Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Pitanje u vezi grejanja

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Re: Pitanje u vezi grejanja

Počalji od SOF taj Čet Nov 15, 2018 6:09 pm

meni logika tu govori samo jedno...mora da postoji neki micro prekidac na dugmetu za otvaranje ventila,tj.klapne za toplo hladno...koji je opet uslovljen kakvim senzorcicem ili termstaticem na samom grejacu,da bi iskljucio kad se postigne odredjena temperatura...da ne bi riknuo...opet...kazem nzm tu matematiku i mozda mi se neko sprda posle ovih reci...al...tesi me sto sam ``BLAZEN U NEZNANJU``

SOF

Broj poruka : 651
Datum upisa : 09.04.2017

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bane016 taj Čet Nov 15, 2018 6:43 pm

SOF ::meni logika tu govori samo jedno...mora da postoji neki micro prekidac na dugmetu za otvaranje ventila,tj.klapne za toplo hladno...koji je opet uslovljen kakvim senzorcicem ili termstaticem na samom grejacu,da bi iskljucio kad se postigne odredjena temperatura...da ne bi riknuo...opet...kazem nzm tu matematiku i mozda mi se neko sprda posle ovih reci...al...tesi me sto sam ``BLAZEN U NEZNANJU``
Pa ima logike taj mikro prekidac moze da bude neki relej kojeg kontrolise BSI kad da ukljuci i iskljuci...samo nek se zile pojavi sa semom za ovaj grejac ima pice....
Bane016

Broj poruka : 268
Datum upisa : 04.07.2017
Godina : 31
Vozilo: : Peugeot 307 2.0 66kw HDi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Čet Nov 15, 2018 6:55 pm

bice...bice...javice se on...idem na cestitku,kod brata od strica...upravo je scenic stigao u nase dvoriste i to iz LE...jedna crna dvojka,sa SC tablama...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SOF

Godina : 52
Vozilo: : CITROEN C4 1.6 HDI
Raspolozenje : uvek raspolozen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od cozmo taj Čet Nov 15, 2018 7:08 pm

Da javim da mi je motor postigao radnu temperaturu od Sest kaplarana NBGD do malo pre Zmaj pumpe. Isao od sest kaplara na Arenu pa ka Zmaju. Deluje mi bas solidno brzo, u odnosu na 2.0 HDI. Pitah burazera, on radi 15 god u Porseu... kaze moderni dizeli NIKAKO na ler kad je ladno da se, greju, ne valja za ulje uopste. Odma da se krene, do 2000 obrtaja bez problema, samo lagano prvih par minuta i to je to.
cozmo

Broj poruka : 79
Datum upisa : 14.08.2018
Godina : 47
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 HDI

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bane016 taj Čet Nov 15, 2018 7:20 pm

SOF ::bice...bice...javice se on...idem na cestitku,kod brata od strica...upravo je scenic stigao u nase dvoriste i to iz LE...jedna crna dvojka,sa SC tablama...

Tooo nek ga sluzi lepo....oce li pasti neki rock n roll na toj djitri?
Bane016

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Čet Nov 15, 2018 8:12 pm

nego sta ce...to redovno...roka se po citav dan...i narodnjaci i zabavnjaci...ovo ti je unikat gitarica...nema ovo mnogo ljudi...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bane016 taj Čet Nov 15, 2018 9:33 pm

SOF ::nego sta ce...to redovno...roka se po citav dan...i narodnjaci i zabavnjaci...ovo ti je unikat gitarica...nema ovo mnogo ljudi...

Malo vise smo odlutali od teme ali nek admini oproste...

Pa druze ne ide tako lepa gitara i narodnjaci molim te nemoj to...za narodnjake ide ...
Sala na stranu gitara je top! Vidi se da je kvalitet....samo ne vidim sta pise a lici mi na ibaneza...
Bane016

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od PUG207 taj Čet Nov 15, 2018 9:37 pm

cozmo :: Pitah burazera, on radi 15 god u Porseu... kaze moderni dizeli NIKAKO na ler kad je ladno da se, greju, ne valja za ulje uopste. Odma da se krene, do 2000 obrtaja bez problema, samo lagano prvih par minuta i to je to.

Pa kako da razledis stakla, prednje zadnje, dok ocistis malo auto i spremis ga za voznjum on mora raditi u leru!!!
PUG207

Broj poruka : 721
Datum upisa : 16.10.2017
Godina : 44
Vozilo: : Peugeot 207 1,6 HDi
Raspolozenje : osecam se vrlo eventualno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od cozmo taj Čet Nov 15, 2018 10:13 pm

Svakako ne valja duze da stoji u leru. Ja prvo ocistim pa onda upalim auto. Doduse, minut mu ne smeta toliko, ali ne valja da radi hladan tako duze.
cozmo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Čet Nov 15, 2018 10:57 pm

Bane016 ::
SOF ::nego sta ce...to redovno...roka se po citav dan...i narodnjaci i zabavnjaci...ovo ti je unikat gitarica...nema ovo mnogo ljudi...

Malo vise smo odlutali od teme ali nek admini oproste...

Pa druze ne ide tako lepa gitara i narodnjaci molim te nemoj to...za narodnjake ide ...
Sala na stranu gitara je top! Vidi se da je kvalitet....samo ne vidim sta pise a lici mi na ibaneza...
pa veruj da sa njom i ne sviram narodnjake...za to koristim stratocastera...a ovo je vise za dusu,ljubav je u pitanju...od jazz-a pa do black sabath-a....a u pitanju je HOHNER SG LIon Profesional...88-god. set on neck gitara (vrat i telo iz jedne tarabe...)telo napred pticji javor,a zadnja strana mahagonij...fingerboard BAKELIT,magneti EMG....nemacka preciznost,od 6.5kg...pa vidi...

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dejca taj Čet Nov 15, 2018 11:02 pm

Na slici se vidi da ulaze dve žice gore i dve dole, kao da ima u dva reda grejače. Lako se može ispitati instrumentom ali se treba naći zgodno mesto na nekom spoju i tu izmeriti, ali opet i sa izmerenim vrednostima se nebi znalo šta je šta. Naj bolje skineš i vizualno prekontrolišeš. Ja mislim da se pali samo kad se usmeri vazduh na šoferku.
A što se meni nekad klima sama upali pri paljenju kad je hladno, klima je automatska i dali se to komp zaglupi ili ima neki razlog?
dejca

Broj poruka : 309
Datum upisa : 07.01.2018
Godina : 49
Vozilo: : Peugeot 307 HDI 2,0 karavan
Raspolozenje : Mrzim leto.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Čet Nov 15, 2018 11:05 pm

cozmo ::Svakako ne valja duze da stoji u leru. Ja prvo ocistim pa onda upalim auto. Doduse, minut mu ne smeta toliko, ali ne valja da radi hladan tako duze.
da...slazem se i ja oko toga...al...opet...bar par minuta cisto ne nabijati gas...eto kao sto pre rekoh...prosto da se probudi...a posle recimo bilo ja ili suprugu do posla,to je oko 5-6 km iz Zvecana do KM,umerenom voznjom na tih 1500-600o/m.bez ``silovanja`` dok se ne dovati radne temperature...a za tih nekoliko km i ne manifestuje na tabli...tek kasnije po gradu...e,kad je ``vruc`` po povratku,Boga mi,poraste mi desna noga za dva broja i pustim malo zverku po putu...

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Čet Nov 15, 2018 11:09 pm

neko je pisao o toj klimi da se sama od sebe pali...mislim da je rade407...pogledaj u njegovim temama i mislim da je pisao kako je resio...

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pet Nov 16, 2018 10:12 am

cozmo ::Da javim da mi je motor postigao radnu temperaturu od Sest kaplarana NBGD do malo pre Zmaj pumpe. Isao od sest kaplara na Arenu pa ka Zmaju.

Pa tako je otprilike, toliko dugacka voznja je potrebna, prakticno vec si na cilju a tek tada  motor dostigao donju granicu radne temperature.
Jos je to deonica pakticno kao otvoren put, veoima malo semafora i stajanja u mestu.
Jako sporo ako se auto koristi u tipicnim gradskim uslovima.

Kod odlicnih zimskih auta, benzinaca uglavnom, motor dostize donju radnu temperaturu za 0.5-1.5km, dizelima uglavnom treba neko dopunsko grejanje motora.

Ima PSA u dokumentaciji objasnjeno kod dizel HDI za elektricni grejac antifirza i ulja samo nisam ukapirao za koj model auta i u kojoj varijatni je to primenjivano.
To identicno resenje sa elektro grejanjem antifriza tj samog motora ima Volvo /Renault S-V40 1.9 DCI motor. Verovatno jos neko, za ovaj znam.

Kod svih dizela u zadnjih 50godina nije mudro da vise od 1/2 sata do sat vremena budu na leru, i to nema mnogo veze sa odabranim uljem vec konstrukcijom samog dizel motora.

A kod modernih dizela, kod onih sa elektronskim ubrizgavanjem, se koriste po pravilu moderna sinteticka ulja i nisu primeceni problemi usled rada na leru.
Uostalom, autobusi dostavna vozila, taxi i slicne sluzbe provedu i pola radnih sati na leru pa imaju veoma dugotrajne cikluse motora u smisli sto prevezenih km sto radnih sati.

Najbolje je odmah, 15tak sekundi do 2 minuta nakon paljenja ledenog dizela, krenuti u normalnu voznju. Ne opterecivati motora sa vise od 1/2 stiskanja pedale gasa a obrtaji da ne prelazi 3.000, neko ustaljeno visedecenijsko pravilo.
Nazalost cesto se mora voziti tamo gde je kreni semafor stani cekaj,kreni semafor stani ritam voznje a to svakako nije idealno za hladan motor.

2.0HDI je dokazan u svakom pogledu, koristi se 20tak godina (pre toga u 1.9 verziji) kod lakih teretnih vozila raznih brendova. 1/2 miliona km je sasvim ocekivano da predje bez remonta, sve uz mnogo rada na leru.

Sa druge strane Porse dizeli, kao i cela VAG grupacija nisu toliko robusni pa je razumljivo iskustvo da se TDI motori ne preporucuju za duzi rad na leru.

Ne treba brkati VW TDI, PSA HDI ili Fiat JTD dizele u istoj kosari.
VW je oduvek imao problematicne serije dizela (hladjenje i podmazivanje na leru, ucanje glave motora posledicno), uz neke izuzetke pojedinih odlicnih motora.
Jos od svog prvog dizela vuceVW kroz generacije neke cudnovate boljke koje drugi nemaju.
pego307

Broj poruka : 429
Datum upisa : 13.04.2018
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od cozmo taj Pet Nov 16, 2018 10:33 am

Na minus 1 je doatigao radnu temp za tacno 5km voznje. Sto je super, jer nemam ni upola takvu relaciju, sve je preko 20km u cugu :) Dnevno imam samo dva startovanja motora i 80 procenata je voznja otvorenim putem. Imam samo 2 semafora do posla. Kad je hladan nisam ga nikad stiskao vise od trecine gasa ili do 2000 obrtaja max. Pa cak ni kad je vruc. Ali vidim da motor voli i da ide izmedju 3 i 4000 obrtaja, tad vuce uzbrdo ko lud a preticanja su za sekund :)
cozmo

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bane016 taj Pet Nov 16, 2018 10:41 am

dejca ::Na slici se vidi da ulaze dve žice gore i dve dole, kao da ima u dva reda grejače. Lako se može ispitati instrumentom ali se treba naći zgodno mesto na nekom spoju i tu izmeriti, ali opet i sa izmerenim vrednostima se nebi znalo šta je šta. Naj bolje skineš i vizualno prekontrolišeš. Ja mislim da se pali samo kad se usmeri vazduh na šoferku.
A što se meni nekad klima sama upali pri paljenju kad je hladno, klima je automatska i dali se to komp zaglupi ili ima neki razlog?

To sto se pali klima moze da se podesi preko dijagnostike..pali se automatki klima kad pustis ventilator...toi kod mene isto automatski mi se ukljucivala klima kad pustim ventilator a klima mi je mauelna...to sam resio sa dijagnostikom
Bane016

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bane016 taj Pet Nov 16, 2018 10:46 am

Jos sa dodam ispravan mi je grejac jutros kad sam krenuo na poso posle 30ak sekundi je pocelo da mlaki vazduh na soferku...
Bane016

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pet Nov 16, 2018 7:51 pm

Povucen temom bas danas bila prilika da obratim paznju.
Dakle, 2.0 HDI sa tim elektro grejacem.
Spoljna t +8C.
Odmah po startu otvoren put bez stajanja, semafora itd.

Trebalo je 4,50km da motor dostigne minimum, tj 60C, temepraturnog radnog opsega.
Grejanje podeseno na 22.5C i full automat.
Duva blago topli vazduh, uglavnom na otvore na tabli dosta slabije duva na noge napred, pozadi na noge ne duva nista (jer i nema).

Nastavljena voznja otvorenim magistralnim putem prosecno 60-80km/h i tek nakon punih 17km motor uspeva da dostigne 80C sto znaci da se tek tada zagrejao na radnu temperaturu.

I dalje isto podesavanje grejanja, na full automat, i duve nesto toplije ali nedovoljno da zagreje celu kabinu. Tempe na srednjim izduvima ne prelazi 45C.

Napred jos nekako, dostigne 20-22C ali nazad ostane tu do 15C mozda i manje.

I to sve pri sadasnjem toplom vremenu, uz rad dodatnog elektro grejaca kao i onog sa toplim antifrizom u motoru.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bane016 taj Pet Nov 16, 2018 10:20 pm

Pego potpuno identicno kao kod mene...ali apsolutno...isti motor 2.0 hdi...ja zimi nikad ne dobijem radnu temperaturu po lokalu ili gradu...cela zima tako..bio sam proslu zimu i na auto put ali temperatura nije dosla do 80c....nego je bila negde 75c.
Bane016

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Pet Nov 16, 2018 11:30 pm

Drugari, sve je ovo normalno sto ste naveli.  Temperatura je u okvirnim granicama, obzirom da je termostat na 83C postavljen. Sto se pokazivaca temperature na tabli tice on nije tacan u broj niti setanje temperature inicira momentalno pomeranje kazaljke (greska je +-5 stepeni). Ko je vozio auto sa bocnutom dijagnostikom i pratio parametar temperature rashladne tecnosti zna o cemu pricam. Ono sto mi je malo cudnjikavo je ovih 17km do pune radne temperature. Zagrevanje do 60C je hajde pa u redu ali od 60-80C da mu treba 12.5km to mi je presporo pa cak i da se uzme u obzir da je grejanje odmah ukljuceno tako da se iako je motor u zagrevanju jedan deo toplote odmah odvodi. Al' to moze da zavisi i od nacina voznje na toj deonici, uzbrdo/nizbrdo itd... Za pravilno uporedjivanje 1. test od hladnog motora uraditi bez upaljenog grejanja, 2. test je vec uradjen i imamo rezultate. Mala napomena: elektro grejac ne radi sve vreme, njegov rad je temperaturno a samim tim i vremenski ogranicen dok se motor prizagreje +40-50C. Onda se on gasi a grejanje se nastavlja na onaj klasican nacin preko malog hladnjaka i zagrejanog antifriza. Slican nacin je i kod modela koji imaju elektro-grejac ali za antifriz (kao na malom bojleru). Znaci ovakvi grejaci su prakticno pomocnici u samom hladnom startu da malo smlace soferku, kabinu ili za ovaj zadnji primer antifriz. Daleko od toga da dugacko rade jer bi ubili akumulator pogotovo kod cestih kreni-stani gradskih relacija zimi.
Ninno

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 27.07.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 restyle 1.6HDI (90KS), Peugeot 206 1.1 (60KS)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Sub Nov 17, 2018 12:21 am

Pri tome automatika grejanja je namestena na 22,5C, sto je onako subjektivno osrednja jacina grejanja koju odredi automatika (ne izbacuje vreo vazduh).

Kada bi stavio na max mislim da bi jos duze trebalo voziti kilometre da bi se zagrejao antifriz do tiih 80-85C.
Kada je jaci mraz napolju pa jutarnja prva voznja poenta i jeste da se maksimalno uhvati toplota motora preko antifriza koliko je moguce.

Pratio sam ja na dijagnostici, zapravo gledajuci u kazaljku na tabli ona pokazuje vise od stvarne temperature tako da jos vise km treba realno.

Mene mnogo ne iznenadjuje ponasanje, ipak je dizel a oni su notorno poznati po sporom i slabasnom zagrevanju.
Kod benzinaca koje sam imao /volvo/ navikao da treba 500-800metara (umesto 4.500m kod ovog dizela) do 60C antifriza a oko 2-3km do 90C.
Tada na izduvima izbacuje se vreo vazduh 55-60C, ono ne mozes da drzis ruku duze od 20tak sekundi koliko vruce bije. (ulazni svezi vazduh 0C)

Podrazumeva se da grejanje kabine automatika pusta mnogo pre nego sto motor dostigne radnu temperaturu, da bi se sto brze obezbedio komfor putnicima.

Ispraticu i ovaj scenario pod 1. da vidim koliko sa iskljucenim grejanjem treba kilometara.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Sub Nov 17, 2018 1:18 am

Kod francuza obicno kazaljka laze u minus za do 5 stepeni i sporije reaguje promena u odnosu na dijagnostiku. Al' dobro, mozda je primerak koji je kod tebe kontra pa kazaljka dodaje...imao sam i takve slucajeve al' 95% idu u minus. Odradi ako si u mogucnosti ovaj test br.1 bas da uporedimo, naravno da dizeli kilavo zagrevaju u odnosu na benzince al' gledaj da uslovi budu nekako identicni (i skroz iskljuci grejanje). Cenim da ce duplo krace u km da dodje do radnih 80-85C, mozda i ranije. Svakako javi kakav je rezultat, veliki pozdrav kolega.
Ninno

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 27.07.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 restyle 1.6HDI (90KS), Peugeot 206 1.1 (60KS)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dzoni_bravo taj Sub Nov 17, 2018 9:21 pm

Cisto da se nadovezem na temu okogrejanja i radnih temperatura. Pezo 207 1.4hdi, do posla tacno 10km imam i nekih 20tak min voznje. radnu temperaturu dostigne otprilike na pola puta,a grejanje blago dobijem jako brzo, nisam tacno merio i obracao paznju na to.

mene zanima druga stvar sto sam primetio i letos a i sada, da li je realno da kada upalis auto (ladan motor) i pustis ga da radi u leru, da meni temperatura stoji na minimumu i 10 minuta i jace,bukvalno dok ne krenes nece da dize temperaturu. Pitam to jer mi je ovo prvi dizelas kojeg vozim,na benzincima je tu drugacije skroz.
dzoni_bravo

Broj poruka : 10
Datum upisa : 23.09.2018
Godina : 27
Vozilo: : Peugeot 207

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bale taj Sub Nov 17, 2018 9:23 pm

Evo moje od danas. Motor 1,6 HDI 110 KS. Auto je od juče u garaži, danas oko pola 4 krenuo na put od 25 KM. Spoljašnja 8 stepeni. Od paljenja i odmah isteranog na ulicu i još nekih pola minuta počeo blago toplo da duva nakon 2,5 KM kazaljka za vodu blago se pomerila (tu dolazi otvoren put - međugradski) nakon 8 KM od kuće sam smanji od 26 st. na 22 st. i kazaljka je pokazivala tačno na 70 st. nakon 10 KM od kuće bilo je oko 78 st. što je trajalo sve do kraja 25 KM mog puta. U povratku nakon stajanja od 3 sata auto je pokazao da je hladan. Nakon nekih 500 metara već se kazaljka pomerila a nakon 3 KM bila je opet na 78 st. tad sam opet spustio grejanje od 26 na 22 st.
Bale

Broj poruka : 19
Datum upisa : 26.05.2018
Godina : 33
Vozilo: : Peugeot 307 SW

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bale taj Sub Nov 17, 2018 9:33 pm

dzoni_bravo :: mene zanima druga stvar sto sam primetio i letos a i sada, da li je realno da kada upalis auto (ladan motor) i pustis ga da radi u leru, da meni temperatura stoji na minimumu i 10 minuta i jace,bukvalno dok ne krenes nece da dize temperaturu. Pitam to jer mi je ovo prvi dizelas kojeg vozim,na benzincima je tu drugacije skroz.

Jeste normalno je skroz. I nakon ugrejanog motora na radnu temperaturu (primer 80 st.) ako ga opet ostaviš da radi na leru recimo 10 minuta pašće temperatura na 60 st nakon pola sata i na 40 st. (Lično moje iskustvo - radim kao šofer pa zimi dok nekad negde čekam uvek tako bude)
Bale

Broj poruka : 19
Datum upisa : 26.05.2018
Godina : 33
Vozilo: : Peugeot 307 SW

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Ned Nov 18, 2018 9:29 am

pozzz,tacno je...staro pravilo...dizel motor se najbolje i najpre ohladi na leru....
to sam ranije uvek radio kad nam se lokomotiva (manevarka)bas ali bas ugreje tokom duzeg manevrisanja...

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći