Forum francuskih automobila
Dobrodosli na forum www.francuskiautomobili.com

Da bi ste videli ceo forum morate biti registrovani.

Zamolio bih vas da se registrujete i svoj profil popunite u celini!

Uzivajte!

P308 - na šta obratiti pažnju prilikom kupovine

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

P308 - na šta obratiti pažnju prilikom kupovine

Počalji od igorpett taj Čet Mar 21, 2013 12:39 pm

Prilično sam neiskusan sa kupovinom auta, pa pitanje za iskusne bi bilo na šta obratiti pažnju prilikom kupovine polovne 308-ice?
Šta mogu sam da pogledam a šta bi valjalo da tražim u servisu da mi pogledaju (da ne ispadne da ne znam baš ništa :) )
Gledao bih 2008-2010 god, 1,6 HDI, 66KW, 90KS bez FAP filera i plivajućeg zamajca, po mogućstvu sa digitalnom klimom i srednje višom klasom opreme (ako se uklopim u cenu).
Kad sam gledao neke ponude, sve to sija spolja bez ijedne ogrebotine, motor (verovatno opran) kao nov ali nije samo to bitno, mora da ima još dosta toga šta valja zagledati.

Može li se videti šta preko računara kad se poveže? mislim na stanje motora, turbine i sl.

I samo još ovo, da li se preko ovlašćenog servisa može pristupiti centralnoj bazi i proveriti podatke iz servisne knjižice? čuo sam da se one lako falsifikuju tj. da li su ovlašćeni servisi dužni uneti podatke i u servisnu knjižicu i u neku centralnu bazu. Čuo sam da se ovako može proveriti kilometraža i šta je sve menjano u servisu tj. datum i na kojoj kilometraži je šta menjano, ali ne znam da li je to tačno.

Hvala unapred!
igorpett

Broj poruka : 26
Datum upisa : 21.03.2013
Vozilo: : P308 u pokušaju

Nazad na vrh Ići dole

Re: P308 - na šta obratiti pažnju prilikom kupovine

Počalji od Petrucci taj Čet Mar 21, 2013 1:22 pm

Pežo 308 je prilično nov model i ne karakterišu ga neke upadljive manjkavosti. Dobra je ideja, ukoliko je to moguće, zaobići plivajući zamajaci i FAP filter, čisto da bi se izbegli skupi servisi. Servisna istorija vlasnicima vozila iz PSA grupe nije dostupna (ili bar nije bila) kroz evidenciju Verana i Vitra pa je najbolje vozilo odvesti u neki pouzdan servis (to i ne mora biti ovlašćeni servis), a ako si iz Beograda ili okoline to može da ti pogleda Aca iz Sremčice ili slično, platiti neki iznos i dobiti pouzdanu informaciju o stanju vozila, onom koje može da se očito auto dijagnostikom, kao i informacije koje može da vidi samo stručno oko iskusnog mehaničara.
Uopšteno rečeno, pre 'kandidovanja' nekog vozila, raspitati se o garanciji (ako je u pitanju auto plac) i bežati od onih koji izbegavaju davanje garancije na kilometražu i legalnost (svi ozbiljni dileri daju takvu vsrtu garancije), propratiti spojeve limarije, brojeve na staklima (moraju da budu isti, poslednji broj označava godinu proizvodnje stakla), stanje bočne podrške sedišta vozača, eventualne tragove ugradnje taksimetra, ručicu menjača, ručke za otvaranje vrata iznutra, obloge volana (sve bi moralo da bude 'kompatibilno' sa pređenom kilometražom i godištem vozila, odnosno, ni suviše staro ni novo) i slično, a ostalo (pa i stanje vazdušnih jastuka) će reči dijagnostika koja bi morala da bude za PSA i kod takvih situacija treba izbegavati one 'univerazlne'. Toliko, ne znam šta bih ti još mogao reći.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[You must be registered and logged in to see this image.]
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Broj poruka : 15294
Datum upisa : 13.12.2011
Godina : 52
Vozilo: : Peugeot 406 2.0 16v automatic
Raspolozenje : Nije loše, vi?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od igorpett taj Čet Mar 21, 2013 1:39 pm

Hvala na opširnom odgovoru.
Nisam blizu Beograda, živim u KV.
Ima ovde jedan auto plac sa novijim francuzima i daju garanciju na kilometražu i karoseriju, ali ne i na motor i menjač i to mi je bilo malo sumnjivo.
Na kraju krajeva kako mi neko može garantovati kilometražu, kada se ona sada rutinski vraća, i ako se to ne može sa sigurnošću utvrditi. Podaci iz putnog računara su takođe podložni promenama, pa sam zato pitao da li postoji neka centralna servisna evidencija u kojoj se na osnovu broja šasije može videti šta je sve servisirano u periodu eksploatacije.

Ono što sam ja gledao ima na satu od 130-160.000 za 4-5 godina eksploatacije i ako je tako to po meni nije strašno, ali pod uslovom da je realna kilometraža.
Ja ne prelazim mnogo i ako imam na raspolaganju još 100.000 to će meni biti više nego dovoljno.

Čitao sam za probleme sa menjačem pa da li se to može nekako proveriti jer se simptomi ne ispoljavaju uvek i kažu da nema pravila (barem ono što sam ja pročitao).
Problemi sa softverom takođe i mora se ubaciti nova verzija.

I svakako bi mi dobro došao neki dobar majstor ali ovde u unutrašnjosti ide to malo teže, 308-ice se ovde od skoro voze malo masovnije pa je i sa majstorima zato malo teže.
igorpett

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Čet Mar 21, 2013 2:10 pm

Nije retka pojava da dileri ne daju garanciju na motor i menjač ali zato ti je tu majstor. Utvrđivanje prave kilometraže i nije tako nemoguća misija ali te softverske alate retko ko ima. Suština je da se podatak prave kilometraže nalazi u delu koji se, popu BIOS-a, može resetovati samo fizičkim pražnjenjem te memorije, odnosno, otvaranjem putnog računara. To retko ko zna da radi i retko ko se na to usuđuje ali, nažalost, malo je onih koji imaju dijagnostiku i znanje potrebno da se pristupi tom zapisu. Zato svi ostajemo pri poverenju u majstora koji kontroliše auto i onoj narodnoj 'Kupovina polovnog auta je kao ženidba, znaćeš šta te je zapalo tek kad ga platiš i odvedeš kući'. Rekoh, nisam čuo da postoji centralizovana servisna baza podataka (kao što to imaju Reno-Nisan) ali to ti i nije teško proveriti, pozoveš u 'Verano' i eto ga! Ko zna, možda za ove novije modele i imaju podatke.

Nisam čuo da ijedan Pežo, pa ni 308, ima problem sa menjačem u iole pristojnoj kilometraži. Vozio sam se u 406-ici sa preko 600.000 km, Hdi, sa svim fabričkim sklopovima. Ne vidim razloga da bi u noviji model bili ugrađivani lošiji menjači. Mada, danas je sve naopako, pa možda i to. Ako taj model ima 160 k, uz odgovarajuće održavanje preći će još 'Boga oca' pre nego što motor otkaže. To je bar sasvim sigurno kod tih HDI motora.

'Francuzi', generalno, imaju malo 'mušičastu' elektroniku iako ni to nije pravilo i poslednjih godina je rešeno prelaskom proizvođača sa Delphi na Bosch i Siemens. Možda su na to mislili kada su pisali o problemima sa softverom, ja to stvarno nisam čuo.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od igorpett taj Čet Mar 21, 2013 2:37 pm

Petrucci ::... Utvrđivanje prave kilometraže i nije tako nemoguća misija ali te softverske alate retko ko ima. Suština je da se podatak prave kilometraže nalazi u delu koji se, popu BIOS-a, može resetovati samo fizičkim pražnjenjem te memorije, odnosno, otvaranjem putnog računara. To retko ko zna da radi i retko ko se na to usuđuje ali, nažalost, malo je onih koji imaju dijagnostiku i znanje potrebno da se pristupi tom zapisu. ...
Sve stoji što si rekao, ali sasvim je moguće da kilometražu ne vraćaju naši već možda lizing kuće (njihovi majstori, serviseri) na zapadu koji obezbeđuju polovna vozila za naše i istočno tržište. Oni su obično uskospecijalizovani pa i nabavka softverskih alata za poveću količinu auta se isplati da se nabavi.
Nisu ni oni baš toliko pošteni, a našima to sigurno odgovara jer lakše ide sa prodajom.

Ja sam mislio da sam nabavim kablove za povezivanje sa računarom na auta (računar imam, softver mogu skinuti, radim sa računarima dugo) ali problem je neiskustvo u radu sa autodijagnostikama i dok ja provalim detalje proći će vreme, ali kada kupim auto sigurno ću nabaviti i dijagnostiku za sebe.

U stvari najveći problem kod nas je naći pouzdanog majstora i majstora sa dovoljno znanja.
Malo smo tržište (naročito unutrašnjost) da bi imali uskospecijalizovane majstore, a ovi što svaštare otprilike sve znaju po malo ali retko ko zna stvari sa kojima se nije susretao u praksi ...
Mnogo pitanja, malo odgovora i ovde moram da stanem jer ovo prelazi već u ogovaranje majstora a nije mi to cilj, ali takve sam lične utiske stekao.

Ovo za menjače čitao sam na hrvatskim forumima i obično se radilo o novim vozilima sa malom kilometražom, ...

U stvari tražio sam auto koji je pouzdan i koji neće tako lako da me ostavi na putu i da uz redovno održavanje ne moram često da posećujem majstore, to mi je najmrskije u celoj priči jer slabo se razumem pa te svako šeta kako stigne. Zato hoću da uzmem nešto staro oko 4-5 god. da bi meni ostalo na raspolaganju još jedno 10 i šta god da uzmem moraću da ga specijalizujem, nema više zezanja :) .
igorpett

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Čet Mar 21, 2013 2:49 pm

Ne znam ko u Kraljevu radi, makar Citroene, to su isti sklopovi. Bio je u Trsteniku čovek sa oroginalnom PSA dijagnostikom, do večeri će se pojaviti Citroenaši, možda oni znaju nekog. A ovo za menjače stvarno nisam čuo, prošaraj malo po inostranim forumima, ako se vest često pojavljuje onda je to istina. A što se tiče skidanja kilometraže u inostranstvu, ne znam, tamo su za to delo zaprećene vrlo visoke kazne i sumnjam da bi se preko upuštali o to (mislim da ga kvalifikuju nešto kao 'pokušaj ubistva iz nehata'), to ovi naši prevaranti vraćaju.
Raspitaj se ti za dobrog majstora, nekog poznanika, nekog koga neće mrzeti da odvoji pola sata i dobro zaviri u auto i ispod auta. Bolje će naći manjkavosti od bilo kog niza 'nula i jedinica', veruj mi.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od igorpett taj Pet Mar 22, 2013 2:22 pm

Petrucci ::... Rekoh, nisam čuo da postoji centralizovana servisna baza podataka (kao što to imaju Reno-Nisan) ali to ti i nije teško proveriti, pozoveš u 'Verano' i eto ga! Ko zna, možda za ove novije modele i imaju podatke...
Stigao odgovor iz Verana:
"U nasem sistemu ne postoji centralna evidencija."
Mozda ce interesovati jos koga.
igorpett

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Pet Mar 22, 2013 4:24 pm

Ma 'Verano' je rupa, ali šta ćeš.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od igorpett taj Pet Mar 22, 2013 6:00 pm

Petrucci ::Ma 'Verano' je rupa, ali šta ćeš.
I to velika, ali poenta je da nema centralne evidencije, a mislio sam da za sva novija vozila ima.
Ne razumem zasto Peugeot nema takav sistem, danas je to krajnje jednostavno za realizaciju a smanjuje manipulacije sa vozilima na najmanju mogucu meru.
igorpett

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Peđa taj Uto Mar 26, 2013 1:09 am

Pojate, servis "Svileni", ovlašćeni citroen servis

Ako planiraš da voziš 10-tak godina auto, kupi nov. Današnji modeli nisu predviđeni za čuvanje, kao stariji modeli. Takav je princip projektovanja potrošačkog društva, a to je na snazi. Nijedna marka ne gaji više taj kult, neisplativo im je.
O konkretnom modelu, ništa ti ne mogu reći, vozio sam se u njemu, ali ga nisam vozio.
Lično, ne vidim neki napredak, osim dizajnerskog, u odnosu na 307. Da je lep, jeste. Više bih ti pomogao, da sam ga vozio, ovako, samo preporuka za servis
Peđa

Broj poruka : 346
Datum upisa : 21.12.2011
Godina : 47
Vozilo: : Citroen BX 1.9 lubeničar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ske taj Uto Mar 26, 2013 8:43 am

ne znam kako su ti u Veranu rekli da nemaju centralnu evidenciju?
Kad sam kupovao auto vozio sam ga bas kod njih na proveru i tamo su videli u toj njihovoj bazi podataka, ili kako se vec zove, sve sto je radjeno na autu,popravke, redovni servisi, kilometraza...sve...auto je inace stigao iz Italije...
Verano je inace puko pa ih zato boli uvo da se cimaju i proveravaju takve stvari...
Ja sam kod njih morao da narucim i cekam 10ak dana 4 najobicnije plasticne zabice...
uzas...
ske
VIVA LA DIVA

Broj poruka : 3371
Datum upisa : 15.12.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od igorpett taj Uto Mar 26, 2013 3:22 pm

ske ::ne znam kako su ti u Veranu rekli da nemaju centralnu evidenciju?
Kad sam kupovao auto vozio sam ga bas kod njih na proveru i tamo su videli u toj njihovoj bazi podataka, ili kako se vec zove, sve sto je radjeno na autu,popravke, redovni servisi, kilometraza...sve...auto je inace stigao iz Italije...
Verano je inace puko pa ih zato boli uvo da se cimaju i proveravaju takve stvari...
Ja sam kod njih morao da narucim i cekam 10ak dana 4 najobicnije plasticne zabice...
uzas...
Podaci se upisuju u putni racunar i moguce je da su odatle izvukli sve te podatke, valjda.
A centralna evidenciju je teze ili skoro nemoguce prepravljati i mnogo je merodavnija i tacna od npr. podataka iz putnog racunara.
E sad, i ja nisam neki ekspert za sve ovo pa je moguce da gresim ali sustina je ta.
Neki proizvodjaci imaju centralnu servisnu evidenciju, neki ne, a ja sam mislio da Peugeot za nove tipove ima ... ali ako u Veranu kazu da nemaju gde bi jos mogao da proverim.
igorpett

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Uto Mar 26, 2013 3:29 pm

Nigde. Ako nemaju u Veranu, onda nigde. Jedino da pokušaš u zemlji porekla vozila pa da pokušaš nekim mejlom ili slično. U krajnjoj liniji traži samo auta sa serevisnom dokumentacijom u kojoj ćeš naći podatke o servisu i onda pokušaš da kontaktiraš i proveriš.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od igorpett taj Uto Mar 26, 2013 4:18 pm

Petrucci ::Nigde. Ako nemaju u Veranu, onda nigde...
Ma javljaju se kontradiktorne vesti, pa nisam siguran da li su me samo otkacili ...
A na kraju krajeva nije toliko ni bitno, ko sada da proverava u inostranstvu ... mada ako postoji centralna evidencija ona je svim ovlascenim servisima na raspolaganju (preko interneta) a ako ne postoji uopste kao sistem onda ni u inostranstvu nemaju to, osim mozda interne evidencije u servisu gde je vozilo odrzavano.
igorpett

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od igorpett taj Uto Mar 26, 2013 4:22 pm

Peđa ::..Ako planiraš da voziš 10-tak godina auto, kupi nov...
Da znam, znam da je najbolji auto nov auto ali ... ima nekoliko hiljada ali izmedju polovnog i novog i to je ono sto me koci da prelomim

A mislio sam ili 10 godina ili 100.000km, pa nisam mnogo zahtevan ... znam da kvalitet nije kao pre ali hteo sam da kazem da ako "ubodem" dobar primerak ne bi ja to menjao, nego guras dok se kotrlja
igorpett

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Uto Mar 26, 2013 7:28 pm

igorpett ::
Petrucci ::Nigde. Ako nemaju u Veranu, onda nigde...
Ma javljaju se kontradiktorne vesti, pa nisam siguran da li su me samo otkacili ...
A na kraju krajeva nije toliko ni bitno, ko sada da proverava u inostranstvu ... mada ako postoji centralna evidencija ona je svim ovlascenim servisima na raspolaganju (preko interneta) a ako ne postoji uopste kao sistem onda ni u inostranstvu nemaju to, osim mozda interne evidencije u servisu gde je vozilo odrzavano.

Centralnu nemaju sigurno, mislio sam na internu evidenciju, čisto da vidiš na koliko je kilometara i kada bio poslednji servis.

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ske taj Uto Mar 26, 2013 7:48 pm

cekaj bre, sad ne razumem sta je centralna a sta interna?
ske
VIVA LA DIVA

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Petrucci taj Uto Mar 26, 2013 7:58 pm

Petrucci
Globalni moderator
Globalni moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od igorpett taj Uto Mar 26, 2013 8:16 pm

ske ::cekaj bre, sad ne razumem sta je centralna a sta interna?
Ako servis sam za sebe vodi evidenciju na svom racunaru i te informacije ne deli sa drugim servisima onda bi to bila interna evidencija, koja sluzi samo tom servisu da bi imali uvid u poslovanje servisa (delovi, rad, ...).

Ako npr. postoji neka centralna evidencija onda postoji neka baza koja je zajednicka za sve ovlascene servise i na nju se konektujemo preko interneta, obicno imamo korisnicko ime i lozinku za logovanje-ulazak u sistem, upisemo potrebne stvari prilikom servisa vozila (otprilike ono sto pise u servisnoj knjizici) i snimimo to.
Ovi sistemi obicno ne dozvoljavaju naknadno menjanje podataka i ti podaci su dostupni npr. Pezo-u, imaju uvid sta se najcesce menja ili kvari na vozilima i na kojim kilometrazama, u kom periodu i iz toga se mogu izvlaciti razni statisticki korisni podaci (a narocito kad imas npr. 1.000.000 vozila - koliki je broj prodatih P308 i kad je uzorak dovoljno veliki da su statisticki podaci vrlo pouzdani).
E toj bazi npr. mogu da pristupe i ovlasceni servisi pa da i oni izvlace podatke za npr. svoj region i slicno i ta evidencija bi bila centralna, tj. sa jednog mesta imamo uvid u servisne informacije svih prodatih vozila.

Nadam se da nisam bio preosiran
igorpett

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od compact taj Uto Mar 26, 2013 8:17 pm

c c c c c .....

[You must be registered and logged in to see this link.]

99% žena je nezadovoljno svojim seksualnim životom, što je i normalno jer ja ne mogu da stignem na sve strane...
compact
Auto centar "DIZNA""

Broj poruka : 5763
Godina : 21
Raspolozenje : mrzim strumfove

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Uto Mar 26, 2013 8:19 pm

A ti si kao skapirao
Ryan

Broj poruka : 9217
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 48
Vozilo: : Peugeot 306 1.6 SexWagon

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od compact taj Uto Mar 26, 2013 8:21 pm

brate mili , razvili su temu kao da se kupuje u najmanju ruku boing 747 a ne pezojcic

sta tu ima de se gleda i proverava ???

ako ti se svidi na "oko" i ako ti tvoj majstor kaze da je dobar , kupis i teras i cao

99% žena je nezadovoljno svojim seksualnim životom, što je i normalno jer ja ne mogu da stignem na sve strane...
compact
Auto centar "DIZNA""

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ryan taj Uto Mar 26, 2013 8:25 pm

Pezojcic ti u gacama...

Covek kupuje auto i naravno da ce se raspitati o svemu sta ga zanima. Za tebe je to mozda Pezojcic ali mi smo navikli na tebe jer znamo da si iskompleksiran pa ne obracamo paznju. Nama su francuski automobili zakon a ti ces zbog ovakvih komentara da popijes jer nam vredjas forum...
Ryan

Broj poruka : 9217
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 48
Vozilo: : Peugeot 306 1.6 SexWagon

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ske taj Uto Mar 26, 2013 8:27 pm

sta bre nema da se gledaj, a torzija?

Igore, Verano mora da ima pristup toj bazi podataka. Ja sam svoj auto proverio a tebe su verovatno iskulirali jer ih mrzi da rade a platu nisu dobili mesecima...
ske
VIVA LA DIVA

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od compact taj Uto Mar 26, 2013 8:28 pm

308 nema torziju

compact
Auto centar "DIZNA""

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći