Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

Dacia :)

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Dacia :)

Počalji od veterinar taj Sub Sep 22, 2012 12:16 am

S obzirom da se intenzivno bavim automobilima marke Dacia, odlučio sam da otvorim ovu temu. Ne mogu se raspisati u meri u kojoj želim, ali ću biti slobodan da kopiram nekoliko postova sa stranica daciaforum.in.rs . U pitanju su postovi koje sam objavljivao kao doskorašnji vlasnik Dacije Logan 1.5 dci.

Ovaj post sam napisao kao sumu utisaka nakon predjenih 100000 km.

"Dosao je i taj trenutak, famoznih 100.000 km na brojcaniku. Pratio sam brojne testove automobila u raznim casopisima o automobilizmu i uglavnom su se testiranja zasnivala na prelazenju navedene kilometraze sa testiranim modelom, nakon cega bi se rezimirali pozitivni i negativni utisci, endoskopski proveravale supljine, pa cak i rastavljao auto do najsitnijih delova.
Nisam u situaciji da rasparcavam svoj auto, ali mogu ovde izneti cinjenicno stanje i svoje utiske. Bilo bi mi drago da sam ovako nesto mogao procitati kad je trebalo da kupim auto. Tada sam samo dobijao sture informacije od taksista koji su do tada presli 30-40.000 km.
Auto je presao 100.000 km za nepune cetiri godine. Do sada auto je bio na deset redovnih servisa. Bio je na pet tehnickih pregleda na kojima nije bilo znacajnih zamerki.
Vanredno je do sada na 87000 rastavljan ventilator kabine da bi se ocistile cetkice i na 97500 km zamenjena je leva spona zbog veoma malog lufta koji je uocen na redovnoj kontroli.
Od potrosnih delova, zamenjeno je sledeće :
jedan set guma (prednje fabricke Kormoran gume potrajale su 60000, a zadnje dvadeset hiljada duze, mada su i dalje imale odgovarajucu dubinu sare),
prednje plocice na 86000 km, takodje preventivno, sticajem okolnosti (debljina plocica je bila oko 4-6 mm),
sest sijalica H4 (po tri sa svake strane),
tri pozicione sijalice,
par metlica brisaca.
U voznji se auto ponasa nepromenjeno i nema novih neprijatnih "cvrcaka" sa rastom kilometraze. Mada su mnoge kolege morale zameniti creva za tecnost za pranje vetrobranskog stakla, na mom autu su fabricka i nemaju promene.
Potrosnja motornog ulja nije primecena, a ulje servo upravljaca i kociono ulje su na istom nivou kao pri kupovini auta. Od kupovine, trebalo je dodati oko 250 ml rashladne tecnosti.
Svi prekidaci rade besprekorno, kao i njihova rasveta.
Subjektivni utisak je da auto ubrzava bolje nego nakon 10000 km, a konacna brzina na brzinomeru je oko 170 km/h, dok je na 10000 km bila oko 155 km/h.
Po hladnom i vlaznom vremenu desava se da se pritiskom na papucicu kocnice na komandnoj tabli upali lampica svetala za maglu, kao i blago ritmicno variranje obrtaja, koje je umereno (oko 50) i ne remeti utisak u voznji.
Nisu primećeni tragovi korozije niti promene u boji ili kvalitetu laka (26.03.2010 - ispravljam ovaj komentar, manji tragovi korozije uoceni su sa desne strane u prtljaznom prostoru).
Na rucici menjaca se ne vide znacajniji tragovi upotrebe (obruc volana je presvucen). Na tapacirungu, levo od pedale gasa, postoji manje ostecenje zbog kontakta sa obucom. Gumene navlake na pedalama su u dobrom stanju. Presvlake su fabricke, namontirane odmah po kupovini. Ostecenja su vidljiva samo na sedalnom delu presvlake na vozacevom sedistu. "

Godinu i po kasnije prešao sam dodatnih 50000 km i napisao:
"Od kupovine auta nije bilo razloga za vanredne posete servisu. Problemi koje sam imao su se resavali (ili su se mogli resiti) uz redovne servise.
Plocice koje su postavljene na 87000 i dalje su na svom mestu, jos daleko od istrosenosti za zamenu.
Pojavili su se cvrčci pri kretanju u vidu vibracija plastike, ali ne mogu da pronadjem odakle zvuk dopire. Nije iritirajuće.
Ne znam koje metlice brisača trenutno imam. Relativno su nove, bile su tihe, a sada me strah da pokrenem brisače ako je neko sa mnom. Jako stružu, neko bi se mogao gadno prepasti. (Edit: Nakon pisanja posta stavljene su metlice Alca (1 E/ kom), koje su odlične s obzirom na nabavnu cenu).
Nema potrošnje motornog ulja, turbina je bila suva na poslednjem redovnom servisu, kočiono i ulje serva su na sličnom nivou kao prilikom kupovine. Potrošnja se nije promenila.
Auto ubrzava slično, ali je znatno glasniji nego na 100.000 km, pogotovo iznad 3000 obrtaja. Leti se to ne primećuje u tolikoj meri.
Sva svetla na komandnoj tabli rade i ništa nije menjano.
Sa 115.000 km konačna brzina na brzinomeru bila je 180 km/h, sada je nešto ispod 170 (možda bi bilo više u neopterećenom autu i pri većem zaletu). (Edit - Ovo je bio prvi znak problema sa diznama).
Nisu primećeni novi tragovi korozije, a stari se nisu širili.
Gumene navlake na pedalama su delimično potrošene.
Stakla farova su mutnija i imam utisak kraćeg snopa svetlosti. Nije za zamerku.
Na deset ubacivanja u rikverc 1-2 puta se ne upali rikverc-svetlo. Tako je već tridesetak hiljada km i ne pogoršava se. Čak i kada se ne upali odmah, desi se da se upali pri samom polasku u rikverc.
Pojavio se pre 10.000 km problem sa paljenjem kada je motor zagrejan. Upalio bi uvek, ali ne iz prvog puta. Problem je otklonjen zamenom senzora na bregastoj osovini, na redovnom servisu.

Zaključak je da je vanredno od kupovine (uvek uz redovne servise) zamenjen levi kraj spone, očišćen je ventilator kabine i zamenjen je senzor na bregastoj.
Potrošni delovi poput akumulatora, seta kvačila, diskova, paknova, vodene pumpe... su fabrički i dalje. "

Auto je prodat sa nepunih 160000 km nakon reparacije dizni. Nažalost, reparacija je koštala prilično zbog trenutne nestašice rezervnih delova, ali verujem da je uradjena kvalitetno i da će novi vlasnik biti miran narednih stotinak hiljada kilometara.

Ovako je auto izgledao nakon nepunih šest godina. To su neke od fotografija uz koje je oglašena prodaja.

veterinar

Broj poruka : 160
Datum upisa : 23.12.2011
Godina : 38
Vozilo: : Dacia Stepway 1.6

Nazad na vrh Ići dole

Re: Dacia :)

Počalji od Ryan taj Sub Sep 22, 2012 7:44 am

Lepo si ti ovo odradio. Prave informacije iz prve ruke su korisne za nekoga ko bude zeleo da kupi ovaj automobil. Auto je stvarno manje vise ostao u fabrickom stanju...

Ryan

Broj poruka : 9140
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 47
Vozilo: : Peugeot 306 1.6 SexWagon

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Peđa taj Sub Sep 22, 2012 9:48 am

Kad već pomenu taksiste, komšija iz ulice je na taksiju sa 1.4 prešao oko 400000,čovek prezadovoljan. Drugar isto ima 1.4, probao sam ga skoro, kupio ga je novog, sad ima 3 godine, oko 60000, i dalje je nov, utegnut, ništa ne škripi. Mislim da su jedino sedišta mana tom autu, sa drugima bi bio mnogo bolji
Peđa

Broj poruka : 346
Datum upisa : 21.12.2011
Vozilo: : Citroen BX 1.9 lubeničar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Sub Sep 22, 2012 9:52 am

Imam i ja musterije taksiste koji su jako zadovoljni ovim automobilom. kazu da osim redovnog servisa skoro da i nemaju kvarove..
Ryan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sub Sep 22, 2012 8:12 pm

Ima li ko da mu je poznat stepway? Kupio prijatelj i posle par hiljada kilometara počeo da mu huči menjač (kad se ugrejanom stisne kvačilo), moguće druk, a njemu je neko rekao da se to javlja kao problem kod tog Dacijinog modela. Čeka prvi servis da bi video šta će reći u servisu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 14862
Datum upisa : 13.12.2011
Godina : 51
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Peđa taj Sub Sep 22, 2012 11:31 pm

A što čeka, auto je u garanciji, neka ide što pre
Peđa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sub Sep 22, 2012 11:47 pm

U servisu mu rekli da ionako ubrzo sledi prvi servis i da će tada videti o čemu se radi.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od veterinar taj Ned Sep 23, 2012 10:54 pm

Hm, uobičajeno je da pritiskanjem kvačila prestaje da se čuje čudan (ali uobičajen) zvuk. Dok čeka servis, neka pogleda manžetnu na levoj poluosovini (prema menjaču) i ako je masna neka ide u servis istog trena.
veterinar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Ned Sep 23, 2012 10:58 pm

E čekaj, sad si me pokolebao, možda se pritiskom na pedalu gubi zvuk? Da, tako su mu nešto i rekli, u fazonu 'nije neuobičajeno, to im je falinka'. Znači nije opasno, ne može nešto da zezne, pošto se ufrčio ne pitaj

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od veterinar taj Ned Sep 23, 2012 11:19 pm

Sve je OK. Tako je i kod mene. Kod mnogih je. :)
veterinar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Ned Sep 23, 2012 11:21 pm

OK, hvala ti

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Peđa taj Pon Sep 24, 2012 12:13 am

Tako bilo i meni na PUG-u, reče majstor da je u pitanju ležaj potisne osovine valjda, uglavnom, nije problem
Peđa

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od veterinar taj Ned Okt 14, 2012 12:27 am

Proteklih dana prešao sam Dacijom Stepway oko 3000 km po putevima Madjarske, Slovačke, Austrije i Nemačke. Prosečna brzina koju sam ostvario je oko (neverovatnih) 120 km/h (recimo, iz Minhena smo u Beograd stigli za 10 sati, u koje spadaju i 40 minuta na madjarskoj granici i tri kratke pauze na benzinskim pumpama). Auto je trošio u proseku 7,3 l bezolovnog benzina. Maksimalna brzina koju sam ostvario u Nemačkoj je 180 km/h. Nisam imao GPS da ustanovim koja je stvarna brzina.
U Beogradu nemam nikad problem sa parkiranjem. Čini mi se da u roku najviše deset minuta uspem pronaći mesto u centru. U Bratislavi je katastrofa! Trebalo mi je 40 minuta da nađem slobodno mesto, a onda sam odlučio da se preparkiram jer je parking bio privatni i koštao je 2 evra na sat tokom celog dana. Parking na ulicama se plaća od ponedeljka do petka od 8 do 16h (kod nas od 7 do 21h, kao i subotom do 14h).
U Nemačkoj sam sa 140 km/h na autoputu bio brži samo od kamiona. Čak su i Spark i Picanto prošli pored mene. Embarassed
Nisam zbog kamionskog udesa stigao na Oktoberfest (zatvorili su autoput na tri i po sata, taman kad je trebalo da krenem iz Stutgarta). Zato sam bio na Volksfestu u Stutgartu. U principu, ista je stvar, samo se ne jedu kobaje nego pilići. Ne znam šta je nateralo moju devojku i mene da sednemo na ovo čudo (skinuo sam fotku sa neta),

ali siguran sam da sada ne bismo ponovili to. Kad sam hteo da se opasuljim, shvatio sam da čaša vode košta 3 evra. Zato sam stisnuo zube i nastavio da se pravim hrabar. affraid

U Nemačkoj sam u dolasku malo skrenuo sa autoputa kod mesta Braunau am Inn, da uzmem nalepnicu u Dekrinom servisu koja dokazuje malu emisiju CO2 i koja je neophodna za ulazak u većinu gradova (umweltplakette). Tom prilikom sam otišao u brda, organizovao piknik i ručak na najlepšem travnjaku na kom sam u životu bio. :)
veterinar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Djurica taj Ned Okt 14, 2012 1:36 am

Bravo rodjo,tako se uziva

Ne govori osim ako je ono što hoćeš da kažeš vrednije od ćutanja.
Djurica

Broj poruka : 1678
Datum upisa : 18.12.2011
Godina : 32
Vozilo: : Marengo 1.9 TD

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Ned Okt 14, 2012 10:32 am

Cekaj bre..a gde su slike te Dacije, ovde vidim samo logan u temi
Ryan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od veterinar taj Ned Okt 14, 2012 11:54 am

Very Happy

veterinar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Ned Okt 14, 2012 12:34 pm

E 'bem te u slike

Daj bre galeriju fotografija
Ryan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od veterinar taj Ned Okt 14, 2012 12:39 pm

:) Uskoro. Mogu i tudje da objavim, svi Stepići su isti (samo je na nekima Renault znak).

Na većini fotografija je i neko od članova moje porodice, pa zato ne srljam. Biće...
veterinar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Ned Okt 14, 2012 1:50 pm

Ma otvaraj temu sa slikama i zapazanjima. Ko zna mozda se jednog dana i ja odlucim za neku Daciju zahvaljujuci tebi...
Ryan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od veterinar taj Ned Okt 14, 2012 1:57 pm

:) daciaforum.in.rs

veterinar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Elektra taj Ned Okt 14, 2012 2:10 pm

Što bi rekao jedan moj kolega Vetrinare Very Happy budi drug pa otvori temu da i mi malo uživamo,što si takav

Elektra
Administratorka
Administratorka

Broj poruka : 4412
Godina : 35
Vozilo: : Renault Clio Energy 1.2 - Citroen Visa 11 RE 1.1
Raspolozenje : Sve je relativno

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Ned Okt 14, 2012 2:23 pm

veterinar :::) daciaforum.in.rs

Ne mozemo da idemo tamo jer ces nas banovati

Kopiraj postove ovde..
Ryan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od veterinar taj Ned Okt 14, 2012 3:22 pm

:) Nijedan iskren ljubitelj Dačije neće biti banovan. Čim vidim da ima dovoljno zainteresovanih, otvoriću i neku zasebnu temu. Sada mogu navesti svoja zapažanja o pojedinim modelima, čisto zbog nečijeg eventualnog interesovanja za polovnu (ili novu) Dačiju, pa ću u tom stilu nastaviti i kad se ukaže skora prilika (od skoro radim dva posla, a svakodnevno sam na potezu Čukarica-Padinska Skela a najčešće idem autobusom, tako da sam u sve većem problemu sa preostalim slobodnim vremenom).

1.4 motor se ugradjivao i u Solencu. Neočekivano je trajan, jako puno vlasnika je prešlo na TNG sa tim motorom preko 400000 km. Kod mnogih se pojavljje curenje ulja u predelu poklopca zupčastog kaiša. Sa uključenom klimom loše vuče (ima samo 75 ks).

1.6 90 ks, sada ima 83 ks (pretrpeo je prerade zbog euro normi). Neko ko je vozio bilo koji drugi auto sa 90 ks iznenadiće se koliko Logan i Sandero slabo vuku sa 1.6 motorom. Mada na papiru ubrzava (Logan) od 0-100 za 11.5 sekundi, u vožnji se stiče drugačiji osećaj. Svakako je življi iznad 3500 obrtaja, ali retko kad vozim tako u normalnim uslovima. Prosečna potrošnja većine vlasnika koje znam je oko 8 l/ 100 km.

1.6 16 v Jedno vreme ga nije bilo na našem tržištu, najverovatnije zbog male potražnje. Uz taj motor (i 1.5 dci 85 ks u Loganu) ide Prestige oprema, koja je solidna. 1.6 16 v ima 105 ks i motor je po meri. Do 100 km/h mu treba oko 10 sekundi, što je odličan rezultat s obzirom na Loganovu aerodinamiku.

1.5 dci Odličan motor. U pocetku je imao 65 ks, pa 68, 70, sada u Sanderu ima 75, u Stepwayu 90 ks, a u Dusteru 110 ks. U Loganu je motor od 65 ks po meri. Na našem tržištu nije se prodavao Logan limuzina dci od 85 ks, a Sandero je bio u ponudi, mada ne znam nikoga ko ga je kupio. Logan karavan (MCV) dci od 85 ks je po meni najbolja Dacija i najbolji odnos automobila, motora, prostora i uloženih novaca. Polovnog bih ga kupio uvek od poznatog vlasnika i sa urednom istorijom.

Pojedine serije Dačija imaju problem sa korozijom. Odoh da radim, nastaviću uskoro.
veterinar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od veterinar taj Sub Dec 15, 2012 12:30 am

veterinar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Sub Dec 15, 2012 12:19 pm

Fino izgleda taj prašinar

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content