A za cevi za vazduh ne znam sta da ti kazem - 8000 dinara je stvarno preskupo, cak i ovo 40e, za oba dela neka realna cena je 3000.
Pa tako sam i ja očekivao da bude do nekih 3000 dinara, to mi nekako realna cena.
SOF ::pozzzz...slazem se...pa,sad,kako god da okrenes,internet je cudo...ocas posla se nadje neki otpad...i posalje se ,stigne ujutro i miran si...stara srpska kaze:prekom prece,naokolo blize...komp u ruke i trazi...eto,recimo na kup/prod. imas dobre momke iz KG koji imaju korektne cene..kao i momak iz GM...salju ljudi postexpresom i obostrano zadovoljstvo
Znam tako sam i sedišta našao i uzeo, ali više nekako volim da vidim deo uživo nego na slici. Ali biće (mora da bude)

Imam jedno pitanje. Nemam ispod motora Suspleh (znači samo onaj ispod motora) malo sam čitao i dosta kažu da je bolje uzeti polovan ? Ja sam gledao na internetu [You must be registered and logged in to see this link.] sad neznam dali da uzmem ovaj nov ili da potražim polovan (to hoću da stavim dok nedođe sneg)
Bale

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Ned Nov 11 2018, 13:58

Pozdrav komsija, super ti je 307-ica, te felne joj najlepse stoje

Sto se tice suspleha, normalno da je s razlogom tu predvidjen al evo ja ga nemam vec 5g. i nista mu ne fali, ne opterecuj se time, kad naletis na neki jeftino kupices...

Nisam znao da je Petrovac na NS tablicama...scratch

O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Broj poruka : 1593
Datum upisa : 17.06.2016
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Ned Nov 11 2018, 15:30

ima i sulspleha po kup/prodajem...i toga imas kod ovih momaka...a to su ipak delovi za koje kad narucujes ne moras bas da prepuknes od straha da ti ne ``uvale``bolje sto pre kompletiraj ...

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dejca taj Ned Nov 11 2018, 17:17

I ja evo već godinu dana vozim bez šus pleha, hteo sam da kupim nov ali kažu on vrlo brzo visne na dole i mora se žicom vezivati na sredinu.
dejca

Broj poruka : 283
Datum upisa : 07.01.2018
Godina : 49
Vozilo: : Peugeot 307 HDI 2,0 karavan
Raspolozenje : Mrzim leto.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Ned Nov 11 2018, 20:01

Drugari, donja zastita motora je bitan deo na duze staze. Stiti od svakakvih fizickih uticaja, bitan je za zastitu kartera, menjaca, elektricne instalacije, stiti hladnjak, interkuler, hladnjak klime od prljanja usled vrtlozenja prasine, vaznu ulogu ima od prodora vlage, vode, blata, bitno stiti PK kais i alternator/kompresor klime, zimi stiti od snega, leda, soli, rizle itd...itd... Ako ga nema na zamisljenom mestu nece se odmah pokazati lose strane ali to ne znaci da one ne postoje, naprotiv - postoje i traju a kad se pokazu onda je kasno. Sto se nabavke tice bolja varijanta je uzeti ocuvan polovan suspleh...em je po dimenzijama odmah pasent em je kvalitetniji od novih ko zna odakle kopija.

@Bale, dobro si uradio sto si nivelisao antifriz. Malo je malo ovo 4L sto je stalo pri zameni ali dobro - najverovatnije nije bio skroz ispraznjen sistem. Tako da dolivanjem koncentrata nisi napravio nikakvu gresku, nije to ni neka velika kolicina 1-2dL. Al' nadalje za eventualno dolivanje nema potrebe koncentrat nego ostatak razblazi 1:1.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bale taj Ned Nov 11 2018, 23:46

nemanja80 ::Pozdrav komsija, super ti je 307-ica, te felne joj najlepse stoje
Pozdravljam takode, da i po meni mu nejlepše stoje
nemanja80 ::Nisam znao da je Petrovac na NS tablicama...scratch
Petrovac je isto opština (Bački Petrovac, Kulpin, Gložan i Maglić) a nemožemo imati skraćenicu BP (Bački Petrovac) kad je vi kao Bačka Palanka imate, tako da imamo NS. Nekad je bilo samo na radnim mašinama tablica B.Petrovac sada i to imamo NS.
SOF ::ima i sulspleha po kup/prodajem...i toga imas kod ovih momaka...a to su ipak delovi za koje kad narucujes ne moras bas da prepuknes od straha da ti ne ``uvale``bolje sto pre kompletiraj ...
Gledao sam malo ali sve koje tamo vidim piše da su isto novi. Čuo sam da ima neki ko prodaje delove samo za Peugeot (izmedu NS i Veternika u ulici Zorana Radmilovića) pa ću tamo pogledati šta sve ima i kolko košta.
Ninno ::@Bale, dobro si uradio sto si nivelisao antifriz. Malo je malo ovo 4L sto je stalo pri zameni ali dobro - najverovatnije nije bio skroz ispraznjen sistem. Tako da dolivanjem koncentrata nisi napravio nikakvu gresku, nije to ni neka velika kolicina 1-2dL. Al' nadalje za eventualno dolivanje nema potrebe koncentrat nego ostatak razblazi 1:1.
I ja sam očekivao više zato sam uzeo 3 litre koncentrata, ali toliko je i izašlo a ušlo svega 3 i nešto malo, posle kad sam ga ugrejao sipao još par puta i tačno završio sa 4 litre.
Bale

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Pon Nov 12 2018, 00:06

Jel bilo ukljuceno grejanje na MAX kad je ispustan stari, ulivan nov antifriz i radjeno odzracivanje? Za tvoj motor kolicina antifriza ide 6 - 6.5L.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bale taj Pon Nov 12 2018, 18:10

Ninno ::Jel bilo ukljuceno grejanje na MAX kad je ispustan stari, ulivan nov antifriz i radjeno odzracivanje? Za tvoj motor kolicina antifriza ide 6 - 6.5L.
Za ispuštanje nisam siguran, mislim da nije, kad sam nov sipao znam da sam probao kako greje rukom unutara, tako da posle sam sigurno stavio na MAX. Jedino kažem nesećam se dali je bio na MAX kad sam ispuštao stari. Jel će biti nešto ako je ostalo u kabinskom hladnjaku (grejaču) starog Antifriza koji je bio žute boje ? Mislim da bi već do sada valjda nešto pokazao da šteti. Moraću da izmerim trenutni antifriz koja mu je tačka zamrzavanja.
Bale

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Pon Nov 12 2018, 18:16

Bale...ako je iole bilo ukljuceno grejanje,kad si ispustao tj,ako je ventil bio otvoren,bez brige,izaslo je....a ako i nije,nema bojazni,samo ti se mala kolicina starog antifriza pomesala sa novim... a ako je i ostalo,kuler za grejanje je relativno male zapremine i najveca kolicina antifriza je u ostalom delu sistema...to je fakticki neosetno...samo vodi racuna da se lepo odzraci i neka je procenat antifriza dobar...

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Pon Nov 12 2018, 23:00

Posto treba da stane 6 - 6.5L a ti nakon ispustanja si dolio malo preko 4L u prvom naletu i juce mozda 2dL...neka bude sve to 4.5L matematika je jasna...ostalo je tu vise od litra stare mesavine. Nije idealno jer to je otprilike 1/4 starog a ono sto je vise za razmisljanje je mesanje dve razlicite vrste/proizvodjaca antifriza. Sad koji je bio zuti ne znam...boja nije presudna al' sastav antifriza (tacnije standard) jeste. Sta se desava unutra ne znam - mozda nista, mozda nesto. Mada mislim da ce to ipak biti ok posto si u prvom postu kazao da si par puta ispirao sistem vodom gde si ga prilicno razblazio i to malo sto je ostalo nije ni priblizno onoj pocetnoj smesi koja je bila. Samo proveri tacku mrznjenja i bice sve u redu.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bale taj Uto Nov 13 2018, 19:15

Ninno ::Posto treba da stane 6 - 6.5L a ti nakon ispustanja si dolio malo preko 4L u prvom naletu i juce mozda 2dL...neka bude sve to 4.5L matematika je jasna...ostalo je tu vise od litra stare mesavine. Nije idealno jer to je otprilike 1/4 starog a ono sto je vise za razmisljanje je mesanje dve razlicite vrste/proizvodjaca antifriza. Sad koji je bio zuti ne znam...boja nije presudna al' sastav antifriza (tacnije standard) jeste. Sta se desava unutra ne znam - mozda nista, mozda nesto. Mada mislim da ce to ipak biti ok posto si u prvom postu kazao da si par puta ispirao sistem vodom gde si ga prilicno razblazio i to malo sto je ostalo nije ni priblizno onoj pocetnoj smesi koja je bila. Samo proveri tacku mrznjenja i bice sve u redu.
Isprao sam par puta vodom, jedino ako je bilo grejanje isključeno onda se nije unutra ispralo. Dva puta sam i palio auto na nekih pola minuta, da malo pumpa pregura vodu, par puta napunio sistem vodom i ispustio i jedno 20 litara vode puštao dok je crevo bilo skinuto sa hladnjaka. Sastav (standard) starog antifriza neznam tako sam kupio auto sa tim antifrizom, nisam ga ni merio (tačku zamrzavanja) pošto sam razmišljao ako mi slučajno spane nivo, neću znati šta da sipam (osim narabno destilovane vode) što ako bi se desilo tokom zime nevalja, a da menjam kroz zimu ni to mi se neradi ako se nemora (uvek sam zamenu antifriza radio pre zime). Sutra ću izmeriti tačku zamrzavanja, danas nisam baš imao kad.
Bale

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Uto Nov 13 2018, 19:28

za to mesanje starog i novog...opet procitaj ono sto sam ti napisao...neznatna je to kolicina...samo odzraci dobro i teraj...pa posle vidi kako se ponasa...

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bale taj Uto Nov 13 2018, 22:20

SOF ::za to mesanje starog i novog...opet procitaj ono sto sam ti napisao...neznatna je to kolicina...samo odzraci dobro i teraj...pa posle vidi kako se ponasa...
Pročitao sam ja to, jedino me malo buni to što Ninno kaže da treba da ide 6 - 6,5 litara antifriza a ja sam ispustio i sipao nekih jačih 4 litre (ispada da je ostalo još oko 2 litre starog) a znam da u kabini je obično mala količina ( negde do MAX 1 Litra , pre bi reko i 0,5 Litre ) Takav je bio na Zastavi 101 a sličan i na Volvu, pa mislim da nije puno veći na P307.
Ponašanje mu je dobro, antifriz sam menjao krajem Septembra i mislim da bi već nešto pokazao da nevalja to što je ostala neka količina starog antifriza, mada ni to neznam, jer nikad nisam pomešao različite Antifrize (pa neznam šta bi trebao da očekujem) ovako u posudi je čist, negubi na količini, auto se negreje iznad 83 st.
Bale

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Жиле taj Sre Nov 14 2018, 10:49

U C5 ide oko 11l, a kada se menja stane 5 , ne više.

др Жиле
Жиле

Broj poruka : 11376
Datum upisa : 17.09.2013
Vozilo: : C5 HDi 2,2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Sre Nov 14 2018, 13:44

Жиле ::U C5 ide oko 11l, a kada se menja stane 5 , ne više.

u bloku motora a drugi deo te kolicine u hladnjaku,tj.ostalom delu rashladnog sistema...al to je tema za sebe,zar ne?

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Sre Nov 14 2018, 15:13

Da se razumemo: nije jedina uloga antifriza da ne smrzne kad udare minusi napolju (u suprotnom bi se koristila zimska vetrobranska tecnost koja ne mrzne).  Antifriz kroz sistem ima ulogu da stiti od korozije svih metalnih delova sa kojima dolazi u dodir, ravnomerno odvodi toplotu, podmazuje deo vodene pumpe, podmazuje pasivno sve gumene zaptivke i drzi ih u nabijenom stanju, povecava tacku kljucanja, smanjuje tacku mrznjenja itd...itd. Nisu svi metali isto pasivizirani zastitom niti su sve gumene i bilo kakve druge zaptivke iste kod razlicitih proizvodjaca vozila. Iako ima dosta lopovskog lobija tu ipak postoje standardi koje bi trebalo i neki standardi koji se moraju ispostovati. Mnogi traju decenijama a neki se menjaju kako se razvija auto-industrija i tehnologija ulja, maziva i ostalih tecnosti. Tako se razvijao i antifriz pa postoje razlicite vrste i tipovi. Svi oni imaju neke standarde i pravila. Iskreno mrzi me da sad pisem o tome. Sustina je da se kod nepoznavanja starog antifriza koji je u sistemu pri zameni uvek tezi standardu koji je fabrika propisala (ili najblizem mogucem). Pre toga treba sistem da se ispere adekvatnom hemijom ili u najmanju ruku vodom par puta. Takodje je bitno da taj koji radi zna sta treba i kako se radi. Pisao sam vise puta o tome i vise mi ne pada na pamet. Vrednosti o kolicinama koje dobijamo kao fabricke su za nov motor kad se sklapa, suv motor tj. za prvo punjenje. Naravno da tokom radnog veka to bude manje jer jedan deo tecnosti uvek ostane cak i kad se pravilno ispusta (horizontalni polozaji creva i u hobotnici, polukrivine gornjeg creva, oba prikljucka malog hladnjaka, u bloku oko hilzni, u donjem odvodu prema vodenoj pumpi, sistemu grejaca vode itd). Znaci cak iako se svugde tehnicki ispusti ipak jedan deo ostaje. E zato su ljudi izmislili hemiju koju malopre spomenuh za ispiranje rashladnog sistema koji izmedju ostalog ima ulogu da neutralise stari antifriz.....i kad se sve ispere vodom to bude odlicno uradjeno i spremno za novo punjenje. Sto se ispustanja tice obicno ljudi rade na donjem crevu...to jeste ispravno ali za detaljno ispustanje ima posebnih mesta (jedno od njih je vodena pumpa i posebni cepovi na bloku ili drugim elemetima) - za svakog proizvodjaca i tip vozila moze da bude specificno. Upravo zato se preporucuje zamena rashladne tecnosti kad se radi veliki servis (samim tim se menja i vodena pumpa) a ne izmedju nesto potpuno bzv. Cak se za nove antifrize vremenski period poklapa sa velikim servisom (5 godina). Izmedju dva velika servisa antifriz se samo doliva (osvezava). Vidite kako je sve to povezano...epa to je neko smislio/planirao kad je konstruisao vozila. E sad sto smo mi u regionu skloni da improvizujemo, da nesto ustedimo to je druga stvar. Naravno nema nista loseg u tome sve dok se ne kosi sa tehnickim pravilima. Cesto smo vodjeni nekim Zastavama, Yugicima (ne mislim Bale konkretno na tebe nego uopsteno) i navikama koje imamo. To blage veze nema sa realnim vozilima i danasnjim trendovima. Na kraju krajeva gde je sad Zastava i nas tvrdokorni ''pametni'' stav u svetu automobila. A gde je npr. Skoda i one sklopocije koje pamtimo i Skoda danas. Da ne idem u tesku filozofiju i skrecem sa teme - zamena rashladne tecnosti je kao transfuzija: ako se uradi kako treba i pogodi krvna grupa (antifriz) sve bude ok, ako se pobrka moze da bude karambol. Sad proizvodjac zna da napravi automobil a mi se nadjemo pametni da nesto prepravljamo, modifikujemo, menjamo (kako u standardu propisanom tako u metodologiji rada intervencije)... Ja sam u praksi izmenio par hiljada antifriza i znam sta pricam (svaceg sam se nagledao za to vreme). A takodje imam primer gde taj isti antifriz moze da napravi problem (sve sam napisao u moj temi kad sam otvarao motor na P206) pa ko hoce neka cita-gleda.[You must be registered and logged in to see this link.]

@Bale, nije nista lose ovo tvoje stanje u rashladnom sistemu...to sam odavno kazao. Sistem je cist, nema taloga, nema muljanja boje, nema curenja, ne opada nivo, temperatura je odlicna i sve je ok. Kao sto rekosmo samo mu proveri tacku mrznjenja i nista ne diraj vise molim te jer smorismo sve zivo sa antifrizom. A za ubuduce neke intervencije koje planiras raditi naoruzaj se informacijama pre nego pocnes, iscitaj ovde na forumu teme jer nema sta nema a ako negde zapne ovde smo da pomognemo. Ziveli.
Ninno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu