Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Pitanje u vezi grejanja

Strana 4 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4

Ići dole

Re: Pitanje u vezi grejanja

Počalji od cozmo taj Pon Nov 19, 2018 8:47 am

Da ne otvaram nove teme, jedno pitanje za svaki slucaj. Koji akumulator ide u 1.6HDI 109KS? Ne znam koliko je ovaj star na autu (Varta) a ne bih da se neprijatno iznenadim na minusu, mozda cu da ga menjam, cisto da mirnije spavam. I da li kompjuter ima problema nakon zamene akumulatora, ili se to obavlja sasvim normalno, otkacis, skines, stavis novi, zakacis kleme i to je to (kao na Picasso ili Corolli koje sam vozio)?

cozmo

Broj poruka : 79
Datum upisa : 14.08.2018

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pon Nov 19, 2018 8:58 am

dejca ::A kako i gde se ispušta vazduh na 307, dali on to sam odradi ili na nekom crevu moramo mi?

Nazalost Pezo nema automatsko odzracivanje (kao sto je kod drugih) i moramo sami.
Ima nekoliko mesta, rucnih ventila, koji sluze za to.

Npr, kod mene na HDI sam primetio ventil/ slavinu grejaca kucista filtera vazduha, slavinu kucista/razdelnika/ termostata, a mislim da ima jos na nekom crevu.
pego307

Broj poruka : 429
Datum upisa : 13.04.2018
Godina : 52
Vozilo: : Peugoet307 T5

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andragon taj Pon Nov 19, 2018 12:24 pm

Koliko vremena vam je potrebno da bi se auto zagrejao zimi?
Kod mene treba minimum 10 minuta voznje da bi se osetilo topao vazduh u kabini... Da li je to normalno?!
Andragon

Broj poruka : 99
Datum upisa : 27.03.2017
Godina : 33
Vozilo: : Peugeot 307, 2.0 HDi, 90ks
Raspolozenje : kako kad...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ninno taj Pon Nov 19, 2018 12:33 pm

nemanja80 ::Ovako je kod mene, za hdi mislim da nema ova ozraka na kucistu termostata vec samo ona do kabine. Nek potvrdi neko...

Upravo tako nekako je i kod HDI - kod pozarnog zida prema malom hladnjaku uvek ima a na kucistu termostata moze da ima ali i ne mora (to zavisi od vrste kucista termostata).

@Cozmo, najbolje po broju sasije da se vidi u podacima koji akumulator je adekvatan (budu varijacije zavisno od paketa opreme), na fabricku preporuku najbolje je dodati jos 5-10% jacine jer kod vozila sa blizu 200000+ vec je pomalo nacet alternator/punjenje (iako je sve u fabrickim okvirima). Sve preko toga je vec kontraproduktivno sto se akumulatora tice.

@Pego307, Peugeot IMA automatsko odzracivanje kod vecine motora (za to sluze one sitne cevcice koje idu ka ekspanzionoj posudi) ali pri punjenju treba da se izbaci vazduh na kapicama (ovako se izbaci 99% a posle pri zagrevanju se izbaci ostatak). Kod tebe na vozilu ima 2 odzracna mesta - na kucistu termostata i pozadi kod pozarnog zida ka malom hladnjaku.
Ninno

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 27.07.2016
Godina : 38
Vozilo: : Peugeot 307 restyle 1.6HDI (90KS), Peugeot 206 1.1 (60KS)

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lightsoft taj Pon Nov 19, 2018 1:07 pm

Ninno ::Peugeot IMA automatsko odzracivanje kod vecine motora (za to sluze one sitne cevcice koje idu ka ekspanzionoj posudi)
E, to sam zaboravio juce da napisem. Na tim video klipovima, jedan je bio za C5, i odvrtani cepovi za odzaracivanje. Kod mene to nema, vec sto Nino kaze, idu cevcice sa tih mesta u ekspanzionu posudu.

Jos nesto bi pitao. Negde citah da treba prilikom praznjenja ukljuciti grejanje kako bi sve ispustio. Kako ja da ispustim kada je automatska dvoozonska klima? Da startujem masinu i praznim, ne pada mi na pamet.

Lightsoft

Broj poruka : 610
Datum upisa : 25.04.2016
Vozilo: : 407 2.0HDI

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andragon taj Pon Nov 19, 2018 1:11 pm

Izvinjavam se, procitao sam postove na predhodnoj strani, izgleda da je to normalno kod 307-mice, da joj treba pola sata da se ugreje
Andragon

Broj poruka : 99
Datum upisa : 27.03.2017
Vozilo: : Peugeot 307, 2.0 HDi, 90ks
Raspolozenje : kako kad...

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od drago.gm taj Pon Nov 19, 2018 1:21 pm

Jeste da nema bas veze sa grejanjem ali da se nadovezem na Cozmovo pitanje. U pitanju je 1.6 hdi 92ks doduse p308 ali svejedno. Auto sam uzeo 2016(inace je 2013 godiste) I od tada nisam menjao akumulator. U kolima je 60AH (ne znam koja je udarna snaga) rekao bih po oznakama fabricki. A po broju sasije treba da 70AH 720A.
Verovatno je neko menjao … Auto ima urednu elektronsku istoriju. Cak je upisana i zamena metlica brisaca. Da li bi trebao da kupim ovaj od 70AH, kada dodje vreme za to naravno? Ovi 70AH udarna snaga 720A nisu bas jeftini. Auto nema start/stop. Neka osnovna oprema

drago.gm

Broj poruka : 17
Datum upisa : 10.03.2017
Godina : 44
Vozilo: : peugeot 308 1.6 hdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Pon Nov 19, 2018 2:55 pm

@ cozmo , @ drago.gm kolege molim vas da ne kvarimo temu vezanu za grejanje, nadjite temu za akumulatore pa kopirajte tamo ove vase postove, malo reda ipak da odrzavamo...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O kako bi petak bio lepsi da sutra nije subota radna ...
nemanja80

Broj poruka : 1694
Datum upisa : 17.06.2016
Vozilo: : Peugeot 307 1.6 16v benzin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pon Nov 19, 2018 3:24 pm

Ninno ::

@Pego307, Peugeot IMA automatsko odzracivanje kod vecine motora (za to sluze one sitne cevcice koje idu ka ekspanzionoj posudi) ali pri punjenju treba da se izbaci vazduh na kapicama (ovako se izbaci 99% a posle pri zagrevanju se izbaci ostatak). Kod tebe na vozilu ima 2 odzracna mesta - na kucistu termostata i pozadi kod pozarnog zida ka malom hladnjaku.

OK, hvala na korekcij za druge motore. Greska je sto sam se fokusirao na @Dejca i moj model a pomislio da je uopsteno kod svih Pezoa isto. Izvinjavam se na pometnji.

Kod motora koji se sami odzracuju ne postoje uopste kapice. Jednostavno se pri punjenju sipa u ekspanzionu posudu i to je sve. Ne postoji nikakvo izbacivanje vazduha.

Bas pogledao, kod mene na vozilu ima kapica/ventil na grejacu u donjem delu kucista filtera za vazduh. Potpuno isto kao na kucistu termostata.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od drago.gm taj Pon Nov 19, 2018 3:51 pm

nemanja80 ::@ cozmo , @ drago.gm kolege molim vas da ne kvarimo temu vezanu za grejanje, nadjite temu za akumulatore pa kopirajte tamo ove vase postove, malo reda ipak da odrzavamo...
ok

izvinavam se.
Ali procitaj celu temu i vidi o cemu je sve pisano a nema veze sa grejanjem. U Svakom slucaju kolega Nemanja izvinjvam se jos jednom.
drago.gm

Broj poruka : 17
Datum upisa : 10.03.2017
Godina : 44
Vozilo: : peugeot 308 1.6 hdi

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Pon Nov 19, 2018 4:26 pm

Pisano je o grejanju 95% , o akumulatorima koliko ja znam nije nista osim vasa dva posta. Nije to ni bitno, nema potrebe da se ljutis, ima dosta tema o akumulatorima pa tamo pa pisemo o tome. Neko od moderatora nek prebaci tamo postove pa da dajemo savete, ima negde Shix je postavio link za izbor akumulatora po modelu auta, treba potraziti ...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
nemanja80

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dejca taj Pon Nov 19, 2018 11:02 pm

Pitam za ispuštanje vazduha jer prošle godine kad je majstor rekao i on mi je rekao da nema potrebe da se vazduh ispušta da to sam sistem uradi.
Novo pitanje, u toku nedelje bi da izmerim antifriz, antifriz mogu uzeti samo iz posude, ne i iz hladnjaka. Da li antifriz u posudi je u stalnom toku tako da proverom njega sam proverio i antifriz u bloku motora?
dejca

Broj poruka : 309
Datum upisa : 07.01.2018
Godina : 49
Vozilo: : Peugeot 307 HDI 2,0 karavan
Raspolozenje : Mrzim leto.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pego307 taj Pon Nov 19, 2018 11:16 pm

Da, to je jedan sistem.
Sto se tice tvog motora PSA je kao obaveznu proceduru u uputstvu opisao ispustanje vazduha a za to postoje i 3 specijalne PSA alatke namenjene servisima.

Izmedju termostata i hladnjaka (gornje) crevo je sa sifonom i tu nema sanse da se samo oslobodi vazduha.
Ja ne bih rizikovao nadajuci se da ce samo od sebe da se desi, s obzirom da nisu bez veze fabricki postavljeni ventili za ispustanje vazduha i predvidjena u uputstvu njihovo upotreba.
Dodatno, sama ekspanziona posuda nije najvisa tacka u sistemu, takva je konstrukcija.
Pri sipanju stoga treba (mora?) prema uputstvu da se postavi dodatni nastavak na posudu i poveca nivo tecnosti dodatno 20tak cm iznamd maksimuma da bi se ispustio vazduh.
pego307

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bale taj Pon Nov 19, 2018 11:18 pm

dejca ::Novo pitanje, u toku nedelje bi da izmerim antifriz, antifriz mogu uzeti samo iz posude, ne i iz hladnjaka. Da li antifriz u posudi je u stalnom toku tako da proverom njega sam proverio i antifriz u bloku motora?

Da proverom iz posude meriš antifriz. Ako je bar jednom bio ugrejan auto do normale (tačnije do otvaranja termostata) tečnost je je izmešana svuda ista. Jedino nećeš tačno izmeriti ako neposredno pre merenja dosipaš antifriz ili vodu a termostat nije otvorio (nisi ugrejao motor do te tačke).
Mala napomena: Najidealnije merenje antifriza se dobija kad antifriz koji meriš ima 21 stepeni C. Nemeri se ni vruć ni skroz hladan, moj neki savet je izvući malo antifriza iz posude uneti ga negde u malo topliju prostoriju da se malo ugreje u sobnoj temperaturi pa tek onda izmeriti i vratiti nazad u posudu.
Bale

Broj poruka : 19
Datum upisa : 26.05.2018
Vozilo: : Peugeot 307 SW

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Pon Nov 19, 2018 11:24 pm

dejca ::Pitam za ispuštanje vazduha jer prošle godine kad je majstor rekao i on mi je rekao da nema potrebe da se vazduh ispušta da to sam sistem uradi.

Postavio sam ti slike gde se odzracuje, ne znam jesi video...

nemanja80

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od dejca taj Uto Nov 20, 2018 7:25 am

Jesam jesam Nemanja, hvala. Za sad ništa ne diram i neću menjati antifriz, ali dobro je da znam.
Bale, da tako se naj bolje proverava antifriz na sobnoj temperaturi, nekad kad sam prodavao antifriz to sam i ja pričao ljudima.
Šta mislite, dali antifriz gubi na kvalitetu ako se čuva u fabričkom pakovanju nekoliko godina, sad se setih kad odgovorih Baletu da imam nekoliko litara ne prodatog antifriza Bel G12.
dejca

Broj poruka : 309
Datum upisa : 07.01.2018
Godina : 49
Vozilo: : Peugeot 307 HDI 2,0 karavan
Raspolozenje : Mrzim leto.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Uto Nov 20, 2018 7:32 am

pozzz...mozda sam duduk i nepismenko...al...neupotrebljavan...u originalnom pakovanju?pa nije to jogurt ili kavurma pa da traje par dana...cista hemija druze....reci mi pa makar i vuko tokom citavog skolovanja jedinicu iz hemije,koji hemijski element u periodnom sistemu je kratkog veka? magnezijum,helijum,kiseonik,sumpor mozda,da je kajgana ,pa ajde...

SOF

Broj poruka : 651
Datum upisa : 09.04.2017
Vozilo: : CITROEN C4 1.6 HDI
Raspolozenje : uvek raspolozen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Uto Nov 20, 2018 9:37 am

Nesto si mi puno rasirio tu gitaru SOF ,ne vidi se ceo post...
Uh kajgana, pa hvala ti za ideju za dorucak...

nemanja80

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Uto Nov 20, 2018 9:51 am

nemanja80 ::Nesto si mi puno rasirio tu gitaru SOF ,ne vidi se ceo post...
nzm kod tebe kako se vidi...al....smanjivao sam dok nisam video sta zvrljam...smanjicemo jos...upravo...

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Uto Nov 20, 2018 9:51 am

nzm kod tebe kako se vidi...al....smanjivao sam dok nisam video sta zvrljam...smanjicemo jos...upravo...

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Uto Nov 20, 2018 9:52 am

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Uto Nov 20, 2018 10:01 am

SOF ::
jel ok sad?

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nemanja80 taj Uto Nov 20, 2018 10:09 am

Prva liga ! Nesto forum trokira, ne znam kod vas...

nemanja80

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SOF taj Uto Nov 20, 2018 10:11 am

ma i kod mene...izvinjavam se drugari za ovo dupliranje...al ovi ``JUZNI``majmuni preko Ibra uvek nesto cackaju i ometaju...nzm kako da obrisem pa jos jednom uz izvinjenje neka ovaj visak obrise Shix ili neko od admina...pozzzz

SOF

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4