Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Peugeot 307 SW 1.6 HDI

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Re: Peugeot 307 SW 1.6 HDI

Počalji od Ninno taj Sre Nov 14, 2018 3:13 pm

Da se razumemo: nije jedina uloga antifriza da ne smrzne kad udare minusi napolju (u suprotnom bi se koristila zimska vetrobranska tecnost koja ne mrzne).  Antifriz kroz sistem ima ulogu da stiti od korozije svih metalnih delova sa kojima dolazi u dodir, ravnomerno odvodi toplotu, podmazuje deo vodene pumpe, podmazuje pasivno sve gumene zaptivke i drzi ih u nabijenom stanju, povecava tacku kljucanja, smanjuje tacku mrznjenja itd...itd. Nisu svi metali isto pasivizirani zastitom niti su sve gumene i bilo kakve druge zaptivke iste kod razlicitih proizvodjaca vozila. Iako ima dosta lopovskog lobija tu ipak postoje standardi koje bi trebalo i neki standardi koji se moraju ispostovati. Mnogi traju decenijama a neki se menjaju kako se razvija auto-industrija i tehnologija ulja, maziva i ostalih tecnosti. Tako se razvijao i antifriz pa postoje razlicite vrste i tipovi. Svi oni imaju neke standarde i pravila. Iskreno mrzi me da sad pisem o tome. Sustina je da se kod nepoznavanja starog antifriza koji je u sistemu pri zameni uvek tezi standardu koji je fabrika propisala (ili najblizem mogucem). Pre toga treba sistem da se ispere adekvatnom hemijom ili u najmanju ruku vodom par puta. Takodje je bitno da taj koji radi zna sta treba i kako se radi. Pisao sam vise puta o tome i vise mi ne pada na pamet. Vrednosti o kolicinama koje dobijamo kao fabricke su za nov motor kad se sklapa, suv motor tj. za prvo punjenje. Naravno da tokom radnog veka to bude manje jer jedan deo tecnosti uvek ostane cak i kad se pravilno ispusta (horizontalni polozaji creva i u hobotnici, polukrivine gornjeg creva, oba prikljucka malog hladnjaka, u bloku oko hilzni, u donjem odvodu prema vodenoj pumpi, sistemu grejaca vode itd). Znaci cak iako se svugde tehnicki ispusti ipak jedan deo ostaje. E zato su ljudi izmislili hemiju koju malopre spomenuh za ispiranje rashladnog sistema koji izmedju ostalog ima ulogu da neutralise stari antifriz.....i kad se sve ispere vodom to bude odlicno uradjeno i spremno za novo punjenje. Sto se ispustanja tice obicno ljudi rade na donjem crevu...to jeste ispravno ali za detaljno ispustanje ima posebnih mesta (jedno od njih je vodena pumpa i posebni cepovi na bloku ili drugim elemetima) - za svakog proizvodjaca i tip vozila moze da bude specificno. Upravo zato se preporucuje zamena rashladne tecnosti kad se radi veliki servis (samim tim se menja i vodena pumpa) a ne izmedju nesto potpuno bzv. Cak se za nove antifrize vremenski period poklapa sa velikim servisom (5 godina). Izmedju dva velika servisa antifriz se samo doliva (osvezava). Vidite kako je sve to povezano...epa to je neko smislio/planirao kad je konstruisao vozila. E sad sto smo mi u regionu skloni da improvizujemo, da nesto ustedimo to je druga stvar. Naravno nema nista loseg u tome sve dok se ne kosi sa tehnickim pravilima. Cesto smo vodjeni nekim Zastavama, Yugicima (ne mislim Bale konkretno na tebe nego uopsteno) i navikama koje imamo. To blage veze nema sa realnim vozilima i danasnjim trendovima. Na kraju krajeva gde je sad Zastava i nas tvrdokorni ''pametni'' stav u svetu automobila. A gde je npr. Skoda i one sklopocije koje pamtimo i Skoda danas. Da ne idem u tesku filozofiju i skrecem sa teme - zamena rashladne tecnosti je kao transfuzija: ako se uradi kako treba i pogodi krvna grupa (antifriz) sve bude ok, ako se pobrka moze da bude karambol. Sad proizvodjac zna da napravi automobil a mi se nadjemo pametni da nesto prepravljamo, modifikujemo, menjamo (kako u standardu propisanom tako u metodologiji rada intervencije)... Ja sam u praksi izmenio par hiljada antifriza i znam sta pricam (svaceg sam se nagledao za to vreme). A takodje imam primer gde taj isti antifriz moze da napravi problem (sve sam napisao u moj temi kad sam otvarao motor na P206) pa ko hoce neka cita-gleda.[You must be registered and logged in to see this link.]

@Bale, nije nista lose ovo tvoje stanje u rashladnom sistemu...to sam odavno kazao. Sistem je cist, nema taloga, nema muljanja boje, nema curenja, ne opada nivo, temperatura je odlicna i sve je ok. Kao sto rekosmo samo mu proveri tacku mrznjenja i nista ne diraj vise molim te jer smorismo sve zivo sa antifrizom. A za ubuduce neke intervencije koje planiras raditi naoruzaj se informacijama pre nego pocnes, iscitaj ovde na forumu teme jer nema sta nema a ako negde zapne ovde smo da pomognemo. Ziveli.

Ninno

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 27.07.2016

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Sre Nov 14, 2018 3:31 pm

od A do Š...
i svaka ti cast za zivce da sve ovo ispises i ponavljas...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[You must be registered and logged in to see this image.]
SOF

Broj poruka : 651
Datum upisa : 09.04.2017
Godina : 52
Vozilo: : CITROEN C4 1.6 HDI
Raspolozenje : uvek raspolozen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bale taj Sub Nov 17, 2018 8:49 pm

Ninno ::[You must be registered and logged in to see this link.]
Trebalo mi dva dana da sve pročitam + par stranica još jednom da budem siguran. predstavljanje za 10 (desetku) a odrzavanje, stvarno doktorski (nebi verovao da nisam video da se tako moze srediti sve u najsitniji detalj)

Ninno ::@Bale, nije nista lose ovo tvoje stanje u rashladnom sistemu...to sam odavno kazao. Sistem je cist, nema taloga, nema muljanja boje, nema curenja, ne opada nivo, temperatura je odlicna i sve je ok. Kao sto rekosmo samo mu proveri tacku mrznjenja i nista ne diraj vise molim te jer smorismo sve zivo sa antifrizom. A za ubuduce neke intervencije koje planiras raditi naoruzaj se informacijama pre nego pocnes, iscitaj ovde na forumu teme jer nema sta nema a ako negde zapne ovde smo da pomognemo. Ziveli.
Proverio i izmereno je do -40. i izvinjavam se što sam malo smorio temu oko Antifriza.
Bale

Broj poruka : 19
Datum upisa : 26.05.2018
Godina : 33
Vozilo: : Peugeot 307 SW

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Sub Nov 17, 2018 9:04 pm

Vama sa 1.6HDI je lako odrzavati auto kad imate Ninno-vu temu...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Broj poruka : 1693
Datum upisa : 17.06.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bale taj Sub Nov 17, 2018 10:28 pm

nemanja80 ::Vama sa 1.6HDI je lako odrzavati auto kad imate Ninno-vu temu...

Nemoj da se žališ ima Ninno i benzinca

PS. Ninno nadam se da nećeš smatrati post kao uvredu ili slično, mala šala ali istinita
Bale

Broj poruka : 19
Datum upisa : 26.05.2018
Godina : 33
Vozilo: : Peugeot 307 SW

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Ned Nov 18, 2018 7:37 pm

Taman posla, nema razloga za ljutnjom. Samo dobre sale, humor i ispravne automobile da negujemo na forumu...nema greske. Veliki pozdrav @Bale, @Nemanja80.
Ninno

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 27.07.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 restyle 1.6HDI (90KS), Peugeot 206 1.1 (60KS)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu